Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Review Benq-Siemens EF81

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#37
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdani_rapid, on Apr 20 2007, 21:07, said:

l-am vazut p ef91 numai in magazinele online(554 ron),dar n-am deloc incredere in magazinele online,singurul tel.din magazin pana in 550 ron este ef81,care are si designul mult mai grozav dekt ef91 si chiar v3x,are si ecranu mare d 2.2 inch

La Arad si in Timisoara am vazut si mi sa dat sa verific telefonul "BenQ-Siemens EF 91"- nebranduit ,in cate 2 magazine GSM mari, in fiecare din cele 2 orase , e vorba de doi mari dealeri zonali ai vodafone, binenteles firme diferite / concurente !


#38
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
EF81 are si un pic de "fashion" in el, cu toate ca e mai slab dotat decat EF91 :)

#39
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007

View Postbrebe85, on Apr 20 2007, 16:06, said:

Pozele nu stiu cum se vad pe calculator.

Daca asculti mp3, de obicei la maxim: Intr-o zi am ascultat cam vreo 4-5 ore, cu vorbit moderat si cam dadea semne de oboseala. Dar daca asculti cam 1-2 ore pe zi te tine cam 2 zile si jumatate, deci il incarci in a doua zi noaptea.

Despre bug-uri pot spune ca s-au cam rezolvat in mare parte in FW58, nu am intampinat probleme gen se opreste sau alte d'astea. Am observat o data ca nu mergea sa faci poze cu clapeta deschisa si l-am restartat.

Cat despre pret, pot sa zic ca in comparatie cu altele merita, chiar foarte mult. Acum tinand cont ca eu am dat 400 lei :)... ce sa zic, tu decizi.
ms pt. scurtul review,vroiam sa-l iau azi de la ultra pro dar inchisese ,il iau luni .DE ABIA ASTEPT  :D

#40
creativ_boyy

creativ_boyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.04.2007
este 4.300 la liber ....la vodafone ..si 2.500 la abonament ...!!! ... camera zici cai de 1megapixel asa de naspa e....nush ce va place la el...dar e nasol rau de tot....

#41
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postcreativ_boyy, on May 3 2007, 01:14, said:

este 4.300 la liber ....la vodafone ..si 2.500 la abonament ...!!! ... camera zici cai de 1megapixel asa de naspa e....nush ce va place la el...dar e nasol rau de tot....

la ce dealer?

#42
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbrebe85, on May 3 2007, 01:17, said:

la ce dealer?


In Arad exista la UltraProComputers ,  daca tu cel de 2 posturi mai sus pretinzi ca EF 81 :coolspeak:  e varza nu sti despre ce vorbesti   :nonobad: ! :coolspeak:

#43
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View PostTeophileos, on May 3 2007, 23:30, said:

In Arad exista la UltraProComputers ,  daca tu cel de 2 posturi mai sus pretinzi ca EF 81 :coolspeak:  e varza nu sti despre ce vorbesti   :nonobad: ! :coolspeak:

430 la ultrapro?

#44
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbrebe85, on May 4 2007, 21:02, said:

430 la ultrapro?
La liber la Ultra Pro Computers  BQ-Sie EF 81 a ramas tot 549 Ron " http://www.ultrapro....amp;catCentru=5   " , atat online cat si in magazin are acelasi pret asa ca mai bine fa o  comanda online  ! :coolspeak:

#45
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View Postdani_rapid, on Apr 9 2007, 10:36, said:

am vb p skype cu ala de la phoenix si a zis k nul mai baga in stoc,mai e la ultra pro dar e 550 ron :mellow: poate il mai baga pe alta pagina,alta varianta e b-s s88 are camera mai buna ca k750i,si se aude la fel k la  w800i

Benq-Siemens S88 este doar pe hartie mai bun decat K750/W810.
De ce? Pt ca:

1. E lent in meniu
2. Are erori de soft, probleme la deschiderea unor poze facute cu alte camere de 2 mpx, ale altor mobile - zice fisier nesuportat
3. Nu se poate alege un ton de apel decent pt mesaje, doar o lista mica predefinita de Benq
4. Nema update de firmware sau tuning de orice fel, nici macar skins/themes nu se pot adauga.
5.In playerul mp3 se poate crea un singur playlist.

Si camera sa foto nu e mai buna decat cea cu autofocus de la K750, ci e dislay-ul mai bun, aceeasi rezolutie dar claritate mai buna.

La subiect: EF81 isi merita chiar si cei 5.5 mil - softul 48 e destul de stabil, rareori exista lag in meniuri, pozele se salveaza repede, etc. Din pacate, accesorii nu se prea gasesc, cam totul se rezuma la incarcatoare si mai rar headset. De baterie nu poate fi vorba sa gasiti in vreun magazin.

#46
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostT-MoBiLeR, on May 16 2007, 14:14, said:

Benq-Siemens S88 este doar pe hartie mai bun decat K750/W810.
De ce? Pt ca:

1. E lent in meniu
2. Are erori de soft, probleme la deschiderea unor poze facute cu alte camere de 2 mpx, ale altor mobile - zice fisier nesuportat
3. Nu se poate alege un ton de apel decent pt mesaje, doar o lista mica predefinita de Benq
4. Nema update de firmware sau tuning de orice fel, nici macar skins/themes nu se pot adauga.
5.In playerul mp3 se poate crea un singur playlist.

Si camera sa foto nu e mai buna decat cea cu autofocus de la K750, ci e dislay-ul mai bun, aceeasi rezolutie dar claritate mai buna.

Aceiasi descriere se aplica si la S81 ?
Fiindca sunt oarecum in cumpana ... nu stiu ce aleg intre Siemenes CX75 Si Benq-Siemens S81 ... ?   Tehnic si estetic balanta inclina covarsitor in favoare S81. Insa cu fiabilitatea ?

#47
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007
kt il tine bateria pe ef81 ,dak ascult in casti/loudspeaker,aveti niste poze facute cu el?postati si voi kteva

#48
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Nu pune cineva niste poze facute cu EF81 ..eventual EF91 ? :lol:

Edited by FreeMan_FX, 16 May 2007 - 20:53.


#49
dani_rapid

dani_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2007
brebe pune si tu te rog kteva poze si filmulete facute cu el :worthy: :worthy:

#50
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
:( Din pacate , telefoanele Benq-Siemens nu mai sunt de gasit (unele modele ) ..Incet incet ele dispar .

#51
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postdani_rapid, on May 17 2007, 15:13, said:

brebe pune si tu te rog kteva poze si filmulete facute cu el :worthy: :worthy:

salut!

aseara m-am intors in Bucuresti, dupa vreo 11 zile in delegatie :) o sa postez ceva spre seara.

#52
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View Postvladdy99, on May 16 2007, 17:46, said:

Aceiasi descriere se aplica si la S81 ?
Fiindca sunt oarecum in cumpana ... nu stiu ce aleg intre Siemenes CX75 Si Benq-Siemens S81 ... ?   Tehnic si estetic balanta inclina covarsitor in favoare S81. Insa cu fiabilitatea ?

Pro S81: sunet in difuzor de departe mai bun decat CX75 si baterie mai buna. Alte avataje, gen display mai bun, 3G, flash integrat etc le poti citi pe gsmarena.com sau alte site-uri.
Contra S81: lag in meniu, imposibilitate de a upgrada firmware, soft de sincronizare slabut, nu poti adauga themes/skins, nu exista manager de fisiere (spre deosebire de CX75, care are unul ff bun), nu exista counter de caractere cand scrii sms (te trezesti cand dai Send ca te intreaba daca vrei sa trimiti 2 sms :) ), nu poti schimba tonul sms cu un mp3. A si nu prea vei gasi java pt el, desi s-ar putea sa mearga ce merge la Nokia...

Tine minte, intre CX75 (si orice alt Siemens) si Benq-S S81/CF61/S88/EF91 nu exista absolut nicio asemanare, in afara numelui producatorului... Acestea 4 din urma sunt exemple tipice de telefoane asiatice care arata f bine pe hartie, au display-uri bune si dezamagesc in general.

Edit: mai bine mergi pe EF81, bateria e ok daca nu-l tii in 3G, display-urile sunt ok, lag-ul in meniu e ocazional, camera e ok (mai putin seara) si suporta microSD inclusiv de 1 GB.

Edited by T-MoBiLeR, 18 May 2007 - 11:16.


#53
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostT-MoBiLeR, on May 18 2007, 12:10, said:

Pro S81: sunet in difuzor de departe mai bun decat CX75 si baterie mai buna. Alte avataje, gen display mai bun, 3G, flash integrat etc le poti citi pe gsmarena.com sau alte site-uri.
Contra S81: lag in meniu, imposibilitate de a upgrada firmware, soft de sincronizare slabut, nu poti adauga themes/skins, nu exista manager de fisiere (spre deosebire de CX75, care are unul ff bun), nu exista counter de caractere cand scrii sms (te trezesti cand dai Send ca te intreaba daca vrei sa trimiti 2 sms :) ), nu poti schimba tonul sms cu un mp3. A si nu prea vei gasi java pt el, desi s-ar putea sa mearga ce merge la Nokia...

Tine minte, intre CX75 (si orice alt Siemens) si Benq-S S81/CF61/S88/EF91 nu exista absolut nicio asemanare, in afara numelui producatorului... Acestea 4 din urma sunt exemple tipice de telefoane asiatice care arata f bine pe hartie, au display-uri bune si dezamagesc in general.

Edit: mai bine mergi pe EF81, bateria e ok daca nu-l tii in 3G, display-urile sunt ok, lag-ul in meniu e ocazional, camera e ok (mai putin seara) si suporta microSD inclusiv de 1 GB.

Iti multumesc foarte mult pt informatiile date .... asa ceva nu prea afli pe gsmarena sau siemens-club  :huh:
Din pacate la mine un clemshell sau slider cam iese din discutie (eu fiind o persoana destul de agitata ... cam dau cu ele de pamant :P).  In ceea ce priveste cardul eu stiam ca si S81 suporta un microSd de pana la 1Gb.

Pe mine cel mai mult ma intereseaza calitatea sunetului in difuzor (intru-cat am probleme de auz) si fiabilitatea .... Dar de Siemens SGX75 ce parere ai ? (Gabaritul sau nu constituie o problema pt mine.)

#54
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View Postvladdy99, on May 18 2007, 13:55, said:

Dar de Siemens SGX75 ce parere ai ? (Gabaritul sau nu constituie o problema pt mine.)

Dac-ai stii de cand tanjesc sa butonez unul... :D
Nu pot sa-ti spun nimic concret despre el, singura ocazie care-am avut-o sa cumpar unul s-h am ratat-o luand o Motorola E1000 mai ieftina. :P
Foaarte frumos mobilul, doar meniul are iconitele cam palide...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate