Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Densificarea retelei intr o anumita zona.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andrei_bugoiu

andrei_bugoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2007
Am si eu o problema: in localitatea mea nu am semnal suficient ( adik nu pot vb din casa ci trebuie sa ies afara, iar in anumite zone din localitate nu exista
deloc semnal) .
Am trimis un e mail la Orange prin care am intrebat ce se poate face in aceasta situatie, am primit raspunsul:
"Va multumim pentru utilizati Serviciul Webcare.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va informez ca, pentru a fi luata in considerare in mod prioritar densificarea retelei in localitatea dumneavoastra, puteti trimite  o cerere cu o lista de semnaturi ale persoanelor din zona care folosesc serviciile Orange, la numarul de fax  021.xxxxxxx. Colegii de la departamentul Tehnic vor face verificarile necesare si veti primi un raspuns in aceasta privinta.
Pentru alte detalii, ramanem la dispozitia dumneavoastra la [email protected].
Cu stima,
"

Intrebarile mele pentru voi este: A mai facut cineva asa ceva sau eu sunt primul ? Si dak da cum a decurs treaba? Crede ti k se merita sa fac acest lucru?

Dak cumva mai exista un topic asemanator cu acesta atunci imi cer scuze dar nu l am gasit.

#2
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
La cât de bine știi să scrii nu se merită, nu cred că te vor băga în seamă, vor zice că este bășcălie. Eventual să o scrie altcineva.

#3
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postandrei_bugoiu, on Apr 4 2007, 00:38, said:

Am si eu o problema: in localitatea mea nu am semnal suficient ( adik nu pot vb din casa ci trebuie sa ies afara, iar in anumite zone din localitate nu exista
deloc semnal) .
Am trimis un e mail la Orange prin care am intrebat ce se poate face in aceasta situatie, am primit raspunsul:
"Va multumim pentru utilizati Serviciul Webcare.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va informez ca, pentru a fi luata in considerare in mod prioritar densificarea retelei in localitatea dumneavoastra, puteti trimite  o cerere cu o lista de semnaturi ale persoanelor din zona care folosesc serviciile Orange, la numarul de fax  021.xxxxxxx. Colegii de la departamentul Tehnic vor face verificarile necesare si veti primi un raspuns in aceasta privinta.
Pentru alte detalii, ramanem la dispozitia dumneavoastra la [email protected].
Cu stima,
"

Intrebarile mele pentru voi este: A mai facut cineva asa ceva sau eu sunt primul ? Si dak da cum a decurs treaba? Crede ti k se merita sa fac acest lucru?

Dak cumva mai exista un topic asemanator cu acesta atunci imi cer scuze dar nu l am gasit.

am incercat eu cu o lista de peste 60 de persoane si raspunsul a fost negativ. :death:

#4
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View Postaum, on Apr 4 2007, 09:00, said:

am incercat eu cu o lista de peste 60 de persoane si raspunsul a fost negativ. :death:


pai pentru 60 de persoane nu prea merita o investitie mai mare de 1000 de euro.........probabil asa au si gandit problema....iar 1000 de euro e o suma fictiva pusa de mine........

Edited by bulangiul, 04 April 2007 - 10:24.


#5
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
60 de persoane cu ARPU mediu de 15 euro în 5 ani hmm, ar trebui să merite.
Nu am mai pus alte cheltuieli, dar nici nu am mai pus că aceste persoane mai aduc pe alții. Orange sucks, pur și simplu.
La connex am trimis vreo 15 sms-uri la * de pe mai multe numere și au venit să facă semnalul în 3 luni.

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 03.02.2005
Depinde totusi o asemenea masura si de potentialul si geografia zonei respective.
Daca respectiva locatia va deservi strict acel numar de persoane si nu este macar intr-o zona cu trafic (drumuri, cai ferate), nu cred ca prea repede se vor face investitii pentru asa ceva, poate doar daca au deja in zona un punct si ar presupune doar ceva minor: reorientare antene, amplificare sau mai stiu eu ce.

Edited by Ciubex, 04 April 2007 - 11:50.


#7
andrei_bugoiu

andrei_bugoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2007

View Postroșu, on Apr 4 2007, 03:52, said:

La cât de bine știi să scrii nu se merită, nu cred că te vor băga în seamă, vor zice că este bășcălie. Eventual să o scrie altcineva.


Dak vrei sa te certi cu cineva dute in alta parte k eu nu ma cobor la nivelul tau.
Dak cumva te referi la cuvantul "este" acolo unde a fost pus in topicul meu adunci imi cer scuze dar acolo am vrut prima data sa pun decat o intrebare apoi m am razgandit. In rest...

Pace tie...

#8
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postroșu, on Apr 4 2007, 12:15, said:

60 de persoane cu ARPU mediu de 15 euro în 5 ani hmm, ar trebui să merite.
Nu am mai pus alte cheltuieli, dar nici nu am mai pus că aceste persoane mai aduc pe alții. Orange sucks, pur și simplu.
La connex am trimis vreo 15 sms-uri la * de pe mai multe numere și au venit să facă semnalul în 3 luni.

detaliaza nitel mesajele trimise la steluta :)

in zona este semnal orange foarte slab, vodafone foarte slab, zapp foarte slab si cosmote foarte bun (mai putin cand pica antena - si se intampla saptamanal :death: ). zona despre care vb. este un sat. am vazut aplicatia online de submitare probleme acoperire la ei pe site si am bagat mai multe nr. de tel. acolo (cred ca am sarit de 30 de cereri). deocamdata nimic, si de aceea sunt curios cum ai reusit prin sms.

#9
mrenescu

mrenescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.11.2006

View Postaum, on Apr 4 2007, 19:12, said:

detaliaza nitel mesajele trimise la steluta :)

in zona este semnal orange foarte slab, vodafone foarte slab, zapp foarte slab si cosmote foarte bun (mai putin cand pica antena - si se intampla saptamanal :death: ). zona despre care vb. este un sat. am vazut aplicatia online de submitare probleme acoperire la ei pe site si am bagat mai multe nr. de tel. acolo (cred ca am sarit de 30 de cereri). deocamdata nimic, si de aceea sunt curios cum ai reusit prin sms.


hehehe!si mai ziceati de cosmote , ca e retea nu stiu cum.ia te uita la orange, care pentru 60 de abonati/utilizatori considera ca nu se justifica investitia.pai am o veste proasta pentru orange (mult laudata retea a lui peste!), utilizatorul/abonatul trebuie sa primeasca aceleasi servicii la acelasi pret pe tot teritoriul tarii.altfel, se trezeste vreun baiat suparat si reclama la anpc...

sfat: de-aia exista concurenta si de-aia e piata libera.treci la operatorul care-ti ofera semnal full !

#10
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

View Postmrenescu, on Apr 5 2007, 15:32, said:

.......utilizatorul/abonatul trebuie sa primeasca aceleasi servicii la acelasi pret pe tot teritoriul tarii.altfel, se trezeste vreun baiat suparat si reclama la anpc...

LOL ... asta e tare ...
arata si tu unde scrie asta ...

#11
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
imi dau si eu cu parea ca nici eu nu am semnal la tara :) nu trebuie ca toti sa aiba abonamente ca sa verifice exact zona de provenienta si durata contreactlor, ca asa pori vorbi cu ei sa`si ia fiecare cate 5 cartle si dati 300 de cereri si paote asa ... :)

#12
andrei_bugoiu

andrei_bugoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2007
Da pai as vrea si eu sa actualizez putin acest topic chiar dak a trecut ceva timp de cand am deschis acest topic...
Am trimis o cerere cu 100 de semnaturi ai abonatilor si utilizatorilor orange ....
Raspuns:
Dupa aproximativ 3 saptamani am primit un raspuns de la orange. Pe termen scurt se va amplifica semnalul la releele instalate deja in apropiere. Pe termen lung se va instala un nou post in localitatea dumneavoastra, insa va mai dura ceva timp (ani).

Dupa cateva luni dupa raspuns am vazut rezultatele, adik de la 2 liniute a crescut la 3, 4 liniute (depinde de zona), iar acolo unde nu era de loc semnal am inceput sa prind 1,2 liniute.

Oricum a fost facut ceva...

Parerile voastre sunt asteptate si bineinteles experientele voastre in aceasta privinta...

#13
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mda, interesant, problema e că la un moment dat s-ar putea să apară dropped calls dacă antena nu mai "aude" telefonul și atunci rezolvarea e mai mult praf în ochi. Totuși, se prea poate să fi montat și niște LNA-uri să ajute. Sau poate aveau site bisectorizat și l-au făcut trisectorizat, dar  puțin probabil.
Ai idee ce fel de BTS-uri sunt prin zonă?

Edited by jafpefata, 13 February 2008 - 14:46.


#14
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postandrei_bugoiu, on Feb 13 2008, 12:18, said:

Dupa aproximativ 3 saptamani am primit un raspuns de la orange. Pe termen scurt se va amplifica semnalul la releele instalate deja in apropiere.

Dupa cateva luni dupa raspuns am vazut rezultatele, adik de la 2 liniute a crescut la 3, 4 liniute (depinde de zona), iar acolo unde nu era de loc semnal am inceput sa prind 1,2 liniute.
Fara Netmonitor este greu sa-ti dai seama ce a fost facut.
Este posibil sa se fi instalat un BTS în zona, ceva mai aproape de tine decât celelate, si de aceea sa fi crescut puterea semnalului.
Mai putin probabil : erai acoperit de un site uni-sectorizat (omnidirectional) si acum site-ul a fost trisectorizat (se întâmpla, de exemplu Priseaca - Olt - în iarna 2007).

View Postjafpefata, on Feb 13 2008, 13:42, said:

Mda, interesant, problema e că la un moment dat s-ar putea să apară dropped calls dacă antena nu mai "aude" telefonul și atunci rezolvarea e mai mult praf în ochi. Totuși, se prea poate să fi montat și niște LNA-uri să ajute.
Da, si asta ete posibil. Si ai dreptate, sper ca s-au gândit sa monteze LNA-uri... :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate