Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Despre Gresie, Faianță, Marmură, Granit, Klinker, Piatră etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#1081
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Doresc să plachez scările extrem cu granit antialunecare,întrebarea e daca grosimea de 1.5 cm e de ajuns pt a nu avea probleme de crăpare,multumesc

#1082
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Depinde de dorel care va monta, daca nu umple corect cu adeziv sub trepte vor crapa garantat.Granit montat corect nici de 1 nu crapa.

#1083
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Am văzut la Dedeman placi de granit,aceleași dimensiuni dar preturi diferite,care ar putea fi motivul?,singura diferență e doar rugozitate,aia cu rugozitate mai mare e mai ieftina,e de o calitate inferioară ?

#1084
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Atenite cum vrei sa montezi granitul din dedeman, este calit a 3-a, adica nu e in vinclu, abateri pe grosime, unele placi mari pot fi curbate. Montat cu rost de minim 3 mm e ok.Daca vrei fara rost nu ai ce sa iei din dedeman.

#1085
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Plăcile care vreau eu sa le i-au au 60 pe 30, grosime 1.5, pt o terasă și scările de la intrare,au un preț bun,68roni mp

#1086
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
La coltul placat cu faianta din interiorul cabinei de dus, exact la imbinare, pun chit de rosturi rezistent la apa sau silicon rezistent la apa? Uni zic ca siliconul nu e bun altii blameaza chitul. La voi s-a curatat? Pareri?

#1087
bodiktab

bodiktab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.08.2006
salut ! am nevoie de o bucata gresie/faiana modelul acesta https://drive.google...O-31aQqs7idbkY_ .a fost cumparata din dedeman anul 2015.  vreo idee unde sau cum as putea sa o mai gasesc?

Edited by bodiktab, 19 February 2019 - 20:24.


#1088
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Peste 4 ore trebuie sa folosesc un spatiu pe care am terminat acum 6 ore inlocuirea a 16 placi de gresie de la intrarea in apartament. Am folosit o combinatie de CM17 si aracet.

Intrebare: sa aplic chit de rosturi CE40 acum sau las gresia nerostuita o saptamana pana cand nu mai circula nimeni si sa aplic atunci?

Problema e ca peste 4 ore vin niste musafiri si zona de rostuit e chiar in fata intrarii si nu poate fi ocolita.
Sunt foarte stransi timpii, practic nici adezivul nu e uscat complet acum dupa 6 ore, dar pot sa rostuiesc fara sa calc pe gresia inlocuita.

#1089
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postbodiktab, on 19 februarie 2019 - 20:23, said:

salut ! am nevoie de o bucata gresie/faiana modelul acesta https://drive.google...O-31aQqs7idbkY_ .a fost cumparata din dedeman anul 2015.  vreo idee unde sau cum as putea sa o mai gasesc?
In dedeman? Iti lua mai putin timp sa cauti pe site ul dedeman decat sa scrii aici :D

#1090
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Am o intrebare :
La mobila in bucatarie ingusta si lunga 2m X 4,5 m in loc de blat obisnuit  ma tenteaza a folosi un blat de marmura polisata sau un blat de limestone polisat, dar sincer sa fiu, o gramada de lume mi-a zis sa nu pun marmura polisata, mai ales ca blat in bucatarie, pentru ca daca scap cafea sau o ard cu oala fierbinte nu mai scap de pata, orice as face ? Chiar asa ? Sincer sa fiu am crescut pana la 25 ani intr-o casa ce avea mobila veche sculpata italiana facuta din stejar ( la Brescia ), iar tot ce era glaf, blat la cea mobila era din marmura neagra pestrita ( cu alb ) de Carrara lucioasa ( polisata ) A tinut impecabil si probabil tine si acum la cine a achizitionat-o. Inchipuiti-va ca masa era de 12 persoane ( atat era blatul de marmura ) si era extensibila si dedesupt mai avea un blat de marmura si masa se facea de 24 locuri. ( avea 24 scaune cu piele de Cordoba presata cu model ca sculptura in lemn a mobilei ). La fel si oblinda, comoda, noptierele aveau blatul din acelasi tip de marmura. Eu personal nu tin minte sa fii vazut vreodata vre-o pata sau arsura pe acea marmura. Dar cum in zilele nostre se folosesc din nefericire alte materiale, pentru lacuit, polisat, etc.. sincer nu stiu la ce sa ma astept... Vreau un sfat de la un cunoscator cu experienta in domeniu, caci de ageamii este plina lumea.

Edited by Cuparencuv, 04 March 2019 - 17:56.


#1091
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostCuparencuv, on 04 martie 2019 - 17:54, said:

Am o intrebare :
La mobila in bucatarie ingusta si lunga 2m X 4,5 m in loc de blat obisnuit  ma tenteaza a folosi un blat de marmura polisata sau un blat de limestone polisat, dar sincer sa fiu, o gramada de lume mi-a zis sa nu pun marmura polisata, mai ales ca blat in bucatarie, pentru ca daca scap cafea sau o ard cu oala fierbinte nu mai scap de pata, orice as face ? Chiar asa ? Sincer sa fiu am crescut pana la 25 ani intr-o casa ce avea mobila veche sculpata italiana facuta din stejar ( la Brescia ), iar tot ce era glaf, blat la cea mobila era din marmura neagra pestrita ( cu alb ) de Carrara lucioasa ( polisata ) A tinut impecabil si probabil tine si acum la cine a achizitionat-o. Inchipuiti-va ca masa era de 12 persoane ( atat era blatul de marmura ) si era extensibila si dedesupt mai avea un blat de marmura si masa se facea de 24 locuri. ( avea 24 scaune cu piele de Cordoba presata cu model ca sculptura in lemn a mobilei ). La fel si oblinda, comoda, noptierele aveau blatul din acelasi tip de marmura. Eu personal nu tin minte sa fii vazut vreodata vre-o pata sau arsura pe acea marmura. Dar cum in zilele nostre se folosesc din nefericire alte materiale, pentru lacuit, polisat, etc.. sincer nu stiu la ce sa ma astept... Vreau un sfat de la un cunoscator cu experienta in domeniu, caci de ageamii este plina lumea.

Marmura este atacata efectiv doar de acizi. Spre exemplu fructe "uitate" pe blat. Am patiti asa ceva cu o lamîie. Pentru restul de aplicatii se preteaza, inclusiv la cafea, vin rosu...Conditia este sa o impregnezi. Exista solutii pentru asa ceva care inchid porii. Ideea e simpla. Daca merge pe jos, unde oricind iti poate scapa carafa cu vin, de ce nu ar merge ca blat. Daar...mare atentie, ca discuti despre greutate foarte mare. Pentru asta iti trebuie structura serioasa de mobilier. Daca nu ai asa ceva, atunci pas!

#1092
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Blaturile de bucatatrie din marmura, travertin, calcar, dupa impermeabilizare se trateaza cu ceara speciala pt blat din marmura si atunci nu mai este atacat nici de acizi.

#1093
stag

stag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2019

View PostJustme8804, on 02 septembrie 2017 - 07:49, said:

Buna ziua! Vin si eu cu o intrebare, poate gasesc raspuns la voi... am cumparat de curand 70mp de travertin.. cat ar trebui sa fie metrul patrat de montaj? Simt ca baietii care se ocupa de treaba asta au cam sarit calul cu preturile si as vrea sa ma lamuresc putin..
Buna seara,
In aproximativ aceeasi situatie sunt si eu. As dori sa montez aproximativ 35 de mp de travertin, DIn pacate firmele care comercializeaza produsul nu au echipe de montaj, iar cei pe care i-am gasit pe net mi-au dat niste preturi de mi-a stat inima, invocand procese absolut obligatorii, gen slefuire cu aparate speciale, impermeabilizare, etc.
Astept cu interes pararerile si ofertele dvs aici sau PM.
Va multumesc!

Edited by stag, 14 April 2019 - 17:58.


#1094
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Salut, am pus pavele in curte, dar nu imi place cum au iesit si as vrea sa le dau un lac, sa aiba luciul ala... Ce lac imi recomandati? Cred ca imi trebuie un lac de beton, ca cel de piatra nu cred ca tine...

Edited by rhdghdhs, 20 July 2019 - 17:46.


#1095
ct77lbc

ct77lbc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.12.2016
Va salut,
Doresc sa plachez cu mozaic pe plasa, un perete ce este din rigips verde si pe el este aplicat din 2012 vopsea lavabila.
Doresc sa stiu dc trebuie curatata vopseaua labavila, sau doar zgariata si/sau daca trebuie dat cu vreo amorsa. Dc da, cu ce amorsa?
Multumesc frumos anticipat

#1096
tr0tt3r

tr0tt3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.01.2007
O întrebare de începător:
Sistemele de nivelare pentru gresie, gen pana, nu creeaza goluri sub gresie? Am incalzire in pardoseala si mi-e frica de goluri sa nu scada eficiența încălzirii.

#1097
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut, am deschis deja un topic separat, nu stiu ce sa fac cu gresia din acest ap, veche de 90 de ani, tot blocul are in spatiile publice acelasi model. Se mai poate cosmetiza sau trebuie schimbata, inca nu ne-am decis. Ce parere aveti?
https://forum.softpe...8#entry25915613

#1098
marian17081976

marian17081976

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2020

 ct77lbc, on 18 octombrie 2019 - 10:13, said:

Va salut,
Doresc sa plachez cu mozaic pe plasa, un perete ce este din rigips verde si pe el este aplicat din 2012 vopsea lavabila.
Doresc sa stiu dc trebuie curatata vopseaua labavila, sau doar zgariata si/sau daca trebuie dat cu vreo amorsa. Dc da, cu ce amorsa?
Multumesc frumos anticipat
Nu-i nevoie de curatarea vopselei. O amorsa buna isi face treaba!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate