Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Peste jumatate dintre locuintele noi sunt achizitionate in scop speculativ

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,681
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

O parte dintre persoanele fizice care cumpara locuinte in ansambluri rezidentiale decid, la finalul constructiei, sa revanda proprietatea, urcand ponderea apartamentelor cumparate in scop speculativ, de catre investitori, la peste 50%, potrivit companiei Coldwell Bankers Affiliates of Romania. "Aproape 50% din locuintele noi sunt cumparate de catre investitori. Sunt proiecte care isi schimba chiar proprietarul, achizitiile mergand pana la preluarea a 90% din investitie. Aceste cazuri sunt insa rare", a declarat, miercuri, intr-o conferinta de presa, Razvan Stroescu, directorul departamentului rezidential al companiei de servicii imobiliare si de brokeraj Coldwell Banker Affiliates of Romania. El a mentionat ca exista si multe persoane fizice care achizitioneaza locuinte noi inca din faza de proiect si decid, insa, dupa finalizarea proiectului, sa le revanda, ca urmare a cresterii valorii acesteia.

"Din acest motiv, procentul apartamentelor achizitionate pentru a fi revandute este mai mare, dar nu poate fi apreciat exact. Cert este ca se mentine trendul ca aproape 50% din constructiilor noi sa fie cumparate de investitori inca din faza de proiect", a spus Stroescu.
    
Anul trecut au fost lansate pe piata proiecte rezidentiale care totalizeaza 6.000 de locuinte, din care pana la sfarsitul anului au fost achizitionate circa 3.000 de unitati, potrivit datelor disponibile pe piata.
      
Coldwell Bankers Affiliates of Romania si-a inceput recent activitatea pe piata romaneasca si intentioneaza sa-si extinda reteaua teritoriala cu 20 de birouri, in primii trei ani de la infiintare.

Sursa

#2
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 25.01.2007
Daca as avea si eu bani as practica si eu chestia asta!
Cand ma gandesc ca acum 45 de zile se vindea un apartament de 3 camere (90mp utili) la Hydra cu 84mii iar acum pretul este de 113mii.
Nici nu vreau sa ma gandesc cat va costa cand va fi blocul gata.... peste un an. Eeeaaasy money!!!
Dupa 2-3 astfel de mutari si 2-3 ani mai tarziu ai deja bani de casa la roshu!

#3
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
nu numai persoanele fizice fac afaceri de ganul acesta,

uite un articol interesant din ziarul financiar, http://www.zf.ro/art..._de_30_50_.html


Un fond de investitii norvegian a cumparat 800 de apartamente pentru profit de 30-50%
Investitorii straini cumpara apartamente din stadiul de planseta, urmand sa le vanda la finalizare.  Fondul norvegian de investitii Romania Invest a cumparat de la inceputul anului circa 800 de apartamente noi in cinci proiecte rezidentiale din Bucuresti si din imprejurimi, targetul investitorilor fiind obtinerea unui profit cuprins intre 30% si 50% la finalizarea apartamentelor. Fondul are peste 400 de investitori norvegieni, din care multe persoane fizice. La o medie de 130-150.000 de euro un apartament, rezulta ca investitiile au fost deja de peste 100 de milioane de euro.
"Planul nostru de afaceri este sa vindem apartamentele unul cate unul inainte de finalizare sau sa vindem intregul portofoliu catre alti investitori. Am putea lua in considerare si varianta de a inchiria o parte dintre ele, dar nu aceasta este strategia noastra prioritara", a declarat pentru ZF Bjorn Hauge, country manager al companiei.
Norvegienii au cumparat locuinte in proiectele Vitan Platinum Towers, Residenz (Chitila), Planorama (Colentina), Blue Tower (Colentina) si Ten Blocks (Militari).
"Am cumparat primele apartamente la inceputul lui 2007, chiar daca am inceput negocierile spre sfarsitul anului 2006. Incercam sa cumparam locuinte cat mai rapid. In majoritatea cazurilor incepem negocierile cu dezvoltatorii inainte ca proiectele sa fie lansate catre public", precizeaza Hauge. Norvegianul este prezent in Romania de aproape trei ani. Pe piata locala compania colaboreaza cu casa de avocatura Tuca Zbarcea & Asociatii si cu firma de consultanta imobiliara King Sturge.
"Suntem in negocieri avansate pentru alte proiecte si estimam ca portofoliul nostru va ajunge la 1.100-1.300 de locuinte la sfarsitul primului trimestru din 2008", spune Hauge.
Primele locuinte au fost cumparate in proiectul Vitan Platinum Towers, primele livrari fiind anuntate in proiectul Residenz, dezvoltat de Tiriac Imobiliare si LLW in Chitila, anul viitor. Locuintele au fost cumparate la un pret de circa 1.100-1.200 euro/metrul patrat, cel mai scump proiect in care norvegienii au decis sa investeasca fiind Blue Tower, unde au achizitionat 78 din cele 156 de apartamente. Romania Invest detine in proiectul Planorama un bloc cu 271 de apartamente. "Cererea va creste mai rapid decat oferta pentru inca cel putin trei-cinci ani si, totodata, nu observ proiecte suficient de bune care sa fie finalizate si livrate, astfel ca deficitul va ramane substantial", apreciaza Hauge. Romania Invest isi sustine investitiile si cu ajutorul bancilor locale, targetul fiind obtinerea unor finantari reprezentand cel putin 75% din valoarea investitiilor.
Strategia Romania Invest nu este singulara pe piata locala, unde activeaza si alte firme cu afaceri asemanatoare. "Stiu ca mai sunt cateva companii cu afaceri asemanatoare, dar nu exact la fel", spune Hauge.

#4
bAgH3rA

bAgH3rA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.03.2002
Tocmai d-aia ar trebui sa intelegeti ca nu e o crestere sanatoasa si se manipuleaza grosolan.Daca fondul norvegian a cumparat apartamente la 100 k si doresc profit de 30%-50% e clar ca vor face in asa fel incat sa il obtina.Cascati ochii si nu mai cumparati nimic nicaeri lasati speculantii cu apartamentele lor sa zaca.Sa isi puna de gat si propietarii garsonierele lor de 30 de m pe care vor 85k .

Just my 2 cents.

#5
itiberius

itiberius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.12.2007
Salutare,
Cred ca va fi o problema atunci cand vor fi scoase pe piata aceste apartamente (40-50% din majoritatea ansamblurilor) luate de investitori...
Iar teoria cu cererea mult mai mare decat oferta cred ca e pura speculatie...cati o sa-si permita sa cumpere aprtamente de 200-250k...
E ceva artificial umflat in piata noastra imobiliara, nu prea am avut timp sa studiez mai atent fenomenul, dar cred ca si stirile imobiliare sunt atent controlate, au aceeasi tema a cresterii continue a preturilor apartamentelor noi...

#6
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Postitiberius, on Dec 14 2007, 01:04, said:

Salutare,
Cred ca va fi o problema atunci cand vor fi scoase pe piata aceste apartamente (40-50% din majoritatea ansamblurilor) luate de investitori...
Iar teoria cu cererea mult mai mare decat oferta cred ca e pura speculatie...cati o sa-si permita sa cumpere aprtamente de 200-250k...

se pare ca sunt...  s-a mai discutat asta pe acest topic( studiul initial este facut de Pwc)

View Postitiberius, on Dec 14 2007, 01:04, said:

E ceva artificial umflat in piata noastra imobiliara, nu prea am avut timp sa studiez mai atent fenomenul, dar cred ca si stirile imobiliare sunt atent controlate, au aceeasi tema a cresterii continue a preturilor apartamentelor noi...

Eu cred ca o sa isi scoata banii fara probleme...in momentul in care piata o sa se opreasca din crestere ..o sa le vanda incet incet..unul cate unul..valoare or sa aiba pentru ca ,probabil ca in 2-3 ani, or sa fie considerate in primul sau al 2-lea inel (fata de centru)...deci valoarea prin pozitzie deja si-au castigat-o..
Si aici pe forum sunt foarte multzi care cumpara apartamente in cartiere in afara bucurestiului...la preturi mai acceptabile..dar marea majoritate nu au de gand sa stea acolo..cel putzin in urmatorii 5 ani...si dupa aia si daca infrastructura va evolua ....probabilitatea de a le vinde (si de a scoate un profit bun)este destul de mare...

Edited by emilianm, 14 December 2007 - 11:11.


#7
graal33

graal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.10.2007
http://www.zf.ro/art...preturilor.html

de asta ce ziceti...

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
juma' din userii de pe aceste arii care au facute rezervari la ansamblurile noi se ocupa de bisnita :lol: . Cedeaza drepturile peste un an sau doi cind blocu' e ridicat la preturi duble sau triple. E buna afacerea. ;) . M'am gindit si io la un smen d'asta numa' ca mi'am luat un apartament si am ramas fara malai :crying:

#9
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postpunkt, on Dec 14 2007, 13:13, said:

juma' din userii de pe aceste arii care au facute rezervari la ansamblurile noi se ocupa de bisnita :lol: . Cedeaza drepturile peste un an sau doi cind blocu' e ridicat la preturi duble sau triple. E buna afacerea. ;) . M'am gindit si io la un smen d'asta numa' ca mi'am luat un apartament si am ramas fara malai :crying:


si, care-i problema?

nu te mai bagi sa mai iei INCA un credit, sa profiti de extraordinarele oferte de la bancile noastre care mai au putin si iti spala si prin casa numai sa iei credit? :D  :D

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postjihadu, on Dec 14 2007, 14:18, said:

si, care-i problema?

nu te mai bagi sa mai iei INCA un credit, sa profiti de extraordinarele oferte de la bancile noastre care mai au putin si iti spala si prin casa numai sa iei credit? :D  :D
punkt face bisnita cu ap vechi  :P

userii de pe aria asta fac biznitz cu ap noi . daca te uiti , bisnitarii astia se plang ca le ploua in casa , ca au noroi, ca nu au gaze. "tipic" mentalitate de bisnitar  ;)

#11
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 15.10.2006
de asta ce ziceti...
[/quote]

Da, Isarescu a cumparat apartamentul de 110 mp cu vreo 200.000 de Euro deci un pret cu reducerea de rigoare tanand cont ca este complexul Baneasa!!!.
A luat credit in lei cand era perioada de promotii la banca respectiva adica in primavara.
Atentie, el are in cont si acum 70000 de Euro!!!!.
Concluzia este clara:
1) a luat un credit cu dobanda preferentiala, probabil similara cu ceea care o obtine la depozitul in Euro.
2) a stiut ca leul o sa scada fata de Euro, ceea ce sa si intamplat.
3) a avut o reducere mare la achizitia apartamentului.

Concluziile si titlul articolului sunt clar o noua manipulare a pietei in privinta cresterii preturilor.

#12
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
Sunt extrem de multi bani in joc si din cauza aceasta si extrem de multa manipulare....
Fondurile care au bagat milioane de euro in investitii in imobiliare au tot interesul ca piata sa fie inflamata si un 50.000 de euro un articol comandat in Capital sau ZF e nimica toata...

Eu imi tot caut de prin sep 2007 un apt cu 3 camere si in toate complexele noi sentimentul este ca am ajuns prea tarziu, fie nu mai este nimic disponibil, fie mai este insa la preturi foarte mari ... oricum peste tot sunt vandute deja min 50% din ce am gasit. Cui ? ghici. investitorilor. Mi s-a oferit chiar sa cumpar la "revanzare" (asta e termenu folosit de agentul de la Eurisko), dar la pret cu 50% mai mare. In doar cateva luni.

Edited by mihai1978, 17 December 2007 - 14:33.


#13
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
si mie, culmea tot prin eurisko. parerea mea este ca brandul asta serios joaca pe carti prea mari pentru buzunarele noastre.

#14
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007

View Postmihai1978, on Dec 17 2007, 15:32, said:

Sunt extrem de multi bani in joc si din cauza aceasta si extrem de multa manipulare....
Fondurile care au bagat milioane de euro in investitii in imobiliare au tot interesul ca piata sa fie inflamata si un 50.000 de euro un articol comandat in Capital sau ZF e nimica toata...

Eu imi tot caut de prin sep 2007 un apt cu 3 camere si in toate complexele noi sentimentul este ca am ajuns prea tarziu, fie nu mai este nimic disponibil, fie mai este insa la preturi foarte mari ... oricum peste tot sunt vandute deja min 50% din ce am gasit. Cui ? ghici. investitorilor. Mi s-a oferit chiar sa cumpar la "revanzare" (asta e termenu folosit de agentul de la Eurisko), dar la pret cu 50% mai mare. In doar cateva luni.

Nu cred ca ai ajuns prea tarziu pentru simplu motiv ca se tot lanseaza proiecte... Pana la urma o sa gasesti unul la care raportul calitate pret sa ti se para OK.

In privinta bisnitarilor...o sa trebuiasca sa le si vanda. Problema e ca nu pot vinde la nesfarsit unor alti bisnitari... Ce se va intampla oare? O mare parte dintre ei sunt cei care vor pierde la Caritas-ul din imobiliare.

#15
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007

View Postliviua, on Dec 17 2007, 15:55, said:

Nu cred ca ai ajuns prea tarziu pentru simplu motiv ca se tot lanseaza proiecte... Pana la urma o sa gasesti unul la care raportul calitate pret sa ti se para OK.

In privinta bisnitarilor...o sa trebuiasca sa le si vanda. Problema e ca nu pot vinde la nesfarsit unor alti bisnitari... Ce se va intampla oare? O mare parte dintre ei sunt cei care vor pierde la Caritas-ul din imobiliare.


sa stii ca si eu ma gandesc la treaba asta, cand vor incepe preturile sa stagneze usor, e posibil ca multi "invesitiori" sa aiba fie castiguri mai mici decat se asteptau fie mici pierderi, asta in cazul in care vor sa vanda, pt ca oricand pot inchiria ce au, tocmai in scopul de a pastra oferta mica.  Nici unul din investitorii care au sute de apt cumparate nu va vine brusc cateva sute pt ca risca sa creeze socuri pe piata si ii va fi bine nici lui. Vor vine de cate 1-2, 4-5 etc. In felul acesta nu vor afecta piata in insamblul ei si in continuare oferta << cererea.

dar intrebarea e... cand vor stagna preturile ? btw, am auzit si eu ca la Moscova un apt in bloc comunist ajunge la 1 mil de dolari. Deci loc e clar si de crestere la noi si pt blocurile comuniste :-(

Edited by mihai1978, 18 December 2007 - 11:46.


#16
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
In QUADRA PLACE au aparut apartamente de vanzare la super pretul de 350 000 euro , iar in martie cand am cautat eu apartament acolo nu aveau la vanzare decat penthouse .

#17
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdharma148, on Dec 18 2007, 14:10, said:

In QUADRA PLACE au aparut apartamente de vanzare la super pretul de 350 000 euro , iar in martie cand am cautat eu apartament acolo nu aveau la vanzare decat penthouse .

toti developerii fac asa. isi opresc cateva apartamente,pe care le scot tarziu la vanzare. daca mai exista si unii, din afara, care au cumparat pentru revanzare,normal sa apara la preturile astea.

#18
mariusRa

mariusRa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.01.2008
Este normal avand in vedere faptul ca aproape nimeni nu este tentat sa cumpere la faza de proiect si investitori stiu asta,ei cumpara bazanduse pe dorinta cumparatorilor finali.
Teama de a cumpara in faza de proiect este mult prea mare fata de realitatea cotidiana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate