Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1877 replies to this topic

#1315
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
polistirenul expandat se foloseste la supra structura iar ce extrudat la infrastruc,pentru supra poti sa folsesti si vata minerala care este mult mai scumpa decat polistirenu, dezavantajele polistirenului sunt putine ele depinzand de faptul cum este el montat pe cladire, astfel intre perete si polistiren trebuie sa se asigure un spatiu de circulare a vaporilor de apa ce se formeaza datorita calduri din interiorul cladirii astfel pe placa de  polistiren se va pune adeziv doar la colturi si in centru, al doilea dezavantaj ar fii adezivul care se aplica peste polistiren trebuie ales cu atentie daca nu este de buna calitate si crapa o sa intre apa in polistiren si mucegaieste si tot asa .....

 domnul-hindus, on 2nd September 2010, 14:16, said:

eu stau la bloc si nu imi pot pune polistiren pe exterior
ce are daca il pun pe interior?
daca pui pe interior se creaza o punte termica intre  perete si polistiren si ca urmare apare mucegaiul si miros neplacut in casa si deunator pentru sanatate . de indicat este sa pui la exterior si apoi la interior da foarte subtire de max 2 cm ...daca  ai inzolat doar la interiorul peretelui e foarte grav

#1316
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 ionita_adrian, on 11th September 2010, 23:30, said:

polistirenul expandat se foloseste la supra structura iar ce extrudat la infrastruc,pentru supra poti sa folsesti si vata minerala care este mult mai scumpa decat polistirenu, dezavantajele polistirenului sunt putine ele depinzand de faptul cum este el montat pe cladire, astfel intre perete si polistiren trebuie sa se asigure un spatiu de circulare a vaporilor de apa ce se formeaza datorita calduri din interiorul cladirii astfel pe placa de  polistiren se va pune adeziv doar la colturi si in centru, al doilea dezavantaj ar fii adezivul care se aplica peste polistiren trebuie ales cu atentie daca nu este de buna calitate si crapa o sa intre apa in polistiren si mucegaieste si tot asa .....


daca pui pe interior se creaza o punte termica intre  perete si polistiren si ca urmare apare mucegaiul si miros neplacut in casa si deunator pentru sanatate . de indicat este sa pui la exterior si apoi la interior da foarte subtire de max 2 cm ...daca  ai inzolat doar la interiorul peretelui e foarte grav

:rolleyes:
Eu sunt de parere sa te mai documentezi putin inainte de a spune astfel de lucruri... Sau daca nu ai habar, sa te abtii acolo unde este cazul, fara a-i induce in eroare si pe altii.

1. Unde ai vazut tu acel mod de prindere al placilor de polistiren? Vreau si eu sa vad ce producator spune ca se pune adezivul DOAR in colturi si pe centru?? Iar faza cu circularea vaporilor intre perete si polistiren - nu stiu de unde a iesit, eu nu am gasit aceasta recomandare pe nicaieri... Pai daca ar fi asa, de ce toti producatorii de termosistem recomanda si aplicarea adezivului cu "pieptenele" pe placa de polistiren??
2. Mai are rost sa comentez? Puntea termica pare a fi o necunoscuta pentru tine :). Sa intelegem deci ca ...daca nu se pune polistiren pe interior, nu se creeaza punti termice, right? Asta e super tare - s-au rezolvat jumatate din problemele de termoizolare :D

Ceva ceva ai vrut tu sa zici pe acolo, dar exprimarea si info sunt anapoda. De ex: Da, NU este indicat sa se termoizoleze la interior, ci la exterior. Dar intre asta si ce ai spus tu, este o mare diferenta.

Edited by CristiALF, 12 September 2010 - 00:19.


#1317
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Chiar dacă nu m-a întrebat nimeni, nu mă pot abține să nu spun că sînt 99,99% de acord cu cele spuse de CristiALF.  :coolspeak:
Cei 0,01% se referă la faptul că modalitatea de lipire a polistirenului descrisă de ionita_adrian se poate vedea pentru că este practicată, la scară largă, de către... Dorel. Așa că nu se poate spune că "nu se poate pune și așa", ci... "se poate, dar nu este bine".   :thumbdown:

@ gigibarbugiu: Poate că, înainte de a-ți jigni colegii de forum  :nonobad: , ar fi mai bine să-ți direcționezi agresivitatea verbală pe tărîmul ideilor tehnice, venind cu niște argumente care să susțină cele afirmate de tine ("ionut are dreptate si la treaba cu adezivul si cu puntea termica"). :peacefingers:

#1318
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Raduk, nu cred ca ai cu cine... :) Ce stii tu despre punti termice de ex? Sau eu? Suntem niste ageamii pe langa acesti profesionisti.

In alta ordine de idei, observ ca exista multi care cred o adevarata tempenie legata de de faza cu vaporii/apa de sub polistiren. Eu am avut o "echipa" la o casa langa mine, care au pus niste polisitiren si care imi spuneau cum se pune polistirenul: o tampenie gen cordon pe margini dar cu un spatiu in partea st sau dr (nu mai stiu unde a zis :) ) jos, ca sa se scurga apa de la condens prin toate placile pana jos pe sol :). Ba mai mult, omul sustinea ca a fost la instruire/cursuri si asa se pune :). Cand l-am luat usor la puricat intrebandu-l ca avand in vedere punerea in opera in mod tesut a placilor, cum sa se scurga apa daca la placa de jos nu exista orificiu in partea superioara + ca tesute s-au ermetizat automat toate placile, cum naiba si unde se mai scurge picatura de apa?! a dat din colt in colt, nu mai stia ce sa zica :). Unii chiar sunt nesimtiti si se dau mari si tari ca stiu sa puna polistiren cu astfel de metode, iar alti beneficiari sunt de-a dreptul retardati si ei ca nu au putina logia elementara pentru a le demonta in 30 secunde astfel de afirmatii tembele.

Edited by CristiALF, 12 September 2010 - 13:08.


#1319
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 06.03.2005
Recent, am vazut pe un santier de-afara cum, pentru izolarea peretilor se foloseau de urmatorul procedeu:
peretele exterior era compus din doua randuri de caramida, intre ele, interpunandu-se un material izolant (de la distanta parea polistiren).
Nu stiu daca la noi se utilizeaza acest procedeu.

Edited by fabian23, 20 September 2010 - 12:54.


#1320
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 12.04.2006
Asa se construieste in Anglia si in cavitatea de 65 (parca) se introduce vata minerala. Ei se lauda ca-i cu randament mare dar numai cineva in domeni ne poate spune ce si cum!

#1321
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Am o casa P+M fara subsol de 92 mp pe nivel construita din Porotherm 38 tencuita clasic la interior, cu stalpisorii de la colturi placati cu caramida de 12 si centurile placate cu polistiren, pardosela izolata extrudat 3 cm,podul vata minerala 20cm,sigurele punti termice fiind rosturile orizontale de mortar , incazire clasica gaz si calorifere. Imi poate spune cineva care are o casa asemanatoare cu a mea ca si marime si materiale si care a locuit cel putin o iarna in ea inainte sa-i faca termoizolatie cam cat a economisit la facturile de gaze in lunile de iarna dupa placarea cu polistiren? , eventual si cat de gros polistirenul. Va rog date concrete din experienta nu calcule teoretice si marketing . :)
            As dori sa calculez in cati ani se va amortiza investitia intr-o termoizolatie avand in vedere ca preturile la manopera si materiale sunt in continua urcare de cand frenezia reabilitarii termice a cuprins tara noastra . Profitand de faptul ca toate blocurile se reabiliteaza si e criza de meseriasi mi s-a cerut doar manopera pentru decorativa cam cat as plati pentru o tencuiala clasica +tinci .Daca ar fi sa iau in calcul si faptul ca termoizolatia s-ar putea sa aibe o durata de viata limitata si sa necesite o reparatie capitala dupa 25 ani sa zicem ,este posibi sa nu-mi amortizez investitia??  :unsure:

#1322
lentzy1984

lentzy1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.02.2010
am si eu o mare dilema
trebuie sa imi izolez apartamentul saptamana viitoare si inca nu am ajuns la o concluzie clara: sa merita sa pun polistiren de 10 cm sau nu e mare diferenta fata de cel de 5 cm? blocul este din caramida cu goluri. problema ar fi ca eu stau la parter si vecinii de la 2, 3 si 4 au placat deja cu 5 cm iar cel de la 1 nu a placat deloc. ma gandesc cum va arata dupa...

#1323
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Mi-a recomandat cineva (care vinde astfel de produse) utilizarea unui adeziv poliuretanic in tuburi cu aerosol pentru lipirea polistirenului. La prima vedere par a fi numai avantaje (mai rapid, mai usor de montat, mai bun, mai eficace, mult mai usor decat sacii de 25 kg - cu un tub se pot monta cam 10 mp de polistiren) , insa sunt cam circumspect si nu cred in "Zana Maseluta". Too good to be true... Stie cineva mai multe despre acest tip de adeziv? Ii stiu si numele, insa nu vreau sa para a fi reclama. Pur si simplu vreau sa fac cea mai buna alegere in a-mi izola casa (in viitorul apropiat) si cum timpul ma preseaza destul de mult, acest procedeu mi-ar scurta foarte mult perioada de lucru cu polistirenul, nemaivorbind de faptul ca va trebui mare parte din el montat la calcane si nu pot folosi diblurile, fiindu-mi in acest sens de un real folos...

#1324
mariusspuneceva

mariusspuneceva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2010
am placat pana acum doar partea din spate a locuintei cu spuma pentru lipit polistiren ,de la deen braven , si sunt foarte multumit de ea, se aplica usor , fara batai de cap si , a lipit foarte bine placile de polistiren .

#1325
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 CristiALF, on 12th September 2010, 13:46, said:

In alta ordine de idei, observ ca exista multi care cred o adevarata tempenie legata de de faza cu vaporii/apa de sub polistiren. Eu am avut o "echipa" la o casa langa mine, care au pus niste polisitiren si care imi spuneau cum se pune polistirenul: o tampenie gen cordon pe margini dar cu un spatiu in partea st sau dr (nu mai stiu unde a zis :) ) jos, ca sa se scurga apa de la condens prin toate placile pana jos pe sol :). Ba mai mult, omul sustinea ca a fost la instruire/cursuri si asa se pune :). Cand l-am luat usor la puricat intrebandu-l ca avand in vedere punerea in opera in mod tesut a placilor, cum sa se scurga apa daca la placa de jos nu exista orificiu in partea superioara + ca tesute s-au ermetizat automat toate placile, cum naiba si unde se mai scurge picatura de apa?! a dat din colt in colt, nu mai stia ce sa zica :). Unii chiar sunt nesimtiti si se dau mari si tari ca stiu sa puna polistiren cu astfel de metode, iar alti beneficiari sunt de-a dreptul retardati si ei ca nu au putina logia elementara pentru a le demonta in 30 secunde astfel de afirmatii tembele.


Sint 101% de acord cu tine, mai putin chestia legata de tembelism ( cind de fapt este cretinism amestecat cu pseudocunoastere  :thumbdown: )

Pe un alt topic ( cel cu protectia la vapori a termoizolatiei) s-a discutat si rasdiscutat despre vapori si transferul lor prin perete,despre polistiren, despre montare, etc.

Si mereu apareau "doreii" .


Oricum, inca nu-i momentul pt discutii despre vapori+termoizolatie.

"FeMartie" este inca departe........

#1326
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 lentzy1984, on 22nd September 2010, 22:07, said:

am si eu o mare dilema
trebuie sa imi izolez apartamentul saptamana viitoare si inca nu am ajuns la o concluzie clara: sa merita sa pun polistiren de 10 cm sau nu e mare diferenta fata de cel de 5 cm? blocul este din caramida cu goluri. problema ar fi ca eu stau la parter si vecinii de la 2, 3 si 4 au placat deja cu 5 cm iar cel de la 1 nu a placat deloc. ma gandesc cum va arata dupa...

5 cm e un fel de hai sa nu zica lumea ca n-am termoizolat si eu.  :nonobad: 10 cm ar fi grosimea potrivita pentru iernile care vor urma.  :peacefingers:




 Rocknroll, on 22nd September 2010, 23:18, said:

Mi-a recomandat cineva (care vinde astfel de produse) utilizarea unui adeziv poliuretanic in tuburi cu aerosol pentru lipirea polistirenului. La prima vedere par a fi numai avantaje (mai rapid, mai usor de montat, mai bun, mai eficace, mult mai usor decat sacii de 25 kg - cu un tub se pot monta cam 10 mp de polistiren) , insa sunt cam circumspect si nu cred in "Zana Maseluta". Too good to be true... Stie cineva mai multe despre acest tip de adeziv? Ii stiu si numele, insa nu vreau sa para a fi reclama. Pur si simplu vreau sa fac cea mai buna alegere in a-mi izola casa (in viitorul apropiat) si cum timpul ma preseaza destul de mult, acest procedeu mi-ar scurta foarte mult perioada de lucru cu polistirenul, nemaivorbind de faptul ca va trebui mare parte din el montat la calcane si nu pot folosi diblurile, fiindu-mi in acest sens de un real folos...

Eu am folosit un astfel de adeziv si n-as zice ca poti lipi chiar 10 mp, media ar fi undeva pe la 7-8 mp, mai ales daca ai de umplut si cateva rosturi spatii goale ramase si nu mai vrei sa te sui inca odata pe scara sa le umpli cu spuma poliuretanica expandabila. Intr-adevar, reduce foarte mult timpul de lucru, in plus fata de asta, adezivul in sine este un termoizolator, pe cand adezivul pe baza de ciment nu. Corect aplicata pe placa, aceasta spuma, dupa parerea mea va da rezultate mult mai bune decat adezivul, atat ca timp de lucru cat si ca si coeficient de transfer termic. Bineinteles, se impune folosirea de dibluri. 

#1327
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 Inginerul_bv, on 23rd September 2010, 07:55, said:

.................

Eu am folosit un astfel de adeziv si n-as zice ca poti lipi chiar 10 mp, media ar fi undeva pe la 7-8 mp, mai ales daca ai de umplut si cateva rosturi spatii goale ramase si nu mai vrei sa te sui inca odata pe scara sa le umpli cu spuma poliuretanica expandabila. Intr-adevar, reduce foarte mult timpul de lucru, in plus fata de asta, adezivul in sine este un termoizolator, pe cand adezivul pe baza de ciment nu. Corect aplicata pe placa, aceasta spuma, dupa parerea mea va da rezultate mult mai bune decat adezivul, atat ca timp de lucru cat si ca si coeficient de transfer termic. Bineinteles, se impune folosirea de dibluri. 

Merci de raspuns, in primul rand.
1. Ca's 7-8 mp si nu 10 mp n-ar fi un bai...
2. Sper si cred ca va fi aplicat corect, insa ce ma fac la calcane? Mai am doar 20-30 cm intre case... Sigur, voi inchide acel spatiu, cumva, creand o perna de aer, insa, in timp, chiar daca nu va ploua si nu se va scurge apa pe acolo (nu prea va avea cum) cum se va comporta acel polistiren... doar lipit cu acea spuma?

#1328
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 Rocknroll, on 23rd September 2010, 08:03, said:

Merci de raspuns, in primul rand.
1. Ca's 7-8 mp si nu 10 mp n-ar fi un bai...
2. Sper si cred ca va fi aplicat corect, insa ce ma fac la calcane? Mai am doar 20-30 cm intre case... Sigur, voi inchide acel spatiu, cumva, creand o perna de aer, insa, in timp, chiar daca nu va ploua si nu se va scurge apa pe acolo (nu prea va avea cum) cum se va comporta acel polistiren... doar lipit cu acea spuma?

Cred ca acolo ar fi mai bine sa inchideti capetele si sa lasati cateva aerisiri in ambele capete. O perna de aer cred ca e mai buna izolatoare decat polistirenul. Plus de asta nu vad cum ati putea avea acces in cei 30 de cm sa lipiti polistirenul, care oricum lasat neacoperit de o masa de spaclu si o plasa de fibra, nu cred ca s-ar comporta prea bine in timp.

#1329
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Daca nu poate nimeni sa-mi impartasasca din experienta proprie va rog macar niste   pareri argumentate despre cat credeti ca s-ar reduce consumul de gaz in cazul meu in urma placarii cu polistiren 5 cm ca sa stiu daca merita sa izolez s-au nu ? Credeti ca este posibil sa obtin o scadere a consumului de gaz cu macar 15-20 la suta??  :roll:
Va spun inca odata carecateristicile casei:
zidarie porotherm 38, termopane duble 5 camere argon
P+M 90 mp pe nivel total 185 mp 148 suprafata utila.
fara subsol placa de jos izolata cu extrudat de 3 pe exterior
centurile placate cu polistiren de 5 si stalpisorii cu porotherm 11,5
mansarda izolatie vata minerala 20 cm
incalzirea cu centrala gaz 30 kw +calorifere
Multumesc anticipat pt orice idee :D

#1330
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Stimati colegi forumisti

Spuneti-mi si mie din experienta sau pregatirea dvs. cum e mai bine. Am decis pe exteriorul casei sa pun polistiren expandat de 15 cm (initial doream de 20, dar diferenta de bani platita nu este direct proportionala cu cea de avantaj termic). La interiorul casei intentionez sa plachez peretii cu rigips de 125 mm.

Credeti ca e bine sa pun si in spatele rigipsului un strat de vata minerala de 5 cm?

Daca ar fi sa ma iau strict numai dupa parerea mea, cred ca nu trebuie din 2 motive:
1. Ar fi bine sa las peretele de caramida sa respire macar pe una din parti.
2. Avand acel strat de vata minerala la interior, caldura de la sursele de incalzire din casa nu se mai inmagazineaza atat de usor in peretele de caramida. Nu stiu cat de adevarata e vorba asta, dar stiti si voi ca in popor se zice ca daca se incalzeste peretele in sine, nu mai ai asa mari probleme cu mentinerea caldurii in incaperi.

O a doua problema ar fi ca nu prea inteleg cum trebuie sa izolelz suplimentar fata de izolatia normala stalpii, boiandrugii, centurile din beton armat. Finndca aici ar fi cele mai mari punti termice.

#1331
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 Inginerul_bv, on 23rd September 2010, 10:59, said:

Cred ca acolo ar fi mai bine sa inchideti capetele si sa lasati cateva aerisiri in ambele capete. O perna de aer cred ca e mai buna izolatoare decat polistirenul. Plus de asta nu vad cum ati putea avea acces in cei 30 de cm sa lipiti polistirenul, care oricum lasat neacoperit de o masa de spaclu si o plasa de fibra, nu cred ca s-ar comporta prea bine in timp.

Ma gandisem si la cate o gura de aerisire in partea de jos a inchiderii respective, plus o scafa de beton, in panta, de la un capat spre gura de aerisire respectiva, pentru eventualele scurgeri de apa. In plus, ma gandesc sa nu renunt la acel polistiren si daca e lipit cum trebuie (cu adezivul respectiv), poate ca nu e o problema lipsa ulterioara a masei de spaclu si a plasei de fibra. Iar intre polistirenul aplicat si casa de calcan ar trebui sa pun ceva (un fel de proptea, ma gandesc...) pentru a sta polistirenul (chiar lipit) mai fix. Ce-as putea sa pun, ai vreo idee?  :huh:

#1332
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 balexe, on 23rd September 2010, 15:54, said:

[...] Credeti ca e bine sa pun si in spatele rigipsului un strat de vata minerala de 5 cm? [...]
Din ce material sînt făcuți pereții exteriori? Ce grosime au?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate