Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Rog recomandati un LCD la 1000-1100 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
Din pacate (sau din fericire ca am motiv sa-l schimb  :D , argument pt. sotie), foarte vechiul meu monitor Sampo/AlphaScanGL 19" a inceput sa "vibreze" in asa hal incât a devenit inutilizabil. Asadar va rog sa-mi recomandati, in limita sumei specificata in titlul topicului, un monitor LCD. Celor care ma vor trimite sa citesc topicurile din aceasta sectiune, le spun de pe acum ca am tot citit, dar am ajuns si mai in "ceata" decat pana acuma, si motivele ar fi urmatoarele:
- termenii referitori la caracteristicile monitoarelor, gasiti pe aceasta sectiune a forumului si pe site-urile magazinelor, sunt prea mult pentru cunostintele mele in acest domeniu,  de exemplu:
       * formatul widescreen comparativ cu clasicul 4/3, ce beneficii si inconveniente are? La un TV-tuner influenteaza sau nu receptionarea canalelor TV care in Romania sunt transmise PAL, care este prin definitie un format 4/3 ?
       * facilitatea de conectare pe DVI aduce vre-un spor de performanta fata de conectarea D-SUB ?
       * sunt importante diferentele dintre standardele TCO 99 si TCO 03 ?
       * ce inseamna caracteristici ca:
                 x dimensiune punct: 0.294 sau 0.264, presupun ca, cu cat dimensiunea punctului este mai mica cu atat mai bine, dar cat de mult conteaza aceasta ?
                 x timpul de raspuns este exprimat fie in ms (cu cat mai putin cu atat mai bine banuiesc) fie in litere si cifre de genul 4G2G care habar nu am ce reprezinta. Cat este de important acest timp de raspuns ?
                 x panel TN sau panel S-IPS ?
                 x la caracteristica "montare pe perete", unele site-uri de magazine spun DA, altele spun VESA. Ce presupune acest VESA  ?
                 x ar mai fi si alte caracteristici ca: luminozitate, contrast...... care, in mod logic, cu cat sunt mai mari cifrele cu atat mai bine
Sperand ca nu v-am plictisit, tinand cont de faptul ca principalul obiectiv urmarit in aceasta schimbare este protejarea ochilor micutului meu, va rog sa-mi recomandati un monitor LCD care se incadreaza in 1000-1100 RON. Din cautarile mele pe la magazinele on-line, am gasit monitoare si de 22" (pare atractiva ideea), si din nou apar intrebari de genul
                 - nu cumva e prea mare diagonala ?
                 - la televizoare, din cate imi amintesc se recomanda o distanta minima de 6 x diagonala ecranului, aceasta recomandare se mentine si pentru monitoare LCD ? In cazul acesta ar trebui sa fac rost de tastatura si mouse wireless  :)
Va multumesc.

P.S. - cred ca nu ar fi nepotrivit sa propun moderatorilor sa se deschida cateva topicuri cu rol de ghid in cunoasterea mai aprofundata a monitoarelor, cum sunt si in alte sectiuni ale forumului, mai ales ca investitiile in acest domeniu sunt destul de semnificative in bugetul unui om obisnuit si sunt si de durata

Edited by adi5ani, 28 March 2007 - 00:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate