Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Hydra Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#235
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nu m-am referit la calitate, ci doar la ideea de a te muta intr-un cartier periferic de case, la bloc! Habar n-am cine construieste, cum si unde, ca nu ma intereseaza!

#236
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Pentru unii conteaza si faptul ca e liniste si nu se mai aud claxoane si injuraturi in fiecare seara intre orele 16-20 cand iese lumea de la munca. Poate si faptul ca ai mereu un loc liber de parcare si nu tre sa stai sa cauti 10-15 minute in fiecare zi un loc liber sau sa-ti gasesti masina lovita/zgariata pe strada. Si asta pentru un pret mai mic decat in oras. Si chiar nu ma deranjeaza faptul ca fac 5 minute pana la prima linie de tramvai sau pana in "oras" cum spuneti voi. Daca Voluntariul care e sub linia de centura vi se pare departe de oras, ce sa mai zicem de cei care isi iau in Otopeni, Tunari, Snagov....?

aabancor "habar nu are cine, unde si cum construieste si nici nu-l intereseaza" prin urmare nici nu vad cum ar intelege el si alte puncte de vedere in afara de ale lui...

#237
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nu ma intereseaza pentru ca nu ma mut in vreun ansamblu rezidential, nu pentru ca fac pe nebunu'!

#238
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
azi de la doamna ghica pana la universitate cu troleul o colega a facut putin peste 1 ora
in 1 an de la Hydra pana la universitate probabil sub 2 ore cu masina esti superman
singurul motiv penru care am ales Jupiter a fost relativa apropiere de metrou cu care inca ai o sansa sa te deplasezi decent

aud ca in bucuresti sunt cam 4000 de masini pe km patrat acum , se pare ca este intre primele locuri in europa (poate si in lume, ca doar in india sau china mai gasesti atata aglomeratie, dar macar aia merg cu bicicleta)

#239
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Astazi am parcurs 6 Km (din Calea Vitan la Palatul Telefoanelor ) in 50 min pe la ora 8:00
Vai ce avantaj mare!!!!!!
Cred ca am sa ma fac teleworker, fibra optica sa fie si aer curat

#240
aurelman

aurelman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.04.2007
Salut, am cumparat 2 cam la Hydra la primul targ(pret final 61200 euro) si cam toate dilemele care se dezbat azi aici m-au framantat si pe mine atunci, si de aceea m-am informat.
Astfel, distanta dintre blocuri nu este mai mica decat limita admisa (adica 45% POT = procent de ocupare al terenului) = 5200mp - 45% = 2340mp . Stiam ca nu ma mut in Centrul Civic sa vad Marea Neagra pe geam :lol: dar ceea ce se uita la comparatiile cu blocurile vechi din Bucuresti este infrastructura instalatiilor (net superioara aici pentru ca trebuiesc respectate anumite norme), nivelul finisarilor si "garantia". Adica cu banii dati la Hydra putem lua in Bucuresti intr-adevar, dar fara finisaje (deci bani in plus) si fara sa ma trezesc ca ne taie apa din cauza restantierilor (sper sa nu fie cazul si aici) sau ca terasa nu e izolata .
Cu drumul prost pana in sosea situatia (dupa parerea mea si din oarece underground informatii) sta cam asa : La Hydra vor fi 116 apt unde locatarii vor trebui sa-si faca buletin de Voluntari, deci peste 250 voturi noi. Deja s-a discutat intr-o sedinta a Consiliului local despre oportunitatea asfaltarii unor anumite strazi cu viitor trafic relativ intens (sic). Oare de ce am un presimtz ca la inaugurarea complexului va fi si primarul urbei?
In rest, sunt constient ca vor fi cam aceleasi probleme ca peste tot , dar totodata cred sincer ca am facut o afacere buna, la banii aia nu era altceva mai bun. Spor la replici!!!

#241
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 aurelman, on Apr 17 2007, 23:01, said:

Cu drumul prost pana in sosea situatia (dupa parerea mea si din oarece underground informatii) sta cam asa : La Hydra vor fi 116 apt unde locatarii vor trebui sa-si faca buletin de Voluntari, deci peste 250 voturi noi. Deja s-a discutat intr-o sedinta a Consiliului local despre oportunitatea asfaltarii unor anumite strazi cu viitor trafic relativ intens (sic). Oare de ce am un presimtz ca la inaugurarea complexului va fi si primarul urbei?
iti dau eu complex de case de vreo 400 bucati in voluntari la care premarele de voluntari nici macar n-a catadiscit sa zica ceva daramite sa vina. stop daydreaming  :P

#242
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Ma intreb atunci de ce a pus primaria borduri si a amenajat strada Galata?
Sa lase doar pietris si pamant intre borduri?  :scratchchin:

#243
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Meister, on Apr 17 2007, 23:57, said:

Ma intreb atunci de ce a pus primaria borduri si a amenajat strada Galata?
Sa lase doar pietris si pamant intre borduri?  :scratchchin:
f bine ca au pus borduri. dar nu cred ca premarele le-a inaugurat  :console:

probabil o sa asfalteze dupa ce se termina complexul altfel toate utilajele grele vor face drumul varza.

#244
aurelman

aurelman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.04.2007

 turbo trabannt, on Apr 17 2007, 13:19, said:

iti dau eu complex de case de vreo 400 bucati in voluntari la care premarele de voluntari nici macar n-a catadiscit sa zica ceva daramite sa vina. stop daydreaming  :P

da, dar aici sunt multi la un loc ....fiecare vot e important. Oricum,conteaza prea putin daca asfalteaza sau nu, mai depinde si cum o sa stim sa "plangem" sau sa miscam din "urechi" dupa ce ne mutam. Piata imobiliara a constructiilor noi e relativ la inceput, sa te tii cand nu o sa se mai vanda apt si case (vechi sau noi) decat cu norma A de protectie termica si fonica, oare cu cat o sa se mai vanda atunci un apt in bloc "comunist"? Plus ca daca iei aproape orice capitala europeana centrul ramane pt birouri iar periferia pt rezidenta.

#245
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 aurelman, on Apr 18 2007, 01:38, said:

Plus ca daca iei aproape orice capitala europeana centrul ramane pt birouri iar periferia pt rezidenta.
asta cam asa e. durerea e lipsa infrastructurii la periferie.

#246
the architect

the architect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.04.2007

 Juice, on Apr 2 2007, 15:07, said:

Eu am discutat cu ei prima oara si mi-au zis ca nu se semneaza la notar se semneaza cu avocat. Bun atunci i-am intrebat daca pot sa vin cu notarul meu daca vreau si au zis ca nu ca au ei notarul lor dar e greu de gasit de stabilit intalnire s.a.m.d. ceea ce mi s-a parut cam suspect. Am consultat avocatul, am aflat cum sta treaba si i-am sunat din nou si am specificat ca eu vreau neaparat cu notar si au tinut sa specifica ca o sa platesc eu taxele de notariat ca sa zic eu ca nu mai dau 40 de milioane cat sunt taxele alea si o sa semnez cu notarul lor. Taxele le platesti oricum cand faci contractul de vanzare -cumparare si tot atat dai adica astea platite la avans se deduc daca le faci la acelasi notar(notarul lor). Si atunci nu vad de ce nu as face prin notar ca sa dorm eu mai linistit.
Antecontractul mi s-a zis si mie ca e in regula. Modul in care se semneaza actele a fost problema. Inca o chestie care mi-a arata ca trebuie facut la notar. Scrie in el la un moment dat ca daca  nu platesti ei pastreaza 15% din suma pe care ai platit-o si restul ti-i dau peste o luna numai daca faci dovada ca a fost radiata orice notare a antecontractului in Cartea Funciara, dar nici un avocat nu are dreptul se treaca ceva in Cartea Funciara ci numai notarii. Si atunci tu ce radiezi de acolo daca tu semnezi actul cu un avocat?
imi pare rau... dar este posibil sa fi sarit cateva seminarii/cursuri avocatul care l-ai consultat :) orice act semnat are valoare...cu atat mai mult cu martori. notarul este necesar la pentru a gira/ garanta valabilitatea actelor doveditoare aduse pentru a semna actul in curs de semnare. exista chiar si notiunea de contract verbal. intr-adevar mai greu de demonstrat :) si cu bani mai multi.

ps: si eu am luat un ap dde 2 camere in hydra si deocamdata sunt multumit. sa vedem ce-o sa iasa. sper sa nu iasa cu tiganeala. m-ar obosi prea mult.:)

#247
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

au ei notarul lor dar e greu de gasit de stabilit intalnire

banuiesc ca notarul e acelasi cu cel de la jupiter si acum la jupiter sunt in plina desfasurare tranzactiile de vanzare
in plus notarul lor are niste probleme medicale, am inteles ca primele 2 sapt din mai este indiponibil dar am reusit sa programez saptamana asta cump. ap de la jupiter
probabil din cauza asta au zis ca e greu de stabilit intalnirea

#248
aurelman

aurelman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.04.2007

 the architect, on Apr 23 2007, 16:05, said:

imi pare rau... dar este posibil sa fi sarit cateva seminarii/cursuri avocatul care l-ai consultat :) orice act semnat are valoare...cu atat mai mult cu martori. notarul este necesar la pentru a gira/ garanta valabilitatea actelor doveditoare aduse pentru a semna actul in curs de semnare. exista chiar si notiunea de contract verbal. intr-adevar mai greu de demonstrat :) si cu bani mai multi.

ps: si eu am luat un ap dde 2 camere in hydra si deocamdata sunt multumit. sa vedem ce-o sa iasa. sper sa nu iasa cu tiganeala. m-ar obosi prea mult.:)

Buuun,hai sa va zic ce-am patzit eu:
1.Am citit ce a scris colegul  si am dat fuga la notar, zicand ca vreau 2 copii legalizate sa le duc la Cartea Funciara (350 ron de pomana), sa nu cumva sa se vanda apt cumparat de mine de alte 2-3 ori. Cand colo,aia inscriu numai terenul (ca asta exista la ei, nu apt sau pozitia pt ca nu exista real), si erau deja trecuti vreo 12 pe aceasi carte funciara (teren), cum e si normal. Si ma mai costa 250 ron. Deci daca turcul e rauvoitor poa' sa faca manevra,dar e dificil de scapat dupa.
2. Am fost la un avocat si un notar (buni cred io) care mi-au zis amandoi la fel: actul incheiat in fatza avocatului are aceeasi valoare ca si in fatza notarului,diferenta este ca in cazul in care RCC nu-si indeplineste contractul cu actul notarial mergi direct la executor si recuperezi banii iar cu actul avocatesc te duci in instanta. Iar cu faptul ca daca RCC vine peste o luna sa zica ca mai vrea bani, oricum ajungi in instanta indiferent de tipul de act.
Deci riscul exista relativ,dar ar insemna ca RCC sa piarda bani multi fara a avea siguranta ca va castiga, in cazurile astea proprietarii se pot uni si au clar mai multe sanse. Si cum ma pricep un pic la cifre de constructii, cred ca RCC nu are interes sa starneasca vreun scandal, oricum castiga cel putin dublu intr-un an (se stie ca in constructii se fac bani frumoshi).

#249
cristina69

cristina69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2007
Buna ziua.
Azi ma duc sa semnez precontractul la Hydra.Puteti sa-mi spune-ti ce probleme ati intampinat voi ?

#250
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Eu unu n-am intampinat nici o problema!

Semnezi, iti ia banu, te felicita pentru achizitie si... ne vedem la anu cand e gata blocu! :)

#251
Baramui Fighter

Baramui Fighter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2005

 cristina69, on Apr 25 2007, 11:24, said:

Buna ziua.
Azi ma duc sa semnez precontractul la Hydra.Puteti sa-mi spune-ti ce probleme ati intampinat voi ?
Daca mai apuci sa citesti inainte sa semnezi: citeste de 2 ori datele de identificare ale apartamentului ca mie mi-au schimbat de 2 ori actele: prima data imi vandusera ap cu vedere pe interior desi rezervasem pe exterior si in alt bloc decat in cel care voiam, a doua oara au scris datele gresit. Si dupa toatea astea zilele trecute am obs cu stupoare ca pe una din anexe tot s-a strecurat o greseala si e trecut gresit numele blocului.
Poate intre timp oamenii aia si-or fi intrat in ritm si nu mai fac asa ... tu fii atenta!

#252
subtzy

subtzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.05.2007
Salutare viitori Voluntarieni (asa s-or chema?;))

Zilele trecute am semnat si eu contractul pentru un apartament de 2 camere in Voluntari, nu la Hydra, nu la Terra, ci intr-un "ansamblu" mult mai micutz. Se numeste Lotusului si e situat la 100m de primarie.

Sunt foarte incantat de achizitie si abia astept sa treaca anu' si sa ma mut ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate