Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#8317
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Corect, dar vezi tu, mulți tineri penticostali vizitează și se închină alături de cei care au rezultat din ”trezirea” de la Toronto. Nu crezi că adevărata închinare are de suferit, prin contaminare, în felul acesta?Posted Image

https://dexonline.ro...tie/contaminare
molipsire, contopire

#8318
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ba da, cred.



BA adv. 1. (Exprimă opoziția față de ideea din propoziția negativă sau interogativ-negativă anterioară, de obicei cu reluarea verbului) N-am timp acum de tine! – Ba ai! Nu mi-ai văzut ochelarii? – Ba i-am văzut pe birou. ◊ (Întărind pe nu) Mă duc la meci. – Ba n-ai să te duci! ◊ (Întărind pe da prin care se răspunde la o propoziție interogativ-negativă sau se rectifică ideea din propoziția negativă anterioară) N-ai bani (?) – Ba da, am. ◊ Expr. A nu zice (sau spune) nici da, nici ba = a nu se pronunța într-o problemă; a se abține. ♦ (Reg.; în expr.) Ca mai ba sau nici (cam) mai ba! = nici vorbă! nici pomeneală! ♦ (Pop.) Nu. Fost-ai azi la sapă? – Ba! ♦ (Cu slăbirea ideii de opoziție, în expr.) Ba bine că nu = evident că da, se-nțelege. Ba (nu) zău! = a) (ir.) haida de! să fim serioși!; b) să fim drepți! 2. (Urmat de și, chiar sau încă) Mai mult, în plus, pe deasupra. Cine bea fără măsură își bea banii, mintea, ba și sănătatea. 3. (În corelație cu el însuși, având rol de conjuncție disjunctivă) Sau... sau; când... când; acum... acum; aci... aci. – Din bg., sb., pol., ucr. ba.
sursa: DEX '09 (2009)  adăugată de LauraGellner  
https://dexonline.ro/definitie/ba

#8319
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Unele voci au exprimat ideea că și la Azusa Street s-a întâmplat ceva asemănător, deci penticostalii și carismaticii ar fi foarte înrudiți, izvoarele fiind cam aceleași, ce mi-e Azusa, ce mi-e Toronto blessing!
Totuși, eu aleg să nu cred aceste voci! Sigur sunt voci ale unor cesaționiști invidioși pe penticostali! Posted Image

#8320
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 06 februarie 2019 - 19:12, said:

ce mi-e Azusa, ce mi-e Toronto blessing!
Azusa si Toronto sunt localitati care au importanta lor, prietene.
Dar altceva-i miezu': Ierusalimul.

Acolo trebuie sa privim noi!

#8321
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Trebuie să ne documentăm, cu multă exactitate și obiectivitate, asupra acestor evenimente ce au marcat începutul marilor mișcări religioase pe care le vedem crescând sub ochii noștri. Eu voi începe un studiu personal în această direcție!

Deci, să nu uităm, Azusa Street - Agnes Guzman - penticostalii
Toronto Blessing - behăieli lângă aeroport (biserica Toronto Airport Vineyard )- carismaticii

#8322
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 07 februarie 2019 - 09:19, said:

Trebuie să ne documentăm, cu multă exactitate și obiectivitate, asupra acestor evenimente
Ar cam trebui sa te documentezi inainte de a vorbi, aici ai perfecta dreptate.

View Postdark, on 07 februarie 2019 - 09:19, said:

Eu voi începe un studiu personal în această direcție!
Felicitari pentru marea-ti ravna!
Pacat ca e fara pricepere.
Daca s-ar milostivi Domnul si ai primi un car de pricepere, ai incepe un studiu personal pe evenimentul "Cincizecime", inceputul marilor miscari religioase din secolul intai. Te-ai edifica despre ce a fost vorba in Ierusalim, Samaria, Damasc, Cezareea si Efes. Ai studia profund, pe branci. Sa le stii ca pe apa, in detaliu.
Si abia apoi te-ai baga la Azusa si Toronto. Ca asa... Varza.


BRẤNCĂ2, brânci, s. f. 1. (Reg.; în limba literară numai în loc. și expr.) Mână (1). ◊ Loc. adv. Pe (sau în) brânci = pe mâini și pe picioare, de-a bușilea, târându-se. ◊ Expr. A merge (sau a se târî) pe brânci = a merge (sau a se târî) pe mâini și pe picioare, de-a bușilea. A cădea în (sau pe) brânci = a cădea istovit (de oboseală). A munci (sau a da, a lucra) pe (sau în) brânci = a munci până la istovire. 2. (Pop.; în forma brânci) Împunsătură, ghiont, izbitură. ◊ Expr. A-i da inima brânci = a simți un imbold pentru (a face) ceva. 3. (Reg.) Partea de jos a picioarelor animalelor; labă. [Pl. și: (2, n.) brânciuri. – Var.: brấnci s. m.] – Lat. branca.
sursa: DEX '09 (2009)  adăugată de LauraGellner


View Postdark, on 07 februarie 2019 - 09:19, said:

Vineyard
Astia, in muzica crestina contemporana sunt intr-adevar cei mai buni, hallelujah!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lYTqaDljWLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by penticostalul, 07 February 2019 - 10:26.


#8323
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă îl vom ruga pe Penticostal să ne relateze, care a fost o profeție care l-a marcat, sau o vindecare la care a fost martor, ori o tălmăcire în limbi ziditoare, din ultimii 5 ani, va zice: ooo, dar sunt atâtea...ia să vedem...și când le va lua pe fiecare la bani mărunți, își va da singur seama...că nu are ce răspunde.Posted Image
Nici în ultimii 5 ani, nici în ultimii 20, de fapt, niciodată, în cadrul închinării penticostale, nu se întâmplă nimic concret, doar show/spectacol ieftin.
Acesta este purul adevăr.Posted Image

#8324
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Sfantu' ca Sfantu'... dar tu, Dark-ule, pe tine ce te-a marcat in ultimii dooj'da ani, in cadrul inchinarilor tale intre 4 pereti?

Vro' profetie, vindecare ori talmacire, ceva?

#8325
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 10 februarie 2019 - 13:20, said:

Dacă îl vom ruga pe Penticostal să ne relateze, care a fost o profeție care l-a marcat, sau o vindecare la care a fost martor, ori o tălmăcire în limbi ziditoare, din ultimii 5 ani, va zice: ooo, dar sunt atâtea...ia să vedem...și când le va lua pe fiecare la bani mărunți, își va da singur seama...că nu are ce răspunde.Posted Image
Cu mare placere.
Dar mai intai trebuie sa impartasesti tu cu noi care a fost ultima adunare in care ai fost marcat de inchinarea plina de pasiune pentru Hristos, predica clara, biblica si relevanta care ti-a atins inima si actiunea comunitara la care ai participat impreuna cu alti crestini.  Sau bine, nu ultima, all time.

Si atentie, tre sa stii ca ori de cate ori imi vei cere mie sa arat/ relatez/ demonstrez ceva, tu trebe s-o faci mai intai.
Altfel... cicuciu, pretene.

Sunt convins ca vei incepe, cu celeritate, dansul invartelii in jurul cozii.
Pentru ca pur si simplu tu nu stii altceva decat sa carcotești la adresa intregului crestinism.
Dar chiar cu asa viteza?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/drxAFAXn6HA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dar eu, totusi, astept, Darkule.
Nu de alta insa sunt nerabdator sa vestesc minunile Domnului...

Edited by penticostalul, 10 February 2019 - 13:51.


#8326
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu aparțin de cultul Penticostal, care vinde oamenilor iluzii. Deci nu ai ce să ceri de la o persoană cesaționistă! Eu nu încasez bani de taxe, zeciuieli, donații, colecte, ci vă spun de la început: Duhul sfânt nu mai lucrează prin acele daruri cu care a lucrat în perioada apostolică. Voi penticostalii promiteți minuni și semne, dar nu le aveți, însă asta nu vă împiedică să zeciuiți oamenii.Posted Image
Biznis. Abureli. Și oamenii plătesc.

#8327
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 10 februarie 2019 - 14:50, said:

Deci nu ai ce să ceri de la o persoană cesaționistă!
Asa e, de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere :rolleyes:

#8328
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Gabriel Leș, al TVR: Suntem în procedura de achiziționare a 36 de avioane F16

Frate Dude, cum comentezi o asa abominatie? Posted Image

#8329
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 06 martie 2019 - 23:28, said:

semnul fiarei pe mana lui cea dreapta. Posted Image
doar n-ai crezut ca din convingere face toate alea...Posted Image

ps: tot second hand si de data asta, este? Posted Image

ps1: Biserica Apostolica Pewnticostala este un organism MORT, dupa cum scrie:"iti merge numele ca traiesti, dar esti mort. (Apoc.3:1)"

Edited by Dude_2nd, 06 July 2019 - 17:32.


#8330
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 iulie 2019 - 17:22, said:


ps1: Biserica Apostolica Pewnticostala este un organism MORT, dupa cum scrie:"iti merge numele ca traiesti, dar esti mort. (Apoc.3:1)"

De ce n-ar fi valabil versetul acesta si pentru Martori sau evanghelisti sau oricare alta biserica protestanta?

#8331
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 06 iulie 2019 - 17:22, said:

ps1: Biserica Apostolica Pewnticostala este un organism MORT, dupa cum scrie:"iti merge numele ca traiesti, dar esti mort. (Apoc.3:1)"
Wow, deci in final ai realizat ca bisericile sunt moarte!!!!!! Niciodata nu e prea tarziu.

#8332
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postzexelica, on 12 iulie 2019 - 08:05, said:

Wow, deci in final ai realizat ca bisericile sunt moarte!!!!!! Niciodata nu e prea tarziu.
Biserica Penticostala este una dintre cele mai importante biserici, corect.
Totusi eu as zice ca e o exagerare sa afirmi ca ea ar fi bisericile, adica toate.

In afara de asta, Dude se insela (si) de aceasta data.

#8333
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 12 iulie 2019 - 08:05, said:

Wow, deci in final ai realizat ca bisericile sunt moarte!!!!!! Niciodata nu e prea tarziu.
Biserica lui Hristos nu e moarta, aia nu moare niciodata.
In schimb, fiicele Curvei celei mari(BAZS,BP,BB, etc), sunt niste curvustine ce (o) sug de la Cezar. Posted Image
Martorii sunt singurii care nu fac asta, dar si Corpu lor de guvernare e corupt prin prosperitate, iar cum berbecii asculta orbeste de Corp...s-au dus si ei. Posted Image

View Postpenticostalul, on 26 iulie 2019 - 18:31, said:

In afara de asta, Dude se insela (si) de aceasta data.
Sfinte, putine sunt astazi curvele care recunosc ca sunt curve De ce ar contrazice BP regula asta?  Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 August 2019 - 22:22.


#8334
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 02 august 2019 - 22:16, said:

In schimb, fiicele Curvei celei mari(BAZS,BP,BB, etc), sunt niste curvustine ce (o) sug de la Cezar. Posted Image

La ce te referi cand spui BB? Posted Image

Frate Dude? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate