Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1783
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ce nisip ati folosit voi dupa scarificare?

Daca folosesc pe cel de constructii, 7 ron sacul de 25 de kg, cu granulatie de maxim 1 mm? Sau trebuie vreunul special?

#1784
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Eu am folosit nisip obisnuit, de constructii, daca cumperi din magazin ai grija sa nu aiba ceva aditivi prin el. La prima vizita prin Leroy ma uit si eu de scarificator, ce am vazut la Dedeman nu mi-a placut.

#1785
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
@ jimmy_x86
https://www.emag.ro/...5/pd/DMYS7FBBM/

Eu folosesc nisip de constructii din Dedeman.

#1786
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
De sezon

Attached Files



#1787
jimmy_x86

jimmy_x86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.02.2006

 Legi, on 25 decembrie 2018 - 09:58, said:

Multumesc. Le-am gasit si eu astea, dar ziceai ca le ai din Dedeman. Unde nu gasesc asa ceva.

#1788
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Din dedeman le am luat.Erau puse la raion cu samanta de gazon.
Link ul de la emag l am pus ca sa le vezi cum arata fizic.


#1789
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Si eu am vazut la Dedeman, tot acolo la seminte.

#1790
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 cuculea, on 19 decembrie 2018 - 21:03, said:

Ce nisip ati folosit voi dupa scarificare?

Daca folosesc pe cel de constructii, 7 ron sacul de 25 de kg, cu granulatie de maxim 1 mm? Sau trebuie vreunul special?
Sa nu contina sare

#1791
emi2

emi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.10.2005
Are cineva experienta cu unul sau mai multe din produsele de mai jos?
  • Acid humic
  • Regulator de crestere (Plant Growth Regulator sau PGR)
  • Sulfat de fier

Ma intereseaza ce experienta ati avut cu aceste produse pe gazonul propriu, si de unde ati cumparat produsele.

#1792
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 emi2, on 07 februarie 2019 - 21:14, said:

Are cineva experienta cu unul sau mai multe din produsele de mai jos?

  • Sulfat de fier
Ma intereseaza ce experienta ati avut cu aceste produse pe gazonul propriu, si de unde ati cumparat produsele.

Cu primele doua nu am experienta cu sulfatu de fier da.L-am folosit dar putin de tot datorita faptului ca utilizandu-l mult scade PH-ul iar pt gazon PH-ul il am la 6 .Il folosesc la Ortenzii care un PH scazut la pamant le vine de minune.Asa ca la gazon folosesc  quelato de fier un praf Rosu care nu -mi afecteaza PH-ul.

Edited by zippo68, 10 February 2019 - 13:23.


#1793
andrei_dei

andrei_dei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2011

 emi2, on 07 februarie 2019 - 21:14, said:

Are cineva experienta cu unul sau mai multe din produsele de mai jos?
  • Acid humic
  • Regulator de crestere (Plant Growth Regulator sau PGR)
  • Sulfat de fier

Ma intereseaza ce experienta ati avut cu aceste produse pe gazonul propriu, si de unde ati cumparat produsele.

Sper sa nu spun prostii, de aceea iti recomand sa citesti bine inainte sa comanzi, dar:
- Solutie acid humic si fulvic - cauta BLACKJACK, nu pun link sa nu fie considerata reclama
- A doua solutie...ma indoiesc serios ca vei gasi in Romania. Daca gasesti, totusi, posteaza sa aflam si noi
- A treia solutie, daca poate fi inlocuita cu fier chelat, cum scrie zippo68 - cauta ACM HIERRO

#1794
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare tuturor,
Ati inceput sa dati ingrasamant? Inteleg ca e bine sa o iei mai din vreme, astfel incat in martie sa inverzeasca frumos.

In alta ordine de idei anul asta vreau sa mai suprainsamantez prin aprilie. Gazonul meu are 6 ani si nu am suprainsamantat niciodata. Il scarific de 2 ori pe an, il tund saptamanal vara, il intretin cat pot eu de bine, dar niciodata nu am suorainsamantat.

Ceva sfaturi?

#1795
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Ce suprainsamantare .Adica il scarifici apoi il supra indesi prin suprainsamantare?Uita de treaba asta.Ingrasamant apa,Fier .Scarificatul Si atat el se indeasa singur .Stai linistit Scarificare un bun ingrasamant nisip si apa frate  nu are nevoie de suprainsamantari.

#1796
andrei_dei

andrei_dei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2011

 godaro, on 12 februarie 2019 - 10:43, said:

Salutare tuturor,
Ati inceput sa dati ingrasamant? Inteleg ca e bine sa o iei mai din vreme, astfel incat in martie sa inverzeasca frumos.

In alta ordine de idei anul asta vreau sa mai suprainsamantez prin aprilie. Gazonul meu are 6 ani si nu am suprainsamantat niciodata. Il scarific de 2 ori pe an, il tund saptamanal vara, il intretin cat pot eu de bine, dar niciodata nu am suorainsamantat.

Ceva sfaturi?
Daca ai, poti sa pui cateva poze, sa vedem starea in care se afla gazonul asta vara. Este rar, sau care este motivul pentru care doresti sa supra-insamantezi?

#1797
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Gazonul este ok. Insa inteleg ca suprainsamantarea este parte din rutina de intretinere. Ceva de genul:

Why is Overseeding lawns Necessary?
After several years, mature plants begin to slow down their reproduction rate. Since a blade of grass lives only an average of 45 to 60 days, production of new tillers must continually outpace the dieback of older leaves. Young grass will produce tillers faster than older grass. Therefore, one of the most important secrets to maintaining a healthy, thick lawn is to make sure your grass is young. (Nick Christians, PhD, Iowa State University) The practice of overseeding lawns is the easiest way of Keeping grass young.

#1798
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 godaro, on 23 februarie 2019 - 20:29, said:

Gazonul este ok. Insa inteleg ca suprainsamantarea este parte din rutina de intretinere. Ceva de genul:

Why is Overseeding lawns Necessary?
After several years, mature plants begin to slow down their reproduction rate. Since a blade of grass lives only an average of 45 to 60 days, production of new tillers must continually outpace the dieback of older leaves. Young grass will produce tillers faster than older grass. Therefore, one of the most important secrets to maintaining a healthy, thick lawn is to make sure your grass is young. (Nick Christians, PhD, Iowa State University) The practice of overseeding lawns is the easiest way of Keeping grass young.
Lasa-i in pace pe astia gazonul tau se auto-insamanteaza .))Scarificare bun ingrasamant nisip si udat bine Nite fier din cand in cand si nimic mai mult

#1799
Bisou89

Bisou89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2017
Salutare gospodarilor! Am si eu la curte o suprafata de circa 100mp pe care am decis sa o insemantez cu gazon. Din toamna am sapat suprafata cu cazmaua iar acum 2 zile am greblat suprafata de resturile vegetale si bolovani, am nivelat-o cu ajutorul unei scanduri de lemn iar apoi am trecut la semanarea manuala a gazonului. Dupa semanare am greblat putin mai la suprafata pamantul insa semintele nu s-au acoperit in pamant, se vad la suprafata. Am mai batatorit apoi cu o scandura intreaga suprafata. Vor incolti semintele care nu sunt acoperite de pamant? Si inca un lucru, saptamana viitoare seara mai sunt anuntate si temperaturi de pana la - 4 grade, voi avea probleme? Va multumesc!

#1800
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Bisou89, on 07 martie 2019 - 07:32, said:

Salutare gospodarilor! Am si eu la curte o suprafata de circa 100mp pe care am decis sa o insemantez cu gazon. Din toamna am sapat suprafata cu cazmaua iar acum 2 zile am greblat suprafata de resturile vegetale si bolovani, am nivelat-o cu ajutorul unei scanduri de lemn iar apoi am trecut la semanarea manuala a gazonului. Dupa semanare am greblat putin mai la suprafata pamantul insa semintele nu s-au acoperit in pamant, se vad la suprafata. Am mai batatorit apoi cu o scandura intreaga suprafata. Vor incolti semintele care nu sunt acoperite de pamant? Si inca un lucru, saptamana viitoare seara mai sunt anuntate si temperaturi de pana la - 4 grade, voi avea probleme? Va multumesc!
Trebuia sa astepti, temperatura nu este potrivita acum sa dai samanta. O sa iasa ceva dar pe alocuri, trebuie sa reiei dupa ce se mai incalzeste, astea au nevoie de apa multa, dupa insamantare trebuie udat de 2 ori pe zi sa rasara [acum ti le ia vantul acum sau le ciugule vrabiile]. Data viitoare amesteca semintele cu nisip si pamant in ceva, le imprastii cat poti de uniform si apoi uda bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

katalyn03

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate