Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Renovare ap interbelic Centru, Mantuleasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 Bernard77, on 06 februarie 2020 - 22:18, said:

Nicio sansa sa fie pozele toate de acolo. Zero.

Merci. Nu m-as fi prins Posted Image Posted Image Tu de ce crezi ca l-am intrebat, direct, pe initiatorul topicului?

 ceocri, on 06 februarie 2020 - 22:46, said:

Posted Image primele 3 sunt de pe net era vb de stilul ce ni-l dorim. Ultimele 5 sunt din ap nostru. Din păcate eu făcusem doua posturi dar au fost unite.
Am un user nou, ce scriu apare cu întârzieri. Pozele le-am încărcat de pe tel, pe el arătau normal pe site văd ca sunt răsucite Posted Image

Era evident Posted Image Bafta sa ajungeti, cu renovarea cea noua, la stilul pe care-l doriti! Ala din primele trei poze Posted Image

 ceocri, on 07 februarie 2020 - 17:53, said:

Legea a fost schimbata tocmai pentru a putea consolidarea clădirilor
https://www.hotnews....-apartament.htm
Posted Image Posted Image

#20
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Pana la urma am hotarat sa abordam strategia cu un renovare minima si sa asteptam sa vedem ce se intampla cu consolidarea.
Am gasit si un atelier de tamplarie sa ne repare/revopsesaca toata tamplaria, teoretic pentru 22.000 RON (4600 euro). Am fost de acord, ne va face o usa si o fereastra ca exmplu sa vedem cum ies. Asta rezolva si problema ferestrelor, se pare ca de anul trecut (2019) cladirea este in zona protejata pentru schimbarea fatadeleor. Sunt curios ce se va intampa cu jumatate din ap care au schimbat deja cu termopan de diverse culori.

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
E de mulți ani (din 2000) dar nu asta e relevant.
Cu vecinii nu se întîmplă nimic pînă nu-și mișcă fundul cei abilitați să facă ceva. Și cum nu prea au chef să miște, nici la chestii mai grave de atît, n-o să se facă nimic multă vreme de acu' încolo...

#22
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Pana la urma s-a implicat și tatăl meu 100%, am avut ceva probleme cu echipa de zidari care tindea sa astupe superficial niște crăpături destul de grave. Chiar m-am speriat un pic și am chemat și un inginer Structurist. inginerul ne-a liniștit nunsunt probleme de structura, grinzile și pereții de cărămida arată bine. Tencuiala e ceea originala , groasa și nu conține ciment , am dat jos toată tencuiala care era crăpată sau suna a gol, nu făcea priza buna pe perete.
Ocazie cu care am constatat ca parchetul probabil este inutilizabil după ce tot molozul din șantier este direct pe parchet fără protecție. O sa punem probabil la încât peste.

Attached Files



#23
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,570
  • Înscris: 11.03.2006
Parchetul se rascheteaza si se repara cu chit, eventual se inlocuiesc lamele. Cred ca se poate pastra.

Edited by cumparator, 12 February 2020 - 11:54.


#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Da' Doreii ăia n-au auzit de folii de protecție? Din cele groase, din polietilenă... protejezi parchet, uși, ce mai merită. E mai ușor și să strîngi molozul. Sau curățenia v-au lăsat-o vouă în grijă?

#25
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am primit deja o oferta pt parchet, 80RON plus TVA, plus materiale dar cu mentiunea ca nu o sa iasa chiar grozav si ca r fi ultima oara cand poate fi refacut, fiind deja prea uzat.

Cum deja spuneam ne-am hotarat sa mergem pe low budget si nu stiu ce sa fac cu gresia, pare interesnta dar foarte uzata. Am sa fac o vizita ap la sfarsitul lunii si sa decid daca o pastram sau nu. La baie s-au facut niste lucrari si bideul a fost indepartat lasand urme pe gresie.
Gresia e din spania, destul de masiva si este aceesi cu cea din scara blocului. Mi-ar fi placut sa o putem pastra. Ce credeti, exista o sansa sa o mai putem cosmetiza, salva, sau sa o aruncam. Problema cu inlcuitul este ca e masiva si aparent trebuie cu dalta si ciocanul. E peste, holuri, debarale, bai, tot in doua pattern-uri. Ma gandeam si sa luam  dintr-o debara sa completam pe holuri. Ramane sa am consult sapataman viitoare la fata locului cu meseriasii.

 radunic, on 12 februarie 2020 - 12:42, said:

Da' Doreii ăia n-au auzit de folii de protecție? Din cele groase, din polietilenă... protejezi parchet, uși, ce mai merită. E mai ușor și să strîngi molozul. Sau curățenia v-au lăsat-o vouă în grijă?
Bine inteles ca au zis ca o sa protejeze dar nu au facut defapt nimic :(. Si sunt recomandati, partea buna e ca oricum aveam in plan reparatia si vopsirea lemnariei.

Attached Files



#26
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,570
  • Înscris: 11.03.2006
Sa stii ca din pacate nu poti lasa muncitorii singuri, cineva trebuie sa stea cu ei.

#27
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am primit restaurate de la atelier ușile de probă, cele mai rele. La fereastra s-a înlocuit tot lemnul putrezit, sunt mulțumit :).
La ușă s-a îndepărtat furnirul vechi se ca vopsi și ea alb perla mat, usa de debara curățata de vopsea veche și revopsita.
Restaurarea lemnăriei va costa cam 5000€.
S-au terminat de reparat și pereții, am trecut la aplicarea primei mâini de lavalbilă prin unele locuri.

Funny �� cu orientarea pozelor

Attached Files



#28
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
PS Azi am fost in țară și am mai bătut palma pentru o garsoniera din cartierul armenesc, zona liniștită, poveste similară, bloc din ‘32. O sa iasă un alt mic colț de rai ART Deco :), iubesc gresia și mozaicul din vremea aia alb și negru e tare drăguță.

Attached Files



#29
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 cristobob, on 05 februarie 2020 - 21:31, said:

De curios, ce ĂŽnălțime  au camerele ?
3,05 m

#30
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
După ce m scăpat cu viața din criza covid, am reluat lucrările. Am vorbit între timp și nu cred ca o sa fie nici o consolidare in următorii 5 ani așa ca am schimbat din nou planul și facem ca la carte. Dacă inițial ne gândeam la 15.000. € buget reparații acum avem 30k fără mobila camere, doar mobilier bai și Bucătărie.
la camera 2 pare cam mult tapet, cred ca o sa schimbam.
intre timp ce restaurarea elementelor de lemn, uși, ferestre, tocuri, storage, este in plin proces am găsit și pe cineva care sa restaureze storurile, 7. Ușor, ușor reușim sa gasim meseriași sa restaurăm toate elementele originale ale ap.
eferturile noastre nu au trecut neobservate și deja avem un posibil chiriaș, vecinul de sub noi Posted Image.

Attached Files



#31
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Cam astea sunt propunerile pentru bai, ramane sa vedem dacă restaurăm și a 3 baie, care momentan este un fel de storage room, transformată așa de fosta firma.
la corpuri de iluminat cred ca mai umblam, ne trebuie multe și ne cam încarcă bugetul, ceea de 500€ arată bine dar un pic cam scumpă Posted Image.

Attached Files



#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 ceocri, on 16 iunie 2020 - 11:33, said:

[...]la camera 2 pare cam mult tapet, cred ca o sa schimbam.[...]

Mie mi de pare ca este exact pe dos! Prea mult tapet in celelalte camere.
"Camera" 2, fiiind un hol, cu multe usi, cere acest tapet, peste tot. Tapetul o sa unifice un spatiu care are o forma destul de "busy". In plus, dintre toate modelele, asta chiar e pe directia Art Deco.
Eu as face pereti accent (daca vrei tapet in fiecare camera) in restul camerelor dar as incarca holul, cat se poate. Este un lucru specific erei cladirii si se potriveste bine cu lumina artificiala.

 ceocri, on 16 iunie 2020 - 12:20, said:

Cam astea sunt propunerile pentru bai, ramane sa vedem dacă restaurăm și a 3 baie, care momentan este un fel de storage room, transformată așa de fosta firma.
la corpuri de iluminat cred ca mai umblam, ne trebuie multe și ne cam încarcă bugetul, ceea de 500€ arată bine dar un pic cam scumpă Posted Image.

In locul tau, nu m-as abate din schema de negru + alb in bai. E mai simplu, e in ton cu cladirea si pare mai stilat; Dulapiorul acela de Ikea, cu gri, n-are ce cauta acolo (desi ... big Ikea fan here).
In plus, as renunta la oglinzile astea, moderne, si as opta pentru niste oglinzi Art Deco. Se mentine stilul cladirii (pe care, inital, am inteles ca vrei sa-l duci si in apartament) mai ales ca, dintre toate, oglinzile sunt cele la care te duce gandul, prima data, cand te gandesti la era aceea si la decorul specific. Obiectele sanitare, cat mai simple, sunt ok, chiar daca sunt moderne. Oglinzile, insa, ar aduce un plus de eleganta si, in loc de bai gen Dedeman, ai avea o bai eclectice, cu influente dintr-un stil foarte bine definit.

P.S. As pastra corpul de iluminat de 500 EUR si as merge, in rest, cu unele mai discrete si mai ieftine. Nu e nevoie sa ai piese accent chiar in fiecare camera. Accentul poate fi facut si cu alte elemente; un perete tapetat, un obiect de arta, etc.

Edited by DIY, 16 June 2020 - 18:35.


#33
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 DIY, on 16 iunie 2020 - 18:31, said:

Mie mi de pare ca este exact pe dos! Prea mult tapet in celelalte camere.
"Camera" 2, fiiind un hol, cu multe usi, cere acest tapet, peste tot. Tapetul o sa unifice un spatiu care are o forma destul de "busy". In plus, dintre toate modelele, asta chiar e pe directia Art Deco.
Eu as face pereti accent (daca vrei tapet in fiecare camera) in restul camerelor dar as incarca holul, cat se poate. Este un lucru specific erei cladirii si se potriveste bine cu lumina artificiala.



In locul tau, nu m-as abate din schema de negru + alb in bai. E mai simplu, e in ton cu cladirea si pare mai stilat; Dulapiorul acela de Ikea, cu gri, n-are ce cauta acolo (desi ... big Ikea fan here).
In plus, as renunta la oglinzile astea, moderne, si as opta pentru niste oglinzi Art Deco. Se mentine stilul cladirii (pe care, inital, am inteles ca vrei sa-l duci si in apartament) mai ales ca, dintre toate, oglinzile sunt cele la care te duce gandul, prima data, cand te gandesti la era aceea si la decorul specific. Obiectele sanitare, cat mai simple, sunt ok, chiar daca sunt moderne. Oglinzile, insa, ar aduce un plus de eleganta si, in loc de bai gen Dedeman, ai avea o bai eclectice, cu influente dintr-un stil foarte bine definit.

P.S. As pastra corpul de iluminat de 500 EUR si as merge, in rest, cu unele mai discrete si mai ieftine. Nu e nevoie sa ai piese accent chiar in fiecare camera. Accentul poate fi facut si cu alte elemente; un perete tapetat, un obiect de arta, etc.
Multumesc pt sugetii ;). Culmea ca tapetul in caemra 2 a fost si obiectia posibilului chirias. Am doua saptamani sa mai rumeg la el, cand ne ve dem cu totii din nou la afata locului, arhitect, chirias si meseriasii.
Sunt de acord cu sugestiile tale la bai.

#34
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Deja ne uitam după oglinzi, arhitectul ne-a propus câteva drăguțe
A doua e favorita mea, dar oricum probabil vom folosi mai multe, chiar poate pe toate. 1 și a 4 vin pe locul 2. 3 pe locul 3 :).

Attached Files


Edited by ceocri, 27 June 2020 - 17:33.


#35
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am terminat de schimbat instalația electrică, acum schimbam toate întrerupătoarele și prizele, alb perlat/sidefat. Am luat ce am găsit mai bun fără sa schimbam dimensiunile dozelor.
Am luat sa inlocuim neoanele din scafe cu benzi LED, putere mai mare (număr mare de leduri pe bandă) dar lumina de 3k, alb cald.

PS azi am văzut un bloc vechi in zona, renovat simpluț dar per total nu arată rău.

Attached Files



#36
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Daca te prind prin Anglia te bat pana imi dai cheile sa ma mut acolo 🤣🤪
Bai mistocut si la Dublin si cred ca iese si mai frumos la noi in centru.
Cum e vremea p-acolo la fel de cacanie ca si cea putin mai in est peste parleaz?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate