Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Creare si Vanzare de Soft-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
PlayerBoy

PlayerBoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2005
Vreau sa incep un bussines bazat pe crearea si vanzarea de softuri. Am idei bune, am baieti cu care sa lucrez si vreau ca totul sa fie legal. Vreau sa creez softurile speciale pentru anumite firme, vreau sa creez softuri pentru a le vinde publicului larg.
As vrea sa va intreb de ce am nevoie astfel incat sa ies cat mai ieftin cu investitia?

1. Deschiderea unei firme sau PFA.
2. Licente pe softurile in care programez. Aici ar fi problema cea mai mare ca sunt foarte scumpe mai ales pentru cineva care este la inceput si imi va trebui ceva pana imi voi scoate investitia. Se poate sa lucrez fara a avea licente? Se fac verificari?

Astept sfaturile voastre.

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
PFA e mai ieftin.
Evident ca iti trebuie licente pentru softurile pe bani.

Quote

vreau ca totul sa fie legal


Ori vrei sa fie totul legal, ori nu.

#3
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostPlayerBoy, on Mar 30 2007, 20:49, said:

am baieti cu care sa lucrez
Daca nu lucrezi singur, fie isi face fiecare autorizatie de PFA, fie infiintezi un SRL si ai angajati..
Ca sa nu ai surprize, nu incerca sa afli totul singur, macar la inceput cere sfatul unui contabil autorizat (sau jurist specializat pe domeniul asta) ca sa te indrume in ce priveste obligatiile legale (asta daca nu ai chef sa fi autodidact si sa studiezi sute de pagini de legislatie) - pe forumuri nu o sa afli niciodata tot ce e necesar, chiar daca pare simplu ..

#4
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View PostPlayerBoy, on Mar 30 2007, 20:49, said:

2. Licente pe softurile in care programez. Aici ar fi problema cea mai mare ca sunt foarte scumpe mai ales pentru cineva care este la inceput si imi va trebui ceva pana imi voi scoate investitia. Se poate sa lucrez fara a avea licente? Se fac verificari?

Folosesti programe open source. Sunt o multime si pe Windows. Evident daca vrei sa scrii programe win, cumpari macar sistemul de operare si folosesti programe open source pentru restul.

#5
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Cel mai bine e sa iti faci firma si sa ii ai ca salariati. Daca vrei sa fi complet legal, trebuie sa iei licenta pt windows si restul sa incerci cu open-source...depinde ce anume vrei sa faci

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate