Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Interpretari si comentarii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
637 replies to this topic

#37
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 30 iulie 2022 - 19:07, said:

Te-am "ars" oricum, destul, până acum...
Da, m-ai prigonit însă eu sunt obișnuit cu răutățile oamenilor.

 dark, on 30 iulie 2022 - 19:07, said:

Știu că pe mine mă apreciezi cel mai mult
Da, Darkule, și aici trebuie să recunosc că ai dreptate. :arigato:
Tu ai ceva special, incitant, și reușești să provoci discuții interesante.
Iar asta este o calitate rară. Care mie și multor alți oameni ne lipsește cu desăvârșire.

Iar dacă nu ai fi exagerat cu blasfemiile și hulele porcoase la adresa lui Isus, a apostolilor și a Sfintelor Scripturi desigur că aș fi continuat discuțiile cu tine.

#38
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Flamma, on 13 aprilie 2007 - 13:17, said:

Am mai spus intr-un reply pe undeva ca raul exista tocmai pt ca noi sa fim liberi, pt ca fara el n-am avea optiuni -
și bolile tot d-asta există? să avem opțiuni? sănătoși sau bolnavi?

#39
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
A fost, a fost, nu mai intra nimeni pe topicele meduzei roz, kaput, a defectat contorul rautatilor.

:D


#40
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Flamma, on 13 aprilie 2007 - 13:17, said:

Oare era posibil sa se evite asta ?
da.
Dacă dumnezeu ăsta ar fi fost bun, iubitor, pur și simplu nu ar fi inventat povestea cu copacul.

Dat fiind că dumnezeu ăsta se presupune a fi atotșiitor ar fi trebuit să știe care a va fi reacția lui Adam și a Evei.
Pe cale de consecință singura concluzie a poveștii e că dumnezeu ăsta a vrut șă-și bată joc de propia creație.

Edited by DaculScoril0, 30 July 2022 - 22:01.


#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 30 iulie 2022 - 21:52, said:

A fost, a fost, nu mai intra nimeni pe topicele meduzei roz, kaput, a defectat contorul rautatilor.

Posted Image

Aici ai mare dreptate, și, parțial, ți se datorează și ție. Posted Image Posted Image
Ai reușit să-mi ”paralizezi” pe cel mai bun nr. 2 conversant pe care-l aveam.
Asta n-o să ți-o iert niciodată...[ https://yoursmiles.org/tsmile/tears/t23129.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Xlander, on 30 iulie 2022 - 20:29, said:

Pentru ultima oara: sunt botezat ortodox si aici stau.

Și eu am fost botezat ortodox. Dar acum sunt un mândru martor al lui Iehova, iar tu ești baptist, așa cum a precizat colegul Jakob, care este un bun prieten cu tine și care nu minte niciodată. Nu trebuie să te rușinezi că ești baptist, dragă Xlander, tu trebuie să te rușinezi de produsele media pe care le devorezi zilnic și din cauza cărora îți vei pierde mântuirea! Posted Image

 Xlander, on 30 iulie 2022 - 21:52, said:

nu mai intra nimeni pe topicele meduzei roz, kaput

De fapt, revin cu o precizare, intră 3 colegi dragi: Logic, Daniel și Pacco. E adevărat că Daniel a venit pe ultima sută de metri, dar m-a felicitat pentru niște chestii. Logic și Pacco sunt cu mine, de la început, ei au fost alături de mine, în încercările mele, dacă ar fi să parafrazez o mare personalitate istorică...

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

 christinne69, on 04 iulie 2019 - 09:54, said:

In cazul meu nu a fost pic de flirt. Eu i-am dat prima PM si l-am intrebat ceva. Omul mi-a raspuns foarte sec. Discutiile au continuat pe acelasi ton, strict pe chestii tehnice. Avand in vedere ca locuiam la 10 minute unul de altul ne-am intalnit intr-un final. Prima discutie a fost pe teme tehnice, a doua oara l-am ajutat cu niste grafica pentru computer (graficianul lui era in vacanta si era ceva urgent), a treia oara am mers intr-un bar, ca sa-mi multumeasca pentru ajutor probabil, se vedea clar ca nu ii place sa ramana dator. Posted Image
Acolo discutia a fost ceva mai relaxata, a alunecat catre preferinte sexuale, dar nu era loc de flirt, omul mi-a facut o lista cu ce ii place Posted Image Eu chiar bifam tot de pe lista lui, iar el si-a dat seama ca nu-s deloc proasta conform criteriilor lui, asa ca am continuat.

Cristina, nu înțeleg, omul te-a rugat să-l ajuți cu grafica pe computer. Din moment ce el însuși era informatician și nu reușea să facă singur (avea colaborări cu un grafician), înseamnă că era ceva complicat, care necesita pregătire de specialitate! Înțeleg că tu nu i-ai cerut bani, fiindcă ai zis să-l ajuți, dar cum vine asta...să se simtă el achitat, făcându-ți cinste cu 2, 3 coniace, sau câte ai fi băut tu acolo, în acel bar? Mi se pare aiurea, înțeleg să beți ceva împreună, dar nu ca ”răsplată” pentru ajutorul oferit!Posted Image Trebuia să-l pui să te plătească! Data viitoare nu va mai plăti el pe acel grafician și va crede că îl vei rezolva tu cu grafica, doar pe 2 coniace! Posted Image

#43
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 dark, on 31 iulie 2022 - 06:57, said:

Aici ai mare dreptate, și, parțial, ți se datorează și ție. Posted Image Posted Image
Ai reușit să-mi ”paralizezi” pe cel mai bun nr. 2 conversant pe care-l aveam.
Asta n-o să ți-o iert niciodată...[ https://yoursmiles.org/tsmile/tears/t23129.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și eu am fost botezat ortodox. Dar acum sunt un mândru martor al lui Iehova, iar tu ești baptist, așa cum a precizat colegul Jakob, care este un bun prieten cu tine și care nu minte niciodată. Nu trebuie să te rușinezi că ești baptist, dragă Xlander, tu trebuie să te rușinezi de produsele media pe care le devorezi zilnic și din cauza cărora îți vei pierde mântuirea! Posted Image

De fapt, revin cu o precizare, intră 3 colegi dragi: Logic, Daniel și Pacco. E adevărat că Daniel a venit pe ultima sută de metri, dar m-a felicitat pentru niște chestii. Logic și Pacco sunt cu mine, de la început, ei au fost alături de mine, în încercările mele, dacă ar fi să parafrazez o mare personalitate istorică...
Haha :D nuuu, esti eronata ca sa ma exprim asa mai colorat, Sf.Jakob mi-e prieten aici pentru ca atunci cand vorbeste pe teme biblice, are cuvintele la el, cum le are si kruger. Ar merita ambii like la fiecare interventie...atunci cand o fac. Posibil ca am avut o contributie, nu stiu, ce stiu este ca a spus-o el insusi, a regretat ca ti-a acordat prea multa atentie.

Poate iti stabilesti si tu odata pentru totdeauna genul, ai multe postari din care se subintelege ca ai fi de sex feminin. Revenind la urmatoarea tema, schimbarea bisericii...nu stiu, nu-i treaba mea, dar daca intr-adevar ai fost in ghetto-ul iehovist, spui numai baliverne contrare doctrinelor lor. Ieri parca ziceai ca doresti o schimbare de aer pe la JMT (je me trompe lol) chiar vrei sa cred ca aia te lasa sa pleci asa usor pac-pac, ma duc si io pe la jmt, asteptati-ma cu masa pusa, ma intorc joi seara... Mickey Mouse Club sau JMT, tot aia.

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 31 iulie 2022 - 15:46, said:

Poate iti stabilesti si tu odata pentru totdeauna genul

Genul masculin.
Inițial, nu am precizat nimic, dar dacă unii utilizatori credeau că sunt femeie, am zis, hai, să le fac jocul, oricum nu are importanță, tot ce contează este ceea ce scriu. Dar când am fost ”bombardată” pe mail inclusiv cu cereri în căsătorie, am zis, gata, e timpul să închid mailul, nu mai am ce discuta pe mesaje personale, și scap de adoratorii ăștia!Posted Image
Nu am timp să răspund la mail-uri și nici să activez pe alte topice decât cele cu conținut religios. Online, Biblia este tot ceea ce mă interesează!Posted Image

 Xlander, on 31 iulie 2022 - 15:46, said:

dar daca intr-adevar ai fost in ghetto-ul iehovist, spui numai baliverne contrare doctrinelor lor
cum ar fi... :huh: ???

 Xlander, on 31 iulie 2022 - 15:46, said:

a spus-o el insusi, a regretat ca ti-a acordat prea multa atentie.

Jake a supt lapte penticostal, născut în familie de penticostali, dar nu se identifică cu acest tip de creștinism, nefiind exaltat, incult, mistic etc.
Regretul său în legătură cu conversațiile purtate cu mine este în sensul că i-am reamintit anumite chestii pe care oricum le știa demult. De la Călimărea Marin, un fost pastor baptist. Posted Image

 Sfantul Jakob, on 30 iulie 2022 - 21:41, said:

Da, m-ai prigonit însă eu sunt obișnuit cu răutățile oamenilor.

Nu te-am prigonit niciodată, Jake, dintotdeauna te-am dorit la discuțiile mele. Ești inteligent, foarte amuzant, ai o cultură biblică aproape la fel de bună ca a mea.

#45
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 dark, on 31 iulie 2022 - 16:26, said:



Genul masculin.
Inițial, nu am precizat nimic, dar dacă unii utilizatori credeau că sunt femeie, am zis, hai, să le fac jocul, oricum nu are importanță, tot ce contează este ceea ce scriu. Dar când am fost ”bombardată” pe mail inclusiv cu cereri în căsătorie, am zis, gata, e timpul să închid mailul, nu mai am ce discuta pe mesaje personale, și scap de adoratorii ăștia!Posted Image
Nu am timp să răspund la mail-uri și nici să activez pe alte topice decât cele cu conținut religios. Online, Biblia este tot ceea ce mă interesează!Posted Image


cum ar fi... :huh: ???



Jake a supt lapte penticostal, născut în familie de penticostali, dar nu se identifică cu acest tip de creștinism, nefiind exaltat, incult, mistic etc.
Regretul său în legătură cu conversațiile purtate cu mine este în sensul că i-am reamintit anumite chestii pe care oricum le știa demult. De la Călimărea Marin, un fost pastor baptist. Posted Image



Nu te-am prigonit niciodată, Jake, dintotdeauna te-am dorit la discuțiile mele. Ești inteligent, foarte amuzant, ai o cultură biblică aproape la fel de bună ca a mea.
Ok, ai lamurit.
Pai cum ar fi simplul fapt ca martorii nu au negat niciodata persoana istorica a lui Isus brooo, nu e de ajuns ? Deci toata campania asta gen Tovia Singer e insipida rau.

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 31 iulie 2022 - 16:34, said:

Pai cum ar fi simplul fapt ca martorii nu au negat niciodata persoana istorica a lui Isus brooo, nu e de ajuns ?

Asta ar fi pe parte de JMT, într-adevăr. Posted Image

update: de „Puferiu” nu am reușit să scap nici acum! Posted Image

#47
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Ai informatii despre osuarul lui Iacov, descoperit de Oded Golan, prin 2002 parca ? Pe acolo... De fapt, osuarul era in colectia lui de foarte multi ani, dar atunci a fost atentionat de altii ca ar putea avea o semnificatie extraordinara. Povestea e lunga, inca nu s-a terminat. Asa deci, ai informatii despre speta asta ?

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004
Asta nu... îmi pare rău... dar am informații despre Pandira, adevăratul tată uman al lui Yeșu...Posted Image

Dar... cum a ajuns Iacov, fratele lui Isus, episcop de Ierusalim și conducător al mișcării creștine, într-o poziție maximală, din moment ce Iacov acesta (”cel drept”) nici nu a fost apostol în grupul select al celor 12? Mă poți lămuri?Posted Image

#49
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Poziția lui Iacov a fost diminuată de aripa neevreiască a bisericii.

#50
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 dark, on 31 iulie 2022 - 16:56, said:

Asta nu... îmi pare rău... dar am informații despre Pandira, adevăratul tată uman al lui Yeșu...Posted Image

Dar... cum a ajuns Iacov, fratele lui Isus, episcop de Ierusalim și conducător al mișcării creștine, într-o poziție maximală, din moment ce Iacov acesta (”cel drept”) nici nu a fost apostol în grupul select al celor 12? Mă poți lămuri?Posted Image
Wow, o persoana asa citita sa nu stie de osuarul lui Iacov ? C`mooon bro :D
Acum serios, dar cu ce iti ocupi timpul, cu postarea de baliverne ? Un caz de aproape doua decenii, osuarul descoperit in 2002 de Oded Golan, autentificarea, apoi arestarea lui Golan sub acuzatiile de falsificare si trafic de antichitati ale IAA, un proces de 7 ani, 138 martori, 52 experti internationali in diverse discipline, alte 400 artefacte discutate, si peste 15.000 de pagini transcrise. Doar verdictul are vreo 500 de pagini. Golan a fost achitat de acuzatiile de falsificare, nu si de cele de trafic. Ei bravos...

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004
Acum aflu prima dată și mulțumesc, Xlander, pentru informație! 😃




#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 31 iulie 2022 - 18:28, said:

Acum serios, dar cu ce iti ocupi timpul, cu postarea de baliverne ?

Cu ce-mi ocup timpul în general sau aici pe forum? :huh:
În general, fiindcă duc o viață strictă, riguroasă, din tinerețe m-am format așa, nu mă uit la filme, nu joc fotbal, nu merg la cluburi, nici nu fumez sau beau, așa că îmi rămâne timp suficient pentru studiul Bibliei. Iar aici pe forum, în principal, mă axez pe chestiuni ce vizează domeniul „JMT”. :)

 logic1, on 31 iulie 2022 - 17:48, said:

Poziția lui Iacov a fost diminuată de aripa neevreiască a bisericii.

Asta o știm din discuțiile purtate pe topicul Discrepanțe. De data aceasta, aș dori să investigăm cum a ajuns Iacov cel drept, capul bisericii creștine, de care asculta inclusiv Petru. De ce nu a fost Petru nr. 1? Nu pe el, adică pe Petru, îl desemnase Isus ca fiind cel care avea să primească ”cheile împărăției” și care urma să păstorească oile, mielușeii Domnului? :huh:

#53
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă poziția lui Iacov a fost diminuată, atunci nu este exclus să fi fost important sau chiar numărul 1 și înainte de moartea și învierea lui Isus.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,590
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 31 iulie 2022 - 22:10, said:

Dacă poziția lui Iacov a fost diminuată, atunci nu este exclus să fi fost important sau chiar numărul 1 și înainte de moartea și învierea lui Isus.

Ar fi scris în Evanghelii, căci perioada respectivă este inclusă în toate cele 4 evanghelii.

Dar ... ce găsim este doar:

Caci nici fratii Lui nu credeau in El. (Ioan.7:5)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate