Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Alcoolemie peste 0,80 g/L

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#19
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

 manchimen, on Apr 20 2007, 13:46, said:

stai tu linistit ca-ti demonstrez la orice ora ca eu sub influenta bauturilor alcoolice conduc mai bine ca tine treaz.

Cred ca si in momentele in care scriai post-ul asta aveai ceva la bord. Da, si eu cand beau peste limita am impresia ca stiu kung-fu, sunt maestru la dans si tot felul de chestii d-astea dar totusi nu ma iau la bataie cu BGS-ul si nici nu ma bag la concurs de dans. Las-o mai usor cu alcoolul ca dauneaza, mai ales la volan!

#20
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Eu va ceream ajutorul, nu va ceream parerea in legatura cu fapta ce am comis-o. Stati linistiti ca realizez si eu.
In fine, vad ca decat sa ajutati pe cineva, mai bine ii dati in cap. Deh, asa e la romani. Capra mea e mai buna.

Va MULTUMESC mult.

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 manchimen, on Apr 21 2007, 12:55, said:

Eu va ceream ajutorul, nu va ceream parerea in legatura cu fapta ce am comis-o. Stati linistiti ca realizez si eu.
In fine, vad ca decat sa ajutati pe cineva, mai bine ii dati in cap. Deh, asa e la romani. Capra mea e mai buna.

Va MULTUMESC mult.


pai cam e:

 manchimen, on Apr 20 2007, 13:46, said:

la orice ora ca eu sub influenta bauturilor alcoolice conduc mai bine ca tine treaz.


#22
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Asta ziceam si eu, ca nu mi-ati dovedit altceva decat ca nu sunteti mai buni ca mine. Nu toti, se simt cei in cauza.

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 manchimen, on Apr 21 2007, 14:28, said:

Asta ziceam si eu, ca nu mi-ati dovedit altceva decat ca nu sunteti mai buni ca mine. Nu toti, se simt cei in cauza.

ai grija, c-aduni mere cu pere.

#24
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Mestere eu am dat peste unu pe trecerea de pietoni, dar ia ghici cine avea 0.40 in sange.

#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Cutzu, on Apr 21 2007, 15:58, said:

Mestere eu am dat peste unu pe trecerea de pietoni, dar ia ghici cine avea 0.40 in sange.


asa, si?  sau sa-nteleg ca-i vina lui ca traversa prin loc permis, al naibii, de ce nu s-o fi urcat la volan?

#26
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 mianna, on Apr 21 2007, 15:05, said:

asa, si?  sau sa-nteleg ca-i vina lui ca traversa prin loc permis, al naibii, de ce nu s-o fi urcat la volan?
Taci ma, pai daca era boschetar, rupt in gura, a trebuit sa`l sui pe capota sa se trezeasca :). Nici 5km/h nu cred ca aveam, pentru ca ma asigurasem la trecere, dar a tranversat fara sa se asigure chiar in ultimul moment, chiar daca esti pe trecere ca pieton tot tre` sa casti ochii. Am ramas fara permis 6 luni, pardon 1 ca am fost baiat bun.
In declaratie a scris ca nu venea nimic nici din stanga nici din dreapta, deci eu eram invizibil  :lol:... in halu ala ajunsesem ... pfoai.

#27
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

 manchimen, on Apr 21 2007, 12:55, said:

Eu va ceream ajutorul, nu va ceream parerea in legatura cu fapta ce am comis-o. Stati linistiti ca realizez si eu.
In fine, vad ca decat sa ajutati pe cineva, mai bine ii dati in cap. Deh, asa e la romani. Capra mea e mai buna.

Va MULTUMESC mult.

Si cum vroiai sa decurga totul? Tu ne ziceai ca avand .90 alcoolemie (mai mult de dublul "admis") ai fost oprit si sanctionat de politie si restul sareau cu "stiu eu pe cineva avocat, pentru ca esti baiat simpatic, te ajuta free" fara sa comentam nimic. Si tu defapt ce ai gandit inainte sa te urci la volan? Am prieteni care din o bere sunt veseli si din 2 avioane. De unde stiu ca tu ai organism de fier si poti sa termini 2 litri de vodka fara sa ai nici pe naiba? Hai, ca tot ai zis ca ai baut doar bere, inlocuieste "vodka" cu "bere". Si pana la urma cata bere ai baut de ti-a iesit .90?

#28
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003

 Blu3, on Apr 21 2007, 16:27, said:

Tu ne ziceai ca avand .90 alcoolemie (mai mult de dublul "admis")

0,80 e maxim "admis", deci nu stiu cum ti-a dat tie dublu. Am baut bere, nu vodka, nu altceva. Nu as avea nici un motiv sa va mint pe voi..sau ?

#29
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Cred ca limita pentru a-ti iesi sub 0.80 alcoolemia este de 2 beri cu 6% alcool. Sau un paharel de 25ml tuica de 40%. Oricum, e o inconstienta sa te urci baut la volan, daramite beat. Cumparati-va soferilor non-alcohool beer si nu mai aveti probleme cu nimeni. Adica, ba da, doar cu "schimbat uleiul" in functie de instalatie ;)

Edited by duculeana, 21 April 2007 - 17:00.


#30
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 manchimen, on Apr 21 2007, 16:45, said:

0,80 e maxim "admis", deci nu stiu cum ti-a dat tie dublu.

probabil s-a gandit la mg/l in aerul expirat.

#31
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 mianna, on Apr 21 2007, 18:15, said:

probabil s-a gandit la mg/l in aerul expirat.
Da, valoarea care iese cand sufli in fiola se inmulteste cu 2 iar rezultatul este alcoolemia in sange. Acum depinde si de corectitudinea procedeului, adica daca sufli neintrerupt cat timp iti spune politaiul. La 0.10 sau 0.20 de exemplu il mai poti pacali ca ai mancat cateva mere si smochine inainte sa pleci de acasa, dar la 0.80 si peste, e clar bautura cu mai mult/mai putin alcool.
Ce stiu eu:
berea: de la 5% pana la 7-7.5% (neagra sau strong)
vinul: ~12.5%
tuica: pana la 50-60% (palinca, da , poate ajunge la aceasta cifra)
Pe astea le stiu sigur, postati si voi concentratiile alcoolice ale altor bauturi daca stiti. Bineinteles, cu scop preventiv, pentru a trage un semnal de alarma amatorilor.

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
whisky, vodca, etc, toate bauturile tari uzuale se cam opresc la 40 %.

#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pe o sticla de Ballantine's  scrie 43%...

#34
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 rox, on Apr 21 2007, 19:02, said:

pe o sticla de Ballantine's  scrie 43%...
Stiu, o tin acum in mana doar asa sa-i dau colbul jos ;) Intotdeauna sa aveti una la indemana pentru situatiii deosebite: doctori, obligatii etc. Insa luata "la bord" e cel mai mare dusman. Pe pariu ca daca ma prinde in portbagaj cu o naveta de bere fara alcool nu zice nimic, dar daca ma vede cu uischeana s-ar putea sa mi-o iau?

#35
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 duculeana, on Apr 21 2007, 19:13, said:

Stiu, o tin acum in mana doar asa sa-i dau colbul jos ;) Intotdeauna sa aveti una la indemana pentru situatiii deosebite: doctori, obligatii etc. Insa luata "la bord" e cel mai mare dusman. Pe pariu ca daca ma prinde in portbagaj cu o naveta de bere fara alcool nu zice nimic, dar daca ma vede cu uischeana s-ar putea sa mi-o iau?
poftim?  :huh:

#36
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

 rox, on Apr 21 2007, 20:03, said:

poftim?  :huh:

That makes 2 of us!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate