Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12072 replies to this topic

#11359
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Să zicem că ești copil penticostal și vrei să mergi în tabără creștină. Ți se oferă 3 locații, vara aceasta, tu alegi unde mergi. Acolo te vei distra cu alți frați creștini, și se va ține cursul Kairos. Normal, trebuie să plătești. Dar tu, copil inocent, crezi că acel curs biblic este gratuit, nefiind cazul să fie plătite decât cazarea și mâncarea. Ai gândit greșit, copil penticostal...:unsure: Oamenii maturi... gândesc altfel...
Te constă 700 lei tabăra, din care 35 de lei este cursul Kairos. Dacă nu era cursul, plăteau părinții tăi doar 665 lei, pe când așa... trebuie să scoată din buzunar 700 lei, ca să mergi tu în tabără, copil frumos...

#11360
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Doar vara aceasta și doar 35 de lei, cursul Kairos, în format pdf, compus de ilustrul Ric Cunigan, misionar penticostal AoG. Dacă doriți să vi-l explice un profesor, în regim de tabără (distracție la greu!), atunci plătiți vă rog, la centrul de misionari, modica sumă de 700 ron...

[ https://i.ibb.co/Y2Dc6rq/Clipboard02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La 3 cursuri cumpărate, veți primi, gratuit o șapcă confecționată din material de cea mai bună calitate, care în mod normal, ar fi costat 15 lei:

[ https://www.agentiakairos.ro/wp-content/uploads/2020/04/S%CC%A6apca%CC%86-Neagra%CC%86-Kairos-Lateral.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La 7 cursuri cumpărate, veți primi, gratuit, un tricou de bumbac, de cea mai bună calitate, în valoare de 27 de lei:

[ https://www.agentiakairos.ro/wp-content/uploads/2018/02/Asociatia-Kairos-alb-1024x953-768x715.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11361
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 26 mai 2023 - 11:13, said:

Eu sunt ateu convins, nu cred în vindecări decât prin ajutorul oferit de cadrele medicale...

Corect. Nu mai exista vindecari MIRACULOASE, Insa, daca orice se vindeca pe lumea asta este numai pt ca Dumnezeu binecuvantarea. Daca nu da.......

#11362
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
p.s.:....stau și mă gândesc...[ https://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0825.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]... oare pe papirusul epistolei către Corinteni, unde scria de vorbirea în limbi, cursul despre glossolalie din capitolul 14, apostolul Pavel, cât o fi cerut? :ermm:

#11363
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 29 mai 2023 - 08:25, said:

Pe vremuri ziceai ca esti penticostal ..( parca asa imi amintesc)

Nu am fost niciodată penticostal, dar am mers la adunări, din curiozitate, atât, după ce m-am dezasociat de Organizația religioasă ”Martorii lui Iehova”.
Vizitele mele au fost numărate pe degete, m-am lămurit repede ce este cu ”darurile Duhului sfânt”, bătaie de joc, profețiile erau vagi iar vorbirea în limbi, ceva indus, artificial, fără urmă de sfințenie. Vindecări, evident, nu am văzut și nici nu există, decât la nivel de ”lungire de picioare”, cum procedează misionarul penticostal Cornel Urs și alții ca el!
Nu am crezut niciodată în doctrinele penticostale precum Trinitatea sau Focul Iadului.

Cel care m-a acuzat încontinuu, că aș fi fost membru penticostal dizident, a fost colegul Jakob, dar eu nu m-am supărat pe el, am înțeles că rostul acestui forum este și acela de a face pamflet uneori...:)
Dacă aș fi fost membru penticostal fie și dizident, oare nu aș fi venit aici cu doctrine gen ”Sfânta treime” sau modalismul (caracteristic penticostalilor oneness)...? Bineînțeles! La fel, orice penticostal, de orice tip, este foarte convins că după moarte, sufletele celor răi vor fi aruncate într-un Iad de foc literal, fiind chinuite de draci. Eu întotdeauna am dezavuat o așa învățătură ineptă! De asemenea, dacă aș fi fost baptist precum Silică sau Kruger, doi minunați colegi de altfel, aș fi fost partizanul ideii că, odată salvat, ești salvat pentru totdeauna.Posted Image

#11364
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, trebuie sa aduci argumente DIN SCRIPTURA ca o doctrina e gresita.

Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, (2Tim.3:16)

Altfel esti pe langa subiect.

#11365
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

View Postzexelica, on 30 mai 2023 - 08:12, said:

Stimabile, trebuie sa aduci argumente DIN SCRIPTURA ca o doctrina e gresita.

Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, (2Tim.3:16)

Altfel esti pe langa subiect.

Ai rămas în urmă cu lecția asta...

"Toată Scriptura ni-l inspiră pe Dumnezeu și de folos..."

Și oricum, sintagma "Toată Scriptura" se referea la VT, nicidecum la NT! :nonobad:


PS
2 Timotei nu a fost scrisă de Pavel...

Edited by heartu, 30 May 2023 - 08:53.


#11366
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Deci, ce este cu acest curs Kairos, mă veți întreba...
Observ cu stupoare că penticostalii practică prețurile cele mai mari! Sunt, mutatis mutandis, precum banca italiană Unicredit în sectorul bancar, comisioane uriașe fără a oferi nimic în plus, deci, dacă cu 10, 15 lei poți cumpăra o carte scrisă de Ellen White, iar cărțile Martorilor lui Iehova se pot procura gratuit sau cu mici donații oferite pionierului regular care ți le-a adus la domiciliu, ei bine, cursul penticostal Kairos se vinde, în format pdf, cu 35 de lei, nenegociabil. Cartea lui Klaus Iohannis în format digital a costat 15 lei.
Deci, ce este cu acest curs? Să vedem ce ne spun penticostalii, care-l vând:

Cursul Kairos este destinat tinerilor, adulților, dar și vârstnicilor care doresc să se adâncească în cunoașterea lui Dumnezeu și a planului Său pentru această omenire. O nouă sursă de cunoaștere, cursul Kairos joacă un rol important și în înțelegerea aprofundată a misiunii personale a fiecărui credincios care dorește să fie activ în viața creștina și să aibă un rol în planul global pentru mântuire al lui Dumnezeu.”

Deci nimic concret! ...Posted Image

”Prin cursul Kairos, mulți credincioși au fost până acum inspirați, motivați și provocați să trăiască personal Scriptura și Misiunea încredințată de Dumnezeu celor ce L-au urmat.”

bla, bla, bla...Posted Image... vorbe goale...

Edited by dark, 30 May 2023 - 09:15.


#11367
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.18169-9/14937173_1477408388954896_5299443013473630177_n.jpg?_nc_cat=103&cb=99be929b-59f725be&ccb=1-7&_nc_sid=9267fe&_nc_ohc=-0R3tsqEF-gAX9GQVt-&_nc_ht=scontent.ftsr1-2.fna&oh=00_AfDD7MsVPLs2U4dDNE4nl6ePxPEnmrzhqqcmgUvibY6GYA&oe=649D1639 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

9 lecții. Atât. 35 ron te costă!
Dar dacă cele 9 lecții, a câte o oră fiecare, le vrei cu un profesor, în tabără, te costă 700 de lei. Dacă mai aduci pe cineva să se înscrie, primești absolut gratuit, o sacoșă de bumbac, în valoare de 13 lei:

[ https://www.agentiakairos.ro/wp-content/uploads/2020/04/Sacos%CC%A6a%CC%86-Kairos-1-768x1087.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11368
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 30 mai 2023 - 08:50, said:

Ai rămas în urmă cu lecția asta...

"Toată Scriptura ni-l inspiră pe Dumnezeu și de folos..."
Poate imi arati si mie in textul koine unde este NI-L INSPIRA.


16 πασα γραφη θεοπνευστος και ωφελιμος προς διδασκαλιαν προς ελεγχον προς επανορθωσιν προς παιδειαν την εν δικαιοσυνη

Quote

Și oricum, sintagma "Toată Scriptura" se referea la VT, nicidecum la NT! Posted Image
Imi zici tu....sau cum? Pe cuvantul tau? Ca nu ti-ai dat cuvantul Posted Image

Quote

PS
2 Timotei nu a fost scrisă de Pavel...
Demonstreaza ca nu are inteles duhovnicesc atunci. Simplu. Ce nu este inspirat de Dumnezeu nu are inteles duhovnicesc. Noi comparam lucruri duhovnivcesti.
Sau o dam in vorbe pe care le-am auzit, neavand pregatire necesara?

#11369
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Oi fi și tu vreun savant în greaca koine și n-am auzit noi de tine... :lol:

Nu eu, ci savanții NT spun că 2 Timotei nu este scrisă de Pavel... poate știi tu mai bine?! :)

#11370
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Haideți să vorbim aici, mai bine despre subiect, penticostalii, ce ziceți? Spre exemplu, nu v-ar plăcea niciun produs din cele prezentate de mine aici? Sunt făcute de mânuțe penticostale, cu grijă și multă atenție, spre exemplu, sacoșa aceea este confecționată manual, nu costă decât 13 lei, și garantat îți poți face piața cu ea... ține 20 kg cumpărături... lejer...! :)

... sau poate o șepcuță cu doar 15 lei? Vă ferește de soarele acesta dogoritor, de vară...:dontgetit:, este un preț bun pentru un obiect vestimentar de cea mai bună calitate, bumbac 100%... eu mi-am și comandat una, direct de pe site-ul lor, Kairos, instituția care pregătește misionari penticostali!

#11371
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022
Penticostalii  fac afaceri cu sacosi si sepcutze ? Biserica lor face asta ?
Mai bine sa vanda lumanari sfintite/bolborosite.  Clar vor face vanzare serioasa.

#11372
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 30 mai 2023 - 12:38, said:

Nu eu, ci savanții NT spun că 2 Timotei nu este scrisă de Pavel... poate știi tu mai bine?! Posted Image
Stimabile, te ratacesti nestiind puterea Bunului Dumnezeu si nici Scriptura.
Putea sa scrie si vecinul lu' Timotei. Acelasi Duh inspira Scriptura. Si Dumnezeu are puterea sa faca ce vrea. La ce ne ajuta si de ce? Pentru ca regula este urmatoarea:

Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit (Efes.1:13)
In acest sens le-a dat SFINTILOR porunca si mandat (adica sa si stie Evanghelia si sa stie cu ea) sa PROPOVADUIASCA in scopul ca cei alesi sa auda si sa fie mantuiti.

Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura. (Marc.16:15)

In acest sens, este de necomceput ca Dumnezeu sa nu aiba puterea sa alcatuiasca Evanghelia dupa Voia Sa si sa o puna la dispozitia sfintilor carora le-a dat porunca sa propovaduiasca.
Degeaba tot cautati voi, lucratorii satanei, motive sa comentati impotriva Lui.
Iar singurul mod in care putem verifica daca este sau nu parte a Evangheliei nu sunt teologii ci intelesul duhovnicesc. Simplu. Ce nu este inspirat divin, nu are inteles duhovnicesc. Simplu.

Edited by zexelica, 31 May 2023 - 08:12.


#11373
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
M-am uitat recent pe un facebook și se pare că bietul Rick Cunigan este pe moarte...[ https://yoursmiles.org/tsmile/tears/t23160.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]... să ne rugăm pentru el!

#11374
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Când eram prezbiter al Martorilor lui Iehova, nu ceream niciodată bani, de la nimeni. Fiecare dădea cât dorea, dacă dorea. Nu existau taxe și nici colecte. De asta zic, penticostalii sunt cei mai hoți dintre toți, fiindcă ei tot timpul cer bani. Tot timpul!
În timp ce literatura Martorilor lui Iehova era susținută prin donații benevole, ei bine, penticostalii vând absolut tot, și un pârț dacă le miroși, te costă!Posted Image

#11375
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 07 iunie 2023 - 15:43, said:

M-am uitat recent pe un facebook și se pare că bietul Rick Cunigan este pe moarte...[ https://yoursmiles.org/tsmile/tears/t23160.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]... să ne rugăm pentru el!

Tu insa nu mijloci pentru poporul acesta, nu inalta nici cereri, nici rugaciuni pentru ei si nu starui pe langa Mine; caci nu te voi asculta! (Ier.7:16)

#11376
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Isus a zis să dai tot ce ai săracilor, iar penticostalii... ce fac? :ermm: Cer bani! Da, tot timpul, penticostalii cer bani. Mai era unul aici, care cerea 6.000 euro. De ce? :ermm:... așa, se obișnuise să tot ceară... bani. Bani, bani, bani. Atât. Altceva nimic. Bani. Să le dai bani, să le tot dai bani. Că...nu știu ce, cauze, donații, colecte etc. Bani. Scoate banul!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dSfEC-o2jQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate