Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Interpretari si comentarii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
637 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 31 iulie 2022 - 15:46, said:

Sf.Jakob mi-e prieten aici pentru ca atunci cand vorbeste pe teme biblice, are cuvintele la el, cum le are si kruger. Ar merita ambii like la fiecare interventie

Da, și în plus, Kruger avea și sancțiunile la el.Posted Image  Merita like și pentru sancțiuni! Acuma l-a lăsat pe colegul Karhu să se ocupe de problema asta, deși, normal ar fi ca tot colegul Kruger să ne babardească, fiind mai mic în grad, și deci pe funcție de execuție.Posted Image

View PostXlander, on 31 iulie 2022 - 15:46, said:

Ieri parca ziceai ca doresti o schimbare de aer pe la JMT (je me trompe lol) chiar vrei sa cred ca aia te lasa sa pleci asa usor pac-pac

În USA există cluburi de atei, dar eu nu merg în USA și nici nu sunt ateu. ”JMT” este un concept născut aici, l-am creat împreună cu prietenul nostru comun, Sf. Jakob. Nu există grupări ”JMT”...:)
Eu mă consider jmt-ist doar la nivelul lecturării unor cărți și atâta tot!Posted Image

#56
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004
Dragă Logic, legat de discuția de pe topicul Discrepanțe, căci tu ridicasei problema: de ce Kosidowski numește pe cei din biserica ierusalimiteană a lui Iacov, ”nazariteni”, pe care Faptele îi prezintă într-o disensiune cu grecizații din tabăra paulină, iată ce am citit la pagina 143 din cartea lui I. D. Amusin:

”Chiar și în secolul al IV-lea, Ieronim, unul din părinții bisericii, relatează despre ebioniți următoarele: Ce să spunem despre ebioniții care se socotesc creștini? Chiar și în vremea noastră, în toate sinagogile din Răsărit, ei alcătuiesc o sectă separată printre iudei, ei sunt cei cărora li se spune nazariteni, care cred în Cristos născut de Fecioara Maria, dar, dorind să fie și iudei și creștini, nu sunt nici una nici alta.”

#57
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Poziția lui a fost diminuată, în Evanghelii.

#58
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 01 august 2022 - 09:01, said:

Poziția lui a fost diminuată, în Evanghelii.

Anulată, aș zice eu! Posted Image

#59
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 01 august 2022 - 07:57, said:

Dragă Logic, legat de discuția de pe topicul Discrepanțe, căci tu ridicasei problema: de ce Kosidowski numește pe cei din biserica ierusalimiteană a lui Iacov, ”nazariteni”, pe care Faptele îi prezintă într-o disensiune cu grecizații din tabăra paulină, iată ce am citit la pagina 143 din cartea lui I. D. Amusin:

”Chiar și în secolul al IV-lea, Ieronim, unul din părinții bisericii, relatează despre ebioniți următoarele: Ce să spunem despre ebioniții care se socotesc creștini? Chiar și în vremea noastră, în toate sinagogile din Răsărit, ei alcătuiesc o sectă separată printre iudei, ei sunt cei cărora li se spune nazariteni, care cred în Cristos născut de Fecioara Maria, dar, dorind să fie și iudei și creștini, nu sunt nici una nici alta.”

"Grecizații" erau tot ebioniți. (Pavel încă nici nu se convertise.)


Cam inexact ce scrie Ieronim, pentru că ebioniții nu credeau în Fecioara Maria.

#60
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 01 august 2022 - 10:05, said:

"Grecizații" erau tot ebioniți. (Pavel încă nici nu se convertise.)

Ștefan da, însă alții, care au fost aduși la Cristos prin propovăduirea lui Pavel, nu, nu s-au identificat cu ebioniții/nazaritenii.

View Postlogic1, on 01 august 2022 - 10:05, said:

Cam inexact ce scrie Ieronim, pentru că ebioniții nu credeau în Fecioara Maria.

Asta am găsit în cartea acelui cercetător rus, că ar fi zis Ieronim. Nici eu nu cred că gruparea lui Iacov ar fi avut drept dogmă, ”imaculata concepțiune”, inexistentă în cea mai timpurie evanghelie, ”după Marcu”.

#61
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 01 august 2022 - 07:30, said:

Da, și în plus, Kruger avea și sancțiunile la el.Posted Image  Merita like și pentru sancțiuni! Acuma l-a lăsat pe colegul Karhu să se ocupe de problema asta, deși, normal ar fi ca tot colegul Kruger să ne babardească, fiind mai mic în grad, și deci pe funcție de execuție.Posted Image


În USA există cluburi de atei, dar eu nu merg în USA și nici nu sunt ateu. ”JMT” este un concept născut aici, l-am creat împreună cu prietenul nostru comun, Sf. Jakob. Nu există grupări ”JMT”...:)
Eu mă consider jmt-ist doar la nivelul lecturării unor cărți și atâta tot!Posted Image
Du-te mai nene cu balariile tale cu tot in JMT sau Mickey Mouse Club sau Theology Muppets Show. :D Mai tii minte ca mi-ai promis un Samsung Galaxy de ultima generatie cand am aparut pe aici....si te smiorcaiai ca nu te baga nimeni in seama nicaieri, nici pe forumul ortodox, nici aici nici aiurea. Dupa aproximativ 6 ani, esti in aceeasi situatie. Minunat...

#62
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 01 august 2022 - 16:00, said:

Mai tii minte ca mi-ai promis un Samsung Galaxy de ultima generatie cand am aparut pe aici....

Eu? Posted Image
Ți l-aș oferi cu drag, dar nu am făcut această promisiune, nimănui, niciodată. Nu cumpăr Samsung, doar Apple, atât. Nu are sens să arunc banii pe porcării.

View PostXlander, on 01 august 2022 - 16:00, said:

te smiorcaiai ca nu te baga nimeni in seama nicaieri, nici pe forumul ortodox, nici aici nici aiurea

Asta da, dar nu-mi pasă... Ziceam așa, ca să vă înveselesc pe voi!
În realitate, foarte mulți se interesează de teoriile mele, însă nu vor să se știe, deci mă abordează pe mail, prin urmare, am închis mail-ul.Posted Image

View PostXlander, on 01 august 2022 - 16:00, said:

Dupa aproximativ 6 ani, esti in aceeasi situatie..

Păi și ce, e rău că mă mențin la același nivel?Posted Image

p.s.: tot ce țin mine, dragă Xlander, este că tu ai fost sancționat fiindcă ai vrut să oferi drept cadou, un cod activare Bitdefender.

View PostXlander, on 01 august 2022 - 16:00, said:

Dupa aproximativ 6 ani, esti in aceeasi situatie

De fapt, nu mai sunt chiar același de acum 6 ani, când ți-ai făcut tu cont, fiindcă eu sunt mult mai ”vechi”... În urma studiilor aprofundate, am ajuns la concluzia că trebuie să consider creștinismul ca fiind, de fapt, spiritism.Posted Image

Edited by dark, 01 August 2022 - 16:15.


#63
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,478
  • Înscris: 19.03.2022

View PostXlander, on 01 august 2022 - 16:00, said:

Mai tii minte ca mi-ai promis un Samsung Galaxy de ultima generatie cand am aparut pe aici....
Esti copil ? Posted Image

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004
Și vrei să știi ceva, Xlander? 😶😑😐 Sfantul Jakob mă apreciază pe mine și ce scriu eu, fiindcă înțelege perfect, de aceea îl aștept cu "tortul discrepanțelor" pe miercuri, când se va elibera din pârnaie!😶😮😔😦
Sfantul Jakob nu dă doi bani pe "osuarul lui Iacov" sau alte informații publicate de tine, fiindcă sunt mult prea banale și neinteresante...🥱 În schimb, Jake urmărește tot ce scriu eu, fiind fascinat.😐
Eu sunt prietenul lui, tu ești pe un loc secund sau chiar terț, după mine! 😶😑😐

#65
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 01 august 2022 - 07:11, said:

Ar fi scris în Evanghelii, căci perioada respectivă este inclusă în toate cele 4 evanghelii.

Dar ... ce găsim este doar:

Caci nici fratii Lui nu credeau in El. (Ioan.7:5)

Cuvintele acestea contrazic contextul, care arată că frații lui credeau în el (în minunile făcute de el). Și deci pot fi o interpolare:

„Fraţii Lui I-au zis: „Pleacă de aici şi du-Te în Iudeea, ca să vadă şi ucenicii Tăi lucrările pe care le faci.” (v. 3)


(Posibil că frații lui de corp erau ucenici ai lui Ioan, adică nu fuseseră botezați de Isus.)

#66
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostPaco_ste1, on 01 august 2022 - 16:21, said:

Esti copil ? Posted Image
:D Nu, chiar e adevarat, mi s-a facut aceasta oferta, se poate verifica pe text, dar cine mai sta sa caute prin tone de topice ? Bineinteles ca in maniera bine-cunoscuta a acestui user care nu mai poate sau nu mai stie (treaba lui/ei) sa faca diferenta intre gluma, lucru real si Zburatorul lui Heliade. Cine e copil, eu sau entitatea roz ? :) Mai imi spunea ca daca declansez un topic si e populat bine pot primi si premii. Da da ... Muppets. Citeste in continuare ce spune, poftim, ce il preocupa pe el...

View Postdark, on 01 august 2022 - 16:59, said:

Și vrei să știi ceva, Xlander? 😶😑😐 Sfantul Jakob mă apreciază pe mine și ce scriu eu, fiindcă înțelege perfect, de aceea îl aștept cu "tortul discrepanțelor" pe miercuri, când se va elibera din pârnaie!😶😮😔😦
Sfantul Jakob nu dă doi bani pe "osuarul lui Iacov" sau alte informații publicate de tine, fiindcă sunt mult prea banale și neinteresante...🥱 În schimb, Jake urmărește tot ce scriu eu, fiind fascinat.😐
Eu sunt prietenul lui, tu ești pe un loc secund sau chiar terț, după mine! 😶😑😐


#67
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 01 august 2022 - 19:32, said:

Posted Image Nu, chiar e adevarat, mi s-a facut aceasta oferta

Da, sunt convins, că ai primit astfel de oferte, dar nu din partea mea. Țin minte că și tu ai oferit un cod antivirus Bitdefender și ai fost sancționat pentru asta. Ai făcut scandal, pe bună dreptate, atunci! Posted Image Eu nu ți-aș da telefon pe mână, fiindcă te uiți la prostii! Posted Image O biblie da, ți-aș face cadou! Posted Image

View Postlogic1, on 01 august 2022 - 18:48, said:

Cuvintele acestea contrazic contextul, care arată că frații lui credeau în el (în minunile făcute de el).

Cel mai probabil, o ziseseră la mișto! Oricum, doar 2 frați de-ai lui Isus au devenit creștini, Iacov și Iose. După ce a murit Iacov fiind omorât de preotul Annas, au urmat la conducere nepoții lui Isus, copiii lui Iose.

#68
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da, e adevarat, am fost sanctionat, nu comentez moderarea, era un antivirus pentru tel primit cadou odata cu telefonul. Bravo bai dark...contributia ta teologica este minunata bro :D

#69
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004
Mulțumesc, dragă Xlander! Scriu ce cred, cu sinceritate, nu am de ce să mă fandosesc, dorind să par altcineva! Ăsta sunt, un JMT-ist. Nu doresc nimănui să mă urmeze, este o cale dificilă! Posted Image

#70
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Cu placere draga dark. Iti doresc numai bine, cum i-am dorit si lui Dude, singurul meu partener de discutii pe aspectele profetice, din nefericire singura modalitate prin care poti demonstra ceva cu adevarat real si la valoare nominala, pragmatic, este sa te schimbi, sa te nasti din nou. Metanoia...cum se spune.

#71
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004
Așa i-a spus Isus lui Nicodim, că trebuie nașterea din apă și din duh. Nicodim, care venise noaptea la Isus. Nicodim care... a adus 30 litri de mir, suficienți pentru miruirea a 100 de cadavre, costând 20.000 euro, pentru trupul lui Isus. Mir de care... cele trei Marii din Sinoptici, nu au ținut cont, și au mers ele, duminică dimineața, pe cont propriu, să miruiască pe „Domnul”...Posted Image

... dar mormântul era păzit de gărzile romane, piatra pecetluită și ele se întrebau pe drum, cine le va da piatra la o parte... aveau mir cumpărat duminică foarte de dimineață dar și mir pregătit de vineri seara! :huh:

... apoi Maria Magdalena s-a dus singură la mormânt, a vorbit cu cei doi îngeri, plângea încontinuu... căci Domnul ei fusese luat și nu știa unde îl puseseră... vezi tu, Xlander, Maria Magdalena uitase când fusese, puțin mai înainte, cu o jumătate de oră, alături de cealaltă Marie și îngerul le poftise în cavou, spunându-le că Domnul nu-i acolo, că a înviat!

#72
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 01 august 2022 - 20:19, said:

este sa te schimbi, sa te nasti din nou. Metanoia...cum se spune.

Ai vorbit bine... :) Deci, încercăm să renunțăm măcar la o parte din filme, să citim sinopsis-urile înainte, spre a ne face o părere despre acel film, ca apoi să decidem în cunoștință de cauză?Posted Image  Părinții tăi știu la ce filme te uiți tu? :) Sau te uiți la televizor când ei sunt plecați la serviciu? Posted Image

View PostXlander, on 01 august 2022 - 20:19, said:

cum i-am dorit si lui Dude, singurul meu partener de discutii pe aspectele profetice

Dude interpreta profețiile biblice după niște reguli numai de el cunoscute! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate