Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Hydra Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#1
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Acum o luna si jumatate am vazut ansamblul acesta la un targ de locuinte. Preturile iti faceau cu ochiul. Intre timp s-au scumpit de vreo 2 ori urmeaza o a treia scumpire pentru ca sint prea ieftine pentru ce ofera. :)

Firma care construieste apartamentele pare OK iar apartamentele la fel. Am fost si am vazut ce au facut la Jupiter si mi-a placut pentru banii pe care-i cer.

Problema mea este zona (Voluntari, 7km la est de Obor). Am fost pe acolo si am vazut numai strazi de pamant. Singura strada asfaltata era cea principala. In afara de Terra Residence n-am mai vazut nimc sa se construiasca.

Cei care au auzit sau se gandesc sa-si ia pe acolo ceva, ce credeti? Va avea un viitor zona aia?
Singurele argumente pe care le-am gasit eu pana acum sint drumul drept si lejer pana acolo (jumatate din drum nu sint semafoare) si zona linistita/fara poluare fonica si aer proaspat de la padure.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
lipsa metrou (adica prin 2020 e gata :D :P), ca sa ajungi la servicu dimineata (la universitate sa zicem) faci cel putin 1h30min
tiganie multa, aglomeratie si mai multa

#3
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Eu sint mai practic, lucrez in Pipera si sint vreo 5.5km de mers cu masina pe scurtatura.
Ce-i drept o parte din scurtatura arata ca dupa bombardament dar cand o sa fie gata vilele de acolo
presupun ca o sa fie highway intre Voluntari si Pipera!  :D

#4
mar73

mar73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.03.2007
Buna , eu am cumparat deja de la ei la primul targ si sincer gandesc la fel ca tine. La cate birouri se deschid in Pipera sigur vor exista multi care sa prefere decat sa alerge tot Bucurestiul sa o ia pe strada Popasului si sa ajunga acasa. Si sunt convinsa ca zona se va dezvolta , incet dar sigur.

#5
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Daca ai cumparat deja inseamna ca ai castigat. In numai 2 luni ai castigat 10-15mii daca ti-ai luat la primul targ.
Intre timp preturile au crescut si le ajung din urma pe cele ale ansamblurilor rezidentiale din oras.

Eu am fost astazi sa semnez antecontractul pentru un apartament de 2 camere si sper sa nu fiu dezamagit.

Fetele de la biroul de vanzari imi tot dadeau asigurari ca se va asfalta ca deja au inceput lucrarile de nivelare a strazii.
Eu cand am fost ultima oara acolo cu masina era sa raman intzepenit la coltul strazii din cauza unei denivelari.   :lol:

Zona nu-i rea pentru cine-si doreste sa scape de poluarea din oras, de claxoane, injuraturi si lipsa unui loc de parcare.
Dar in 6-7 ani cand o sa trebuiasca sa mearga copilul la scoala... atunci va trebui sa reevaluam situatia si sa ne gandim daca mai stam acolo sau nu.

#6
mar73

mar73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.03.2007
Da e o problema , eu stau oarecum in zona si am copil deja care merge la gradinita  la stat (ca la particulara in zona sunt cam mari preturile)si in fiecare dimineata mergem pana la piata Baneasa unde sunt 2 gradinite una cu program lung si una cu program scurt . Si momentan am si o bona care sa-l ia de la gradinita ca eu nu ajung din pacate. Dar cei de la Terra ziceau ca o sa  deschida si o gradinita. Si la scoala o sa mai vedem...

#7
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Si noi tot pe asta mizam, ca se va face ceva in tzarcul de vis-a-vis adica la Terra. Oricum, daca va fi, va fi ceva mic la parterul unui bloc probabil. Ramane de vazut.

Eu nu cunosc Voluntariul, eu stau langa Kaufland (Obor) deocamdata. Din ce am vazut eu pe site-ul primariei, nu prea au cu ce se lauda in zona asta de est a Voluntariului decat cu 2-3 scoli de acum 100 de ani. Au o gramada de chestii in Pipera dar acolo sint preturi mari la orice si nu renteaza pentru o familie cu venituri medii. Nu ne mai ramane decat sa asteptam sa vedem cum se dezvolta zona in urmatorii 2-3 ani.

Pe tine ce te-a facut sa alegi zona aia?

#8
mar73

mar73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.03.2007
Stau oarecum in zona si in prima faza o sa-l inchiriez si cand voi ajunge batrana si copilul va dori libertate sa-l stiu cat  de cat aproape de mine(ca sa ma ajute si sa nu zica ca e departe si e trafic  :D ) sau mai stii ma da afara din casa si sa am si eu un loc . Glumesc dar adevarul e ca era cea mai buna oferta pret mic si suprafete mari , bloc nou si pt ca e in Nord eu cred ca o sa fie bine. Sotul meu e cel care simte lucrurile astea si pana acum nu s-a inselat.
Sambata vreau sa merg si eu sa vad cum au evoluat . La inceput eu am avut inima stransa ca zic daca nu le ajung banii sa termine Jupiterul iau avansul de la mine si dispar dar deja la 2 saptamani dupa ce am semnat se apucasera de treaba si materialele folosite si modul de organizare mi-au inspirat incredere.

#9
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Buna gluma cu banii de avans!  :lol:

Eu cred ca o sa-si faca treaba. De inchiriat nu stiu cine o sa inchirieze la marginea Bucurestiului, poate cineva care are masina.
Ca daca e sa mergi cu 153 in fiecare zi.... mai bine iti cauti in alta parte.
Ne vedem peste un an acolo si mai vorbim! :)

#10
Juice

Juice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2005
Si eu o sa-mi cumpar saptamana asta de acolo. Am fost destul de sceptic pana acum pentru ca preturile erau cam mici. Am fost cu antecontractul de un avocat si mi-a explicat ce sa fac ca sa nu iau tzeapa si m-am gandit sa va impartasesc si voua un sfat gratuit. Cand semnati antecontractul cei de la Hydra Residence or sa va spuna ca se semneaza impreuna cu avocatul firmei care va atesta actul si o sa va ademeneasca cu faptul ca nu o sa platiti la notar taxele care se calculeaza procentual la suma. E o mare TZEAPA. Avocatul nu are nici un drept sa ateste actul respectiv. Tot ce poate el face este sa faca o incheiere de data certa care are valoare in fata legii timp de o luna. Peste o luna te trezesti ca vin astia de la Hydra si iti zic ca s-a scumpit cimentul si tre sa le mai dai cateva mii de euro si iti trantesc un act aditional la antecontractul tau de nu te vezi si esti la mana lor. Solutia e sa le spui ca tu vrei neaparat sa faci prin notar chiar daca este notarul firmei. Actul semnat de notar are cu totul si cu totul alta valoare in fata legii. Daca ei iti mai ceri bani tu poti sa-i dai usor in judecata si iti iei banii inapoi plus o oarecare dobanda plus daune morale.
mar73, daca ai cumparat deja. Cum ai semnat antecontractul, cine a fost de fata ? Ai ales varianta cu 90% avans?

#11
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Inseamna ca avocatii astia sint prosti! Sau ma rog... poate ala la care am fost eu a lipsit de la ora respectiva.

Mie mi-a zis ca e ok antecontractul ca nu vede de ce sa-l faca neaparat la notar sau sa modifice ceva la el. Clauzele in contract erau cat se poate de clare, pretul Prețul imobilului este ferm și nemodificabil, cu excepția prevederilor Art. 10 și 11. (alea cu finisajele). In rest, daca eu nu platesc la timp ii platesc lui penalizari, daca el nu livreaza la timp imi plateste el mie penalizari.

#12
Juice

Juice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2005

View PostMeister, on Apr 2 2007, 14:32, said:

Inseamna ca avocatii astia sint prosti! Sau ma rog... poate ala la care am fost eu a lipsit de la ora respectiva.

Mie mi-a zis ca e ok antecontractul ca nu vede de ce sa-l faca neaparat la notar sau sa modifice ceva la el. Clauzele in contract erau cat se poate de clare, pretul Prețul imobilului este ferm și nemodificabil, cu excepția prevederilor Art. 10 și 11. (alea cu finisajele). In rest, daca eu nu platesc la timp ii platesc lui penalizari, daca el nu livreaza la timp imi plateste el mie penalizari.

Eu am discutat cu ei prima oara si mi-au zis ca nu se semneaza la notar se semneaza cu avocat. Bun atunci i-am intrebat daca pot sa vin cu notarul meu daca vreau si au zis ca nu ca au ei notarul lor dar e greu de gasit de stabilit intalnire s.a.m.d. ceea ce mi s-a parut cam suspect. Am consultat avocatul, am aflat cum sta treaba si i-am sunat din nou si am specificat ca eu vreau neaparat cu notar si au tinut sa specifica ca o sa platesc eu taxele de notariat ca sa zic eu ca nu mai dau 40 de milioane cat sunt taxele alea si o sa semnez cu notarul lor. Taxele le platesti oricum cand faci contractul de vanzare -cumparare si tot atat dai adica astea platite la avans se deduc daca le faci la acelasi notar(notarul lor). Si atunci nu vad de ce nu as face prin notar ca sa dorm eu mai linistit.
Antecontractul mi s-a zis si mie ca e in regula. Modul in care se semneaza actele a fost problema. Inca o chestie care mi-a arata ca trebuie facut la notar. Scrie in el la un moment dat ca daca  nu platesti ei pastreaza 15% din suma pe care ai platit-o si restul ti-i dau peste o luna numai daca faci dovada ca a fost radiata orice notare a antecontractului in Cartea Funciara, dar nici un avocat nu are dreptul se treaca ceva in Cartea Funciara ci numai notarii. Si atunci tu ce radiezi de acolo daca tu semnezi actul cu un avocat?

#13
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
De ce n-as da banii? Eu nu plec de la premiza ca am semnat un antecontract ca sa nu platesc. :)
E in interesul meu. Cunosc pe cineva de la Jupiter care a procedat la fel si totul a decurs normal.
De ce mi-as face eu griji? Eu am incredere ca turcul romanizat isi va face treaba din nou fara prea multa birocratie si ca blocurile, fiind mai mici si mai simple le va termina in timp.

#14
mar73

mar73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.03.2007
Da eu numai in fata avocatului.Dar mie mi s-a spus ca nici un notar nu face acest act pentru ca nu exista cadastru si intabulare. Ca e ceva ce nu exista si notari dac numai pe lucruri certe. Da am mers cu varianta de 90%. Tu in final ai semnat la notar???

#15
shaftalanu

shaftalanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2007
Am achizitionat cam pe la inceput (cred ca al 7`lea) un ap. de 2 cam, cu 90% avans. Am alergat destul cu creditul dar pana la urma chiar cred ca am facut o afacere. Asa ca,... sa avem incredere.
Este adevarat ca au intarziat deja predarea apartamentelor din Complexul Jupiter?
Pt cei care au achizitionat un ap de 2 camere... merita lasata bucataria deschisa (stil american)?
Credeti ca va merita cumpararea bucatariilor "optionale"?

#16
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Eu deja ma cert cu nevasta-mea pe tema bucatariei. Eu sint pentru un spatiu mai mare, nu-mi place sa ma lovesc cu privirea de pereti. 25sufrageria+9bucataria+7holu... e ceva spatiu. Mobila de bucatarie de la Jupiter nu mi-a placut, prea mare, prea butucanoasa si ocupa mai mult de jumatate din bucatarie. Mi-o fac la comanda mai bine.

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Este adevarat ca au intarziat deja predarea apartamentelor din Complexul Jupiter?
Pt cei care au achizitionat un ap de 2 camere... merita lasata bucataria deschisa (stil american)?
Credeti ca va merita cumpararea bucatariilor "optionale"?

e adevarat ca au intarziat, termenul de predare din contract este 28 februarie +/- 30 zile (deci sa zicem 31 martie)
primul bloc era 95% gata cu 2 sapt in urma (la mine montau mobila in bucatarie atunci, puneau gresia pe scari si montau lifturile; era apa, mergeau gazele, curentul, canalizarea, toate apartamentele erau finisate, centralele montate si in stare de functionare; practic chestiile comune mai erau de facut si hartogaraia
sigur mai dureaza cel putin luna aprilie

referitor la bucataria deschisa cred ca tine strict de gusturi; eu am preferat inchisa din motive practice (mirosuri, si sa nu aud ca "hota domne ce face?"; face si hota, dar >10% din "arome" o sa le gasesti prin tot apartamentul

Quote

Eu deja ma cert cu nevasta-mea pe tema bucatariei. Eu sint pentru un spatiu mai mare, nu-mi place sa ma lovesc cu privirea de pereti. 25sufrageria+9bucataria+7holu... e ceva spatiu. Mobila de bucatarie de la Jupiter nu mi-a placut, prea mare, prea butucanoasa si ocupa mai mult de jumatate din bucatarie. Mi-o fac la comanda mai bine.
:) nevasta-mea e practica, nu am avut pobleme cu tema bucatariei, iar cu mobila butucanoasa si multa cam ai dreptate; m-am consolat cu faptul ca e inclusa in pret si nu ma impiedica nimeni sa fac vant la cateva corpuri

#18
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Aeon, tu o sa fii primul care o sa ne povesteasca live cum e sa traiesti intr-un bloc din asta nou si ieftin! Deabia asteptam concluziile si observatiile tale. Daca ne spui chestii nasoale despre blocurile rcc, vindem tot ce-am luat in Hydra inainte sa termine constructia! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate