Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Atentie la tepari!

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#37
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View Postvld_1221, on Jul 26 2007, 18:01, said:

Adevarul este ca e si vina celor de la orange...adica ca sa fiu sincer pe cei de la Orange (sau Vodafone) in doare in basca de noi. Ei pot sa afle nu numai nr de telefon al celui care a sunat cu "nr ascuns", dar pot sa afle si locatia telefonului de unde se suna sau foarte simplu pot bloca numarul si chair aparatul telefonic (prin codul imei)... dar nu le pasa...
Tot asa ca fapt divers.....Cei de la vodafone sau orange pot bloca nu doar cartela unui telefon furat ci chiar aparatul, facandu-l inutilizabil pt cel care l-a furat....dar nu e mai bine sa mergi tu sa iti cumperi alt tel, in loc sa ii stresezi pe ei...dar cum sa nu...
de ce este vina operatorilor?ca sunt niste nesimtiti (sau baieti destepti - depinde din ce punct de vedere privesti) care trimit smsuri?nu se poate bloca serviciul sms doar asa
in privinta celor care fac asta, pot sa iti spun ca cei de la vodafone de ex se lauda ca le inchide nr fara nici o remuscare
cat despre cei care chiar cumpara cartelele de reincarcare, mi se par niste tembeli - numai un roman ar putea face asa ceva

eu am patit asta, am completat o hartie si cand am sunat dupa 2 zile la nr acela imi spunea robotu ceva in genu "nr nealocat"

bafta celor care trimit smsuri - bafta si mai multa celor care cumpara cartelele :))

Edited by Speedo, 26 July 2007 - 21:13.


#38
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View Postdan4, on Jul 26 2007, 21:02, said:

Si SMS ul si apelul au venit de la un numar ascuns.  La SMS in cimpul "from" e spatiu liber in schimb au pus la misto la finalul textului: "Expediat 333"

Intreg SMS-ul arata asa:

"FELICITARI!  ATI CISTIGAT UN PREMIU DE 3500 EURO OFERIT DE FIRMA ORANGE. VETI FI CONTACTAT DE UN OPERATOR ORANGE. EXPEDIAT:333"
Mesajul "venit de la Flanco" era trimis de la numarul 0745407140


pai atunci e vina celor de la orange ca permit sa poti trimite sms-uri cu numar ascuns.......

#39
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View Postbulangiul, on Jul 27 2007, 18:15, said:

pai atunci e vina celor de la orange ca permit sa poti trimite sms-uri cu numar ascuns.......
eu chiar nu vad ce rost are sa dai sms cu nr ascuns...  :huh:

#40
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
se pare ca in curand nu se vor mai putea trimite sms-uri cu nr ascuns de pe Orange...sursa oficiala se pare ca in maxim 1 luna

Edited by EDGE, 28 July 2007 - 13:16.


#41
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View PostEDGE, on Jul 28 2007, 14:03, said:

se pare ca in curand nu se vor mai putea trimite sms-uri cu nr ascuns de pe Orange...sursa oficiala se pare ca in maxim 1 luna


si bine ar fi..............

#42
klubbingman

klubbingman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2005

View Postvld_1221, on Jul 26 2007, 18:01, said:

Adevarul este ca e si vina celor de la orange...adica ca sa fiu sincer pe cei de la Orange (sau Vodafone) in doare in basca de noi. Ei pot sa afle nu numai nr de telefon al celui care a sunat cu "nr ascuns", dar pot sa afle si locatia telefonului de unde se suna sau foarte simplu pot bloca numarul si chair aparatul telefonic (prin codul imei)... dar nu le pasa...
Tot asa ca fapt divers.....Cei de la vodafone sau orange pot bloca nu doar cartela unui telefon furat ci chiar aparatul, facandu-l inutilizabil pt cel care l-a furat....dar nu e mai bine sa mergi tu sa iti cumperi alt tel, in loc sa ii stresezi pe ei...dar cum sa nu...

Ba se ocupa, chiar intensiv...Orange si Voda blocheaza in jur de 20.000 de numere lunar...putin, nu? Insa depinde si de tine...faci o reclamatie si ai toate sansele sa ti se rezolve treaba, totul e sa o faci!

#43
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005

View PostEDGE, on Jul 28 2007, 14:03, said:

se pare ca in curand nu se vor mai putea trimite sms-uri cu nr ascuns de pe Orange...sursa oficiala se pare ca in maxim 1 luna
ma bucur ca au luat aceasta decizie ii felicit
era imoral

#44
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Si cum demonstrezi Orange-ului ca eu, abonatul cu nr 07..., ti-am propus sa imi comunici n-shpe coduri de reincarcare?! Poate te-am sunat ca sa te intreb daca o cunosti pe Verginica!

#45
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View PostkkLM, on Jul 29 2007, 04:00, said:

Si cum demonstrezi Orange-ului ca eu, abonatul cu nr 07..., ti-am propus sa imi comunici n-shpe coduri de reincarcare?! Poate te-am sunat ca sa te intreb daca o cunosti pe Verginica!


majoritatea telefoanelor permit inregistrarea convorbirii.....ii inregistrezi convorbirea si gata, chiar daca nu e legal e in folosul comunitatii......iar eu daca as fi cel care decide blocarea unui numar, mi-ar fi suficient 2....3 reclamatii de la clienti si l-as bloca imediat....

#46
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Adica tu inregistrezi toate convorbirile avute cu cei cu numere necunoscute sau ascunse?!

#47
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View PostkkLM, on Jul 30 2007, 00:47, said:

Adica tu inregistrezi toate convorbirile avute cu cei cu numere necunoscute sau ascunse?!


daca vad ca e cazul o inregistrez.....oricum n-am avut ocazia sa dau de vreun tzepar de asta, dar spre binele lui ar fi bine sa nu ma sune ca o sa-i dau binete de no sa poata sa duca...

#48
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.02.2007

View Postbulangiul, on May 2 2007, 09:07, said:

de ce sa te chinui sa suni omul.......v-as da eu o idee de furt dar nu e bine.......v-ar trebui un telefon cu symbian, un anumit soft si o cartela orange.......
Ce soft?

#49
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

View Postbulangiul, on Jul 30 2007, 18:10, said:

daca vad ca e cazul o inregistrez.....oricum n-am avut ocazia sa dau de vreun tzepar de asta, dar spre binele lui ar fi bine sa nu ma sune ca o sa-i dau binete de no sa poata sa duca...
Presupunem ca ai o inregistrare: cum demonstrezi celor de la Orange ca inregistrarea aceea este facuta in timpul convorbirii cu numarul 07...?

#50
Laur3ntyu

Laur3ntyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.04.2007
am primit si eu sms tot asa cu tzeapa din asta.....felicitari ai castigat 3000 euro...pentru detalii sunati la numerele...bla....bla..bla...Semnat Flanco Invest Rom...bineinteles ca nu am dat importanta...daca are cineva minute pe cosmote si are chef sa injure pe cineva spunetimi ca postez numerele:D....si am mai primit mail de la "Orange" cica daca vreau sa primesc credit dublu fata de valoarea incarcata sa trimit un reply cu un cod de reincarcare la [email protected] alta tzeapa:))

#51
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

View PostkkLM, on Aug 2 2007, 23:33, said:

Presupunem ca ai o inregistrare: cum demonstrezi celor de la Orange ca inregistrarea aceea este facuta in timpul convorbirii cu numarul 07...?
Nu-ti trebuie neaparat inregistrare ca sa demonstrezi ceva. Exista modalitati specifice sa "track down" fraudistii. Iar sim ul de poate bloca la orice moment dat de catre un operator ptr ca e proprietatea operatorului. Nu trebuie ca oamenii cinstiti sau firmele sa se justifice in fata celor necinstiti pentru actiunile lor, asta ar fi culmea!
Si asa sa zica mersi ca se aleg doar cu numarul blocat si nu pedepsiti asa cum merita. Dar...au ajuns oamenii si pe luna, au fost demascate retele de traficanti, asa ca fiti siguri ca o data si o data vor fi prinsi si acest gen de oameni.

#52
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Eu (generic vorbind), posesorul SIM-ului respectiv fac panarama ca mi s-a numarul blocat fara motiv. Eu de fapt nu am oferit niciodata ce s-a pretins ca am oferit si il reclam pe cel care a facut reclamatia initiala ca abuzeaza de situatia creata pentru a inchide cat mai multe numere. Cum raspunzi la asta?

#53
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View PostkkLM, on Aug 6 2007, 18:10, said:

Eu (generic vorbind), posesorul SIM-ului respectiv fac panarama ca mi s-a numarul blocat fara motiv. Eu de fapt nu am oferit niciodata ce s-a pretins ca am oferit si il reclam pe cel care a facut reclamatia initiala ca abuzeaza de situatia creata pentru a inchide cat mai multe numere. Cum raspunzi la asta?
Ai pus foarte bine problema asta.  :rolleyes:
Cineva(care vrea sa faca o gluma proasta) care ma cunoaste poate sa sune si sa pretinda ca i-as fi facut o falsa oferta si sa imi blocheze operatorul meu SIM-ul. :angry:

Edited by jamesbond, 06 August 2007 - 17:28.


#54
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View Postgompo, on Jul 26 2007, 19:35, said:

BA SE POATE!
De pe Orange se pot trimite SMS-uri cu nr ascuns.  :naughty:
Inaintea textului trimis se tasteaza *ri# .Exemplu: *ri#Da-mi un cod de reincarcare si ai castigat o excursie in apartamentul meu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate