Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Tanar manager omorat de munca!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
611 replies to this topic

#559
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Auditul f-c pe care il injurati voi aici nu reprezinta decat o varianta de a castiga 2000euro.
Mai exista si altele: trafic arme, stupefiante, carne vie.
Din toate se castiga bani dar trebuie sa iti asumi niste riscuri.

Idee este ca daca vrei bani trebuie sa fii pregatit sa dai ceva in schimbul lor.
Unii dau libertatea, altii timpul liber, familia, sanatatea, sau viata.
E&Y nu reprezinta decat un mijloc de a ajunge la acesti bani in schimbul unei une parti din timpul tau.
Nu mai injurati firmele pentru ca va dau o sansa.
Sau poate ca ati ramas nostalgici dupa vremurile comunismului cand toti aveam acelasi program (cu mici exceptii).


Ramasesem dator Miannei cu un raspuns.
Mianna, cred ca ai intelege ce am scris daca ti-as spune ca nu am sef.

Edited by terratec, 30 April 2007 - 19:14.


#560
u1y53

u1y53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.02.2004
Am citit cateva pareri pe aici si constat cu tristete si fara surpindere ca iar ne legam singuri la ochi...

1. In companiile in care chiar se platesc salarii decente (aka "mari") se munceste. Mult. Pe rupte. Caci banii nu ti-i da compania ci clientul - iar compania doar isi ia partea (leului) ca de aia e exista ca si agent economic: sa dea cat mai putin pe cat mai mult. Daca esti vita si nu te duce capu mai mult, tragi in jug. Daca nu, nu.
2. In companiile in care nu se platesc salarii decente (vezi mai sus), e pe dos.
3. In agricultura oare cum o fi? Ca n-am auzit pe nimeni sa planga pe taranu care doarme pe brazda primavara ca sa inteteasca focarul pe lan sa nu-i inghete recolta, sau pe coana Lizaveta c-a nascut la margine de lan intr-o capita, ca vine vremea rea si pierde cucruzu - si la iarna n-are ce da la oratanii.

A murit coana auditoare de prea multa munca!?
HA!
2 x NE: ne-f...ta si ne-satula!
Hai sictir!!! :puke:

#561
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003

View Postu1y53, on Apr 30 2007, 20:13, said:

Am citit cateva pareri pe aici si constat cu tristete si fara surpindere ca iar ne legam singuri la ochi...

1. In companiile in care chiar se platesc salarii decente (aka "mari") se munceste. Mult. Pe rupte. Caci banii nu ti-i da compania ci clientul - iar compania doar isi ia partea (leului) ca de aia e exista ca si agent economic: sa dea cat mai putin pe cat mai mult. Daca esti vita si nu te duce capu mai mult, tragi in jug. Daca nu, nu.
2. In companiile in care nu se platesc salarii decente (vezi mai sus), e pe dos.
3. In agricultura oare cum o fi? Ca n-am auzit pe nimeni sa planga pe taranu care doarme pe brazda primavara ca sa inteteasca focarul pe lan sa nu-i inghete recolta, sau pe coana Lizaveta c-a nascut la margine de lan intr-o capita, ca vine vremea rea si pierde cucruzu - si la iarna n-are ce da la oratanii.

A murit coana auditoare de prea multa munca!?
HA!
2 x NE: ne-f...ta si ne-satula!
Hai sictir!!! :puke:

ci tu esti aka putin cam ciudat. Ai cumva o sefa care castiga 2000 de euro?

#562
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postterratec, on Apr 30 2007, 20:13, said:

E&Y nu reprezinta decat un mijloc de a ajunge la acesti bani in schimbul unei une parti din timpul tau.
Nu mai injurati firmele pentru ca va dau o sansa.
Sau poate ca ati ramas nostalgici dupa vremurile comunismului cand toti aveam acelasi program (cu mici exceptii).
Problema aici nu este de uz, ci de abuz. De practici abuzive, de idei gen "nu da bine sa spargi usa la 18:00" (dar la cat o "da" bine, la 21:00? 22:00? Oamenii aia nu au si ei dreptul la o casa, la o familie? La viata privata? La odihna pur si simplu?). De obiceiuri gen "work your ass out, daca tot te-am angajat", si de altele, dar sunt sigur ca pricepi tu. Aceste rele practici trebuie eradicate din fasa, pentru a nu ajunge reguli nescrise -si ulterior scrise- pe piata muncii.

Edited by mailman, 30 April 2007 - 20:37.


#563
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
am o intrebare.... sunteti invidiosi ca a avut atatia bani si nu a stiut ce sa faca cu ei? ca voi in locul ei va f... pe rupte cu oricine si va umpleati burta cu ce era mai bun? totusi vorbiti intr-un hal in care mi-e mi se face greata..
Sau faptul ca nu aveti sef, sau ca ati gasit ( ales) un loc mai bun de lucru si ca aveti o viata mai buna ca ea, va da dreptul sa fiti mai superiori?  
Daca ar fi fost in viata ati avea curajul sa ii spuneti tot in fata? Dar nu pentru a o jicni , sa va simtiti voi bine, ci pentru a o ajuta??? Poate daca ii ziceati rezolvati ceva... sau sa fi dus cu ea la medic ....
Sau poate ca acum va este prea bine incat nu va pasa de nimeni din jur... dar roata se schimba...
Si tineti cont ca nu ati cunoscut-o! :disgust:

#564
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
a adus cineva pana acum in discutie asta:

Codul Muncii
Art. 111. [durata maximã a timpului de muncã]
(1) Durata maximã legalã a timpului de muncã nu poate depãºi 48 de ore pe sãptãmânã, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin excepþie, durata timpului de muncã, ce include ºi orele suplimentare, poate fi prelungitã peste 48 de ore pe sãptãmânã, cu condiþia ca media orelor de muncã, calculatã pe o perioadã de referinþã de 3 luni calendaristice, sã nu depãºeascã 48 de ore pe sãptãmânã.

#565
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postterratec, on Apr 30 2007, 20:13, said:

Ramasesem dator Miannei cu un raspuns.
Mianna, cred ca ai intelege ce am scris daca ti-as spune ca nu am sef.

oscilez intre "saracii angajatii tai" si "poti argumenta un pic in ce domenii nu suntem la fel de buni ca si colegii nostri vestici si de ce?"

alege tu ce varianta vrei :)


View Postradup, on Apr 30 2007, 16:55, said:

Pai daca luam un medic rezident din .us si coroboram ( :D ) cu moartea domnisoarei atunci numarul de ore de munca, responsabilitatea ar trebui sa-i ucida pe toti. De ce aia nu mor de epuizare? Deoarece sunt inconjurati de medici? Ntz. Aia rezista la programul infernal din clinicile din .us multumita unui sistem de triere extrem de bine pus la punct. Si ajung saracii cu masini , case si alte lucruri de care nu se pot bucura pe la 40 de ani. Puteti dezvolta de aici cat doriti.

cam care-ar fi sistemul asta de triere? ca io stiu de step-uri, interviuri, vaccinarile necesare (asta la mine nu prea intra la "triere"), dar inca nu mi-a spus nici unul ca l-au alergat la maraton sau ca l-au tinut juma' de saptamana nedormit, sa vada daca mai reuseste sa tina bisturiu-n mana.

#566
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Orice domeniu Mianna.
Asta e adevarul, restul sunt doar povesti nationaliste.
Noi suntem mai prosti, mai lenesi si mai laudarosi.


Minx las-o moarta cu invidiosi pe ea.
Sa fii tu sanatoasa daca ai impresia asta.
Unii au vazut sume mai mari si s-au retras. Doar lacomii si fraierii se agata de bani.
"Banu-i ochiul ..."

Edited by terratec, 30 April 2007 - 23:58.


#567
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
vad ca toata lumea e de acord ca raluca muncea foarte mult. motivele pentru care o facea sunt diferite, in functie de "comentator": prostie, lacomie, era obligata de sefi, ear fricoasa, era dependenta de munca precum altii de droguri, etc.
oricare ar fi fost motivul ar trebui sa vedem aici faptul ca firma & salariatul incalcau legea care spune ca nu ai voie sa muncesti mai mult de 48 ore pe saptamana. ar mai fi de spus ca statul nu prea se omoara in a impune respectarea acestei legi (am citat in postarea de mai sus articolele cu pricina).

#568
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postterratec, on May 1 2007, 00:47, said:

Orice domeniu Mianna.
Asta e adevarul, restul sunt doar povesti nationaliste.
Noi suntem mai prosti, mai lenesi si mai laudarosi.

buna parere mai ai despre tine :)

io-s acum intr-o faza in care, cam o data pe saptamana, imi vin in posta sau pe email confirmari cum ca-s mai buna decat multi altii, de diferite nationalitati. deci imi permit sa nu ma incadrez. argumentele tot nu le-am gasit, dar nici nu le mai astept.

#569
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postradup, on May 1 2007, 04:38, said:

Cati candidati sunt pe locul lasat liber? Stiu ca este cinic dar a ramas un post liber. In mod normal nimeni nu ar trebui sa mai lucreze la E&Y. Parca auzim ca au fost 100...
tampiti vor fi mereu. pun pariu ca sunt pe putin 10 care vor sa incalzeasca locul ala lasat rece. majoritatea tot ca raluca sau genul corporate bitch . unele pentru care functia de manager este echivalenta unui orgasm celelalte un loc de unde sa f... niste sefi mai inalti in functie decat pana atunci.  :P

ce misto suna: " Perspective de promovare la loc de liniste si verdeata"  :D

#570
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postminx, on Apr 30 2007, 21:39, said:

am o intrebare.... sunteti invidiosi ca a avut atatia bani si nu a stiut ce sa faca cu ei? ca voi in locul ei va f... pe rupte cu oricine si va umpleati burta cu ce era mai bun? totusi vorbiti intr-un hal in care mi-e mi se face greata..
Sau faptul ca nu aveti sef, sau ca ati gasit ( ales) un loc mai bun de lucru si ca aveti o viata mai buna ca ea, va da dreptul sa fiti mai superiori?  
Daca ar fi fost in viata ati avea curajul sa ii spuneti tot in fata? Dar nu pentru a o jicni , sa va simtiti voi bine, ci pentru a o ajuta??? Poate daca ii ziceati rezolvati ceva... sau sa fi dus cu ea la medic ....
Sau poate ca acum va este prea bine incat nu va pasa de nimeni din jur... dar roata se schimba...
Si tineti cont ca nu ati cunoscut-o! :disgust:

nu stiu daca sunt pe aici invidiosi... si nici superiori. Probabil tu ai cunoscut-o pe Raluca si te simti ...
Da, daca as fi cunoscut-o, eu i-as fi zis "femeie, unde vrei sa ajungi ???" De ce sa o jignesti, sa se simta careva bine ?  
Daca ai cunoscut-o, tu i-ai spus ceva ???

#571
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,494
  • Înscris: 04.05.2006

View Postminx, on Apr 30 2007, 21:39, said:

am o intrebare.... sunteti invidiosi ca a avut atatia bani si nu a stiut ce sa faca cu ei? ca voi in locul ei va f... pe rupte cu oricine si va umpleati burta cu ce era mai bun? totusi vorbiti intr-un hal in care mi-e mi se face greata..
Sau faptul ca nu aveti sef, sau ca ati gasit ( ales) un loc mai bun de lucru si ca aveti o viata mai buna ca ea, va da dreptul sa fiti mai superiori?  
Daca ar fi fost in viata ati avea curajul sa ii spuneti tot in fata? Dar nu pentru a o jicni , sa va simtiti voi bine, ci pentru a o ajuta??? Poate daca ii ziceati rezolvati ceva... sau sa fi dus cu ea la medic ....
Sau poate ca acum va este prea bine incat nu va pasa de nimeni din jur... dar roata se schimba...
Si tineti cont ca nu ati cunoscut-o! :disgust:

1. Invidios pe saraca fata n-am de ce sa fiu. Chiar n-am nici un motiv. Nici nu ma f...pentru bani si n-as face-o niciodata. Imi ajunge cat o fac din placere....:P
2. Am un sef mai bun, dar nu ma consider mai superior. In primul rand pentru ca nu ma consider superior in fata nimanui si in al doilea rand, pentru ca "superior" este un superlativ, care nu suporta termene de comparatie :P.
3. Da, daca as fi cunoscut-o, as fi avut oricand curajul sa-i spun tot in fata, asa cum am facut-o cu niste cunoscuti(e) aflati in situatii oarecum asemanatoare. Si nu pentru a o jigni ci pentru a-i deschide ochii.
4. Acum imi este bine...nu prea bine, dar bine. Si sa stii ca imi pasa de cei din jur. Intreaba-i pe cei 44 de angajati pe care ii am. Am avut grija sa fie platiti ...daca nu bine, oricum peste media zonelor in care locuiesc. Deocamdata atat imi permit. Cand si daca afacerile imi vor creste, le voi creste salariile simtitor. Oricum, cel mai mic salariu pe care il practic este de 700 ron, pentru un incasator de teren, care lucreaza efectiv, doar cateva zile pe luna.
5. Tin cont ca nu am cunoscut-o, dar am cunoscut totusi destui ca ea.

#572
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
richelieu "superior" este un superlativ, care nu suporta termene de comparatie" - greseala mea
Nu am cunoscut-o.

#573
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
S-au facut publice rezultatele investigatiilor medicale, adica stim si noi cauza decesului?

#574
Ahava

Ahava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2005
@Punkt care zicea citeva pagini mai in urma ca nevasta-sa e workoholica si a urlat la ea de cadea varu' pe pereti pina si-a dat femeia demisia, "si s-a angajat la austrieci" (sic) si mai e unu' pe aici care joaca in aceeasi telenovela romaneasca, un mic comentariu:

Ma baieti, in loc sa asteptati femeia seara acasa cu casa luna, masa pusa si cada spumoasa, ca aduce bani in casa sa o frecati (i.e "moderati") voi pe softpedia unde sinteti mitocanii de serviciu, voi seara ii faceti epuizatei scandaluri - how tragic is that?

Pai mah, chiar nu vedeti legatura intre cum vorbiti voi despre femei aici in agora si cit sta femeia la serviciu?

Daca tot ea e aia care spala-calca-gateste-curata-matura, atunci cred ca nevasta lu' punkt ar trebui sa fie in-the-news plinsa de toti, nu amarita asta de Roxana, odihneasca-se in pace.

Meanwhile, nu o sa apucam sa aflam si opinia nevestei de punkt, fiindca softpedia e un lux pentru business women, vii sau moarte.

#575
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAhava, on May 2 2007, 22:22, said:

@Punkt care zicea citeva pagini mai in urma ca nevasta-sa e workoholica si a urlat la ea de cadea varu' pe pereti pina si-a dat femeia demisia, "si s-a angajat la austrieci" (sic) si mai e unu' pe aici care joaca in aceeasi telenovela romaneasca, un mic comentariu:

Ma baieti, in loc sa asteptati femeia seara acasa cu casa luna, masa pusa si cada spumoasa, ca aduce bani in casa sa o frecati (i.e "moderati") voi pe softpedia unde sinteti mitocanii de serviciu, voi seara ii faceti epuizatei scandaluri - how tragic is that?

Pai mah, chiar nu vedeti legatura intre cum vorbiti voi despre femei aici in agora si cit sta femeia la serviciu?

Daca tot ea e aia care spala-calca-gateste-curata-matura, atunci cred ca nevasta lu' punkt ar trebui sa fie in-the-news plinsa de toti, nu amarita asta de Roxana, odihneasca-se in pace.

Meanwhile, nu o sa apucam sa aflam si opinia nevestei de punkt, fiindca softpedia e un lux pentru business women, vii sau moarte.


Pai parca Punkt nu era insurat  :huh:

In rest, draga mea Ahava, tin sa iti spun ca ai dreptate.
Eu daca as avea o nevasta care ar munci atat de mult, iti spun clar si raspicat ca nu as avea nimic de comentat.
Chestia asta cu nevasta folosita pe post de femeie de serviciu, pe mine ma scoate din sarite.
Inteleg sa fie asa la cei mai saraci, care nu isi permit cheltuieli, dar daca ai 2000 Euro/ luna venit lunar, nu cred ca se face gaura in cer sa dai 200 Euro unei menajera care sa faca treburile casnice.

#576
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
de ce am eu impresia ca ahava e genul de om care atunci cand aude de bucatarie , parca aude de diavol? stiti si voi, genul de femeie, care crede ca e insultata daca isi face singura un ochi, sau genul de om care mai bine moare decat sa dea cu aspiratorul prin casa :P nu zic, daca nu ai timp nu ai timp, insa am impresia ca ahava nu se referea numai la aceasta situatie cand nu ai timp sa faci treburi casnice

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate