Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Hydra Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#253
andreari

andreari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2007

View Postvariooooo, on Apr 9 2007, 12:16, said:

IN LEGATURA CU NUMARUL DE AP INCA NU SUNT NICI EI SIGURI DEOARECE  MANSARDA INCA NU S-A PUS IN VINZARE , PRET CAM 2 CAM 68 000 EURO  , 3 CAM  98 000 EURO PARCAREA SUBTERANA 6000 EURA  INTRETINEREA AM FACUT SI EU UN CALCU CAM 200 LEI PARTI COMUNE DE AP.

Salutare vecinilor de la Hydra! :)
Eu am semnat lunea asta antecontractul pentru ap cu 2 camere - 82.033 Euro, loc de parcare subteran inclus.
Referitor la locuri de parcare, am vazut niste discutii mai sus - Mai vreau sa cumpar si eu inca un loc de parcare, macar suprateran daca nu subteran; am intesles ca cel subteran este acum 8.500 Euro, suprateran....in jur de 4.000 parca spuneau. A ramas sa-mi confirme daca mai sunt disponibile sau nu locuri in subteran; cele supraterane nu mai sunt deloc deocamdata, insa am inteles ca se vor mai construi. Eu o sa-i tot bat la cap.

#254
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Suprateran nu mai sint de o luna!
Eu cred ca pana la urma imi iau un motor si las masina nevestei decat sa dau 8500 de euro pe un loc de parcare....

#255
andreip_

andreip_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2005
Oferta este atragatoare, si din cate am citit firma pare a fi serioasa,  doar treaba cu notar versus avocat si unele greseli de inregistrare par a fi singurele probleme aparute. Dar eu sunt mai suspicios din fire si mi-ar placea sa stiu , si aici vb cu cei care au semnat deja un contract, daca apar diferente intre contractul vostru si cel pe care lam primit eu. De asemenea rog pe oricine  doreste sa citeasca antecontractul sa-si spuna parea fie ea avizata sau nu.  Oricum o sa merg si eu la un avocat cu contractul si revin cu amanunte.
P.S. Pentru cei care au luat un credit, daca se poate ceva amanunte gen banca, dae, rata luna ... Va multumec

Attached Files


Edited by andreip_, 21 May 2007 - 12:29.


#256
mipamipa

mipamipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2006
Poate cineva sa ataseze si oferta actuala?
Eventual un link ...

#257
carstos

carstos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2003
Salut,

Am citit tot ce s-a discutat aici si se pare ca Hydra merita. Atunci cand a fost oferta promotionala nu eram hotarat pt ca ma deranja zona, dar acum chiar vreau sa cumpar. Se pare ca aceasta nehotarare m-a costat vrep 8000 euro. M-am uitat si la Terra si mi s-au parut scumpi. Diferenta e ca acolo se livreaza in 2-3 luni, iar aici intr-un an. Am cateva intrebari si sper ca ma puteti ajuta:

- credeti ca merita efortul pt 3 camere? Am inteles ca nu mai sunt multe. Cel de 2 camere mi se pare foarte spatios comparativ cu un cf1 decomandat vechi.
- in ce bloc si pe ce parte ma sfatuiti sa iau apart?
- eu lucrez langa statia de metrou Aurel Vlaicu si am inteles ca se ajunge usor cu masina pana acolo (o sa renunt la metrou, evident). Sotia lucreaza in Mogosoaia si cred ca aici e ceva mai mult de mers. Stie cineva cam cat se face de la Hydra pana la Mogosoaia si inapoi?

Multumesc.

#258
andreip_

andreip_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2005
ar fi trebuit sa atasez si asta .. scuze :D
Si mai am o intrebare, m-am tot uitat la credite si nu gasesc nimik sa ma multumeasca la ofertele actuale. singuru fel in care poti obtine un credit mai avatajos este negocierea, asa ca va intreb daca ne strangem mai multi oameni care dorim un credit pt achizitioanarea unui aprtament/gasoniere, se ajunge la o suma destul de mare, poate asa putem negocia.  ce ziceti?  Astept pareri

Attached Files


Edited by andreip_, 21 May 2007 - 14:08.


#259
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007

View Postcarstos, on May 21 2007, 14:57, said:

Salut,

Am citit tot ce s-a discutat aici si se pare ca Hydra merita. Atunci cand a fost oferta promotionala nu eram hotarat pt ca ma deranja zona, dar acum chiar vreau sa cumpar. Se pare ca aceasta nehotarare m-a costat vrep 8000 euro. M-am uitat si la Terra si mi s-au parut scumpi. Diferenta e ca acolo se livreaza in 2-3 luni, iar aici intr-un an. Am cateva intrebari si sper ca ma puteti ajuta:

- credeti ca merita efortul pt 3 camere? Am inteles ca nu mai sunt multe. Cel de 2 camere mi se pare foarte spatios comparativ cu un cf1 decomandat vechi.
- in ce bloc si pe ce parte ma sfatuiti sa iau apart?
- eu lucrez langa statia de metrou Aurel Vlaicu si am inteles ca se ajunge usor cu masina pana acolo (o sa renunt la metrou, evident). Sotia lucreaza in Mogosoaia si cred ca aici e ceva mai mult de mers. Stie cineva cam cat se face de la Hydra pana la Mogosoaia si inapoi?

Multumesc.
Salut,
Eu unul daca aveam bani mai multi imi luam spatiu mai mare pentru ca oricum ii creste pretul, la fel ca si la Jupiter pe care-i regret dar pana m-am gandit eu au crescut preturile exponential
Sfatul meu e sa-ti iei cu balcon S-V sau S-E pentru a avea soare in geam si balcon, mie unul mi-a ajuns 8 ani sa stau pe nord umbra tot timpul, nu-ti creste nici o floare and so on
In complex sunt numai 7 apartamente cu trei camere si cred ca s-a vandut doar unul vecinei Ana Maria, o gasesti pe forumul nostru de la Hydra site
Eu cred ca la Terra e o problema cu infrastructura blocurilor, nu au subsol, nu exista parcari subterane, boxe etc (calitate a constructiei mai mica) cu toate ca suprastructura e OK (aceiasi poveste ca la Lotus Voluntari, Domus Stil etc)
B)

#260
m_cristi

m_cristi

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.06.2007

View Postsmacker, on Apr 10 2007, 09:42, said:

Eu am cuparat la Tera Residence, aproape cu ochii inchisi. Nu trebuie sa va fie teama de zona deloc. Canalizarea este noua, strazile sunt toate in curs de amenajare, fonduri sunt la primarie de cand a devenit Voluntariul oras. Si o sa tot vina, stati linistiti.
Apa este de la put de 200m adancime. Aproape daca nu la fel ca orice apa plata ieftina la bidon de 5l. Langa Terra este 'vestita' fabrica de imbuteliat apa plata, cea care lucreaza cu Carrefour sau cum naiba se scrie :).
La Terra o sa fie gradinita si din surse sigure stiu ca se face un club pt copii la statia Ecaterina Teodoroiu, pe str. Petre Ispirescu parca.
All in one sunt sigur ca zona se dezvolta. Nici nu se pune problema sa nu ai masina, asta este deja un must!
Salut,
Te-as ruga sa-mi dai un telefon, o adresa ceva ca sa intru in legatura cu cei de la Tera. Sunt curios daca mai au ceva de vanzare ...
Multumesc anticipat!

#261
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007

View Postm_cristi, on Jun 7 2007, 09:58, said:

Salut,
Te-as ruga sa-mi dai un telefon, o adresa ceva ca sa intru in legatura cu cei de la Tera. Sunt curios daca mai au ceva de vanzare ...
Multumesc anticipat!
http://www.terraresidence.eu/
Intreaba si despre infrastructura, de ce nu au parcari boxe etc in subteran
Oricum la hydra le ai pe toate astea plus un pret mai mic ca la ei

#262
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Reteaua de canalizare pe strada Galata este proiectata sa reziste la doua cartiere rezidentiale???
Terra+Hydra
:mellow:

#263
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Iata niste poze din complexul Hydra la 6 luni de la demarare 12 08 2007
http://picasaweb.goo...8/Hydra12082007
Cine stie pe unde va mai construi domnul Ylmaz???

#264
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Se vand apartamentele de la parter la Hydra, dar fara locuri de parcare. Iata preturile cu TVA inclus:
garsoniera 44k / 45mpc
2 cam 62k / 69mpc
3cam 92k / 100mpc

In noiembrie sunt gata la rosu iar in aprilie cu finisaje si centrala termica
:rolleyes:

#265
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Pod in Pipera pe banii UE
Miercuri, 29 August 2007

Nicolae Dumitrescu si colegul Uniunea Europeana, autoritatile din Bucuresti si Ilfov pun mana de la mana sa construiasca un pod in zona Pipera.

Acesta va avea un capat in dreptul Autobazei RATB Pipera, iar celalalt langa Show-room-ul Porsche din Voluntari.

Motivul? Considerat cu prioritate 0, pasajul suprateran e cea mai mare investitie derulata vreodata de un sector din Bucuresti si va costa peste 100 de milioane de euro. Investitia va consemna si o alta premiera, fiind primul pod care incepe intr-un judet si se termina in altul. Podul incepe in sectorul 2 al Bucurestiului si se termina in judetul Ilfov, comuna Voluntari.

Potrivit proiectului prezentat comisiilor de specialitate ale Municipalitatii, pasajul va avea o lungime de 160 de metri, cu rampe de acces de cate 117 metri. Surse din cadrul Primariei Capitalei, care au avizat lucrarea, ne-au declarat ca pasajul va fi terminat pana la sfarsitul anului si va avea cate doua benzi pe sens.

De o parte si de alta a caii ferate, autoritatile vor realiza cate doua sosele cu cate o banda pe sens, menite sa descongestioneze traficul din zona. "In prezent zona este sufocata si trebuie sa modificam fluxurile de circulatie astfel incat sa nu mai fie cozi kilometrice de masini la trecerea peste calea ferata", a declarat primarul sectorului 2, Neculai Ontanu.

Trecerea peste calea ferata care Zona Pipera se modifica

Autoritatile au dat startul unei ample transformari a zonei care face legatura intre Bucuresti si cartierul-comuna Voluntari-Pipera. Pentru a fluidiza circulatia, peste toate trecerile la nivel cu calea ferata se vor realiza pasaje rutiere supraterane. Portiunile neutilizate de-a lungul caii ferate vor fi expropriate, iar terenul va fi folosit pentru crearea de sosele care sa fie folosite ca alternative la actuala Sosea Pipera Tunari.

In prezent, in toata zona se muta retelele de curent electric si gaze pentru a se putea amenaja noile drumuri. "Zona care leaga Bucurestiul de Pipera este cea mai dinamica de la periferia Capitalei si trebuie resistematizata", a declarat arhitectul-sef al Capitalei, Adrian Bold. Amenajarile au ca termen 2008, cand se sconteaza ca intrarea in Bucuresti dinspre Tunari sa isi schimbe total fata.

Toate retelele au fost mutate de constructori de pe o parte pe alta a drumului. In timp ce o echipa efectueaza sapaturi pentru montarea pilonilor pasajului, alti muncitori modifica traseul instalatiilor de curent si gaze care traverseaza zona. Termenul pentru finalizarea intregului pasaj este sfarsitul lui 2007.

#266
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
si papasajul asta va fi gata cand? ca alea 2 rahaturi de pasarele de pe dn1 nu le-au gatat nici acuma desi trebuiau de un an sa fie gata ....

#267
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Portiunea de autostrada de la Petricani la centura au amanat-o pana in 2010. Sunt interese prea mari in zona asta iar hienele sunt multe. Sa vedem noul guvern cat o mai amana
Sper sa faca o legatura si la Soseaua Stefanesti in afara de linia de centura
Poze de la Hydra sunt aici:

http://picasaweb.goo....val18/22092007

S-a mai facut intre timp un bloculet la intrarea in Hydra (din poze, e ala din caramida) de catre un particular. Se numeste Galata si vinde tipul la 1000E/mpc+TVA
Mie mi se pare cam mult dar cine stie, oricum s-au pierdut toate punctele de referinta in imobiliare

Edited by val18, 24 September 2007 - 08:50.


#268
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Ce se intampla cu forumul nostru de la hydra-residence ca s-a depravat de tot???
Ne mutam la softpedia???
Eu propun sa nu ne mutam dar ar trebui cineva sa faca curatenie acolo

#269
ralu76

ralu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.09.2007
Val18 si Florin , saru-mana pt sfat; am fost azi la Hydra si ne-am hotarat :Hydra scrie pe noi.Mai au doar cateva garsoniere de vanzare , cateva apartamente cu 2 camere.Am fost si la Jupiter sa vedem blocurile construite de ei si ne-a placut fff mult ce am vazut; supercivilizat tot! Am intrat intr-un apartament si am vazut ce si cum. Finisaje am vazut ca sunt destule , avem de unde alege.
Noi am facut rezervare pt un apatament la parter , in blocul A parca , era un pic mai micut si ne incadram la bani; acum asteptam creditul si gata; fuga la ei!

#270
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Se pare dupa cunostintele mele din liceu ca daca am un consum de 2,2KW pe apartament rezulta un curent absorbit de 10A pe apartament X 170 =>Putere=1700 VA plus lifturile se ajunge la pragul de 2,4KVA de la care trebuie instalat transformator. Daca nu -se conecteaza prin bransament la alt transformator mai mare, la comun cu altii.
Intrebarea este daca noi avem sau nu acest transformator si daca il avem in raspunderea cui va cadea?
:confuzzled:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate