Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ne merităm soarta?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
eu, unul, sunt conservator :)

#20
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
hai ca pe asta nu o mai auzisem ... lol...  auzi, democratia ~= comunism,

ai votat cu vadim? :)

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din pacate da! parerea mea: romania ca tara este irecuperabila... a trecut de pragul recuperabilitatii si se afla in cadere libera, nu mai exista solutii... in afara de cei care au motivatii serioase sa ramana (parlamentari, guvern)... ultimul stinge lumina!
din cate stiu eu... avem o singura viata... si ca s-o traiesti acolo... oricati bani ai avea.... tre sa fii masochist!

#22
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Cum fac democrații ăștia, te... cumpără?!
Dumnezeule, înseamnă că eu tot în comunism trăiesc... nu m-am întâlnit cu nici un democrat de-ăsta...
Hai să fim serioși! Nu-ți dă nimeni nici măcar o cană cu apă. și nici nu trebuie să-ți dea. Da' nu asta mă enervează. E descurajant că găsesc ei metode să-ți ia și ceea ce ai...
O societate masochistă? Nu... Nesimțită!

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Noi ca natiune nu suntem irecuperabili, unii membri care fac parte din ea, da... ei trebuie mai intii sa moara si dupa aia sunt sanse ca noua generatia sa inteleaga ca greseala si egoismul nu duc nicaieri mai bine.

---
O societate masochistă? Nu... Nesimțită!
---

Societatea este oglinda membrilor ei, inclusiv noi cei care scriem si citim aici deci - QED... nu exista nimeni mai presus de societate, superior & stuff gen Bivolaru... fiecare are vina lui mica... vina ca nu a luat in serios tendintele de prostire, ca nu a actionat in comun, ca e egoist si nu-l intereseaza soarta semenilor si multe altele...

#24
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Nici o statistică nu prezintă relevanță pentru individ, Andrei. Sigur, nu se pune problema c-ar fi vreunul dintre noi infailibil și fără de păcat. Dar nici eu și nici tu nu suntem vinovați pentru ce fac (ori ce nu fac) ceilalți, decât în măsura în care n-am întreprins nimic pentru a schimba lucrurile care merg prost.
Invitația mea era la acțiune. Cu mijloacele proprii fiecăruia.
O poziție prezentată aici, e o reacție socială. Mai multe reacții - ajung să facă și statistică... nu?

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ba tocmai ca natiune si ca tara suntem irecuperabili... ca indivizi mai avem sanse... mediul este viciat... daca iei un individ si il muti in alt mediu(mai sanatos) vei constata cat de repede se adapteaza...
iluzia ca un curent de opinie, o campanie media... poate schimba ceva in bine in ROMANIA... copilareasca :)
ceva efecte se pot obtine cu o pusca cu luneta dar nu ai garantia imbunatatirii situatiei :)
atat timp cat educatia si invatamantul sunt la nivelul care sunt nu cred ca poate cineva avea sperante de mai bine...

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
ceva efecte se pot obtine cu o pusca cu luneta dar nu ai garantia imbunatatirii situatiei
---

Ai tendinte naziste  :)

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cam ce inseamna pentru tine "tendinte naziste"???
iti cam place sa arunci cu vorbe chiar si cand nu ai nimic de zis vad! :)
era din ciclul "nu incercati asta acasa!"
eu cred ca nu am specificat cum sa intrebuintezi pusca... daca tu te-ai gandit la ceva... este numai vina ta :) e cam aiurea sa acuzi pe cineva de lucruri grave :) cand de fapt tu esti singurul vinovat :)

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
eu cred ca nu am specificat cum sa intrebuintezi pusca... daca tu te-ai gandit la ceva... este numai vina ta  e cam aiurea sa acuzi pe cineva de lucruri grave  cand de fapt tu esti singurul vinovat
---

Tu chiar te crezi destept si restul lumii e proasta ? Pai pe cine iei tu la intors, auzi ca "nu am specificat cum sa intrebuintezi pusca"... ce frectie... circ. Da crezi ca trebuia... ce poti face cu o pusca cu luneta... sa servesti o supa ?  :P

#29
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
> J.P.Sartre era de părere că în război nu există victime nevinovate.
> Erico Ferrri mergea și mai departe, considerând că victima poartă responsabilitatea declanșării actului criminal.
  

Asta cred arata cam cat de reliable sunt rationamentele unor novelisti care nu au o abordare stiintifica si se arunca in chestii care ii depasesc (Cioran este un alt exemplu in acest gen).

In ce fel au fost vinovati cei 6 milioane de evrei, 3 milioane de polonezi victime in WW2?

In ce fel au fost vinovati cei ucisi in atentatul de la WTC 9/11 sau cei din Spania?


"victima poartă responsabilitatea declanșării actului criminal"

Asta e de fapt motivatia din spatele unora care ataca decizia de invadare a Irak-ului si a fost folosita cu success de spionajul sovietic in timpul Raboiului Rece pentru a exploata natura deschisa / libertatea de exprimare din democratie.

#30
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Speculațiile tale, stilnox, fără a fi complet neadevărate, au totuși un defect: ies din topic... Pentru apatia generalizată de la noi (pe care speram c-ai sesizat că o denunțam aici), ce spunea Sartre și Ferri e de bun simț și foarte plauzibil.
Nu văd de ce i-am băga pe evrei sau polonezi aici, ori pe cei de la WTC.
Nici opiniile celor doi nu mă simt în măsură să le combat cu destulă eficiență, pentru că nu sunt nici vreun eseist și nici vreun criminolog premiat. Tu ești? :)
Nu te supăra, da' parcă ăia ai lui Bivolaru erau (printre altele) și adepții resemnării... De ce dracu-i mai condamnăm atât??

#31
Klooz

Klooz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.04.2004
îmi pare rau dar nu mi-ati mai lasat nimic... justitie, învatamînt, psihologie sociala, nationalism etc... ati luat tot hapsînilor... aha, ba nu,... doar daca providenta, sau natura, nu vor interveni pentru a reechilibra talerele balantei prin epidemii puternice si o stare de razboi permanent care sa asigure masacre generoase... acesta este lucru care, cel putin pentru moment, apare drept perspectiva cea mai evidenta si imediata de a imagina o romanie cu romani în megalopolisuri prospere... si de aici încolo visati voi mai departe :cya:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate