Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Harta Romaniei pt gps-uri TomTom

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007

View Postalexbro, on Jul 30 2007, 21:36, said:

as dori sa stiu daca exista sau va aparea in perioada imediat urmatoare harta romaniei ptr TomTom Go 910,sau daca se poate cumva pune.orice detaliu legat dspr harta romaniei ptr acest TomTom Go 910.va multumesc si astept raspunsuri
Pot sa fac un educated guess si sa va spun ca nu va aparea. Cel putin nu foarte curand. De ce? Simplu: Hartile de la TomTom vin de la TeleAtlas, noua si recenta lor achizitie 2 mld EUR. teleAtlas are un coverage slab al Romaniei. Ca sa faca acest coverage, ii trebuie timp si bani. (Plus ca Romania ar trebui sa devina o prioritate, ceea ce nu este, pentru ca dealerul de TomTom din tara, Adv Power and Technology, a preferat sa mearga pe mana lui MyGuide cu harti I-Go, stricandu-si piata si renumele, in loc sa se concentreze pe TomTom.) Sau o sursa alternativa de harti de buna calitate. In Romania sunt doar trei asemenea surse: GeoStrategies, care este Navteq si NU le va vinde lor cele x orase pe care le au, Romania Digitala, care nu le va vinde pentru ca sunt dedicati Garmin si Suncart, care nu le va vinde, pentru ca sunt dedicati I-Go. Timpul va dovedi daca am sau nu dreptate, dar pentru cei care au mers pe mana lui TomTom in Romania, lucrurile sunt destul de sumbre...

#20
popliviustefan

popliviustefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2004
Sunt in urmatoarea situatie: am un telefon SDAII (Smartphone, cu Windows Mobile 2003SE) As avea nevoie de un soft de navigatie care sa mearga pe el. Nu vreau sa il schimb pe un pda, pt care stiu ca exista harta IGo, care este destul de buna, in orice caz printre cele mai bine realizate pt Romania. Nu intentionez sa il folosesc cu un receptor GPS (deci pozitionarea exacta - acurtetea hartii ma intereseaza mai putin, la fel sensurile unice pe strazi si alte chestii din astea). Ce am nevoie: sa ii introduc o adresa si sa imi arate locatia respectiva pe harta, eventual sa traseze o harta intre doua locatii date.

Dupa cunostinta mea singura alternativa ar fi TomTom (despre care stiu cu siguranta ca merge), dar pt care nu exista o harta oficiala (iar pe aia neoficiala nu am reusit sa o gasesc).

Mai cunoasteti si alte alternative? Sau de unde pot lua harta pt TomTom, asa neoficiala cum e?

#21
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006
Eu am un TomTom Mobile 6, cu o harta East Europe veche de cep putin 2 ani. Si chiar asa e rezonabila la detalii. Doar ca nu mi se pare bine calibrata, ori e receiverul meu de vina.
Am un tel P990i, si deocamdata Route 55 nu merge pe el, deci TomTom e cam singura optiune.
De ce spuneti ca nu este harta. Sau ca TomTom asteapta una de calitate daca deja exista de la ei una cat de cat.
Sau .. in 2 ani nu s-a mai facut nimic la harta asta ? :D

#22
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003

View Postsenoctar, on Nov 1 2007, 22:42, said:

Eu am un TomTom Mobile 6, cu o harta East Europe veche de cep putin 2 ani. Si chiar asa e rezonabila la detalii. Doar ca nu mi se pare bine calibrata, ori e receiverul meu de vina.
Am un tel P990i, si deocamdata Route 55 nu merge pe el, deci TomTom e cam singura optiune.
De ce spuneti ca nu este harta. Sau ca TomTom asteapta una de calitate daca deja exista de la ei una cat de cat.
Sau .. in 2 ani nu s-a mai facut nimic la harta asta ? :D

Grecia a intrat in UE de mult si tot aceeasi acoperire o are(30%) pe care o are si RO, in harta de acum 2 ani si ceva maruntis de luni, cu numarul 6.08. RO are detaliat Bucurestiul si putin Timisoara si reteaua de drumuri europene.
Nu stiu ce o fi asa de greu de digitizat o harta, dar cred ca mai innainte de a scoate TT o harta a ro, o sa avem acoperire WI-FI mai mare si o sa folosim Google Eart legat la GPS ...

#23
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
salut eu am un nokia n70 si ca receptor un receptor RoyalTek RBT 2100 si am instalat tomtom eu locuiesc in curtea de arges si vreau sa spun ca sunt cel mult 5 strazi oricum nu ma prea intereseaza asta dar cel mai rau este ca e o eroare de 100 m pe telefon imi arata ca sunt in itersectia care de fapt e in fata mea la 100 m L-am trimis in Italia la un verisor am pus pe el harta italiei care e foarte detaliata in copmparatie cu europa de est care include romania si acolo arata bine.pt cine stie va rog frumos sa ma ajute [email protected]

#24
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Am un TomTom  910 cumparat si folosit deocamdata in State, de cca 4 saptamani. A mers aproape perfect, cu vreo 2 sincope in Chicago - unde a pierdut semnalul si era sa ratez un viraj la dreapta.
La vreo saptamana de la achizitie si-a facut un update online ( evident conectat la computer ), avand o prezentare mai generoasa a optiunilor softului pe calculator . Hartile din Eu EST sunt valabile ptr cca 40 €, dar tot fara Romania.
Sper sa mearga tot asa de bine si in Europa.

Intr-un final pun intrebarea: pana la urma poate sau nu fi folosita in acest moment vreo harta a Romaniei pe 910 ? Daca "DA" cum poate fi uploadata?


Toate bune !

Robert

#25
schalex

schalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2007
Salut!
Stie cineva de unde pot sa iau harta v 7.20 pt TomTom One

#26
gabrielgypps

gabrielgypps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2009
B)   si eu am un tomtom xl IQ ROUTES     a  fost perfect sa ma aduca din valencia pana in romania. pana in romania bine spus ca m-a tras catre stamora -moravitza de unde a urmat un drum oribil pe la orsova turnu severin craiova.   mi-a cerut autorizatie sa inregistreze datele pentru calcularea reala a timpului de parcurgere a drumurilor romanesti, insa nu cred ca le va fii de mare ajutor..

am facut un drum de craiova- sebes alba     si era sa ma scoata prin rovinari pe un drum in lucru ,noroc ca am primit la timp informatie de la un prieten sa o iau poe targu carbunesti unde e drumul perfect..

tu cum zici ca faci cartografierea ? sau ce faci de fapt? :mellow:

#27
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am un Tom Tom One, cu memorie interna de 1GB, fara slot de card si cu harta europei de vest instalata, asta pentru ca e folosit de o ruda in Franta.
Problema este ca as vrea sa-i instalez bucata cu Romania din harta Europei de Est. Marimea intregii harti, conform Tom Tom, este de 177 MB, spatiu prea mare memoria interna a ONE-ului.
Se poate decupa Romania de acolo?

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostZatoichi, on 6th October 2007, 11:16, said:

Timpul va dovedi daca am sau nu dreptate, dar pentru cei care au mers pe mana lui TomTom in Romania, lucrurile sunt destul de sumbre...
Cam ai dreptate, din 2007 si pana acuma nimic nu s-a miscat pe TomTom.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate