Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Review Benq-Siemens EF81

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
Salut!

Dupa cu unii stiti, de vreo cateva luni Benq-Siemens este in faliment. Fiind un fan Siemens (nu sunt masochist) am vrut sa profit si eu de oferta de preturi. Mi-am achizitionat de la un magazin online (adresa pe PM) un EF81 cu 400 lei.

Daca vreti sa aflati ce caracteristici are intrati aici. Pot sa va spun ca detine un superb display QVGA, slot de memorie si un finisaj de exceptie:

Pro (din punctul meu de vedere):
- finisaj de calitate superioara, aluminiu, otel inoxidabil, cadru de magneziu
- display extern TFT 256K, intern TFT QVGA (240x320)
- dotari business, o gramada de aplicatii
- cel mai subtire telefon 3G

Minusuri:
- media player mediocru
- soft initial cu bug-uri
- lipsa radio

Inca de la inceput stiam la ce sa ma astept. Era dotat cu FW 31, se misca greu... In aceeasi zi l-am updatat cu ultima versiune de soft oficiala FW 48. Spun oficiala pentru ca mai exista si FW 58 dar inca nu este pusa pe site, deci... :) Se misca mai bine, lag-ul nu mai este atat de mare in meniu.

Daca va asteptati sa aveti un winamp in telefon, nu va grabiti: Mp3/AAC+ (etc) playerul nu are functie de SHUFFLE. Se pare ca va aparea intr-o versiune ulterioara de soft. Intr-adevar functia aceasta scade din functionalitate. In rest puteti crea playlist-uri... cam atat. Nu are nici egalizator. Despre sunet pot sa va spun ca se aude bine, castile sunt OK.

Per ansamblu este un telefon bun. In 400 lei ai destule dotari, meniu specific siemens  B) , un media player anti plictiseala si un volum in difuzor foarte bun. Insa trebuie sa fiti pregatiti pentru a va face updateuri de soft si pentru a va personaliza la maxim telefonul. Cu mici programele se poate face tot :)

Pentru intrebari va stau la dispozitie.

#2
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Foarte bine arata acest telefon ! Sigurat cred ca voi renunta la EL71 , pentru acesta . Noroc ca preturile sunt mai mici . Asa poate reinvie BenQ-Siemens.. :D

#3
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postlk1, on Mar 27 2007, 17:28, said:

Foarte bine arata acest telefon ! Sigurat cred ca voi renunta la EL71 , pentru acesta . Noroc ca preturile sunt mai mici . Asa poate reinvie BenQ-Siemens.. :D

Din pacate Siemens este "foarte" mort in acest moment :(. Nici Sentex (cel se anuntase pentru preluarea diviziei de telefoane) nu a mai continuat, acum vreo cateva saptamani renuntand.

Ultimile modele de Siemens au fost EF81, EL71, S68 si E71.

Preturile sunt atat de mici tocmai din cauza falimentului.

#4
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007
ce sa aleg intre un philips 960(filmeaza cu rez. de352x288cu 30fps)sau bemq-siemens ef81

#5
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Ia-ti EF81 ! Si eu sunt hotarat sa mi-l iau .. Insa SPER  sa il mai aiba pe stoc , pana il vand pe al meu ...:) ... 20 de bucati pe zi...e ceva .. :)

#6
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007

View Postlk1, on Mar 28 2007, 18:16, said:

Ia-ti EF81 ! Si eu sunt hotarat sa mi-l iau .. Insa SPER  sa il mai aiba pe stoc , pana il vand pe al meu ...:) ... 20 de bucati pe zi...e ceva .. :)
mie frica sa nu se strice ef81 .ce iti da in pachetul tel ?si pe ce pagina l-ai gasit

#7
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Iti da casti , cablu de date ... Nici eu nu mi l-am luat insa am de gand ( pana dupa 15 Aprilie... cand scap de ..Motorola v360 .. Dar oricum ..  sper sa mai aiba in stoc...dca nu ...:( :( am pierdut oferta .. ) ..Telefonul are 2 Ani Garantie .. Si nu se strica + ca faci upgrade de software , disponibil pe benq.ro  ..

Adresa de cumparare :   BenQ-Siemens EF81

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
lk1, dar ce spui de: Benq Siemens EF91, in locul lui EF81, eu nu apreciz telefoanele cu clapita sau cu slide :D
Deocamdata raman la S65-ul ce-l am de anul trecut din aprilie :D

Edited by Ciubex, 29 March 2007 - 22:30.


#9
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007

View Postlk1, on Mar 29 2007, 16:09, said:

Iti da casti , cablu de date ... Nici eu nu mi l-am luat insa am de gand ( pana dupa 15 Aprilie... cand scap de ..Motorola v360 .. Dar oricum ..  sper sa mai aiba in stoc...dca nu ...:( :( am pierdut oferta .. ) ..Telefonul are 2 Ani Garantie .. Si nu se strica + ca faci upgrade de software , disponibil pe benq.ro  ..

Adresa de cumparare :   BenQ-Siemens EF81
o sa-l iau saptamana viitoare dupa ce scap de un se f500i si de un 6100.de abia astept sa-l iau. :D

#10
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postlk1, on Mar 29 2007, 19:09, said:

Iti da casti , cablu de date ... Nici eu nu mi l-am luat insa am de gand ( pana dupa 15 Aprilie... cand scap de ..Motorola v360 .. Dar oricum ..  sper sa mai aiba in stoc...dca nu ...:( :( am pierdut oferta .. ) ..Telefonul are 2 Ani Garantie .. Si nu se strica + ca faci upgrade de software , disponibil pe benq.ro  ..

Adresa de cumparare :   BenQ-Siemens EF81

Vezi ca daca faci update de soft acasa pierzi garantia! Ti-am zis, doar daca ii pacalesti si faci rost de alta identica cu cea originala.

#11
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006

View Postbrebe85, on Mar 30 2007, 22:33, said:

Vezi ca daca faci update de soft acasa pierzi garantia! Ti-am zis, doar daca ii pacalesti si faci rost de alta identica cu cea originala.

Atunci cum faci .. Pentru ca chiar avem nevoie de update .. Eventual doar daca ar face ei update... Ceea ce nu cred ca s-ar intampla...

#12
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postlk1, on Mar 31 2007, 08:59, said:

Atunci cum faci .. Pentru ca chiar avem nevoie de update .. Eventual doar daca ar face ei update... Ceea ce nu cred ca s-ar intampla...

In principiu ar trebui sa iti faca update pe gratis. Insa cum de multe ori stau, se codesc, baga tot felul de motive, am preferat sa imi fac eu.

Telefonul meu e branduit Voda. L-am debranduit si in principu am pierdut garantia. Insa am gasit pe net o varianta de firmware Vodafone pe care intentionez sa o instalez in caz ca se intampla ceva la partea hardware.

Tot ce e soft la Siemens se rezolva.

Exista totusi si posibilitatea sa iti faca ei update.

#13
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Stiu ca a trecut ceva timp de cand nu s'a mai discutat pe firul acesta, insa in momentul de fata vreau si eu sa imi achizitionez acest telefon, si as vrea sa stiu impresiile pe care le'a lasat acest telefon in decursul timpului ...

#14
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007
azi vreau sa fac comanda,k nu e nimik mai bun pe piata la pretu' asta,sper sa nu faca probleme.dar dak s-ar strica cum l-as trimite la garantie?

#15
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
prin curierat , i-l trimiti celor de la Bucuresti .. Si eu vreau sa fac o comanda si sa fac un back-up total si apoi sa instalez ultima versiune FW58.  Si daca se strica ceva la partea hardware cum zicea brebe , faci back-up ! :D

#16
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postvladdy99, on Apr 5 2007, 13:34, said:

Stiu ca a trecut ceva timp de cand nu s'a mai discutat pe firul acesta, insa in momentul de fata vreau si eu sa imi achizitionez acest telefon, si as vrea sa stiu impresiile pe care le'a lasat acest telefon in decursul timpului ...

salut!

Impresii in decursul timpului: 2 saptamani :P. Telefonul merge bine, pana acum nu mi-a facut probleme la partea hard.

La soft am umblat, i-am instalat ultima versiune de FW, FW58. Se misca foarte bine, desi ar merita unele imbunatatiri. MP3 playerul inca nu are shuffle, dar m-am obisnuit, mai ales ca nu ascult prea des si foarte mult la el.

Acumulatorul ma tine cam 3 zile. Intr-o zi am ascultat vreo 4-5 ore muzica, vorbit la telefon putin si s-a cam dus in aceeasi zi bateria: trageti voi conluziile.

Cardul, de 1Gb mi-l recunoaste f repede,pacat ca telefonului lipseste functia hot swap (adica fara aceasta functie trebuie sa opresti telefonul ca sa scoti cardul).

Inca sunt impresionat de agenda, are o groaza de campuri.

Deranjant e ca pe casti, butonul respectiv are doar o functie: acela de a accepta apeluri. In cazul mp3 playerului este nefunctional. Insa daca vrei sa iti etalezi mobilul, e un motiv buns a schimbi melodia :)

Cam atat, daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere

#17
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007
tocmai am vrut sa fac comanda pe phoenix si mi-au spus k s-a terminat stocul :deadtongue: ,mai stie cineva vro pagina d und se poate cumpara?dak nu ,iau s 88 k are camera buna si se aud bn mp3-urile.

#18
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
S-a terminat stocul !?!?!?!?!?!?!!?     Sunt PIERDUT !  Sper sa isi reinnoiasca stocul ! :samui: :bigeyed:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate