Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegerea unei Facultati !

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
explorator7

explorator7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.04.2007
....mai am un an pana cand o sa trebuiasca sa`mi fac griji serioase in legatura cu admiterea....dar....toata povestea asta cu facultatea este deja un gand care...ma nelinisteste...:)...as vrea deci sa ma ajutati deci in luarea unei decizii...am observat ca parerile sunt impartite ceea ce este si foarte logic...am observat ca in general tinerii din ziua de astazi sunt indrumati catre facultati despre care cred ei ca sunt mai usoare....defapt....parca pluteste in aer ideea asta.."Eu nu am duc acolo ca e greu..."....eu nu vreau decat sa aleg o facultate care sa`mi asigure pt tot restul vietii o meserie pe care sa o fac cu placere indiferent cat de grea ar fi facultatea....mi`ar fi mai usor sa va cer un sfat in privinta alegerii unei facultati daca as sti cu adevarat ce imi place...defapt...cred ca in privinta asta as vrea sa ma ajutati sa imi dau seama ce`mi place,poate prin descrierea anumitor facultati....mi`am dat seama de`a lungul timpului ca kiar daca as fi vrut sa aleg o facultate nu as fi stiut cu ce o sa ma confrunt atunci cand odata terminata facultatea ar fi trebuit sa ma si angajez undeva....spre exemplu..daca as termina automatica....ce as putea sa fac apoi....ce avantaje si avantaje mi`ar putea oferi aceasta diploma de absolvent al facultatii de Automatica:).....ca sa`mi puteti da niste sfaturi...va pot spune ca....materiile la care ma pricep cel mai bine sunt informatica si matematica.....desi pe parcursul liceului a trebuit sa invat la toate materiile aproape in mod egal....asa se intampla cand ai de`a face cu profesori comunisti care nu inteleg ca pur si simplu nu vrei sa ai de`a face cu ei ssua cu materia lor:)....deci....astept in raspuns:)...Help !!!:D

#2
explorator7

explorator7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.04.2007
ma gandeam la automatica....informatica....telecomunicatii...etc....

#3
Pizz@

Pizz@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.10.2005

View Postexplorator7, on Apr 15 2007, 17:42, said:

ma gandeam la automatica....informatica....telecomunicatii...etc....

Tu-ti faci probleme??  :lol:  fi serios...te vei schimba de 2-3 ori pana la anul, eu de ex mai am 2 luni pana la bac si habar nam unde sa ma duc... <_<  asa ca...fi calm,timpul le rezolva pe toate...cand este momentul vei sti ce sa faci

#4
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Pentru explorator7 recomand Facultatea de Informatica, dupa ce o termini, daca esti bun poti avea un salariu frumusel. Evident, totul depinde de cata munca vei depune pt a-ti atinge acest ideal. Facultatea in sine nu e tocmai cea mai grea, dar nici cea mai usoara. Se spune ca o facultate e grea (dificila) daca o faci tu sa fie "grea (dificila)" si, din experienta proprie, pot spune ca acest lucru tinde sa fie foarte adevarat.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Draga explorator, toate facultatile au acum siteuri de web, intra pe ele, cauta listele de materii, forumuri cu discutii ale studentilor, iti vei face o idee si poate vei gasi una care sa-ti placa cel mai mult dintre toate. Evident nu e treaba de o zi.

eu am facut electronica si nu-mi pare rau, insa iti spun ca o sa-ti para rau daca NU vrei sa faci electronica mai departe. Daca stii clar ca vrei sa faci programare, si "AI AUZIT" ca merge sa faci electronica si sa lucrezi mai apoi programare, intr-adevar merge, dar iti vei cam blestema zilele. Chiar daca au rebotezat-o "electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei", tot electronica este.

deja ai o mica problema daca vorbesti de profesori "comunisti" la liceu... s-ar putea sa ai o surpriza foarte neplacuta la fac. pt ca si acolo, daca materia X este in program, va trebui sa o inveti, niciunui prof nu ii va pasa ca pe tine nu te intereseaza. Trebuie sa-ti fie clar de la inceput. Ma rog, la electronica au existat citeva materii ***complet*** paralele cum ar fi economie, marketing, unde profii te lasau in pace... dar doar la astea (si unii profi nici macar la astea) ! nu si materiile de mate, fizica, chimie si multe altele unde nici nu se pune problema sa zici ca e materie "secundara" !

Pe de alta parte, dupa ce te uiti pe siteurile fac. din romania, uita-te si pe cele straine, si poate te vei mai calma sau resemna cind vei vedea ca si la cele mai tari politehnici din state trebuie sa treci (pe bune nu de forma) prin chimie, "humanities and social sciences" si eventual sport (da, chiar poti sa pici la proba de inot de exemplu) !!! asta e filozofia oricarei facultati: pregatire larga, canalizata in anii mari spre o directie de specializare. In nici un caz nu stricta specializare.

Daca accepti chestia asta iti va fi mai usor. Daca nu, oricum va trebui sa treci prin astea, dar cu nervi.

#6
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Alege o facultate unde ai sansa sa muncesti in domeniu inca de pe bancile scolii. In plus sa fii platit bine. Exemplu: Domeniul naval.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate