Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1441
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Saptamana trecut i-am dat cu ingrasaminte complexe si nu l-am mai udat pe considerentul ca se anuntaseea ploi. Mare greseala...acum sunt cateva zone arse. Am udat bine, l-am tuns si sper sa-si revina.

Edited by edi10000, 21 April 2018 - 18:09.


#1442
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Scuze pentru greseli, am scris de pe telefon si, din pacate, nu mai am cum sa modific acum.

#1443
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 edi10000, on 21 aprilie 2018 - 18:08, said:

Saptamana trecut i-am dat cu ingrasaminte complexe si nu l-am mai udat pe considerentul ca se anuntaseea ploi. Mare greseala...acum sunt cateva zone arse. Am udat bine, l-am tuns si sper sa-si revina.
Baiete cand pui ingrasamant imediat trebuie sa-l uzi altfel il arzi adica ce ai patit tu dar se oate si urmatorul fapt sa pui mai mult ingrasamant decat trebuie si asa chiar daca il uzi iarba se arde

Nu e prea mare paguba .ai inaltimea la iarba mare .o tai cu masina cu elice .ai denivelari in gazon nu e regular.vrei  un gazon adevarat ia-ti o masina de tuns rotativa cu cutit scade in inaltime la iarba pune-o la 1 cm din cand in cand imprstie un strat fin de nisip pe ea  trage de doua ori pe an o escarificare si sa vezi diferenta

#1444
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Multumesc pentru sfaturi. Foto nu prezinta bine realitatea, sunt umbre care fac sa para denivelat gazonul. 90% din sfaturi le urmam oricum, cu exceptia tunderii la 1cm (care nu este valabila in Romania decat la terenul de golf) si cu scarificarea de 2 ori pe an (prefer o singura data toamna). Totul dupa o experienta personala de 8 ani cu gradina proprie.

#1445
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ca sa nu mai aveti probleme cu arsul gazonului de la ingrasamant, cumparati ingrasamant de la Compo. Nu conteaza cat dati ,daca udati sau nu ....nu se va arde gazonul. Trebuie doar sa nu-l dati imediat dupa tundere. Stiu ca e mai scump dar e exceptional....si recomand Compo antimuschi.

#1446
flaviusMN

flaviusMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.03.2015

 Clovis, on 25 aprilie 2018 - 21:14, said:

Ca sa nu mai aveti probleme cu arsul gazonului de la ingrasamant, cumparati ingrasamant de la Compo. Nu conteaza cat dati ,daca udati sau nu ....nu se va arde gazonul. Trebuie doar sa nu-l dati imediat dupa tundere. Stiu ca e mai scump dar e exceptional....si recomand Compo antimuschi.
Eu am dat cu ingrasamant complex NPK 30 gr la mp saptamana trecuta. Deoarece am udat excesiv anul trecut am in mai multe zone muschi.
Cand as putea sa dau cu Ingrasamantul Compo antimuschi ?

#1447
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Gazonul din mica mea livada; am aplicat NPK acum o luna.

Attached Files



#1448
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007
Am un gazon cu mofturi. In zona distrusa din poza, a "incoltit" cel mai repede, sa zic asa dupa topirea zapezii. Gazonul are deja 4 ani, dar acolo era cea mai inalta iarba cand m-am apucat sa o tund prima data. Si a doua zi dupa tuns, s-a dus dracului. Nu-mi explic cum se poate intampla. Attached File  20180426_101842.jpg   119.04K   83 downloads

Am gasit un material de imprastiat pe gazon, ceva mineral , rau nu cred ca face.
Attached File  20180426_102227.jpg   29.72K   63 downloads

#1449
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

 tfmercedez, on 26 aprilie 2018 - 09:23, said:

Am un gazon cu mofturi. In zona distrusa din poza, a "incoltit" cel mai repede, sa zic asa dupa topirea zapezii. Gazonul are deja 4 ani, dar acolo era cea mai inalta iarba cand m-am apucat sa o tund prima data. Si a doua zi dupa tuns, s-a dus dracului. Nu-mi explic cum se poate intampla. 20180426_101842.jpg

Am gasit un material de imprastiat pe gazon, ceva mineral , rau nu cred ca face.
20180426_102227.jpg


Noi dam in fiecare primavara cu calcar (kalk)  la gazon dupa ce il afanam si scoatem muschiul pentru ca stim ca solul este acid iar calcarul corecteaza ph-ul.

Daca nu stii ce tip de sol ai poate ca nu e rau sa faci o masuratoare. Daca este alcalin calcarul nu te ajuta cu nimic. Trebuie ceva pe baza de sulf.

#1450
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 edi10000, on 22 aprilie 2018 - 07:13, said:

Multumesc pentru sfaturi. Foto nu prezinta bine realitatea, sunt umbre care fac sa para denivelat gazonul. 90% din sfaturi le urmam oricum, cu exceptia tunderii la 1cm (care nu este valabila in Romania decat la terenul de golf) si cu scarificarea de 2 ori pe an (prefer o singura data toamna). Totul dupa o experienta personala de 8 ani cu gradina proprie.
Escarificarea se face de doua ori pe an primavara si toamna  normal..Daca  nu ai multa materia moarta  sub gazon odata suficient.1 cm nu e neaparat de teren de golf.In gradina ,mea,, ii la 1 cm vara si  spre toamna iarna il las la 1,3 -1,4..Poate la anul il tai la 0,8.0,9. Ai facut tu ceva gresit cand ai escarificat.Ori ai bagat cutitele prea mult  ori  dupa escarifcare nu ai dat cu ingrasamant si nisip .Escarificatul se face asa Reglezi adancimea sa nu atinga pamantul sau daca foarte Putin,inainte tunzi gaonul.Escarifici,ingrasamant npk daca are si alte elemente mult mai bine .Apoi nisip si udat bine .

#1451
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 tfmercedez, on 26 aprilie 2018 - 09:23, said:

Am un gazon cu mofturi. In zona distrusa din poza, a "incoltit" cel mai repede, sa zic asa dupa topirea zapezii. Gazonul are deja 4 ani, dar acolo era cea mai inalta iarba cand m-am apucat sa o tund prima data. Si a doua zi dupa tuns, s-a dus dracului. Nu-mi explic cum se poate intampla. 20180426_101842.jpg



Nu stiu exact care ciuperca e venita la tine in vizita, dar nu scapi de ea pana nu-i dai sa bea un ceai cu fungicid.
Prepari solutia de 5 ori mai concentrata decat scrie pe plic si o dai cu stropitoarea. Una stropitoare la 2-3 m2. Sa dai si minim juma de metru peste marginea zonei afectate.
Repeti operatiunea dupa 5-7 zile cu o doza de 2-2,5 ori mai concentrat decat scrie pe plicul de fungicid.
Nu cureti zona de resturi pana du dai cu fungicid de 2 ori ca muti ciupercile in gazonul bun.
Dupa 2-3 zile de la al doilea tratament, poti curata zona de resturi, care ar fi bine sa le arzi, si sa semeni.

Inainte cu cateva zile de primul tuns al nolui gazon mai dai o zeama cu fungicid in concentratia folosita ultima oara.

Fungicid ceri la magazin si-l intrebi pe vanzator care e bun.

#1452
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu daca e chiar o ciuperca, anul trecut am avut la 2 metri  mai incolo o gaura similara. Am rascolit putin pamantul , am pus seminte noi, am mai imprastiat pamant nou peste seminte si acuma e frumos verde.   Parca incepe sa-si revina si uscaciunea aia.

#1453
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Curata zona si targe o semanatura  si gata balciul.In cat timp s-a format chestia asta dupa tundere?Zona aia ii o zona care nu prea dreneaza apa?Iarba daca e inalta si o tai mai scur se poate ingalbenii se taie un sfert din lungime normal apoi la urmatoarea taiere iarasi un sfert daca vrei sa o cobori la o anumita inaltime.Daca este o ciuperca trebuie sa-ti apara si in celelalte parti fie ca se extinde fie ca ai transportat-o cu masina cand ai taiat.Descrie mai amanuntit cum a fost mai mica la inceput si a crescut? ...

#1454
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
ai firul rosu.Multa umezeala.Solutia udat mai Putin ph solului. intre 6 si 7.  24 kg de nitrogen la hectar tu vezi cat ai si prin regula de trei simpla scoti cantitatea .Nitrogenul face sa fie mai rezistenta la ciuperca asta.Si in rest tratament cu fungicid cu materia activa iprodina 50% pt a prevenii odata pe luna daca ai ciuperca odata la luna sau 7-8 zile..Sau alte fungicide cu materia activa clortalonil 75% sau metiltiofanato 80% sau manococeb 80%. iI BINE SA DEZINFECTEZI CUTITUL PARTEA CARE TAIE A MASINII  IARBA SA FIE BINE AIERISITA
asta ii la tine doar ca ma nedumereste faptul ca a doua zia aveai pata aia mare.Ciuperciile nu apar asa de mari dintr-o data si de regula apar in mai multe locuri fiind transportate de masina de tuns iarba de tine insuti.Totusi un tratament fungicida nu e rau sa ii dai..

Edited by zippo68, 28 April 2018 - 17:55.


#1455
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 zippo68, on 28 aprilie 2018 - 13:20, said:

Escarificarea se face de doua ori pe an primavara si toamna  normal..Daca  nu ai multa materia moarta  sub gazon odata suficient.1 cm nu e neaparat de teren de golf.In gradina ,mea,, ii la 1 cm vara si  spre toamna iarna il las la 1,3 -1,4..Poate la anul il tai la 0,8.0,9. Ai facut tu ceva gresit cand ai escarificat.Ori ai bagat cutitele prea mult  ori  dupa escarifcare nu ai dat cu ingrasamant si nisip .Escarificatul se face asa Reglezi adancimea sa nu atinga pamantul sau daca foarte Putin,inainte tunzi gaonul.Escarifici,ingrasamant npk daca are si alte elemente mult mai bine .Apoi nisip si udat bine .
Nu stiu ce sa zic...Eu am scarificatorul din film si vad ca si in aceste filme (de ex. la 2.51) arata ca intra destul de adanc in pamant. In alta ordine de idei, eu nu stiu cum tundeti voi la 1 cm cand masinile pe benzina cu autopropulsie tund de la minim 2 cm (vorbesc de Husqvarna sau Makita). De aceea am si luat masina de tuns electrica pentru ca tunde mai scurt. In plus, nu inteleg cum se recomanda pe aici ca vara sa se tunda gazonul scurt cand eu stiu ca este exact invers: primavara si toamna mai scurt, vara mai lung ca sa aiba umbra. Alta: vad ca unii recomanda udarea zilnica, iar eu stiu ca se uda de 1-2 ori pe saptamana pentru ca umiditatea in exces putrezeste radacinile. Vorba aceea: cate bordeie, atata obiceiuri...:)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ai2VzRb9kew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by edi10000, 29 April 2018 - 14:53.


#1456
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007

 zippo68, on 28 aprilie 2018 - 17:24, said:

Curata zona si targe o semanatura  si gata balciul.In cat timp s-a format chestia asta dupa tundere?Zona aia ii o zona care nu prea dreneaza apa?Iarba daca e inalta si o tai mai scur se poate ingalbenii se taie un sfert din lungime normal apoi la urmatoarea taiere iarasi un sfert daca vrei sa o cobori la o anumita inaltime.Daca este o ciuperca trebuie sa-ti apara si in celelalte parti fie ca se extinde fie ca ai transportat-o cu masina cand ai taiat.Descrie mai amanuntit cum a fost mai mica la inceput si a crescut? ...
Am tuns iarba foarte inalta asa la repezeala, si a doua zi s-a uscat. Cred ca nu-i place ierbii sa fie tunsa asa brutal, de la 15-20cm direct la 3-4cm.  Am gresit la tundere.

#1457
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 edi10000, on 29 aprilie 2018 - 14:48, said:

Nu stiu ce sa zic...Eu am scarificatorul din film si vad ca si in aceste filme (de ex. la 2.51) arata ca intra destul de adanc in pamant. In alta ordine de idei, eu nu stiu cum tundeti voi la 1 cm cand masinile pe benzina cu autopropulsie tund de la minim 2 cm (vorbesc de Husqvarna sau Makita). De aceea am si luat masina de tuns electrica pentru ca tunde mai scurt. In plus, nu inteleg cum se recomanda pe aici ca vara sa se tunda gazonul scurt cand eu stiu ca este exact invers: primavara si toamna mai scurt, vara mai lung ca sa aiba umbra. Alta: vad ca unii recomanda udarea zilnica, iar eu stiu ca se uda de 1-2 ori pe saptamana pentru ca umiditatea in exces putrezeste radacinile. Vorba aceea: cate bordeie, atata obiceiuri...Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ai2VzRb9kew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pt ca io am o masina de tuns nu cu elice ci cu cutite rotative si o reglez daca vreau pana la 2 mm))))i sub 2mm. Cel mai placut si anatos pt iarba ii masina  pe care o am io cele cu elice rup  a  mea taie e o diferente nu-i tot una sa rupi parul sau sa il tai)))) Fals primavara si vara mai scurt  toamna mai lung.Udatul ii cu cantec.Multa apa obisnuiesti gazonul cu multa apa si cand nu-i e bai.multa apa = mediu propice pt  ciuperci. Depinde si de tipul de gazon de situarea gazonului. la soare,la umbra la semi umbra.Udatul io il controlez.Vara zilnic toamna iarna  nu.Depinde si de terenul care il ai la gazon.Unul care dreneaza apa altul nu prea...

Edited by zippo68, 29 April 2018 - 23:22.


#1458
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
https://www.bing.com...GAR  Sistemul asta ii la masina mea si e cel mai sanatos si bun pt un gazon doar ca are un defect.daca nu ai un profesional sa-l ascuta esti mort plus sa ii regleze inaltimea taierii.am doua unul electric si altul manual de la husqvarna .Iar escarificadorul meu e unul cu cutite rotative nu cu sarma .

https://www.bing.com...83&&FORM=VDRVRV A doua ii asta doar ca e husqvarna .are si recolector pt gazonul taiat.Gazonul taiat asa si lasat fara sa fie recolectat ii o sursa de nitrogen pt gazon .nitrogenul ii un element care se pierde repede in pamant cu udatul sau cu ploaia se spala.se pierde mai repede ca celelelte macro elemente

Ce face omul iarna si vara?Iarna se imbraca mai gros vara mai subtire.La gazon ii la fel iarna daca il lasi mai lung ii precum l-ai imbraca vara mai scurt cum l-ai dezbraca.Iarna mai lung tine mai mult caldura ii prieste vara cand e cald si are nevoie mai mult aer mai multa ventilatie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

katalyn03

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate