Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1423
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Fa un efort si citeste macar doua pagini in urma, ai aici detalii cat nu au unii "profesionisti" de la tara care mai fac un ban din gradinarit.

#1424
VIO47

VIO47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 04.01.2009

View PostflaviusMN, on 28 martie 2018 - 22:24, said:

Multumesc - l am luat.
La mine e prima primavara cu gazon asa ca nu stiu cand sa ma apuc si in ce ordine de lucrarile de primavara la gazon
   - aerare
   - scarificare,
   - suprainsamantare,
   - ingrasamant
   - tratament muschi

Voi cand va apucati, in ce ordine si ce interval de timp trebuie sa treaca intre diferitele actiuni ?
Ar cam trebui sa te apuci de scarificare, trebuie facuta pana intra gazonul in vegetatie si trebuie sa ai umiditate medie spre scazuta in pamant altfel risti sa smulgi prea mult. Daca ai gazon semanat anul trecut as zice sa faci scarificate usoara doar daca ai multa iarba uscata, daca nu mai lasa-l sa se inradacineze bine. Poti folosi doar o grebla pentru o scarificare usoara. Odata cu scarificarea faci si aerare, eu reglez cutitele scarificatorului sa intre vreo 4-5 cm in pamant pentru ca vreau sa il si raresc mult. Nu am facut niciodata suprainsamantate, am gazon din rulouri, dar cred ca trebuie sa mai astepti putin sa se mai incalzeasca pamantul ca sa germineze bine semintele. Daca ai doar goluri mici de 10-20 cm nu are rost sa mai dai samanta, se va intinde singur gazonul. Ingrasamantul il dau dupa scarificare, nu intotdeauna imediat, depinde si de capriciile vremii, daca dai ingrasamant cu actiune imediata trebuie sa uzi abundent dupa altfel iti arde gazonul. Incearca sa respecti instructiunile de dozare la ingrasamant, excesul de ingrasamant este periculos. Pana mai prinzi experienta mai bine dai mai putin la inceput si vezi cum merge. Pana acum cel mai mult imi place ingrasamantul produs de Agro CS, am mai incercat Wolf Garten si inca unul dar nu prea au avut rezultate multumitoare. Nu vreau sa fac nici un fel de reclama sau antireclama vreunei marci, acestea sint observatiile mele. Nici tratament antimuschi nu am facut pana acum, anul asta o sa incerc pe cativa metri patrati, am o zona umbrita mult unde s-a dezvoltat muschi. Acum am mai imprastiat putin muschiul cu scarificatorul, tratamentul o sa il fac mai tarziu. Asa imi ingrijesc eu gazonul, nu stiu daca e metoda perfecta dar intru in al patrulea an si inca arata foarte bine. Si inca ceva, pregateste-te si pentru ceva tratamente daca va fi cazul, mai citeste despre bolile gazonului. Pesticide gasesti destule la magazinele specializate. Si mare atentie la scarificare daca ai aspersoare ingropate, pune niste bete sau orice alte semne pe care sa le vezi si sa ocolesti aspersoarele altfel ti le sparge scarificatorul. Spor!

Edited by VIO47, 01 April 2018 - 21:03.


#1425
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Îmi puteți recomanda un gazon/iarbă pe care să îl insamantez într-o minilivada de 500mp? Am plantat acum pomi și as vrea ca între ei sa fie iarba, de preferat care sa nu crească înaltă și nici prea repede, pt a nu o cosi prea des. Și dacă se poate și ceva ieftin... -:)

Edited by sov, 06 April 2018 - 13:57.


#1426
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsov, on 06 aprilie 2018 - 13:56, said:

Îmi puteți recomanda un gazon/iarbă pe care să îl insamantez într-o minilivada de 500mp? Am plantat acum pomi și as vrea ca între ei sa fie iarba, de preferat care sa nu crească înaltă și nici prea repede, pt a nu o cosi prea des. Și dacă se poate și ceva ieftin... -:)
Du-te intr-un magazn specializat de seminte, vei gasi acolo tot felu'. Inclusiv lucerna, trifoi, nu musai gazon.

#1427
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Din ce am mai citit, as merge pe trifoi pitic. Însă nu prea înțeleg, la unele magazine online este trifoi pitic care spun ei ca 1 kg ajunge la 30 MP, iar în alta parte ca ajunge la 400mp. Or fi soiuri diferite de trifoi pitic?

#1428
coressy

coressy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2017
Salut,a trecut iarna și iarba da sa crească ,sa încep sa montez aspersoarele sa ud? S-au sa astept primele ploi?
Când sa încep sa însămânțeze petele negre unde nu a crescut?

#1429
SilviewLoop

SilviewLoop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2012
Salutare, am o lucrare in curte, mai exact de sapat un beci de unde imi va rezulta ceva pamant. . Mentionez ca se va sapa pana la o adancime se 2.5m.
As dori sa folosesc acest pamant pt nivelarea curtii din fata casei si ulterior sa seman gazon pe el.
Stie cineva daca acest pamant ar fi ok pt semanare fie el si de la o adancime de 2.5m? Il pot folosi in vreun fel in combinatie cu ceva ingrasamant sau sa ma folosesc doar de pamantul mai de suprafata( iar aici vine o alta intrebare, pana la ce adancime e pamantul bun?)
De precizat e ca atunci cand s au facut sapaturi pt canalizare de a lungul gardului ( chiar si la 2.6 m pamantul aparent parea unul bun si negru..)
Mi-ar fi de folos niate sfaturi înainte sa ma apuc de treaba.
Multumesc!

#1430
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostSilviewLoop, on 12 aprilie 2018 - 22:10, said:

Salutare, am o lucrare in curte, mai exact de sapat un beci de unde imi va rezulta ceva pamant. . Mentionez ca se va sapa pana la o adancime se 2.5m.
As dori sa folosesc acest pamant pt nivelarea curtii din fata casei si ulterior sa seman gazon pe el.
Stie cineva daca acest pamant ar fi ok pt semanare fie el si de la o adancime de 2.5m? Il pot folosi in vreun fel in combinatie cu ceva ingrasamant sau sa ma folosesc doar de pamantul mai de suprafata( iar aici vine o alta intrebare, pana la ce adancime e pamantul bun?)
De precizat e ca atunci cand s au facut sapaturi pt canalizare de a lungul gardului ( chiar si la 2.6 m pamantul aparent parea unul bun si negru..)
Mi-ar fi de folos niate sfaturi înainte sa ma apuc de treaba.
Multumesc!

Maxim 2 randuri de cazma, mai jos nu-i potrivit pentru balarii, iar dupa 1-1,2 metri e bun de caramizi.

O parea el bun dar daca il uzi si-l lasi la soare 3 zile se face beton?

Daca tii neaparat sa-l folosesti, baga nisip, cam 3-4 roabe la m3 de beci, dar sa te pregatesti sa-i dai mancare ierbii lunar, cca 1 kg de Complex NPK la cca 25 de m2 de gazon.

#1431
SilviewLoop

SilviewLoop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2012
Multumesc de sfaturi!
Am optat sa aduc pamant separat pt a evita orice neplacere si ma voi folosi doar partial de cel rezultat din săpături.

#1432
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostSilviewLoop, on 12 aprilie 2018 - 22:10, said:

Salutare, am o lucrare in curte, mai exact de sapat un beci de unde imi va rezulta ceva pamant. . Mentionez ca se va sapa pana la o adancime se 2.5m.
As dori sa folosesc acest pamant pt nivelarea curtii din fata casei si ulterior sa seman gazon pe el.
Stie cineva daca acest pamant ar fi ok pt semanare fie el si de la o adancime de 2.5m? Il pot folosi in vreun fel in combinatie cu ceva ingrasamant sau sa ma folosesc doar de pamantul mai de suprafata( iar aici vine o alta intrebare, pana la ce adancime e pamantul bun?)
De precizat e ca atunci cand s au facut sapaturi pt canalizare de a lungul gardului ( chiar si la 2.6 m pamantul aparent parea unul bun si negru..)
Mi-ar fi de folos niate sfaturi înainte sa ma apuc de treaba.
Multumesc!
Tot  ce ii bun ii pana la 25 cm sub el pamant mort.

View PostSilviewLoop, on 16 aprilie 2018 - 10:39, said:

Multumesc de sfaturi!
Am optat sa aduc pamant separat pt a evita orice neplacere si ma voi folosi doar partial de cel rezultat din săpături.

Ai grija ce pamant aduci sa nu te trezesti ca nu iti dreneaza ploaia alte belele boli  la gazon.Io as amesteca pamantul care il aduci jumatate pamant jumatate nisip dar sa nu fie din ala cu sare.

View Postcoressy, on 09 aprilie 2018 - 21:00, said:

Salut,a trecut iarna și iarba da sa crească ,sa încep sa montez aspersoarele sa ud? S-au sa astept primele ploi?
Când sa încep sa însămânțeze petele negre unde nu a crescut?

Baga aspersoarele acum cand inca iarba nu incepe sa se trezeasca .

View Postsov, on 06 aprilie 2018 - 13:56, said:

Îmi puteți recomanda un gazon/iarbă pe care să îl insamantez într-o minilivada de 500mp? Am plantat acum pomi și as vrea ca între ei sa fie iarba, de preferat care sa nu crească înaltă și nici prea repede, pt a nu o cosi prea des. Și dacă se poate și ceva ieftin... -Posted Image

lA CE VREI TU UITA DE GAZON IARBA DE LA TARA CEA MAI INDICATA AIA NATURALA SALBAITICA

#1433
flaviusMN

flaviusMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.03.2015
Salut,

Cum va ascutiti voi cutitul de la masina de tuns iarba?
1. O duceti la un service autorizat - imi puteti spune cam cat costa o ascutire ?

Ascutire acasa
2. Cu flex ul cu disc de taiat metal?
3. Cu disc abraziv montat pe flex?
4. Cu pila, cute de ascutit coasa?


Daca o fac eu la ce sa fiu atent ?

Edited by flaviusMN, 20 April 2018 - 10:49.


#1434
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Ascutire acasa
2. Cu flex ul cu disc de taiat metal

#1435
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Ieri am cumparat un cutit pentru un Rotak 32; nu se poate spune ca vine ascutit; e doar  preformat pentru ascutire, daca pot spune asa.. L-am ascutit la polizor, evident doar pe o singura parte, pastrand unghilul dedicat partii taietoare. Asta e al 2 lea pe care il cumpar, dar pare ca e primul de origine; dupa scanteile si zgomotul la ascutire, e material bun.

Attached Files



#1436
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostflaviusMN, on 20 aprilie 2018 - 10:49, said:

Salut,

Cum va ascutiti voi cutitul de la masina de tuns iarba?
1. O duceti la un service autorizat - imi puteti spune cam cat costa o ascutire ?

Ascutire acasa
2. Cu flex ul cu disc de taiat metal?
3. Cu disc abraziv montat pe flex?
4. Cu pila, cute de ascutit coasa?


Daca o fac eu la ce sa fiu atent ?
In lipsa de flex, merge si cu mana cu niste smirghel, mai lent dar mai "precis".  Mai un ciocan, daca am luat o piatra mai mare si s-a indoit cutitul.. dar nu e musai sa taie. Turatia aia mare taie oricum. Conteaza inclunatia "elicei" sa arunce iarba in spate in rezervor.



View PostiancuMIC, on 20 aprilie 2018 - 12:12, said:

dupa scanteile si zgomotul la ascutire, e material bun.

Hopa! Avem aici un expert care  face analiza metalografica dupa culoarea scanteilor.

#1437
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Cu sapun lichid piltura de carbura

#1438
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostflaviusMN, on 20 aprilie 2018 - 10:49, said:

Salut,

Cum va ascutiti voi cutitul de la masina de tuns iarba?
1. O duceti la un service autorizat - imi puteti spune cam cat costa o ascutire ?

Ascutire acasa
2. Cu flex ul cu disc de taiat metal?
3. Cu disc abraziv montat pe flex?
4. Cu pila, cute de ascutit coasa?


Daca o fac eu la ce sa fiu atent ?
Eu folosesc varianta 3.

Fii atent sa nu-ti zboare flexul in freza. Si sa porti ochelari de protectie....asa preventiv.

Edited by Clovis, 21 April 2018 - 11:01.


#1439
flaviusMN

flaviusMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.03.2015
O sa ascut cu disc cu flex ul. Am cautat pe net si paguba in caz de esec nu este asa mare max 100 ron un cutit nou.
O alta intrebare e legata de suprainsamantare. Gazonul meu este insamantat anul trecut in iulie. Acum dupa tundere la cel mai jos nivel al masinii de tuns si scarificare sunt vizibile multe zone de marimea unei palme fara iarba. Sa fac oare o suprainsamantare cu  30 gr pe mp sau sa mai astept pana in toamna in speranta ca infratirea isi va face treaba si umple golurile. Anul acesta am de gand sa fiu mai atent cu surplusul  apa, sa i dau la 30-40 zile complex Npk si sa l tund la 3 cm pana in vara si 4 cm peste vara.


#1440
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Am avut balarii in curte, iarba a crescut anapoda,  inegal , adica mai inalta in unele locuri si mai scunda in altele.  Am tuns,  si in zona in care era lunga, s-a uscat. Asa sec.  Acuma e pamant chel, nici nu a debutat primavara, si iarba s-a dus dracului, pe vreo 2-3mp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate