Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Discutii despre Fujifilm S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
1597 replies to this topic

#109
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcampionul, on May 30 2007, 01:02, said:

sa reiau ce lentile sau accesorii sunt available la 6500fd ?Merci.Eventual linkuri
Daca te uitai o pagina in urma pe topicul asta gaseai raspunsul:
http://forum.softped...m...t&p=2892495

View PostVasi_le, on May 30 2007, 05:59, said:

Salut!
Am probleme la modul macro. Nu inteleg de ce nu se focalizeaza (pe automat si alte moduri) daca apropii obiectivul la, sa zic, mai putin de 10 - 20 cm. Am inteles din manual ca ar trebui sa functioneze (pe super macro) chiar si de la 1 cm.
Voi ce ziceti? Nu inteleg eu termenii, sau e aparatul defect?
Apes butonum care are desenat o floare pe el - sageata stanga (MACRO) - o data - se intra in modul MACRO. Bun de la 30cm. Mai apesi odata se intre in modul SUPERMACRO. Bun de la 1cm. Mai apesi odata se revine la normal. Modurile sunt afisate pe LCD.
Citeste manualul macar odata, aparatul are posibilitati de folosire extrem de bogate.

Edited by SuperDuper, 30 May 2007 - 12:11.


#110
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
I got it!
Ca prime impresii:
1. bune
- frumos, dom'le,
- mare, stă bine în mâinile mele,
- bună treaba cu zoomul pe inel și zoomul în sine  :naughty: ,
2. rele
- doar 3 poze continue,
- doar 3 poze la bracketing,
- mai lent (la toate capitolele: metering, focus etc.) decât A610-le anterior.

Revin când îmi revin.  :coolspeak:

#111
campionul

campionul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 14.01.2007
Am citit eu da eu caut ceva lentile, nu filtre ,am inteles ca sunt ceva lentile care nu stiu la ce folosesc (dar simt eu ca am nevoie de ele :rolleyes: ) da care dau bine la lume :naughty: Exista asa ceva?

#112
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postcampionul, on May 30 2007, 19:04, said:

Am citit eu da eu caut ceva lentile, nu filtre ,am inteles ca sunt ceva lentile care nu stiu la ce folosesc (dar simt eu ca am nevoie de ele :rolleyes: ) da care dau bine la lume :naughty: Exista asa ceva?
Bucura-te de aparat si lasa prostiile,la cat trebuie sa mai investesti pentru un obiectiv wide sau tele,iti mai cumperi un aparat.Un filtru UV este de ajuns pentru inceput.

#113
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
at ursamajos: ar fi trebuit sa te astepti sa fie mai incet macar la focus, pentru ca are focala aia mare, pe cand canonul avea  doar 3x, deci focusul cam iesea din prima. pe cand de ex in tele macro e mai complicat.

#114
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
skinule, stai blind cu supozitiile, n-are treaba focala.
daca ziceai ceva de electronica si performantele ei, te credeam.

ursamajor, doar alea 3 continous shots mi se pare putine. la bracketing de ce ai avea nevoie de mai multe?
si daca tot ai vindul canonul ...semnatrura ta a devenot obsolete. ;)

#115
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postursamajor, on May 30 2007, 10:18, said:

I got it!
Ca prime impresii:
1. bune
- frumos, dom'le,
- mare, stă bine în mâinile mele,
- bună treaba cu zoomul pe inel și zoomul în sine  :naughty: ,
2. rele
- doar 3 poze continue,
- doar 3 poze la bracketing,
- mai lent (la toate capitolele: metering, focus etc.) decât A610-le anterior.
Felicitari! In fine unul care stie ce sa faca cu el :P
Chestia cu pozele continuue nu am inteles-o, ai 3 optiuni, Top3, Last 3 sau Continous - nu sunt active in toate modurile...
Braketingul, intr-adevar are numai 3 si maxim +/-1EV dar cine vrea trage de doua ori cu -3EV una fata de cealalta. Buna pentru HDR, ca in mod normal expune superb, nu ai nevoie de braketing.
Despre lent... nu stiu cum se misca A610, Canon sunt ce-i drept tari la procesorul ala. Dar si Face Detection mananca ceva timpi procesor, daca o dezactivezi parca merge mai repede o idee. Si da, focalizarea are treba cu zoomul maxim al obiectivului pentru ca are cursa totala mai mare elementul de focus intern - de unde un timp ceva mai mare cu motoare de focus de acelasi calibru. Focusul "manual" este de fapt si ala "by wire", numai zoomul este pur mecanic linkage.
Cu greutatea si zoomul manual - mi-au placut si mie la nebunie. Simti ca ai un aparat foto in mana.

Edited by SuperDuper, 30 May 2007 - 22:27.


#116
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Gata, Taxonel, am lucrat semnătura.
Credeți-mă pe mine că e chiar deranjant de lent, acum că le-am avut pe amândouă. Asta este, nu poți avea perfecțiunea. Nu am activat FD, fiindcă nu am nevoie. Nu prea pozez fățălii, consider a poza oamenii invaziv (vorba unui clasic în viață). Chiar și blitzul se încarcă foarte lent... Iarăși nu-mi place că și ștergerea pozelor e extrem de lentă. Normal, astea sunt dezavantajele pe care le-am observat până acum. Nu înseamnă că regret alegerea făcută, dimpotrivă, mă felicit. Dar e bine să știe și alții adevărul, că (deh!) facem un review aici.  ;)
Ce-mi place mult, deși îmi va lua timp să mă obișnuiesc cu unele poziții schimbate, e că butoanele au shortcuturi mai bune și rapide decât la Canon. Accesibilitate mai bună. Ar fi fost bun un buton separat pentru ISO și RAW. La A610 aveam, doar pentru RAW, ce-i drept. Pentru alelalte trebuia intrat in meniul principal. Și era destul de greoi. Îmi mai place că LCD-ul e destul de luminos și are acest parametru reglabil. EVF-ul ăla, în schimb, e jenant copii.
Hai să fim sănătoși și să ne bucurăm de ele!  ;)

P.S. Că-mi adusei aminte, ăștia de la Fuji mai scriu update-uri de firmware? (Doamne, m-am țăcănit de când cu Canonul.  :P  )

Edited by ursamajor, 31 May 2007 - 05:44.


#117
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
bravo, ursamajor.
da-i bataie, ia, sa vedem daca 6500 stie sa faca poze mai faine decit 610 :D

#118
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Facem evaluarea după ce-mi iau card xD. Deocamdată lipsesc, chiar și de la magazinele online.

#119
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postursamajor, on May 31 2007, 05:45, said:

Facem evaluarea după ce-mi iau card xD. Deocamdată lipsesc, chiar și de la magazinele online.
Da stergerea este stupid de lenta, face patratelele alea pe ecran... Cu flashul care se incarca lent - probabil nu ai avut un Canon din seria cu 2 baterii pe mana sa vezi acolo distractie :)
Insemna ca nu poti face RAW-uri deocamdata - numai cu memoria interna... lasa ca te joci cu alea ale mele  :lol:
ISO, rezolutia si chrome/standard se schimba destul de repede cu Fn, dar intr-adevar la RAW trebuie sa sapi in menu-uri. Si da, fac si astia update de firmware... insa nu stiu sa fie bazat tot pe DOS/Intel x86 ca sa fie usor de modificat ca ala de la Canon. Oricum, nu prea ar aduce mult in plus, are cam tot.

#120
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostSuperDuper, on May 31 2007, 13:11, said:

Cu flashul care se incarca lent - probabil nu ai avut un Canon din seria cu 2 baterii pe mana sa vezi acolo distractie :)
Insemna ca nu poti face RAW-uri deocamdata - numai cu memoria interna... lasa ca te joci cu alea ale mele  :lol:

Wrong! Am Canon A530 (cu 2 baterii) la birou și încarcă rapid blitzul. ;)
Da, bune RAW-urile de material didactic. Am preferat să le prelucrez cu UFRaw care e mult mai rapid decât editorul Fuji. Mai ales că tif-ul rezultat e la jumătate față de nesimțirea aia de 70 MB ce iese din softul Fuji. Și Lightroom-ul e la fel de bun. Îmi plac rezultatele.
Per total aparatul își merită banii cu prisosință. E clar un best buy la categoria lui. Cum a fost și bunul meu prieten A610.  :kisstogether:

#121
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006

View PostSuperDuper, on May 31 2007, 13:11, said:

Da stergerea este stupid de lenta, face patratelele alea pe ecran...

Tind sa cred ca stergerea nu e lenta din cauza "animatiei" patratelelor ...
La un S9600, care are si slot xD si CF, pe CF stergerea merge aproape instant, pe xD ... durata corespunzatoare.  De asemenea, si timpul de deleteall/formatare este sensibil diferit.  O fi ceva in proiectarea xD-urilor care le face sa se comporte asa (?!)

Edited by stk, 31 May 2007 - 14:20.


#122
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi, eu n-am card. Eu șterg de pe memoria internă niște ciurucuri făcute la 2-3 MPixeli...  :huh:
Probabil doar de dragul animației ăleia durează ștergerea așa mult. Și mai e ceva ce nu-mi place la el: faptul că nu pot dezactiva complet previewul la poză după efectuarea ei (ăla de 1,5 s minimum). Mă calcă pe nervi. Dacă aș vrea să o văd aș comuta pe PLAYBACK. Canonul avea.

Edited by ursamajor, 31 May 2007 - 15:35.


#123
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006

View Postursamajor, on May 31 2007, 16:31, said:

Păi, eu n-am card. Eu șterg de pe memoria internă niște ciurucuri făcute la 2-3 MPixeli...  :huh:
ooops .. nici nu m-am gandit ca are memorie interna :)

Quote

Probabil doar de dragul animației ăleia durează ștergerea așa mult.

am zis, animatia apare si pe CF si pe xD (la S9600), dar viteza e cu totul alta ... asa ca nu aia e cauza.

Quote

Și mai e ceva ce nu-mi place la el: faptul că nu pot dezactiva complet previewul la poză după efectuarea ei (ăla de 1,5 s minimum). Mă calcă pe nervi. Dacă aș vrea să o văd aș comuta pe PLAYBACK. Canonul avea.

si asta are.  vezi in manual, pag 125.   meniu, set-up, image displ.
hmmm ... desi, daca citesc pdf-ul manualului, vad ca nu are decat continous/3sec/1.5sec/zoom.  Nu are nici un off?  Nasol ...  S5600 avea (daca imi aduc bine aminte), S9600 are ...

#124
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Stai liniștit că am manualul (printat) și-n română, am puțulit destul aparatul și știu ce are și ce n-are. ;)
Ata ete! Nu le poți avea chiar pe toate.

#125
B-A-C-H

B-A-C-H

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 25.03.2007
Mi-a sosit si mie aparatul, cumparat de pe amazon.com.
Prima impresie: cred ca ma indragostesc de el.  :lol:
A doua impresie: oare cat imi va lua pana voi invata sa ma dau cu el? Am luat de pe forum manualul in romana, dar sunt incepator absolut.  :rolleyes: Intr-o exprimare argotica, sunt varza!

In curand (cu primii bani pe care ii voi avea) va trebui sa investesc si eu in card, filtru si acumulatori cu incarcator.

Cardul il voi lua de pe cardurimemorie.ro, fara indoiala, pentru ca pretul e bun.
Filtrul, de la F64 - am vazut mesajele cu acest subiect si cred ca m-am hotarat asupra unuia.
In schimb, sunt tare nehotarat in ce priveste incarcatorul si acumulatorii . Am vazut ceva pe la Metro zilele trecute (cred ca Sony, fiind lefter nu am acordat suficienta atentie)... dar as aprecia o sugestie de la voi. Sunt obosit acum si nu am rabdare sa caut daca au mai fost mesaje despre acumulatori...

Noapte buna.

#126
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postursamajor, on May 31 2007, 08:04, said:

Wrong! Am Canon A530 (cu 2 baterii) la birou și încarcă rapid blitzul. ;)
Bai termina ca te crede cineva... A530 am si eu si blitzul cu 2 acumulatoare dureaza cam 12-15 secunde. Sa nu imi zici ca atata dureza si la S6500... Al meu dureaza cam 4 secunde, tot cu acumulatori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate