Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Discutii despre Fujifilm S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
1597 replies to this topic

#73
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ok, zi-mi la cat e facuta poza, la ce iso. si o sa-ti dau o poza facuta cu un panasoniz Z7 la iso-ul respectiv, la 30 de secunde,  sa vedem care e faza.

#74
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postzc_, on May 23 2007, 12:34, said:

parerea mea e ca nu trebuiesc exagerate calitatile acestei camere.
o persoana care citeste un review mult prea optimist ar putea fi dezamagita dupa achizitionarea camerei.
Fiecare camera are plusuri si minusuri,unele sunt mai bune decat altele,cine se asteapta insa ca un aparat sa fie perfect din toate punctele de vedere va fi in mod sigur dezamagit. ;)

#75
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postskin311, on May 23 2007, 11:21, said:

ok, zi-mi la cat e facuta poza, la ce iso. si o sa-ti dau o poza facuta cu un panasoniz Z7 la iso-ul respectiv, la 30 de secunde,  sa vedem care e faza.
EXIF-ul zice f/2.8, ISO 200, 32 secunde.
Multe camere mai fac o expunere "neagra" dupa cea principala si scad "scamele" din imagine. Asta duce la dublarea duratei de a face poze la timpi lungi. In final se interpoleaza pixelii "scazuti" la apelul general.
Acelasi lucru se poate face insa ulterior in PS, fara a face "dark frame substraction" si fara dublarea timpului de expunere.
Oricum discutia este pur teoretica, in realitate nu prea vad cand ai nevoie de timpi peste 10 secunde... Si la mine se vad numai la zoom 100%. La vizionarea pe un ecran de 19" "zoom to fit" nu se observa nimic.

Edited by SuperDuper, 24 May 2007 - 00:39.


#76
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
super duper.. expunerile de 15 minute ale lui yyan presupun ca nu le-ai vazut, nu? :)

#77
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postskin311, on May 24 2007, 03:10, said:

super duper.. expunerile de 15 minute ale lui yyan presupun ca nu le-ai vazut, nu? :)
Nu, nu le-am vazut. Am facut si eu cateva lungi pentru a scrie pe imagine cu o lanterna intr-o pestera. Sau mai vad utilitatea expunerilor lungi la ceva arhitectura cu filtre neutre cat cuprinde in fata sticlei sau la foto astronomica cu sistem de tracking.
Dar nu sunt utilizari normale pentru ce se vrea de la o camera din categoria asta... Sa fim realisti.
Cum am zis, alea de 30 secunde sunt perfecte pentru printare asa cum ies din camera, fara prelucrare. La pixel peeping, da se vede ceva, corectabil usor cu softuri externe.

#78
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Pentru cei care au S6000fd / S6500fd si folosesc Noise Ninja, am creat profile (dupa procedura aratata in help) pentru toate setarile ISO si pentru toate setarile "Sharpen". Am atasat la acest post arhiva cu profilele.

Attached Files



#79
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Sunt pe cale să devin și eu posesor al unui asemenea aparat. Am dat comanda la un magazin online, deoarece neserioșii de la Metro nu pot susține o ofertă pe care-o fac (adică cică nu mai au, aduc luni). Și oricum nu prea aveam încredere în magazinul de la Galați care a devenit o porcărie de ceva vreme.
Ideea e alta: unde găsesc carduri ceva mai rapide (cu H parcă) la niște prețuri mai rezonabile? Învățat cu cei 2 GB de la A610 (care nici n-are RAW-ul cât ăl de la 6500) o să-mi vină greu cu 1 GB, dar mai mulți bani nu cred să bag în el.

#80
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postursamajor, on May 26 2007, 20:26, said:

Ideea e alta: unde găsesc carduri ceva mai rapide (cu H parcă) la niște prețuri mai rezonabile? Învățat cu cei 2 GB de la A610 (care nici n-are RAW-ul cât ăl de la 6500) o să-mi vină greu cu 1 GB, dar mai mulți bani nu cred să bag în el.
Daca vrei sa comanzi cardul de pe net atunci cred ca oferta de la cardurimemorie.ro te va multumi.
Daca vrei sa-l cumperi direct din magazin(cum l-am luat si eu,am exact acelasi card XD tip H,am platit 149 de lei in decembrie 2006),incearca la magazinele Flanco. ;)

#81
B-A-C-H

B-A-C-H

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 25.03.2007
http://www.cardurime...cPath=124_6_106

#82
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcatalinmariescu, on May 26 2007, 15:18, said:

Daca vrei sa comanzi cardul de pe net atunci cred ca oferta de la cardurimemorie.ro te va multumi.
Daca vrei sa-l cumperi direct din magazin(cum l-am luat si eu,am exact acelasi card XD tip H,am platit 149 de lei in decembrie 2006),incearca la magazinele Flanco. ;)
Aia de la cardurimemorie au preturi ciudat de mici la unele carduri. xD-ul de 1GB Olympus typeH costa cam 33$ la ei. Eu l-am luat la 34$ de pe Amazon - ceea ce mi se pare remarcabil de ieftin.
Am preferat Oly fata de Fuji pentru ca... ala era cel mai ieftin type H pe Amazon :) A avut in pachet un holder de plastic pentru 6 carduri.

Edited by SuperDuper, 27 May 2007 - 03:11.


#83
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
A-nceput să miște și la noi economia de piață, bre. Ce, crezi că doar la americani?  ;)

L.E. Dacă a cumpărat cineva aparatul de la Metro, cât dau garanție?

Edited by ursamajor, 27 May 2007 - 06:39.


#84
rockafela

rockafela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.01.2007
Nu mai stiu pe unde am postat, dar au bagat tot ce tine de Eneloop la Media Galaxy, incarcator + 4 acc = 70 lei si un pachet de 8 acum =80 lei ...weeeee......

#85
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View PostSuperDuper, on May 27 2007, 04:10, said:

Aia de la cardurimemorie au preturi ciudat de mici la unele carduri. xD-ul de 1GB Olympus typeH costa cam 33$ la ei. Eu l-am luat la 34$ de pe Amazon - ceea ce mi se pare remarcabil de ieftin.
Am preferat Oly fata de Fuji pentru ca... ala era cel mai ieftin type H pe Amazon :) A avut in pachet un holder de plastic pentru 6 carduri.

Am luat eu Fuji Xd Type H de la carduridememorie.ro. E excelent.

#86
andreimihnea

andreimihnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2007
Salutare!
In 2 saptamani am in plan sa imi cumpar un Fuji S 6500, as avea  nevoie de niste sfaturi:
- cam ce husa ( geanta avand in vedere dimensiunea aparatului) sa imi cumpar si de unde as putea sa o iau;
- trebuie neaparat sa imi iau si un filtru UV;
- si cam spre ce acumulatori/incarcator sa ma indrept

Multumesc!

#87
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Husa: http://forum.softped...m...t&p=2887908
Acumulatori: Sanyo Eneloop (se gasesc cu charger cu tot).
Filtru UV Digital Pro pe 58mm - necesar daca crezi ca este pericolul de zgariere a lentilei frontale. Daca crezi ca esti atent... nu ai nevoie.

#88
andreimihnea

andreimihnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2007
Multumesc frumos pt raspuns, as mai avea o intrebare referitor la cardul de memorie, am inteles ca trebuie de tip H, eu as vrea un card de 1 GB ( aici am si o mica nelamurire pe diverse site-uri gasesc diferente referitor la memoria maxima pe care o suporta aparatul  1 GB sau 2 GB)

#89
ski3.14

ski3.14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 06.11.2006

View Postursamajor, on May 26 2007, 20:26, said:

Sunt pe cale să devin și eu posesor al unui asemenea aparat. Am dat comanda la un magazin online, deoarece neserioșii de la Metro nu pot susține o ofertă pe care-o fac (adică cică nu mai au, aduc luni). Și oricum nu prea aveam încredere în magazinul de la Galați care a devenit o porcărie de ceva vreme.
Ideea e alta: unde găsesc carduri ceva mai rapide (cu H parcă) la niște prețuri mai rezonabile? Învățat cu cei 2 GB de la A610 (care nici n-are RAW-ul cât ăl de la 6500) o să-mi vină greu cu 1 GB, dar mai mulți bani nu cred să bag în el.
abia astept sa devina si ursamajor membru posesor de fuji, sa-i vedem creatiile :D

#90
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Singurul lucru pentru care am decis să iau Fuji e zoomul. A610-le e un aparat excelent (mai ales cu hack-ul rusesc care aduce muuuult mai multe funcții decât va avea vreodată Fuji) și tare-s curios să le compar. Probabil săptămâna viitoare.  ;)  Creații? Să-mi iau și card, ca să pot fotografia, dar mai durează. Or da pe bonuri de masă?  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate