Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1351
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007

 vimp, on 25th September 2010, 09:15, said:

- este mai rezistent mecanic si soclul este mai expus la solicitari mecanice. Fals. Daca elevatia casei este cu "cioc" atunci soclul este oricum retras fata de nivelul zidului si nu vad ce solicitari mecanice sa fie, mi se pare chiar mai putin expus decat zidaria. In plus are de sustinut solicitari mai mici pe verticala fata de polistirenul de la baza zidariei.


Eu am extrudat , si la un moment dat ma gandeam sa prind plasa sudata de soclu (peste extrudat), tencuit, apoi finisarea (piatra, klinker, etc) asta tocmai pentru  a rezista la solicitari mecanice : de ce? Mai ai un copil, cu bicicleta /trotineta etc, mai lucri cu o roaba , mai cari una alta, etc. asa ca existe sanse sa ai nevoie ca soclul sa fie putin mai rezistent.

#1352
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Nu am citit din nou tot topicul (am facut asta acum ceva timp), dar risc sa pun o intrebare:
Pentru o casa pe etructura de lemn, cu panouri OSB, cu ce lipesc polistirenul?
Pot folosi adeziv obisnuit?
Sa folosesc un adeziv special?
Sper ca saptamana viitoare sa ma apuc de cautat materiale si deocamdata sunt dezorientat, nu am apucat sa studiez destul subiectul.

#1353
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Pentru lipit polistirenul pe OSB am folosit adeziv poliuretanic la tub pentru pistol de la o firma cunoscuta. Au intrat 12 tuburi la aproximativ 220mp de fatada cu tot cu umplerea micilor rosturi cu spuma.

#1354
bernhard

bernhard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2010

 blimpyway, on 30th August 2010, 17:32, said:

se recomanda sa
- faceti toata scara (coloana) nu un singur apartament.
- acordul vecinilor/administratiei
- Polistiren mai spre 10cm desi si 5cm face o diferenta.

Preturile pot sa sara de 100ron/mp, dar am vazut la buzau ca s-a pus anu trecut si cu 50ron/mp polistiren de 5

Depinde probabil si de etaj, una e sa lucrezi la parter, alta sa ridici o schela pana la et.3-4 si alta sa lucrezi alpinistic, atarnat in corzi la etajele 6-10


Manopera la o casa (din caramida placata cu polistiren de 10cm) nou construita este la fel cu cea care se uzeaza la blocuri, sau este diferita?

Multumesc anticipat!

#1355
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 bernhard, on 5th October 2010, 14:46, said:

Manopera la o casa (din caramida placata cu polistiren de 10cm) nou construita este la fel cu cea care se uzeaza la blocuri, sau este diferita?

Multumesc anticipat!

Banuiesc ca cel mult ca la blocuri, unde trebuie sa ridice schela.  Ia in calcul si pretul mai mare la dibluri si polistiren de 10  fata de cel de 5cm

Edited by blimpyway, 05 October 2010 - 13:57.


#1356
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Buna ziua !

Am o intrebare legata de placarea cu polistiren la exterior.

E in regula ca mesterul sa lase lucrarea la nivel de amorsa ? Adica pus polistirenul, plasa, etc..dar fara tencuiala.
Si ulterior, dupa ce trece iarna, sa aplice si tencuiala decorativa "scoarta de copac" ?

Asta din motive financiare.
El mi-a spus ca nu-i nicio problema ca peretele exterior sa stea toata iarna doar cu amorsa.

Multumesc

#1357
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006
Buna ziua!
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori:
E bine sa izolez casa pe exterior cu polistiren expandat pe vremea asta? adica de luni 11 oct. m-as apuca sa pun termosistemul. Meseriasii au zis ca dureaza vreo 3 saptamani. Sa ma risc sa il pun acum sau sa o las pentru martie, aprilie. Problema este ca vecinul are vita de vie in curte si nu m-ar lasa la primavara sa imi pun schela in curtea lui si parca as profita de situatie sa-l pun toamna asta, dar in acelasi timp imi este cam teama din cauza temperaturilor scazute. As vrea sa pun si tencuiala Weber classic fina de 1,5 mm. Ce dezavantaje am daca este atat de frig?

mersi

Edited by aledia, 08 October 2010 - 08:12.


#1358
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Parca ziceau astia ca se va mai incalzi un pic, deci s-ar putea ca vremea sa te ajute.
Oricum, din cate stiu eu, nu trebuie data tencuiala decorativa la temperaturi sub 5 gr C sau pe ploaie. Cu polistirenul cred ca e cam la fel. Deci da, eu as zice ca ar merge sa faci lucrarea. Trebuie avut in vedere insa ca in zilele respective sa nu scada temperatura sub 5 gr.. Daca se mai si incalzeste putin, te-ai scos :)
Succes.

#1359
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Nu lucrati cand sunt temperaturi scazute, indiferent ce ar zice mesterii.
Nu lasati termoizolatia nefinisata peste iarna, tencuiala decorativa/vopseaua de exterior au si un rol de protectie.
Parerea mea.

#1360
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008

 estropy, on 6th October 2010, 21:46, said:

Buna ziua !

Am o intrebare legata de placarea cu polistiren la exterior.

E in regula ca mesterul sa lase lucrarea la nivel de amorsa ? Adica pus polistirenul, plasa, etc..dar fara tencuiala.


Daca temperatura este peste 5 grade celsius  e OK

#1361
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 estropy, on 6th October 2010, 21:46, said:

[...] E in regula ca mesterul sa lase lucrarea la nivel de amorsa? Adica pus polistirenul, plasa, etc..dar fara tencuiala. [...]
Nu știu ce înțelegi tu prin "nivel de amorsa", "pus polistirenul, plasa, etc. dar fara tencuiala". Dar dacă deja pune plasa, înseamnă că a dat și masa de șpaclu, așa că se poate amîna aplicarea "decorativei" pînă la o dată ulterioră.  :peacefingers:

#1362
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Eu, din cate cunosc, stiu ca daca ai dat masa de spaclu peste plasa de fibra, o poti lasa asa si peste iarna (cand se presupune ca sunt si temperaturi mult sub +5 grade).
Pai gandeste-ta ca sunt foarte multi care nici nu mai pun tencuiala decorativa, practic finiseaza cu a doua mana de spaclu si dau direct vopsea lavabila de exterior peste. Pai crezi ca un strat de vopsea poate proteja in plus termosistemul decat masa de spaclu? (poate o idee, dar mare diferenta nu cred ca exista -  evident, lasand la o parte partea de peisagistica)

#1363
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
as dori sa aflu daca a montat cineva de pe aici polistiren de grosime mare, peste  10cm (15-20cm sau mai mult); ma intereseaza metoda folosita, dificultati intimpinate si rezolvarea lor.

pt cei care au inca indoieli, am vazut o casa cca 210mp placata cu expandat de 10cm grosime 20kg/mc folosind adeziv poliuretanic; costurile au fost la cca 50% fata de solutia cu adeziv clasic.

in cazul incare s-ar dori reducerea puntilor termice datorate diblurilor, la placile mai groase (ex 15cm) se poate monta diblul ingropat in polistiren sa zicem cam pina la jumatatea placii si apoi aplicat un dop(vazusem ceva la str u de la baumit dar au doar 15mm parca) ceva mai gros?

#1364
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Pentru polistiren de 10cm un pret bun are cineva pentru 105 baxuri, normal sau grafitat chiar? Sau si adeziv plasa tot sistemul adica.
Va multumesc!

#1365
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

 peter_memo4, on 9th October 2010, 00:24, said:

as dori sa aflu daca a montat cineva de pe aici polistiren de grosime mare, peste  10cm (15-20cm sau mai mult); ma intereseaza metoda folosita, dificultati intimpinate si rezolvarea lor.
Acum imi pun eu polistiren de 12 lipit cu spuma poliuretanica direct peste zidarie. Daca o sa am ceva de observat o sa scriu.

#1366
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Tocmai am terminat de invelit o casa P+E de 186 mp suprafata desfasurata ( cam 300mp fatade ) cu polistiren 10cm lipit cu adeziv poliuretanic .... pe o fatada netencuita ...

Pot sa spun ca nu neaparat iti scade costul comparat cu lipirea cu adezivi ceramici ... de asta sint putin sceptic ci privire la cei 50%

Ca sa se intimple asa ceva ai nevoie de mai multe conditii ...
--- sa ai fatadele plane datorita unei tencuiri anterioare
--- sa folosesti cel mai ieftin dar totusi de incredere adeziv
     --- in opinia mea Den Braven de 800 ml  bate tot ... il gasesti cu 21-24 Ron tubul
          comparat cu Ceresti 85 sau Tytan care sint aproape duble
--- muncitorii tai sa fie cit de cit experimentati in asezarea unor cordoane nu mai groase de 1 - 1.5 cm ...
     -- eu i-am lasat sa isi faca mina la o fatada ... au inceput cu o medie de 6-7 mp polistiren lipiti per tub ...
         la sfirsit ... pe ultima fatada au scos 10mp per tub ... fara bataie de joc sau economie pt record ...

Realist este sa iti propui sa ai aceleasi costuri ca pt adezivul ceramic pt ca in aceste conditii cistigi lsemnificativ la dibluri ... manopera ... viteza ... transport ...

Randamente  de lipire masurate de mine per tub Den Braven;
-- fatada netencuita relativ dreapta: constant 7-9mp per tub
-- fatada tencuita dreapta: 10-13 mp / tub ...
Daca stai pe capul muncitoorilor sint mai coonstiinciosi si atenti ... au performante mai bune ...

O reducere de costuri 20-25% mi se pare mai realista pt majoritatea constructiilor cit de cit ingrijite ... cu pereti cit de cit drepti ... 50% cred ca este mai mult o exceptie sau o performanta de virf datorita unor circumstante foarte favorabile ...


 peter_memo4, on 8th October 2010, 23:24, said:

as dori sa aflu daca a montat cineva de pe aici polistiren de grosime mare, peste  10cm (15-20cm sau mai mult); ma intereseaza metoda folosita, dificultati intimpinate si rezolvarea lor.

pt cei care au inca indoieli, am vazut o casa cca 210mp placata cu expandat de 10cm grosime 20kg/mc folosind adeziv poliuretanic; costurile au fost la cca 50% fata de solutia cu adeziv clasic.

in cazul incare s-ar dori reducerea puntilor termice datorate diblurilor, la placile mai groase (ex 15cm) se poate monta diblul ingropat in polistiren sa zicem cam pina la jumatatea placii si apoi aplicat un dop(vazusem ceva la str u de la baumit dar au doar 15mm parca) ceva mai gros?


#1367
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Aceasta reducere procentuala (ca e 25%, 50%, ma rog) se aplica presuspun la suma cheltuita in raport cu pretul adezivului, ci nu la intregul pret al polistirenului, presupun, e asa?
Fiindca si eu sunt in plin proces de termoizolare a casei si vreau sa va spun ca polistirenul m-a costat vreo 50 si ceva de milioane (de 10cm - Deko), iar adezivii si de lipire si de armare impreuna m-au costat in jur de 12-13 milioane. Deci, reducerea sa inteleg ca se aplica la suma pe care as fi dat-o pe adezivi, nu?
Daca este asa, inseamna ca raportat la toata lucrarea (polistiren, adezivi, plasa, dibluri, manopera, etc.), reducerea este cu max. 9-10%, corect? Pai daca e pe asa, prefer sa nu ma risc, intrucat e ceva de noutate si n-am auzit pe nimeni care sa ne spuna ceva impresii, cum se comporta dupa 7-8 ani.

Daca montati polistirenul pe casa, va sfatuiesc sa cititi in prealabil ghidul de izolare a casei de la Baumit, care chiar mi se pare ok, este facut pentru toti prostii (nu vreau sa insult pe nimeni) si, in felul asta, aveti si voi habar ce face nenea meseriasul.

Am si eu o intrebare: este un pret corect de manopera pentru imprejurimile Bucurestiului 27,5 RON/mp - montat polistiren, dibluri, armare plasa, inca o mana de finisare (fara tencuiala decorativa) si vopsit - adica la gata ?

#1368
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Inteleg ca "vopsit" cu lavabila ? Sau cu decorativa (desi ai spus fara decorativa..)?
27.5 RON nu e un pret rau, dar se poate si mai bine sa stii (vorbesc de polistiren + decorativa, deci la gata).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate