Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Harta Romaniei pt gps-uri TomTom

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
Va salut domnilor,

Am fost prezent la CEBIT 2007 si am discutat cu cei de la TomTom si mi-au spus ca daca nu au o acoperire buna pentru Romania si date bine verificate nu vor scoate o harta pentru Romania. Deocamdata au acoperit 25% din suprafata. Harta pt Romania este o certitudine dar va dura. Partea buna este ca le-am propus sa le ofer date complete si am discutat cu responsabilul pe Europa de Est iar acesta a zis ca va prezenta propunerea mea sefilor lui. Singura problema este ca in principiu TomTom nu lucreaza decat cu Teleatlas.
Vestea buna este ca am inceput dezvoltare unei harti pt Romania ce va fi compatibila cu mai multe marci de gps-uri (Magellan, Garmin si Blaupunkt in mod sigur). Sper ca in toamna o voi lansa.

Numai bine!

#2
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Really ...
Si eu am fost la Cebit, si in aceeasi hala uriasa 11 plina cu virf de firme cu activitate in domeniul GPS erau si cei cu i-go, astia cum de au date? Poate Tomtom or fi prea zgirciti/calculati sa plateasca datele, sau i-go are exclusivitate?

Mult succes cu harta, o asteptam cu nerabdare, concurenta nu poate fi decit benefica.

#3
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004

View Postbyteworks, on Mar 27 2007, 21:19, said:

Really ...
Si eu am fost la Cebit, si in aceeasi hala uriasa 11 plina cu virf de firme cu activitate in domeniul GPS erau si cei cu i-go, astia cum de au date? Poate Tomtom or fi prea zgirciti/calculati sa plateasca datele, sau i-go are exclusivitate?

Mult succes cu harta, o asteptam cu nerabdare, concurenta nu poate fi decit benefica.


i-go nu are exclusivitate. tomtom prefera sa cumpere date de la producatori mari, cu renume (de ex teleatlas), care prin numele lor ofera garantia unui produs bun, decat sa cumpere de la suncart s.r.l.
pe scurt decat sa cumpere, acum, mai ieftin, o harta cu erori, prefera sa mai astepte si sa cumpere mai scump (de la teleatlas) o harta fara erori.

#4
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View Postbyteworks, on Mar 27 2007, 21:19, said:

Really ...
Si eu am fost la Cebit, si in aceeasi hala uriasa 11 plina cu virf de firme cu activitate in domeniul GPS erau si cei cu i-go, astia cum de au date? Poate Tomtom or fi prea zgirciti/calculati sa plateasca datele, sau i-go are exclusivitate?

Mult succes cu harta, o asteptam cu nerabdare, concurenta nu poate fi decit benefica.

Salut,

Nu stiu daca sunt zgarciti dar au patit-o cu harta Ungariei si au fost nevoiti sa le retraga de pe piata deoarece aveau erori. Drept urmare acum "sufla si in iaurt". Au motivat prin faptul ca au niste standarde de calitate foarte inalte. Oricum responsabilul de vanzari pe Europa de Est era dezamagit ca nu poate exploata piata de est desi i se cere in mod constant acest lucru. Sper sa ii conving sa colaborez cu ei, oricum o sa le trimit niste mostre sa isi faca o idee asupra acuratetii datelor pe care o sa le ofer eu.
Pe de alta parte le-am explicat ca nu va fi posibil sa aiba date la fel de bune cum au pt Occident pt ca oricum tara noastra va fi intr-o continua transformare in urmatorii "zeci de ani". Ma rog, sa vedem ce decizie vor lua.

#5
ANTENA

ANTENA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 08.01.2004
Cu suncartul masii era sa ma ratacesc prin Moreni. Ma pozitiona pe langa drum, fiind intuneric era s-o incurc. Pana la urma am iesit in Dn1, si acolo am avut probleme, imi aratau 2 drumuri care dadeau in dn1, m-am dus pe unul din ele, si m-am infundat intr-o cale ferata si m-am intors. Si in Bucuresti harta e muci.
bluehunt: mai stii alte softuri cu harti altele decat suncart? sa mearga pe mio

#6
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
ca sa nu ii dau dureri de cap lui nicuabc, voi evita sa deschid discutia despre RO A.D. in acest post.
mai exista softuri pentru romania care folosesc harti de la navteq (acoperirea: bucuresti, timisoara la nivel de strada si nr postal, restul tarii, doar drumurile nationale). route 66 si destinator folosesc hartile de la navteq.

Edited by alexpreda, 22 June 2007 - 21:03.


#7
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Speram cu totii ca Navteq sau TeleAtlas sa termine cat mai repede cartografierea Romaniei, abia atunci o sa avem harti precise. Atunci o sa putem folosi si Tom Tom, care mi se pare de departe cel mai performant soft de navi.

View PostANTENA, on Mar 28 2007, 20:59, said:

Cu suncartul masii era sa ma ratacesc prin Moreni. Ma pozitiona pe langa drum, fiind intuneric era s-o incurc. Pana la urma am iesit in Dn1, si acolo am avut probleme, imi aratau 2 drumuri care dadeau in dn1, m-am dus pe unul din ele, si m-am infundat intr-o cale ferata si m-am intors. Si in Bucuresti harta e muci.
bluehunt: mai stii alte softuri cu harti altele decat suncart? sa mearga pe mio


#8
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Il invit pe colegul nicuabc sa ne demonstreze si noua citeva afirmatii facute:

- lucreaza la o harta a Romaniei pe care spera sa o lanseze in toamna;
- are informatii suficient de detaliate incit ar putea fi interesante pentru TomTom;
- harta va putea fi folosita pe mai multe modele de receptoare, inclusiv Garmin.

Si ii mai pun o intrebare directa: care e deosebirea intre Stereo70 si WGS84?

Multumesc.

#9
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
Date poate oricine sa cumpere sau sa caute. TomTom nu stiu daca va fi de acord sa le furnizez eu date, eu doar le-am propus si astept un raspuns de la ei, sunt constient ca sunt sanse mici.

Cu Blaupunkt si Magellan am discutat si au zis ca sunt de acord dar nu am semnat nici un contract sau ceva de genul acesta.

Pentru Garmin nu este nici o problema intrucat am softul care face harti in format garmin, dar sper ca vor fi de acord sa ma ajute cu generarea de coduri de deblocare intrucat softul care il voi folosi pt efectuarea de harti in format garmin nu are un key generator prea sigur .

Nu e treaba ta daca m-am apucat sau cand o sa ma apuc sa fac harta care sper ca va fi gata in toamna, iar daca va fi gata in toamna oricum nu va avea "693 de orase detaliate si 500.000 de POI". Sa faci o harta de talia lui ROAD sau Igo ia timp.

WGS 84 si stereo 70(pt Romania) sunt niste sisteme de coordonate dar asta cred ca stie oricine.

La revedere si bafta cu imprimantele!



Nu trebuie sa iti dovedesc nimic dar in 2 saptamani o sa va dau o bucatica de harta sa o testati pe garmin (o comuna).

Edited by alexpreda, 22 June 2007 - 21:05.


#10
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005
salut tuturor,

imi pare rau sa vad atata indarjire in disputele dintre diversi membrii, din pacate situatia se repeta si in alte topicuri si alti membrii.

personal am intrat aici in speranta sa aflu ceva despre tomtom si softul sau referitor la Romania.
concluzia care am reusit sa o desprind este ca la ora actuala acestia nu pot furniza o harta foarte satisfacatoare a Romaniei, este corect?
aveti idee pe cand se va intampla asta?
un amic m-a rugat sa caut un update care i-ar putea rezolva problema "mersului pe langa drum" indicat de navigatorul sau(Tomtom, cum am precizat mai sus).
am inteles ca acest lucru nu este posibil deocamdata, deoarece nu exista.
intrebare:
ce aparat+soft, recomandati pentru cea mai buna acoperire pentru Romania, Europa de Est, dar si pentru Europa de Vest in acelasi timp(care din fericire este foarte bine reprezentata in softurile deja existente.)
I-go am inteles ca ar fi o solutie, este cea mai recomandata la ora actuala?
daca da, in combinatie cu un PDA anume?

astept parerile voastre, concluzia desigur o voi trage singur ;)

#11
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
Salut,

In fiecare an s-a spus ca va fi gata harta pt TomTom dar nu a fost, si poate nu va fi gata nici anul acesta, problema e ca ei sunt foarte "tipicari" si vor sa scoata o harta perfecta ceea ce va lua mult timp (in momentul de fata nu au decat 25%). Concluzia...

In momentul de fata cea mai buna acoperire o are iGO Europe (Vest plus = Est) iar ca device merge orice PDA sau PNA de la ei. Eu am discutat cu cei de la gps&more si mi-au spus foarte clar ca din punctul de vedere al navigatiei nu este vreun model mai bun decat celalalt.

PS: cearta dintre "membri" este din cauza ambitiilor personale si financiare ale unora care nu se afla aici pt a ajuta sau a schimba informatii.

Edited by alexpreda, 22 June 2007 - 21:20.


#12
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005

Quote

In momentul de fata cea mai buna acoperire o are iGO Europe (Vest plus = Est)
iar ca device merge orice PDA sau PNA de la ei. Eu am discutat cu cei de la gps&more si mi-au spus foarte clar ca din punctul de vedere al navigatiei nu este vreun model mai bun decat celalalt.
mersi de lamuriri ;)

#13
djsega

djsega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2007
intrebare: cam ce poate oferi harta tomtom pt romania?ma refer la orasele mai mari...doar la nivel de strazi?sau mai mult "pe langa strazi" ?

#14
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View Postdjsega, on Jul 10 2007, 17:19, said:

intrebare: cam ce poate oferi harta tomtom pt romania?ma refer la orasele mai mari...doar la nivel de strazi?sau mai mult "pe langa strazi" ?

Cam pe langa...

#15
vadwiser

vadwiser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.07.2007
he he, cam asta e cu decalajul in Tom Tom... Cand l-am instalat prima oara pe symbian (N80) si ma arata pe Vaea Merilor desi eu eram pe Titulescu colt cu Cuza (sector 1) am crezut ca am cumparat un receptor gps "dus". Noroc cu softpedia...
Domnii aflati in concurenta (cei de la I-GO/MioMap si cei de la Tom Tom) merg pe politici diferite: ultimii spera sa arunce pe piata un produs final foarte aproape de perfectiune, o arma secreta care sa mature tot. Primii in schimb speculeaza timpul in favoarea lor si prefera sa lucreze cu un soft perfectibil si sa aiba prezenta pe piata. Mizeaza desigur si pe inertia oamenilor care dupa ani de Igo nu vor trece la altceva pentru un spor de calitate oarecare. Intre timp cumparatorul roman nu are decat sa scotoceasca pe forumuri si sa foloseasca versiuni "gasite". No offence dar inafara de situatia in care device-ul vine cu soft preinstalat, nu prea vad nimic pe piata, care, la ora actuala si in contextul romanesc expus mai sus, sa merite banii ceruti.

Edited by vadwiser, 24 July 2007 - 10:47.


#16
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Harta Romaniei este numai pentru TomTom 5 sau si 6 ? Nu ma intereseaza calitatea, vreau doar sa vad ca imi poate face o ruta. Pentru Europa am ce imi trebuie dar incerc sa evit suprizele cand il voi folosi :)

#17
alexbro

alexbro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2007
as dori sa stiu daca exista sau va aparea in perioada imediat urmatoare harta romaniei ptr TomTom Go 910,sau daca se poate cumva pune.orice detaliu legat dspr harta romaniei ptr acest TomTom Go 910.va multumesc si astept raspunsuri

#18
JohnnyD2

JohnnyD2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 22.12.2006
Nu stie chiar nimeni ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate