Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Tanar manager omorat de munca!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
611 replies to this topic

#595
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 tomaso, on May 4 2007, 12:32, said:

Voua nu va surade ideea de a sta acasa, sa va ocupati de gospodarie si nevasta sa aduca banu in casa ?
UAAAA, UAAA, UAAAA, feministu'  :curse: . Nu te mai primim in gasca noastra. Esti un tradator de breasla.  :ciocan:

Sincer?!...DA, m'as face casnic, jur pe rosu (scuip de 3 ori in sin) si ma ocup de "gospodarie".

Printre altele, cred c'as avea cite o amanta la fiecare etaj al blocului  :P , ca deh, ce poti sa faci cu atita timp liber: soccer, chicks si wrestling  :D

#596
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 punkt, on May 4 2007, 22:53, said:

Printre altele, cred c'as avea cite o amanta la fiecare etaj al blocului  :P , ca deh, ce poti sa faci cu atita timp liber: soccer, chicks si wrestling  :D
mai nasol e ca amantele alea s-ar intoarce de la munca odata cu nevasta  :kisstogether:

#597
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 turbo trabannt, on May 4 2007, 12:59, said:

mai nasol e ca amantele alea s-ar intoarce de la munca odata cu nevasta  :kisstogether:

Cred ca am uitat sa specific varsta menajerei  :naughty: ....

#598
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 tomaso, on May 4 2007, 23:07, said:

Cred ca am uitat sa specific varsta menajerei  :naughty: ....
cred ca ai uitat sa iti dai seama ca nevasta alege menajera  ca ea da banu'   :naughty:

#599
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

 punkt, on May 3 2007, 11:53, said:

Incepea ziua la 9 si o termina la 10 seara. Cind ajungea acasa, halea 3 masline si se aseza cumintica la calculator sa mai faca nu stiu ce rapoarte, ca deh "cei de la atena cer urgent nu stiu ce statusuri"....

alta e sa fii femeie de cariera: calculata, motivata, moderata si foarte calificata in ceea ce faci,
Asta numeti tu moderaie? :D

#600
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 muf, on May 4 2007, 13:13, said:

Asta numeti tu moderaie? :D

Cred ca moderatia era in alta parte... Crezi tu ca dupa 3 masline si munca "relaxata" mai avea chef de "no batery" ?!

#601
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 turbo trabannt, on May 4 2007, 13:10, said:

cred ca ai uitat sa iti dai seama ca nevasta alege menajera  ca ea da banu'   :naughty:
e tragic in situatia asta  :confuzzled: . Te pricopsesti naibii c'o babaciune fosta gardian la penitenciaru' rahova, de'ti frigidizezi toate organele  :confuzzled:. S'auzi in casa aspiratoru' cu mici intermitente de la radio trinitas. Tragic.
La munca baieti.  :notangel:. Nu ne asteapta nimic bun in pozitia de "manager casnic".

#602
Harap-Alb

Harap-Alb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2005
Femeie de cariera "moderata" (fie femeia, fie cariera) nu exista. No way, moderatia si cariera nu proceseaza paralel, cel mult...(daca ai cap) secvential. Dupa trei masline si o munca "relaxanta" la rapoarte intri in modul: "hai mai repede ca mor de somn!" sau "nu se poate maine dimineata? promit ca ma trezesc la 5" :worthy: Doua faze de-astea si-ai pus-o, chiar ca isi cauta amanta la etajul x. Plus ca sarmalele se executa greu, motiv pentru care eu nu fac decat de Craciun, in rest ne programam "vizite" pe la neamuri.

#603
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 punkt, on May 4 2007, 23:31, said:

e tragic in situatia asta  :confuzzled: . Te pricopsesti naibii c'o babaciune fosta gardian la penitenciaru' rahova, de'ti frigidizezi toate organele  :confuzzled:. S'auzi in casa aspiratoru' cu mici intermitente de la radio trinitas. Tragic.
La munca baieti.  :notangel:. Nu ne asteapta nimic bun in pozitia de "manager casnic".
asta nu ii nimic.  daca femeia "conduce" ( asta apropo de emisiunea aia de femei de pe euforia unde vin toate tutele si ne vorbesc intelepte despre globalizare=louis vutton   :D ) e naspa in multe cazuri.

stiu cazuri de el -casnic si ea -mare corporatista. ala din "mamicule ce desteapta esti" si "vai , draga dar tu mereu ai dreptate" nu iese.

barbat casnic fara venituri = "eunuc " . asa ca la munca bah sa murim noi in locul fetelor noastre  :P

#604
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
stai tu linistit ca barbatii pentru care lucreaza femeile corporatiste babardesc cum n-ai visat tu vreodata, de-aia ditamai corporatistele nu renunta la ei si nu ii lasa sa lucreze, probabil ca sa nu se accidenteze :console:

#605
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Mosotti, on May 5 2007, 03:34, said:

stai tu linistit ca barbatii pentru care lucreaza femeile corporatiste babardesc cum n-ai visat tu vreodata, de-aia ditamai corporatistele nu renunta la ei si nu ii lasa sa lucreze, probabil ca sa nu se accidenteze :console:
dap. probabil nu degeaba ii tin in puf ( bere, mici , meciuri la teve)  :naughty:

#606
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

Evenimentul zilei said:

Verdict in cazul "Raluca": moarte prin infometare
17 Mai 2007
Mihaela Naftanaila

Raluca Stroescu, fostul manager de audit de la Ernst&Young, a murit din cauza unei malnutritii severe, arata raportul Institutului National de Medicina Legala.



In raportul prezentat ieri, medicii nu precizeaza inca daca aceasta slabire accentuata a aparut pe fondul unor tulburari psihice, cum este anorexia nervoasa, ori hormonale, deoarece nu cunosc istoricul medical al tinerei.

„Decesul s-a produs ca urmare a decompensarii functiei cardiace survenite pe fondul denutritiei cronice severe (casexie), caracterizata prin disparitia completa a tesutului adipos, diminuarea accentuata a masei musculare si catabolismului accentuat”, arata raportul.

Era puternic deshidratata

Din cauza slabirii excesive (Raluca avea sub 40 de kilograme), tanara avea o inima slabita si suferise o serie de tulburari hormonale. „Consumul energetic exagerat a determinat arderi foarte intense in organism.

Asemenea fenomene se manifesta si pe fondul unei hipertiroidii”, precizeaza medicul endocrinolog Constantin Dumitrache de la Institutul de Endocrinologie „Parhon” din Bucuresti.

Examinarile histopatologice (n.r. - studierea amanuntita a celulelor) au evidentiat si „modificari distrofice pluriorganice si alterari hidroelectrolitice”.

Asta inseamna ca toate organele tinerei au suferit modificari in forma, volum, consistenta, duritate si ca era puternic deshidratata. „Pierderile de sodiu, potasiu, magneziu si apa erau probabil foarte accentuate. Aceste modificari hidroelectrolitice determina adesea stopul cardiac”, specifica endocrinologul.

Examenul toxicologic al sangelui a aratat ca nu a fost vorba despre o intoxicatie cu alcool. Nici pe stomac nu au fost gasite urme ale unor substante toxice generale. De asemenea, medicii nu au constatat leziuni, care ar fi putut fi provocate prin violenta.

Medicii legisti au amintit si faptul ca tanara prezenta noduli tiroidieni si o fibroza miocardica, ceea ce ar fi putut genera o tulburare de ritm cardiac.

In urma decompensarii cardiace, inima bate mai slab si nu mai permite oxigenarea corespunzatoare a organelor. Cand o persoana nu se hraneste bine, organsimul consuma din rezerve, incepand cu glucidele din ficat, apoi cu grasimile si in cele din urma cu proteinele din muschi.

„Nu stim daca i s-au facut analize”

In urma unei plangeri depuse de tatal Ralucai, Colegiul Medicilor din Bucuresti a inceput o ancheta la Centrul Medical Unirea (CMU), clinica privata in care tanara a mers pentru un consult chiar inainte sa moara.

„Deocamdata am primit fisa medicala a pacientei. Nu stim daca i s-au facut sau nu analize, mai avem de obtinut cateva documente”, ne-a declarat Liana Ples de la Departamentul Jurisdictie din cadrul CMR.

Tatal Ralucai il acuza pe medicul care i-a consultat fiica pentru ca a lasat-o sa plece abia tinandu-se pe picioare. Directorul executiv al CMU, Sergiu Negut, refuza sa faca public numele doctorului care a investigat-o pe tanara.

MARTURIILE COLEGILOR

Raluca manca pe apucate, „chestii de rontait”

Unul dintre fostii colegi ai Ralucai de la Ernst&Young considera ca rezultatul necropsiei este cel putin surprinzator. „E ciudat ca asta a fost verdictul medicilor pentru ca, in ultima luna, chiar imi spunea ca tine cura de ingrasare dupa ce asa i-au recomandat medicii. Ea era oricum foarte slaba (ca si conformatie), asa este si sora ei”, spune sursa din Ernst&Young.

De asemenea, aceasta mai mentioneaza faptul ca Raluca „nu manca deloc sanatos, pentru ca in firma nu exista cantina si nici nu e vreun contract cu vreo firma de catering”.

„Noi ne comandam mancarea pe cont propriu si e drept ca uneori sarim mesele. Eu, de exemplu, am slabit 10 kilograme, dar unii dintre colegii mei se ingrasa foarte tare de la stres. Cel mai des Raluca manca chestii de rontait sau isi comanda seara cate o pizza”, mai spune sursa.

Iaca s-a dat si verdictul in cazul de la EY!

Edited by TIC, 17 May 2007 - 07:07.


#607
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 zuzuca, on Apr 26 2007, 05:39, said:

[...]
Dupa ce am vazut suficient de multe natii, intr-o multitudine de situatii, va pot garanta ca romanii nu au nici un fel de incredere in ei, se indoiesc de puterile lor, dar in acelasi timp vor cu tot dinadinsul sa se afirme fiind mai totdeauna foarte muncitori si buni profesional. Nu este vorba de carierism, nu cred, cel putin aici, e vorba de a dovedi lor insisi ca pot sa se descurce intr-o lume care le-a fost sau le este ostila. Probabil ca Raluca isi punea toata energia munca de la serviciu pt. ca nu avea alte preocupari. Dar in acelasi timp, era un challange pentru ea sa arate ca este in stare. Nu pentru avansare, ci pentru ea insasi. Se intimpla foarte des femeilor, ele sunt cele carora le lipseste increderea in sine.
[...]

Cred ca ai surprins cum nu se poate mai bine profilul psihologic al romanului din tranzitie. Si am sa explic si de ce, cu niste idei cu care eram educati cu totii in anii 90 si care, din pacate, dainuie inca in multe din capetele romanilor, mai ales patroni si "sefi":

-"angajez vanzator la taraba numai cu studii superioare, disponibilitate de program prelungit...",
-"Inginerii? Inginerii sunt un zero la patrat! Inginerii sunt la ora actuala frecatori de podele, portari sau paznici! Nu va duceti pe la vreo facultate de inginerie!"
-"Angajez tanar cu studii superioare, energic, cu initiativa, varsta maxima 20 de ani, cu vechime minim 10 ani!" etc. Bineinteles, aceste posturi erau platite cu salariul minim pe economie, din care statul subventiona in primul an aproape integral salariul...
-schimbarea este singurul lucru constant...(vezi schimbarile prostesti de dupa 90 in invatamant, pentru ca in ziua de azi sa ne intoarcem la invatamantul cum era in 89);  sa schimbam lucrurile fie si de dragul schimbarii, imitand orice exista in occident;
-sa avem si noi concedieri multe, ca deh, asta e un criteriu de baza in capitalism;
-orice om trebuie sa aiba o cariera.
-e sanatos sa-ti schimbi serviciul din 6 in 6 luni
-la cine scrie pe CV ca a stat intr-un serviciu mai mult de 1 an este considerat incompetent
-in viata trebuie sa inveti cel putin 100 de meserii;
-cei din Occident sunt platiti bine, dar muncesc pana cad in genunchi, cel putin 16 ore pe zi, si-si schimba serviciul continuu;
-cei ce au trecut de 45 de ani sunt buni de zvarlit la gunoi...

Sau acasa: Daca nu aduci bani cu lopata, nu muncesti min. 16 ore pe zi, esti o loaza, un ratat. Uita-te la cutarica si la cutarica ce de bani are, este descurcaret, destept, aia sunt oameni normali.

Dupa ce esti bombardat cu astfel de idei constant, cum sa nu-ti pierzi increderea in tine si sa nu fii dispus sa te angajezi oriunde, fie si numai sa-ti dovedesti tie insuti ca te poti descurca intr-un astfel de sistem diabolic?

Sunt ferm convins, ca in psihologia Ralucai Stroescu a existat (in afara de bani) si un imbold de a-si dovedi sie insasi ca poate supravietui intr-un astfel de sistem "la moda".

Si evident, asa cum a scris cineva mai sus, au aparut si profitorii:
-"investitori straini" care in tara lor erau niste looseri s-au trezit "mari patroni" aici supunand romanii unei exploatari barbare (am lucrat intr-un santier naval unde unde norvegienii priveau pe romani ca niste sclavi pentru care ei erau ca niste conquistadori veniti sa-i "aduca" pe calea cea buna);
-"intreprinzatori" romani, deveniti peste noapte "mari patroni" care n-au nici cea mai mica inclinatie spre o asemenea vocatie;
-salariile extrem de mici, exploatarea oamenilor pana la epuizare;
-calificarea fortei de munca romanesti drept "incompetenta", in conditiile in care afara e foarte apreciata;
-catalogarea intregilor produse romanesti ca fiind proaste;
-exodul peste granita a cremei fortei de munca;
-si nu in ultimul rand, tragedii de genul Ralucai Stroescu, care se repeta intr-una;

Inchei, spunand ca astept si eu o zi cand voi vedea tranzitia terminata, si un capitalism mai uman.

Edited by cap_tepos, 17 May 2007 - 08:53.


#608
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005
Acum putei reciti topicul ca s vedei cte dobitocenii s-au scris de ctre userii SP.

Ce dezbateri! Ct patim!

Iar apucata aia s-a sinucis prin nfometare i nsetare!

Bravo biei! Hai, c-o mai aprea vreun subiect din sta n curnd, fii fr grij!

#609
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007
recunosc ca nu am stat sa citesc toate posturile deoarece m-ar fi apucat dimineata. sper ca acest caz sa deschida ochii persoanelor care pun cariera pe primul loc. de fapt, nu am inteles de ce biata femeie nu a plecat de la acel loc de munca

#610
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
De curnd am avut nite muncitori la renovat ceva prin cas.
Ei bine la ora 16 fix paclu jos i pe mine. Chiar i patronul nu a sta mai mult de ora 18. Smbata i duminica nu se lucreaz. Smbt a venit doar unul care lucra dup orele de serviciu i nu a stat dect pn pe la ora 14.

Cam peste tot am cam vzut / auzit:
Nu veni dup ora 16 / 17 c nu mai gseti pe nimeni

-Lucrai smbt?
-Nu.

La voi cum mai este programul de munc?
Lucrai smbta? Pltit n plus?
Stai peste program? Pltit n plus?

#611
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Romania are reputatia unui comportament mizerabil pe piata fortei de munca, din ambele parti. In lipsa unei atitudini coerente in sistem, se fac abuzuri din ambele directii. Serviciul de medicina muncii din clinica unde lucrez a detectat in firme (mai ales bugetare) absenteism prin concedii medicale nejustificate la modul masiv, abia dupa o campanie de un an lucrurile reintrand in normal. Un coleg a avut un caz pe al carui concediu medical scria "fractura index" (adica deget aratator). Concediul era de doua luni jumatate, adica suficient ca sa te refaci dupa o fractura de femur ! Foarte "convenabil", radiografia a fost declarata pierduta. Luata la intrebari, persoana in cauza a declarat ca-si rupsese degetul mijlociu de la mana stanga in loc de aratatorul de la mana dreapta ! Adica pe scurt: chiul masiv cu acte "in regula". Urmand toate celelalte "trucuri", lista e interminabila.
Din cauza aceasta dar si din cauze birocratice, patimesc ca de obicei nevinovatii. Am avut un pacient cu picior amputat (!) pentru arteriopatie diabetica complicata cu gangrena, care era chemat (!!!) la 6 luni la comisia de expertiza sa-i prelungeasca pensia... voiau, desigur, sa "expertizeze" daca nu cumva i-a crescut piciorul la loc ! Asta cel putin, dupa o gramada de alergatura, a fost in final lasat in pace. Dar exista inca pacienti cu infarct miocardic practic invalidati de insuficienta cardiaca si angor care sunt plimbati gafaindu-si bietele ultime zile pe drumuri pentru a nu fi privati de pensii.
Practica in domeniul retetelor compensate e jalnica. Exista abuzuri masive la beneficiarii de gratuitati, care practic iau medicamente pentru boli fictive si le revalorifica. Nici un fel de control si nici un fel de masuri nu au dus la nimic bun, din contra, au ingreunat pana la penibil accesul celor realmente bolnavi, care nu sunt in situatia de a bate drumurile anapoda pentru hartii.
Abuzuri simetrice din partea patronilor, nu prea exista exceptii. In sistemul privat numai putine firme declara cuantumul real al salariilor, practica este universal raspandita in firmele mici si mijlocii. Nu se acorda concedii cat trebuie, nu se platesc sau se platesc derizoriu orele suplimentare.
Cu totul nesurprinzator, nu exista acest topic decat pierdut pe ici pe colo si redus la simple declaratii vagi de intentie pe agenda politica a niciunui partid. Sforaitoarele declaratii despre protectie sociala se fac mai mult ca metoda de a cumpara bunavointa (si influenta la vot) a sindicatelor. In locul unei atitudini decente, s-a ajuns la santajul reciproc al ambelor tabere, cu sfera politica facandu-se ca nu vede si intervenind numai pentru propriul profit, cu expediente pe termen scurt.
In absenta unui curent de opinie consistent in societatea civila, eu personal nu vad nici o solutie. Nici macar criza fortei de munca in unele sectoare nu a dus la vreo ameliorare.

Edited by monokeros, 31 August 2008 - 09:41.


#612
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 monokeros, on Aug 31 2008, 09:37, said:

In absenta unui curent de opinie consistent in societatea civila, eu personal nu vad nici o solutie. Nici macar criza fortei de munca in unele sectoare nu a dus la vreo ameliorare.

Ca in multe alte sectoare cea mai simpla si normala solutie : aplicarea stricta a legii e pur si simplu ignorata ... :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate