Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Imprimanta cu USB , conexiune wireless cu router?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
droopyxc

droopyxc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.08.2006
Salut , am si eu o intreabare , imi cer scuze daca e o intrebare stupida :D.

Vreau sa cumpar o imprimata si as vrea sa o conectez wireless cu un Router ( Linksys WRT54GL ) ca sa o pot accesa de pe toate compurile din retea.

Se poate face legatura asta daca imprimanta are doar port USB ? (ma gandesc cu ajutorul unui stick wireless USB) sau trebuie neaparat sa aiba si LAN?

multumesc anticipat pt. raspunsurile voastre  :rolleyes: .

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
poti folosi asa ceva Hawking HWPS1UG   dar pretul nu este deloc atragator

#3
droopyxc

droopyxc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.08.2006
da stiu ca exista din astea , dar as spera sa pot rezolva cat mai ieftin :D , adica cum imprimanta doar cu USB (in cel mai rau caz si cu LAN dc nu se poate altfel) si un stick wireless + routerul meu.

#4
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
solutia relativ mai ieftina ar fi sa ii pui un print server cu port rj45 si ai reduce costurile destul de mult(dar asta te obliga sa pui imprimanta destul de aproape de router,doar daca nu vrei sa te apuci de intins cabluri).......pt. calculator nu iti recomand stick usb.....incearca sa ii pui o placa de retea pe pci

#5
droopyxc

droopyxc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.08.2006
imi poti da un exemplu de un print server cu port rj45 ?
stick-ul usb ma gandeam sa il bag in portul USB al imprimantei pt. conectarea ei wireless la router. Compul il leg prin cablu.

#6
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
gasesti aici     iar stick-ul USB nu il poti folosi la imprimanta

Edited by Crash, 18 April 2007 - 15:48.


#7
droopyxc

droopyxc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.08.2006
hmm , am tot cautat si s-ar parea ca singura rezolvare e cu un print server.

O alta intrebare (sper ca nu e prea stupida :D) , daca iau imprimanta care are LAN nu as putea sa o conectez cu un cablu de retea la router (fara print server) si dupa aia sa pot printa de pe orice comp din retea ?

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

O alta intrebare (sper ca nu e prea stupida ) , daca iau imprimanta care are LAN nu as putea sa o conectez cu un cablu de retea la router (fara print server) si dupa aia sa pot printa de pe orice comp din retea ?

ba da
imprimanta va primi un IP si va putea fi accesata de oricare computer, wireless sau nu
cred ca asta e cea mai eleganta solutie

iar

Quote

pt. calculator nu iti recomand stick usb.....incearca sa ii pui o placa de retea pe pci
eu nu as fi asa sigur; am facut cateva teste practice intre placi usb si pci (asus, trendnet si canyon modele) si ca performanta nu am remarcat nimic deosebit una fata de alta; in 2 apartamente de bloc
dimpotriva, placile pci sunt mai greu de manevrat, antena mare

#9
droopyxc

droopyxc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.08.2006
mersi mult pt. raspuns   :cheers: , asa cred ca o sa si procedez , cumpar o imprimanta care sa aiba si LAN si o conectez cu cablu la router.
Nu se merita banii dati in plus pe un print server doar pt. comoditatea de a conecta imprimanta wireless.

#10
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

 mariuspopcr, on Apr 19 2007, 13:32, said:

mersi mult pt. raspuns   :cheers: , asa cred ca o sa si procedez , cumpar o imprimanta care sa aiba si LAN si o conectez cu cablu la router.
Nu se merita banii dati in plus pe un print server doar pt. comoditatea de a conecta imprimanta wireless.


de ce nu iei alt router care sa accepte imprimanta pe USB ?

este un mode assus - si are doua porturi USB (pe langa imprimanta mai poti pune si un hdd)

#11
droopyxc

droopyxc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 02.08.2006
Da stiu despre acel router Asus , dupa indelungi cautari am ajuns la 2 posibilitati : Asus sau Linksys WRT54GL. L-am ales pe cel din urma deoarece ma incantat ideea de a schimba firmaware-ul usor si plus ca am citit multe lucruri bune pe forumuri despre el. Despre acel Asus am citit si lucruri bune si lucruri rele si de aceea nu am vrut sa il cumpar.

Ideea cu imprimanta era sa o conectez la ce echipamente am eu acuma , fara sa mai fac mare investitie in afara de imprimanta.

Oricum dupa inca cateva cautari am realizat ca o multifunctionala care sa aiba si retea incorporata e destul de scumpa si atunci am ramas la ideea simpla de a conecta imprimanta la unul din compuri si sa ii dau share pe retea.

#12
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Iata ca au trecut 3 ani de la topicul asta, nici acum nu se poate sa pun un stick wifi la imprimanta si sa mearga ?

#13
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Nu.
Cumperi un printer server (adaptor LAN-USB pentru imprimante) - intre timp s-au ieftinit -  si infingi imprimanta direct in router (switch)

Edited by ear1976, 14 September 2010 - 20:23.


#14
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Poți să pui și stick. Așa arată un TP-Link TL-WPS510U:

[ http://www.tp-link.com/products/pic/TL-WPS510U.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lista de imprimante compatibile o găsești aici.

Edited by dondos, 15 September 2010 - 09:22.


#15
iamalx

iamalx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2019
Stiu ca suntem in 2019 si nu s-a mai discutat pe aici, dar am si eu o intrebare.
Daca vreau sa conectez imprimanta la un router de la upc cu un adaptor de la usb la lan va functiona ca un print server sau ar trebui sa aiba routerul aceasta functie?

#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Routerul trebuie sa stie functia de print server + imprimanta sa fie compatibila.

#17
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 08.01.2009

 iamalx, on 03 mai 2019 - 21:31, said:

Stiu ca suntem in 2019 si nu s-a mai discutat pe aici, dar am si eu o intrebare.
Daca vreau sa conectez imprimanta la un router de la upc cu un adaptor de la usb la lan va functiona ca un print server sau ar trebui sa aiba routerul aceasta functie?
Posibil ca niciuna ; daca e genul de adaptor USB-Ethernet dedicat PC-urilor (Notebook-urilor fara interfata Eth) care se bazeaza pe instalarea unui driver ca sa functioneze cel mai probabil imprimanta nu va avea habar ce sa faca cu adaptorul ; ai nevoie de asa ceva  insa tinand cont de costurile atasate daca routerul UPC nu are deja mufa USB+functie print server cel mai indicat ar fi sa iei ori router dedicat cu mufa USB (functia de print server insoteste mufa in 90% cazuri) sau o imprimanta cu port Eth/interfata Wifi (presupunand ca nu ai o imprimanta prea performanta una noua
cu tot cu consumabile noi va costa cam la fel)

#18
s.p

s.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.09.2007
Poti face un printserver dintr-un Raspberry pi zero w de ex, pe care sa il conectezi cu imprimanta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate