Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1279
umttmro

umttmro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.02.2007
Îți spun eu unul "netehnic", care o să te doară mai tare decît cele tehnice: prețul.  :naughty:
O posibilă problemă tehnică ar putea fi permisivitatea la vapori.  :peacefingers:
[/quote]

Hm, ce repede mi-a trecut pofta de grafice si tabele cind am auzit minunatul cuvintul "pretul"  :bigwhitegrin:
Si totusi, e sigura treaba asta cu permisivitatea la vapori sau e doar o alta legenda raspovestita de Dorel?

#1280
stvaly

stvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2008

View Postadizaha, on 18th July 2007, 19:52, said:

eu am peretii din porotherm de 38 si vreau sa pun cel putin de 10 expandat.

constructorul cica mare branza nu fac cu combinatia asta.
nici nu mai stii ce sa mai crezi....
postul e vechi dar daca eu l-am citit poate mai citesc si altii, deci:

urmeaza sa-mi construiesc o casa si am toata ambitia sa o fac pasiva, ma ajuta si clima (Constanta).

De cateva zile fac calcule in PHVP ( pentru cine nu stie este un fisier excel facut de passivhaus institut germania pentru calcule inainte de proiectare a casei)

pentru a da un raspuns am modificat putin datele pentru casa mea sa vad rezultatul cu porotherm de 38 si consumul estimat pentru incalzire a rezultat:
-7638 kWh/an fara polistiren si
-3348 kWh/an cu 100mm polistiren

(suma asta in kWh este daca ai incalzi doar cu curent electric casa - cu gaz trebuie facuta conversia si pus randamentul centralei termice pentru a afla mc de gaz   dar raportul ramane acelasi cu si fara polistiren)

deci?! :) concluzia e simplu de tras - doar porotherm nu este suficient

p.s. eu voi folosi BCA de 25cm si polistiren de 20cm
sistemul de ventilatie este luat in calcul de la inceput fara discutii

#1281
MikeC

MikeC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.06.2008
Salut,

as dori niste preturi actualizate la polistiren extrudat de calitate ca sa-l pun in pardoseala (densitate minim 35). Am folosit URSA anul trecut la elevatiile subsolului, dar acum nu reusesc sa-l mai gasesc la distribuitorul de anul trecut. Preferabil zona Galati/Braila, dar orice distribuitor care se respecta ar trebui sa includa transportul cand e vorba de peste 300mp de polistiren.

Multumesc anticipat,
Mike

#1282
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postumttmro, on 24th July 2010, 00:55, said:

Si totusi, e sigura treaba asta cu permisivitatea la vapori sau e doar o alta legenda raspovestita de Dorel?


101% sigura.

Categoric NU extrudatului pe pereti!

Punct!

#1283
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Salutare!

Am ajuns efectiv la placarea cu polistiren. Pana acum eram hotarat sa pun polistiren de 20 cm expandat pe pereti, densitate min 16. Mentionez ca peretii casei sunt facuti din caramida Porotherm Wienerberger 25 cm.
Acum vine un tip (de treaba de altfel) care imi spune ca nu trebuie sa pun mai gros de 10 cm polistirenul. Si-mi explica el ca ce e e peste 8 cm grosime e frectie si produce avantaje doar de la temperaturi sub -50 grade Celsius (adica nu in Romanica) si ca arunc banii degeaba pe un volum de polistiren dublu, nefiind necesar acest lucru.
Acum ce este mai culmea este ca tipul e chiar cel care trebuie sa-mi vanda polistirenul, deci interes ar avea sa ma combine sa iau cat mai mult. Si, credeti-ma, ca este exclusa varianta ca nu are pe stoc polistiren de 20 cm, fiindca e producator si poate sa mi-l taie la cat vreau eu.

Deci?????

#1284
stvaly

stvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2008

View Postbalexe, on 4th August 2010, 23:36, said:

Salutare!

Am ajuns efectiv la placarea cu polistiren. Pana acum eram hotarat sa pun polistiren de 20 cm expandat pe pereti, densitate min 16. Mentionez ca peretii casei sunt facuti din caramida Porotherm Wienerberger 25 cm.
Acum vine un tip (de treaba de altfel) care imi spune ca nu trebuie sa pun mai gros de 10 cm polistirenul. Si-mi explica el ca ce e e peste 8 cm grosime e frectie si produce avantaje doar de la temperaturi sub -50 grade Celsius (adica nu in Romanica) si ca arunc banii degeaba pe un volum de polistiren dublu, nefiind necesar acest lucru.
Acum ce este mai culmea este ca tipul e chiar cel care trebuie sa-mi vanda polistirenul, deci interes ar avea sa ma combine sa iau cat mai mult. Si, credeti-ma, ca este exclusa varianta ca nu are pe stoc polistiren de 20 cm, fiindca e producator si poate sa mi-l taie la cat vreau eu.

Deci?????

Eu am facut calcule pentru casa mea si diferentele sunt destul de mari intre placare cu 100mm si placare cu 200mm. Singura problema la polistiren peste 80mm (din ce am citit) poate fi permisivitatea la vapori si daca nu ai ventilatie in casa nu e bine.
Daca imi dai datele casei tale pot sa-ti fac un calcul aproximativ la necesarul de energie pentru incalzire.Am nevoie de dimensiunile peretilor exteriori si ale ferestrelor/usilor si orientarea + materialele din care sunt facuti peretii si acoperisul, izolare fundatie, etc.

#1285
marasescusebastian

marasescusebastian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.03.2008
Am tras singur concluziile la intrebarea de ce fisureaza masa de spacu,din pacate am invatat pe casa mea  mai precis pe o latura a casei.Al doilea strat se da dupa ce primul se usuca complet.Eu am dat al doilea strat a doua zi de groaza sa nu mia tot mut la schela si am luat teapa a inceput sa fisureze,in locurile unde am lasat primul strat sa se usuce nu am probleme asa ca mare grija.Uni se intreaba ce este solutia cu care am dat pe placa in filmuletul de pe toutube este apa deoarece adera spuma mult mai bine.Am observat ca daca nu se agita bine tubul de spuma,spuma nu adera foarte bine pe suprafata de contac.Era un destept pe aici care ma critica ca am pus spuma direct pe placa si nu direct pe perete.Prima data am incercat direct pe perete dar fiind intr-o zona in care bate vantul zilnic am patit ca zboara spuma de pe perete direct in cap sau daca te iei dupa ce scrie pe tub si stai 10 min sau 15 nu mia stiu exact cat scrie nu se mai lipeste placa.Eu am stat maxim 5 min deoarece am vazut ca e timpul optim.Poti sa vizionezi 1000 de filmulete meseria se invata lucrand.Acum stau sa ma gandesc cum sa repar greseala facut,m-am gandit ca o sa trag cu spaclu pe directia fisurilor ca sa le maresc si o sa mai trag o mana de adeziv.Astept si alte idei ,sau merge cu ceva rasina tip silicon?dar nu cred ca patrunde in fisuri care au marimea unui fir de par.Rog pe cei cu comentarii rautacioase sa se abtina de la comentarii.

#1286
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007

View Poststvaly, on 6th August 2010, 11:43, said:

Eu am facut calcule pentru casa mea si diferentele sunt destul de mari intre placare cu 100mm si placare cu 200mm. Singura problema la polistiren peste 80mm (din ce am citit) poate fi permisivitatea la vapori si daca nu ai ventilatie in casa nu e bine.
Daca imi dai datele casei tale pot sa-ti fac un calcul aproximativ la necesarul de energie pentru incalzire.Am nevoie de dimensiunile peretilor exteriori si ale ferestrelor/usilor si orientarea + materialele din care sunt facuti peretii si acoperisul, izolare fundatie, etc.

Pai si ce sa inteleg pana la urma? E bine sau nu sa pui mai gros de 80 mm?
Referitor la dimensiuni: Parterul este din compus dintr-un dreptunghi de 10m / 7m la care este lipita o bucatarie de 6m / 3m. Spatiile vitrate sunt foarte mari, aproximativ 20 de mp numai la parter, majoritatea orientati sipre NV si NE. Mansarda este retrasa (nu are aceeasi suprafata ca si parterul) si este compusa dintr-un dormitor si o baie (max. 30 de mp tot). La fel si aici sunt spatii vitrate imense. Toate ferestrele sunt din tripan.
Casa este construita din Porotherm de 25cm, fundatia va fi izolata inainte de turnarea sapei cu polistiren extrudat (cred ca de 5 cm), iar acoperisul va fi acoperit cu tigla metalica, iar izolatia termica intentionez sa i-o fac cu vata minerala de 20 cm

#1287
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
O poza sugestiva cu "asa nu!", de la vecina mea. Mai mult ca sigur, cauzele sunt urmatoarele:
- utilizarea polistirenul extrudat in locul celui expandat
- daca tot a fost utilizat extrudatul, nici macar nu a fost zgariat pentru o mai buna aderenta
- proasta montare a plasei de fibra, mai exact pusa direct peste polistiren dupa care s-a aplicat mana de spaclu, in loc de inglobarea acesteia in mana de spaclu care trebuia data inainte.
Din "fericire" pentru vecina mea, ea acum da structurata si noua echipa ii va reface masa de spaclu + plasa, asa cum trebuie (este a 2-a fatada afectata, una din ele a fost deja rectificata). Oricum personal raman la parerea ca extrudatul este o idee cat se poate de proasta pentru fatada. Din pacate insa, vecina mea nu a tinut cont de acest sfat atunci cand i l-am dat (la inceput..)

Attached Files



#1288
hadul

hadul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2006
as vrea sa va intreb daca a folosit careva dintre dvs tencuiala decorativa de la danke- danke struktur, sau vreun produs similar (tecuiala decorativa aplicabila prin roluire)
danke struktur

si daca stiti ceva despre consumul per mp, cum se comporta, cum evolueaza in timp

Edited by hadul, 11 August 2010 - 10:46.


#1289
acdmarian

acdmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010

View PostCristiALF, on 12th July 2010, 02:06, said:

Am si eu cateva intrebari referitoare la operatiunea de placare cu polistiren:
........................
- peste polistiren cate "maini" de adeziv trebuiesc date? Una in care se inglobeaza plasa si inca una peste, care se driscuieste?

ma intereseaza si pe mine aceste lucruri. este obligatoriu driscuirea ultimului strat ? cu ce se fel de drisca se face aceasta operatie si la cat timp de la aplicarea adezivului ?

pt a iesi peretele placat cat mai drept, e nevoie sa se foloseasca sfoara ca la zidarie sau e suficient un dreptar ?

#1290
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View Postacdmarian, on 23rd August 2010, 21:33, said:

ma intereseaza si pe mine aceste lucruri. este obligatoriu driscuirea ultimului strat ? cu ce se fel de drisca se face aceasta operatie si la cat timp de la aplicarea adezivului ?

pt a iesi peretele placat cat mai drept, e nevoie sa se foloseasca sfoara ca la zidarie sau e suficient un dreptar ?

Nu este obligatoriu, insa daca nu mai urmeaza nimic dupa.. pentru o "fata comerciala" cat mai buna.. e necesar!
Pentru placare dreapta e suficient si u n dreptar, parerea mea..

#1291
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Am vazut ca Weber are in oferta un pentru masa de spaclu pentru polistiren un adeziv alb. A facut cineva fatade cu asa ceva? Cum iese?

#1292
acdmarian

acdmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
la ce suprafate sunt necesare profile pentru rosturi de dilatatie ?
am o fatada de aprox. 100mp (12lungime x 9inaltime) fara niciun geam si nu stiu daca este nevoie de acele rosturi de dilatatie intre placile de polistiren.

#1293
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

View Postbalexe, on 4th August 2010, 23:36, said:

Salutare!

Am ajuns efectiv la placarea cu polistiren. Pana acum eram hotarat sa pun polistiren de 20 cm expandat pe pereti, densitate min 16. Mentionez ca peretii casei sunt facuti din caramida Porotherm Wienerberger 25 cm.
Acum vine un tip (de treaba de altfel) care imi spune ca nu trebuie sa pun mai gros de 10 cm polistirenul. Si-mi explica el ca ce e e peste 8 cm grosime e frectie si produce avantaje doar de la temperaturi sub -50 grade Celsius (adica nu in Romanica) si ca arunc banii degeaba pe un volum de polistiren dublu, nefiind necesar acest lucru.
Acum ce este mai culmea este ca tipul e chiar cel care trebuie sa-mi vanda polistirenul, deci interes ar avea sa ma combine sa iau cat mai mult. Si, credeti-ma, ca este exclusa varianta ca nu are pe stoc polistiren de 20 cm, fiindca e producator si poate sa mi-l taie la cat vreau eu.

Deci?????
Cu cat ai polistirenul mai gros cu atat vei plati mai putin la incalzirea, racirea casei..

#1294
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nu intotdeauna, ideea e ca daca ai tavan, subsol si ferestre pe care intra frigul si sufla vantul poti sa pui pe pereti polistiren si de 1m ca tot nu tine de cald.
La o casa normala la care pierderile prin pereti sunt de ex. 30% din caldura, deci daca le elimini consumul total nu va scadea mai jos de 70% din cel initial, indiferent cat de bine-s izolati peretii.  Daca peretele izoleaza de 3 ori mai bine ajungi la un consum de 80% din cel initial. Daca izoleaza de 30 de ori mai bine ajungi la un consum de 71% din cel initial, deci ... reducand de 3x pierderile in pereti scazi consumul total cu 20%, reducand de 30 de ori mai bine scazi consumul total cu inca 9% ... marind de inca 10 ori izolatia nu obtii nici jumate din beneficiul obtinut prin triplarea initiala.., e clar ca de la un punct incolo folosesti mai bine banii daca-i bagi in performanta acoperisului, ferestrelor, etc... sau pastrandu-i pentru cu totul altceva.

Polistirenul foarte gros are sens cand si celelalte elemente izoleaza foarte bine - si nu conteaza ca-i romania sau nu.

Edited by blimpyway, 26 August 2010 - 09:36.


#1295
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
pentru un apartament din bloc comnist ce se recomanda? si cam care ar fii pretul pe mp cu tot cu manopera si materiale? am cam 35 de mp.

#1296
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
se recomanda sa
- faceti toata scara (coloana) nu un singur apartament.
- acordul vecinilor/administratiei
- Polistiren mai spre 10cm desi si 5cm face o diferenta.

Preturile pot sa sara de 100ron/mp, dar am vazut la buzau ca s-a pus anu trecut si cu 50ron/mp polistiren de 5

Depinde probabil si de etaj, una e sa lucrezi la parter, alta sa ridici o schela pana la et.3-4 si alta sa lucrezi alpinistic, atarnat in corzi la etajele 6-10

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate