Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Hydra Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#289
belluci

belluci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.02.2008
eu am fost pe 23 sau 24 feb la targ si mi-au zis ca abia peste 3-4 saptamani incep vanzarile la Artemis...

#290
belluci

belluci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.02.2008
am sunat azi, la Hydra garsoniere nu mai sunt ,iar la Artemis asteapta autorizatia de constructie si abia apoi incep vanzarile...

#291
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007

View Postbelluci, on Mar 3 2008, 23:19, said:

am sunat azi, la Hydra garsoniere nu mai sunt ,iar la Artemis asteapta autorizatia de constructie si abia apoi incep vanzarile...

Vezi ca la Hydra unele sunt rezervate dar nu sunt platite cred eu si atunci cel mai bine e  sa te duci sa vorbesti personal nu prin telefon cu cei de la vanzari

#292
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007

View Postraducanualin, on Mar 13 2008, 11:49, said:

Salut am si eu o rugaminte...poate sa imi dea si mie cineva o persoana de contact si un nr de telefon celui care se ocupa de proiect???mail meu e [email protected]
http://www.rcc-grup.ro/

#293
cocov1

cocov1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.07.2007
Ceva noutati? S-a mutat toata lumea si nu mai are nimeni timp de forum?
Cum a decurs receptia? sunteti ne/ multumiti?

#294
ionelar

ionelar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.11.2007

View Postcocov1, on Apr 11 2008, 11:28, said:

Ceva noutati? S-a mutat toata lumea si nu mai are nimeni timp de forum?
Cum a decurs receptia? sunteti ne/ multumiti?

lumea e ocupata cu finisajele si se discuta pe forum despre asta
in principiu eu sunt multumita...bineinteles ca se putea ca totul sa fie mult mai bine, dar....(nu se inchid/deschid foarte bine termopanele, peretii nu sunt foarte drepti)
stresul nostru principal acum sunt utilitatile, pe care inca nu le avem (gaze, curent, apa, canalizare)....chiar daca terminam finisajele, nu ne vom putea muta inca...

#295
cocov1

cocov1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.07.2007
Pe ce forum se discuta? ca aici nu vad nimic - este un altul dedicat?
Daca in principiu esti multumita e ok ... sper a fie la fel si la Athos.
Legat de asta cu utilitatile, cam cat costa - poti face o estimare? Cam cat a durat de cand ati demarat toate actele?
Si daca nu aveti utitati (apa, curent) ati putut facae finisajele doar cu ce v-a oferit dezvoltatorul (utilitati in regim de santier?)

#296
ionelar

ionelar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.11.2007

View Postcocov1, on Apr 14 2008, 09:51, said:

Pe ce forum se discuta? ca aici nu vad nimic - este un altul dedicat?
Daca in principiu esti multumita e ok ... sper a fie la fel si la Athos.
Legat de asta cu utilitatile, cam cat costa - poti face o estimare? Cam cat a durat de cand ati demarat toate actele?
Si daca nu aveti utitati (apa, curent) ati putut facae finisajele doar cu ce v-a oferit dezvoltatorul (utilitati in regim de santier?)

exista si un forum numai despre Hydra, s-a vb despre el si pe aici prin primele pagini.

Estimare a costurilor utilitatilor nu am cum sa fac din moment ce acum nu avem nimic.
Pana acum am semnat doar contractul pentru gaze, a fost 714 ron, problema e ca termenul in care vom avea gaz conform contractului este de 2-9 luni.(rcc a strans dosarele, 15.03, iar ulterior am mers si am semnat contractul, 1.04).
Finisajele se pot face cu utilitatile oferite in regim de santier, pentru curent trebuie sa ai prelungitor, iar pentru apa galeti, apa se aduce din curte, dar se poate lucra numai in intervalul 7.30-18.

Incercam sa ne facem si asociatia de proprietari dar mai avem nevoie de cateva semnaturi, poate dupa ce vom avea asociatia se vor putea lua masuri pentru a avea utilitati mai repede.

Eu sper sa se mai termine din santier si sa avem si utilitati prin august, ca sa ma pot muta, chiar daca apartamentul il termin saptamana asta de finisat.

#297
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Hai sa revitalizam un pic forumul despre Hydra cu o intrebare tare de tot.

Cei care au cumparat pentru a vinde, la ce preturi va astepati sa vindeti sau cu cat ati vandut ce ati cumparat?  :D

Am vazut anunturi de 2 camere (55mp) la 110k dar refuz sa cred....

#298
tottenham_1882

tottenham_1882

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 26.09.2007
Zicea cineva pe aici ca sunt peretii strambi? In ce sens, sunt placati cu rigips aiurea sau peretele efectiv de beton? Daca peretii sunt strambi si structura e stramba, strambi vom fi dupa cutremur.. :)

#299
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Eu ziceam. Si nu numai eu am aceasta problema. Lasa cutremurele ca pana acolo mai este...
E vorba cand incepi sa te apuci de finisaje, placare cu rigips, gresie, faianta, tre sa faci tot felul de
calcule ca sa iasa cat de cat acceptabil ca pentru a iesi perfect tre sa dai jos peretii si sa-i pui tu la boloboc.

In baie de exemplu nici unul din pereti nu are sus/jos, stanga/dreapta aceeasi dimensiune (au toti forma de trapez).
Unde mai pui ca unul din peretii care au tevile de la calorifer/chiuveta trase prin el, are o burta spre exterior.
Noroc ca vine oglinda in locul ala si nu se vede cum am lasat gol in faianta. De "incarcat" nici nu se pune problema sa incarci perete
de rigips.

La pardoseala si acolo sint probleme. Eu am avut noroc sa fie cat de cat dreapta, nu mi-au trebuit decat 2 saci de sapa autonivelanta.
Tavanul are si el o inclinatie mica dar se rezolva usor cu cateva scafe si nu se vede.
In sufragerie iar, nici un perete nu face unghi de 90 cu cel de lang el.

#300
mimusato

mimusato

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2006
o discutie interesanta despre RCC si problemele de la Hydra Residence, <a href="http://www.dailybusi...cat-5-14392">pe DailyBusiness.ro</a>

#301
thores

thores

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.07.2008
Mai jos voi posta o lista cu problemele din Jupiter, complex construit de acelasi RCC:

constatări proprii ale diversilor proprietari, cu privire la starea lucrărilor de construcții, instalații și finisaje ce privesc spațiile indiviză și de folosință comună ale ansamblului construit Jupiter, lucrări ce la această dată nu sunt intergral finalizate, așa cum sunt menționate în raportul intermediar întocmit la data de 19.06.2008, de către Comisia pentru preluarea spațiilor comune, constituită în data de 17.05.2008, prin hotărârea Comitetului Executiv al Asociației de proprietari “Complex Rezidențial Jupiter”. Ca stare generală, lucrările în cauză se prezintă astfel:
1. lucrări nerealizate;
2. lucrări în neconformitate cu normativele în construcții și instalații în vigoare în România;
3. lucrări cu vicii de execuție;
4. obligații contractuale nerespectate de către vânzători;
5. alte probleme.


Menționăm că o serie dintre aceste deficiențe ale construcțiilor pun în pericol siguranța, viața și confortul locatarilor, ansamblul construit Jupiter find locuit începând cu toamna anului 2007. Deasemeni, asociația de proprietari se confruntă cu reticența investitorului de a lua atitudine în analiza și rezolvarea reală a problemelor, executantul retrăgându-și echipele de muncitori și mutându-le la alte obiective, cu toate că autorizația de construire nu a expirat. În acest sens cităm din răspunsul executantului, Real Construction Companies Group S.A., către Asociația de proprietari “Complex Rezidențial Jupiter”, cu numărul de ieșite 494/11.06.2008, înregistrat la societatea maisusmenționată: “Referitor la constatările Asociației cu privire la starea lucrărilor de construcții, instalații și finisaje ce privesc spațiile de folosință comună ale Ansamblului Jupiter vă informăm că din punctul nostru de vedere nu exsită la această dată lucrări neterminate”.
În consecință vă solicită ajutorul în medierea conflictului între Asociația de proprietari “Complex Rezidențial Jupiter” și Real Construction Companies Group S.A. în calitate de executant, precum și Yilmaz Oguz și Construction Companies Group S.A. în calitate de investitori și vânzători ai spațiilor maisusamintite, prin analiza obiectivă a problemelor constatate și dispunerea intrării în legalitate a acestora, pe care le enumerăm, după cum urmează:

1. LUCRĂRI NEREALIZATE
i. Nu s-au executat sasuri tampon între spațiile subterane destinate parcajelor și circulațiile verticale (lifturi, scări), nerespectându-se normele de proiectare III.C.2.3.3.b, III.C.2.3.3.c și III.C.2.5.2.e impuse de NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”, precum și prevederile 2.4.21, 2.4.22, 2.4.25, 2.4.28, 2.4.48, 2.5.28 și 2.5.30 cuprinse în P118/1999 “Normativ de siguranță la foc a construcțiilor”. Apreciem situația ca fiind de o periclitate maximă, circulațiile verticale (case de scară, lifturi) nefiind protejate împotriva noxelor din parcarea subterană și împotriva fumului și gazelor firbinți eliberare în caz de incendiu.
ii. Parcajele subterane nu au fost echipate cu mijloace de stingere a incendiilor, conform punctului III.C.2.3.10.1 din  NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”, precum și punctului 4.3.35 din P118/1999 “Normativ de siguranță la foc a construcțiilor”.
iii. Nu s-au montat corpuri de iluminat de siguranță la partea inferioară a căilor de evacuare, conform punctul III.C.2.6.2 din  NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”..
iv. Nu s-a prevăzut instalație de semnalizare a incendiilor, conform punctul III.C.2.7.1, aliniat (a) din  NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”.
v. Nu s-a realizat instalație pentru ventilarea subsolurilor, fapt ce duce la probleme în evacuarea fumului, repectând subcap. III.C.2.8.0 din NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”.
vi. Nu s-a prevăzut instalație de încălzire a subsolurilor, conform punctelor III.D.A.1.2, III.D.A.1.3, III.D.A.1.4 din NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”.
vii. Nu s-au elaborat și afișat instrucțiunile de exploatare și schema circulațiilor, așa cum este menționat în Anexa IV.4, punctele 9-11 din NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”.
viii. Nu a fost prevăzută instalație automată de stingere cu apă tip sprinkler, în parcarea subterană, cu toate că  există mai mult de 50 de autoturisme într-un singur volum, nerespectându-se prevederile cuprinse în NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”, punctul III.C.2.3.10.2, alin.b și I9 / 1994 “Normativ pentru protecția și executarea instalațiilor sanitare”, punctul 14.91, alin.f.
ix. Nu s-au montat coloane uscate pentru formațiile de pompieri, conform I9 / 1994 “Normativ pentru protecția și executarea instalațiilor sanitare”, punctele 14.75 – 14.90.
x. Nu s-a prevăzut instalație de încălzire sau de introducere de aer cald pe casele de scară și holurile de palier pentru a se asigura o temperatură constantă.
xi. Nu s-au executat trotuare de protecție în jurul celor trei corpuri de clădite, fapt ce contribuie la inundarea subsolurilor (vezi punctul 3.i).
xii. Nu s-au izolat trecerile între apartamente, în ghenele pentru instalații. Ca urmare, s-a constat migrarea aerului viciat, datorită diferenței de presiune, între apartamente.
xiii. Hidroizolația zidului de sprijin dispus între blocurile B și C nu a fost protejată, atât pe părțile verticale, cât și pe părțile orizontale, fiind supusă atât acțiunilor mecanice, cât și atmosferice (vânt, ploaie, raze ultraviolete).
xiv. La intrările în scările de bloc nu au fost prevăzute grătare pentru curățarea încălțămintei.

2. LUCRĂRI ÎN NECONFORMITATE CU NORMATIVELE ÎN CONSTRUCȚII ȘI INSTALAȚII ÎN VIGOARE ÎN ROMÂNIA

i. Casele de scară au rampe balansate pe toată înălțimea construcțiilor, nerespenctând punctul 2.6.40 din P118/1999 “Normativ de siguranță la foc a construcțiilor”.
ii. Nu sunt asigurate condițiile de siguranță ale circulației pietonale în ce privește aleile curții interioare, în conformitate cu NP068 / 2002 “Normativ privind proiectarea clădirilor civile din punct de vedere al cerinței de siguranță în exploatare”, după cum urmează:
- 2. (A).2.1.a – aleile permit formarea de bălți sau zone înghețate, nesatisfăcând criteriul de protecție la alunecare; deasemeni pantele maxime în profil longitudinal și transversal depășesc valorile normate. A se vedea și NP057 / 2002 “Normativ privind protecția clădirilor de locuințe”, punctul 3.2.(A).1, alin. i.
- 2. (A).2.1.a – există denivelări ce depășesc dimensiunea maximă admisă, iar rosturile depășesc dimensiunea maximă de 1,5 cm, în unele locuri chiar peste 10 cm, nesatisfăcându-se criteriul de protecție la împiedicare. A se vedea și NP057 / 2002, punctul 3.2.(A).1, alin. k.
Deasemeni, apreciem materialul folosit ca fiind impropriu pentru suprafețe dalate. S-au folosit dale din lespezi din marnă calcaroasă, rocă cu o rezistență extrem de slabă, permeabilă și care clivează în condiții de îngheț-dezgheț. Deja, după iarna 2007-2008 se observă zone cu o uzură pronunțată, crăpături, clivări și dizlocări ale materialului. Mai mult, materialul folosit, în formă neprelucrată, nu este în stare să asigure o planeitate a aleilor, permițând băltirea și înghețul, precum și împiedicarea.
iii. Bordurile aleilor maisusmenționate sunt executate din bolovani de calcar neprelucrat, cu asperități și colțuri, fără strat suport, de dimesiuni variate, nealeși, în momentul de față în multe zone dizlocați, liberi. Considerăm situația ca de o periculozitate ridicată, mai ales în condițiile în care pe alei se formează pojghițe de gheață.
iv. În zonele cu circulații carosabile adiacente construcțiilor nu au fost prevăzute trotuare între clădire și carosabil, în conformitate cu NP068 / 2002 “Normativ privind proiectarea clădirilor civile din punct de vedere al cerinței de siguranță în exploatare”, punctul 2.(A).2.1.e și NP057 / 2002 “Normativ privind protecția clădirilor de locuințe”, punctul 3.2.(A).3, alin. k.
v. Nu sunt asigurate condițiile de siguranță ale circulației pietonale în ce privește circulațiile interioare, în conformitate cu NP068 / 2002 “Normativ privind proiectarea clădirilor civile din punct de vedere al cerinței de siguranță în exploatare”, după cum urmează:
- 2. (A).2.5.a – stratul de uzură al pardoselilor la intrarea în bloc nu este realizat în modul în care să se evite alunecarea, cu gresie antiderapantă, ci cu gresie normală. Problema este accelerată și de umiditatea ridicată provenită din apa scursă de pe încălțări, datorită neamplasării de grătare în fața scărilor de bloc (vezi punctul 1.xiii). A se vedea și NP057 / 2002 “Normativ privind protecția clădirilor de locuințe”, punctul 3.2.(A).4, alin. a.
- 2. (A).2.5.b – există zone în care împiedicarea nu poate fi evitată datorită existenței unor denivelări de o treaptă, mai mari de maximul acceptat, în special în zonele lifturilor, în subsoluri, unde pardoseala nu a fost ridicată cu șapă;
- 2. (A).2.5.d – muchiile ascuțite ale elementelor verticale din circulațiile comune nu sunt teșite sau protejate. A se vedea și NP057 / 2002, punctul 3.2.(A).4, alin. c.
- 2. (A).2.5.f – ușile batante din sticlă, fără ramă, din scările de bloc, nu sunt semnalizate;
- 2. (A).2.5.h – nu sunt semnalizate prin marcaje corespunzătoare căile de evacuare.
vi. Instalațiile de distribuție (apă menajeră) nu au fost termoizolate, sau au fost termoizolate impropriu, nerespectându-se prevederile I9 / 1994 “Normativ pentru protecția și executarea instalațiilor sanitare”, punctul 6.35: manșoane de dimensiuni mai mici, ce nu acoperă întreaga suprafață a instalațiilor; racorduri netermoizolate; în condițiile în care în iarna anului 2007 au fost înregistrate în subsoluri temperaturi negative, iar subsolurile nu sunt prevăzute cu instalație de încălzire care să asigure o temperatură normată de minim 5 grade Celsius (vezi punctul 1.vi).
vii. Nu s-au folosit piese de curățire la coloanele de scurgere a apelor meteorice, în conformitate cu I9 / 1994 “Normativ pentru protecția și executarea instalațiilor sanitare”, punctul 6.84.
viii. În repetate rânduri sifoanele de pardoseală ale balcoanelor, legate la coloanele de scurgere a apelor meteorice, au refulat, inundând balcoanele. Apreciem situația ca datorându-se unei secțiuni reduse a acestor coloane sau unei conformări improprii ce favorizează colmatarea lor.
ix. Nu au fost respectate prescripțiile de montare ale conductelor, conform NP003 / 1996 “Normativ pentru proiectarea, executarea și exploatarea instalațiilor tehnico-sanitare și tehnologice cu țevi din polipropilenă” și I9 / 1994 “Normativ pentru protecția și executarea instalațiilor sanitare”, după cum urmează:
- NP003 / 1996, Cap.3, alin. 3.10 și I9 / 1994, punctul 6.47– nu se respectă interzicerea de trecere a țevilor din polipropilenă prin pereți rezistenți la foc, în parcările subterane.
- NP003 / 1996, Cap.4, alin. 4.33 și I9 / 1994, punctul 6.44– nu s-a executat protecția tubulaturii de instalații la trecerea prin pereți și planșee conform normelor de montare.
- NP003 / 1996, Cap.4, alin. 4.36 – nu s-au folosit brățări metalice cu muchii rotunjite și nici garnituri de protecție;
- NP003 / 1996, Cap.4, alin. 4.40 și I9 / 1994, punctul 6.39 – nu a fost respectată distanța minimă de amplasare a conductelor față de elementele structurale, în situații specifice distanțarea fiind inexistentă.
Rugăm să fie verificate procesele verbale de probare a instalațiilor și darea lor în funcțiune, conform NP003 / 1996, C59 și I9 /1994, Cap.13.
x. Conformarea defectuoasă a instalațiilor de ventilare a apartamentelor. Ventilarea a fost conformată în sistem mecanic, însă nu pe coloane independente, ci prin colectarea tuturor coloanelor (9 pentru băi + 6 pentru bucătării = 165 de racorduri individuale pentru 11 niveluri) la un singur ventilator ce ar trebui să asigure un debit suficient pentru a ventila toate încăperile racordate (165). Mai mult, parte din coloane au trasee de racord la caseta comună, orizontale, pe distanțe de până la 10 metri, nevizitabile, colmatabile, sau mai mult de doua racorduri de schimbare a traseului. Solicităm verificarea calculului debitului, capacitatea coloanelor, puterea ventilatorului de evacuare și capacitatea cosului comun de evacuare.
xi. Nu sunt respectate condițiile pentru desfumarea caselor de scară, conform P118/1999 “Normativ de siguranță la foc a construcțiilor”, prin punerea acestora în suprapresiune față de încăperile adiacente – punctele 2.5.28, 2.5.30, 2.5.31 și 2.5.35.
xii. Gurile de admisie ale instalației de desfumare din subsoluri nu respectă prevederile P118/1999 “Normativ de siguranță la foc a construcțiilor”, punctul 2.5.21.
xiii. În condițiile impuse de P118/1999 “Normativ de siguranță la foc a construcțiilor”, punctul 2.5.24, privind temperatura de funcționare a sistemului de desfumare, apreciem învelitorile căminelor de evacuare ca fiind alcătuite din materiale combustibile, nerezistente la asemenea temperaturi.
xiv. Traseele instalațiilor electrice din subsoluri nu sunt organizate, urmează distanțele cele mai scurte și nu sunt protejate.
xv. S-a constatat, în multe apartamente, nelegarea electrovalvelor senzorilor de gaz / fum în tabloul electric, situație cu o periclitate ridicată, senzorii fiind în acest moment nefuncționali.

3. LUCRĂRI CU VICII DE EXECUȚIE

i. Părțile de construcții subterane (subsol) fără construcții supraterane (blocuri de locuințe) sunt protejate de un strat de hidroizolație aflat sub curtea amenajată. La ora actuală asociația de proprietari se confruntă cu infiltrații în spațiile comune subterane (2 niveluri), ca urmare a pătrunderii apelor pluviale sau a apei provenite din întreținerea vegetației decorative în spațiile maisusmenționate. Apreciem cauza ca datorându-se următorilor factori:
- execuția defectuoasă a lucrărilor de hidroizolații în zonele de rost;
- penetrarea ulterioară a stratului de hidroizolație, datorată neprotejării corespunzătoare a acestuia;
- soclurile construcțiilor supraterane nu sunt executate pe intreg perimetrul acestora, putându-se observa rosturi între stratul vegetal și tencuiala fațadelor, rosturi în care sunt expuse atât capetele membranelor verticate hidroizolante, cât și părți din termosistem;
- nefuncționarea drenurilor amplasate în curtea amenajată, datorată execuției defectuoase – drenurile sunt acoperite direct cu pământ și nu sunt așezate într-un strat de pietriș;
- neamplasarea de drenuri perimetrale construcțiilor supraterane, pentru protejarea zonelor de rost, mai expuse;
- necontinuitate între membranele hidroizolante orizontale (peste planșele subsolurilor) și cele verticale (soclurile construcțiilor supraterane), lucru ce permite infiltrarea apei în situația în care masticurile bituminoase și-au schimbat poziția datorită tasării diferențiate între diversele corpuri ale construcției.
Menționăm că executantul, confruntat cu problema infiltrațiilor a neglijat eliminarea cauzelor, prin reparații la hidroizolație, alegând în schimb astuparea tuturor rosturilor vizibile în subsol cu pastă hidrofugă. Acest lucru a dus la pătrunderea apei în subsol prin zone adiacente rosturilor, precum si prin zone “uscate” anterior.
Între timp, constructorul a inițiat lucrări de reparații la membrana hidroizolantă de deasupra spațiilor subterane, pe latura de nord a blocului B. Zona a fost decopertată, hidroizolându-se cu pasta bituminoasă rostul de tasare / seismic și refăcându-se membrana hidroizolantă. Atragem atenția asupra modului impropriu de refacere a acesteia:
- petrecerea (suprapunerea) parților noi ale membranei peste cele vechi s-a făcut pe porțiuni mici, în unele locuri sub 5 cm, fără ca zonele de lipitură să fie curățate și uscate
ii. Nu toate drenurile curții sunt colectate direct la canalizare, unele dintre ele permițând evacuarea apei în zone circulabile și infiltrarea ulterioară în zonele de subsol. Deasemeni, racordurile drenurilor colectate în afara zidului de sprijin adiacent rampei de acces la subsol în zona situată sub blocurile B și A, nu sunt etanșe, apa “prelingându-se” pe zidul de sprijin, fenomen observat în zonele pigmentate ale zugrăvelii.
iii. Zone din subsolul 2 sunt inundate prin sifoanele de pardoseală de la subsolul 1, acestea neasigurând evacuarea normală a apelor, datorită unei izolări defectuoase.
iv. În subsoluri nu este asigurată pe toată suprafața acestora înclinația corespunzătoare a pantelor pardoselii, permițând zone de băltire, în neconcordanță cu punctul III.A.5.2.2 din  NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”. Apa din acestea se re-infiltrează în pereți, lucru vizibil în formarea de pete de sare la baza pereților.
v. În subsoluri s-a observat în zonele cu infiltrații și apariția mucegaiului, nerespectându-se astfel punctul III.D.A.2.8, aliniatul (B) din  NP24/1998  “Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea parcajelor pentru autoturisme”.
vi. S-au înregistrat infiltrații la toate terasele celor trei blocuri. Pătrunderea apei la etajele inferioare (10, 9, 8) s-a produs atât prin ghene, pe lângă sifoanele de pardoseală ale teraselor, cât și pe fațadă, în zona dintre structură și termositem. Executantul a ales ca soluție de remediere îngroparea straturilor vechi și executarea unora noi peste cele existente, fără a asana zona și fără a se asigura de rezistența zonelor compromise (aderarea termosistemului la structură). Deasemeni, nu a fost verificată și asigurată rezistența la factori biologici (ciuperci, mucegai). Rugăm verificarea proceselor verbale de inundare a teraselor.
vii. Sistemul de evacuare al aerului uzat din bucătării (prin hote) nu funcționează. Considerăm această problemă ca datorându-se: 1. lipsei gurilor de admisie la partea inferioară a coloanelor verticale; 2. lipsei echipamentului pentru ventilare mecanică; 3. neamplasarea de grile de retenție pe circuitele de evacuare ale hotelor. Ca urmare în momentul de față circulația aerului uzat nu se produce în sensul evacuării, ci funcționează pe diferența de presiune dintre apartamente, chiar și în sens invers, de la etajele superioare către cele inferioare. Există o serie de plângeri, ce reclamă problema executantului, însă acestea au fost ignorate, spre disconfortul locatarilor.
viii. Muchiile treptelor din casele de scară au fost executate cu profile de alumini ce nu au fost bine ancorate în adeziv. În proporție, cam jumătate dintre acestea mișcă, permițând agățarea încăltămintei. Casele de scară fiind singurele căi de evacuare în caz de incendiu sau seism, considerăm situația de față ca un pericol ce poate duce la accidente grave sau pierderea de vieți omenești. Astfel nu se respectă NP068 / 2002 “Normativ privind proiectarea clădirilor civile din punct de vedere al cerinței de siguranță în exploatare”, punctul 2.(A).2.7.d.
ix. Parapetele balcoanelor nu au fost protejate prin placare sau acoperire cu șorțuri. Ele sunt doar tencuite, permițând pătrunderea apelor meteorice.
x. Traseele instalației de detectare și alarmare a parcărilor subterane nu sunt protejate și în multe cazuri urmează trasee identice cu instalația electrică, putând fi afectate de aceasta.

4. OBLIGAȚII CONTRACTUALE NERESPECTATE DE CĂTRE VÂNZĂTORI

i. Prevederile contractuale specifică amplasarea unui strat din plăci de polistiren sub stratul circulabil al pardoselilor apartamentelor, acesta având rol termoizolant și fonoizolat. Nu a fost executat.
ii. Prevederile contractuale specifică amplasarea în complex a unui teren de sport, care nu a mai fost executat. Mai mult, suprafața aferentă acestuia a fost dezmembrat din suprafața terenului pe care s-a  obținut autorizația de construire, la data de 15.01.2007, în perioada cuprinsă între semnarea antecontractelor și semnarea contractelor de vănzare-cumpărare, fără consultarea persoanelor față de care vânzătorii aveau obligații contractuale cuprinse în antecontracte, și fără oferirea de compensații.
iii. Prevederile contractuale specifică în Anexa 1 - Descrierea generală a complexului rezidențial și specificații tehnice, Cap. 7 – Facilități ,amplasarea în complex a unor “spații speciale pentru sport, întreținere și relaxare: sală de fitness și aerobic, saună, precum și club restaurant – bar”. Acestea nu au fost executate. Deasemeni, la Cap. 4 – Clădirile complexului rezidențial, al Anexei 1, este menționat amplasamentul acestor facilități în spații situate la parterul blocului A. Aceste spații nu există cu această funcțiune. Rugăm analiza documentației autorizate.
iv. Prevederile contractuale specifică faptul că ferestre apartamentelor vor avea geam dublu strat low emisivity, lucru ce a fost ingnorat alegându-se folosirea de geam dublu strat simplu.
v. Prevederile contractuale specifică faptul că se va asigura izolarea fonică a apartamentelor, lucru deasemeni ignorat de către executant, neprevăzându-se izolație fonică între apartamente nici pe orizontală, nici pe verticală.

5. ALTE PROBLEME

i. Procesele verbale de recepție la terminarea lucrărilor nr.554 din 24.11.2006, referitor la recepția blocurilor B și C, respectiv nr.101 din 08.03.2007, referitor la recepția blocului A, nu respectă procedura legală și metodologia de recepție la terminarea lucrărilor, după cum urmează:
- procesele verbale de recepție la terminarea lucrărilor, în cauză, au fost întocmite anterior finalizării reale a obiectivului, nerespectănd Cap.2 “Recepția la terminarea lucrarilor”, Art.14, literele a,b și d;
- nerespectarea Cap.2 “Recepția la terminarea lucrarilor”, Art.10;
- nerespectarea Cap.2 “Recepția la terminarea lucrarilor”, Art.17;
- nerespectarea Cap.2 “Recepția la terminarea lucrarilor”, Art.18;
- nerespectarea Cap.2 “Recepția la terminarea lucrarilor”, Art.31.
Menționăm că procesele verbale maisusamintite au fost făcute parțial, doar pentru structura de rezistență a imobilelor, restul lucrărilor de construcții (compartimentări, instalații, finisaje) nefiind niciodată recepționate la terminarea lucrărilor. Comisia de recepție la terminarea lucrărilor a fost formată din: Ing. Yilmaz Oguz, Arh. Argintaru Cristina, Ing. Cârciumaru Titu, Ing.Deaoancă Adrian și Arh. Negoescu Alecu. Cu toate că procesele verbale la terminarea lucrărilor au fost facute înaintea finalizării reale, ele sunt libere de mențiuni. Solicităm verificarea graficului lucrarilor și a fazelor determinante.
ii. Vânzarea ilegală a dreptului de folosință asupra locurilor de parcare supraterane. Dreptul de folosință asupra parcărilor supraterane nu apare ca și clauză în contractele tuturor proprietarilor, ce dețin cotă din spațiile comune, și nici ca și mențiune în extrasele acestora de carte funciară. Ca urmare, asociația de proprietari este singura în măsură să acorde acest drept, să vândă, închirieze sau concesioneze aceste spații.
iii. Refuzul repetat al investitorului de a pune la dispoziție asociației de proprietari “Complex Rezidențial Jupiter” cartea tehnică a imobilului, prin respectarea normelor de aplicare ale H.G. 273 din 1994 privind aprobarea Regulamentului de recepție a lucrărilor de construcții și instalații aferente acestora. În acest sens facem referire la Cap.3, Art.20 din normele de aplicare maisusmentionate, care prevede că ”La schimbarea proprietarului, cartea tehnică a construcției, va fi predată noului proprietar, care va avea obligația păstrării și completării acesteia, consemnând faptul în procesul-verbal de predare-primire și în jurnalul evenimentelor”.  Menționăm că investitorul se prelevă de la îndatoririle legale invocând neclaritatea H.G. 273/1994, pe care o interpretează trunchiat în folos propriu.
iv. Adăpostul pentru apărarea civilă, prin proiect aflat la subsolul -2 al blocului A, a fost transformat și vandut cu destinația de spațiu pentru parcări. Acest spațiu a fost dezmembrat în urma declarației de dezmembrare autentificată sub nr.1311, din data de 21.05.2007, de către notarul public Uidumac Daniela din București și întăbulat în CF nr.54376 a municipiului București, sector 4, cu încheierea nr.871186/2007 a OCPI sector 4, București.
v. Refuzul investitorului de a informa asociația de proprietari, explicit, asupra termenului recepției finale și asupra perioadei în care aceasta mai beneficiază de garanții de execuție.

Menționăm că deficiențele enumerate, ale obiectivului în cauză, au ca bază constatările proprii ale membrilor asociației de proprietari și nu documentațiile tehnice de execuție, lucru datorat refuzului investitorului de a transmite, până în acest moment, cartea tehnică a imobilului, în original sau copie.

#302
dubf1r3

dubf1r3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.02.2008
E mai mult decat ingrijorator. Eu am contractat un apartament in Athos.
Situatia la noi ar putea fi cu atat mai grava ,tinand cont ca acum se lucreaza pe doua fronturi : Hydra si Athos .
Daca Jupiter are probleme de executie, fiind primul ansamblu si ca atare ''cartea de vizita'' a dezvoltatorului si nefiind nici presati de alte lucrari la alte ansamble ,atunci ma intreb daca ansamblul Athos sau Hydra o sa fie locuibil vreodata .

#303
cryyy2003

cryyy2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.05.2008
salutare,din cei care au cumparat,exista cineva care a inscris antecontractul in cartea funciara? un notar mi-a dat acest sfat la un momentdat,nu stiu daca este posibil acest lucru....si care sunt demersurile.

#304
jsi

jsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2008
JSIndustries srl - Senzori gaz/fum

In atentia membrilor Asociatiei de Proprietari "Complex Jupiter"

Referitor la deficientele privind senzori de gaz/fum prezentate in adresa dumneavoastra catre RCC Group, pag.7, pct.2.xv si pentru eliminarea unor confuzii create de lipsa detaliilor tehnice de functionare a acestui sistem, va aducem la cunostinta urmatoarele:

1. Sistemul de senzori gaz/fum este de tip retea controlat, interogat si configurat prin software-ul montat pe calculatorul din poarta acces
2. Senzori sunt adresabili si grupati pe blocuri si etaje, cu adrese unice ap-etj-bloc pentru configurare-interogare
3. Aparitia stimul gaz/fum produce semnalizari acustice/luminoase locale (in apartament), inchiderea elementului de executie reprezentat de electrovana, dupa un scenariu de timp bine definit PREALARMA(25sec)-ALARMA-ENDALARMA(25sec)
Inchiderea electrovanei se face la 10sec dupa start ALARMA.
4. Interogarea senzorilor se face de catre software-ul din calculator poarta cu o rata care sa nu incarce sistemul doar cu aceasta activitate (120sec), dar suficienta pentru evidentiere si semnalizare
5. Sistemul de alimentare a senzorilor este 12Vcc prin circuitul de joasa tensiune (8x0.22) din dulap curenti slabi hol situat pe fiecare etaj.
Dulapul etaj 1 A,B,C permite inchiderea sistemului alarma-interfon pentru blocul respectiv prin disjunctorul existent.
Un alt disjunctor principal se afla in panoul general aflat in parcare level 1 (sistem alarma-interfon, sistem semaforizare). Toate sunt marcate cu label galben
6. Functionarea in starea de "monitorizare" a senzorului este indicata de flash-ul led senzor
7. Starea alarma sau defect rezultata in urma interogarii senzorilor este afisat pe display calculator sub forma icon ce indica tipul alarmei, apartament, bloc, cu comenzi meniu pe mouse click dreapta pentru indicatii si comenzi suplimentare.
ALARMA SONORA LOCALA POATE FI ACTIVATA/DEZACTIVATA DIN ACEST MENIU, CELELATE FUNCTII RAMAN NEALTERATE.
8. Toate evenimentele privind starea senzorilor, acces bariere, interfon sunt stocate in baza de date permanenta ce poate fi consultata "REGISTRE"
9. Alimentare circuitului electrovanei aflata pe hol se face la 220Vca printr-un alt circuit (2x0.75) din panoul sigurante aflat in fiecare apartament. Aceast fir trebuie sa se afle in zona tabloului sau in tabloul curenti slabi aflat mai jos.
CABLAREA SISTEMULUI (MONTAJ CABLURI) DE F.JOASA SI JOASA TENSIUNE PRECUM SI CONECTAREA ELECTROVANEI IN PANOUL DE SIGURANTE A FIECARUI APARTAMENT A CONSTITUIT OBIECTUL DE ACTIVITATE A RCC GROUP PRIN FIRMA(LE) CE AU REALIZAT INSTALATIILE ELECTRICE.
ACEASTA A DEPINS DE SERIOZITATEA CU CARE ACESTIA SI-AU INDEPLINIT INDATORIRILE SI DE CEI CARE TREBUIAU SA-I VERIFICE.
ANUMITE DEFICIENTE PRIVIND CONEXIUNILE IN CAUZA AU FOST SEMNALATE DE NOI CATRE RCC PRIN ADR.NR.1260/20.08.2007
FIRMA NOASTRA NU ARE AUTORIZAREA NECESARA PENTRU INTERVENTIA IN ACEASTA ZONA DE TENSIUNE.

NECONECTAREA CIRCUITULUI DE ALIMENTARE ELECTROVANA NU ARE IMPLICATII IN FUNCTIONAREA LOCALA A ALARMEI GAZ/FUM SI SEMNALIZAREA-INDENTIFICAREA EVENIMENTULUI IN SOFTWARE-UL POARTA.
SINGURELE IMPLICATII SUNT NEFUNCTIONAREA ELECTROVANEI PENTRU INCHIDEREA GAZULUI.

Manualul de utilizare privind senzorul de gaz poate fi descarcat utilizand link-ul:

Manual utilizare senzor gaz

Pentru orice problema tehnica sau functionala privind sistemul de curenti slabi aflat in complexul dumneavoastra:
- senzori gaz-fum
- sistem comunicatie duplex
- sistem acces RFID
- sistem semaforizare
- sistem camere video

va rog sa ma contactati la tel. 0745168799, email: [email protected]

Avand in vedere prezenta noastra in complex inca de la inceperea constructiei, va stam la dispozitie pe cat este posibil cu alte informatii privind complexul Jupiter (amplasare si trasee cabluri interne-externe, sisteme complex etc.)


Va multumesc.

Stefan Ion
JS Industries srl
Software-Electronics-Automation
Mioveni, AG 115400

#305
jsi

jsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2008
JSIndustries srl - Complex Hydra: Sistem comunicatie duplex
                                                  Sistem supraveghere video


In atentia membrilor Asociatiei de Proprietari "Complex Hydra"

Firma noastra este prezenta in complexul dumneavoastra prin "Sistem comunicatie duplex" si "Sistem supraveghere video"
Sistemul de comunicatie duplex va permite apelul cu numar sau sa fiti apelati catre/de catre  oricare post din incinta complexului, inclusiv poarta1(991) si poarta2(992).
Cerintele RCC nu specifica inchiderea usilor cu zavoare electromagnetice, accesul in cadrul complexului fiind liber.
Accesul in complex se face prin portile 1 si 2 care vor fi supravegheate de portari. Aceleasi cerinte nu specifica accesul cu card.
In punctul de acces 1 se va afla sistemul de inregistrare supraveghere video.

Pentru finalizarea si punerea in functiune a "Sistem comunicatie duplex" este necesar accesul in apartamentele predate la beneficiar in sistemul "fara finisaje" care reprezinta cea mai mare parte din inventarul de apartamente existent.
Acest lucru implica stabilirea unui calendar de lucru de comun acord pentru fiecare bloc in parte si in cadrul caruia locatarii vor fi prezenti in apartamentele care nu au montat aparatul telefonic sau vor permite accesul prin predarea unei chei la dl. ing. Eugen.

Ca si in celelalte complexe RCC Group, cablarea a fost realizata de RCC prin firma de montaj instalatii electrice.
Va rugam sa verificati existenta la intrarea in apartamentele dumneavoastra a urmatoarelor capete de cablu:
(1+1) UTP internet - langa tabloul electric, 1 UTP interfon - la mijlocul peretelui - toate in interiorul apartamentului.

Semnalati d-lui ing. Eugen lipsa totala sau partiala a acestor capete de cablu altfel veti fi pusi situatia a de a nu avea acces la internet sau interfon.
Singura modalitate de introducere a cablurilor este perforarea peretilor din beton catre hol.

Pentru neclaritati sau informatii va rog sa ma contactati la tel. 0745168799 sau email: [email protected]

Va multumesc.

Stefan Ion
JS Industries srl
Software-Electronics-Automation
Mioveni, AG 115400

#306
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007
RCC este obligat prin lege sa va dea cartea tehnica a imobilului , daca este sa iei absolut legal, nici macar imprumutul  de la banca nu se poate da fara cartea tehnica . In cartea tehnica sunt trecute sau ar trebui sa fie trecute si toate etapele constructiei, parti care nu se mai vad cu ochiul liber dupa ce este terminata constructia... fiecare etapa trebuind sa fie semnata de cel care a facut-o si sa aiba o garantie. Dar daca RCC a lucrat cu oameni la negru.. mai greu, si in acelasi timp mai greu pt o garantie etc .
  Anyway, puteti actiona RCC in justitie pentru asta ,..sau nu... daca va asumati riscul de a cumpara pe orb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate