Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Investitie internet cafe

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
massacre

massacre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.05.2006
Cine vrea sa investeasca intr-o afacere Internet Caffe in Deva, rog sa ma contacteze pe [email protected] sau 0788937545 sau pe ym: massacredeva . O afacere foarte profitabila.

#2
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
in urma cu 5 ani categoric profitabila.
astazi existe retea optica acasa , retele de cartier...

#3
massacre

massacre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.05.2006

 cutler, on Mar 20 2007, 10:22, said:

in urma cu 5 ani categoric profitabila.
astazi existe retea optica acasa , retele de cartier...


Intradevar exista si retele si de toate, dar cand intr-un asemenea oras cu 70.000 locuitori si cu foarte multi turisti nu mai exista nici un internet cafe... cred ca poate deveni o afacere profitabiala. Toate salile de internet care au fost sau inchis deoarece nu aveau licente si au luat niste amenzi usturatoare.

#4
C05T1N

C05T1N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.03.2007
Este inca o afacere profitabila, din punctul meu de vedere.

My advice - fa-o cu cap si nu incerca sa pacalesti costurile!

#5
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
massacre - Parerea mea este ca te bagi intr-o afacere cu risc extrem de crescut de faliment. Costuri extrem de crescute cu licentele+chirie+calculatoare+internet. NetCeffe a fost odata - tu de ce crezi ca au inchis? Simplu pentru ca nu mai aduceau profit. In general turistii sunt "turistii" pentru ca vor sa se odihneasca, sa se plimbe si nu sa navigheze pe net, asa ca nu cred ca e bine sa te bazezii pe turisti, iar locuitorii orasului banuiesc ca majoritatea au internet acasa sau la munca.

#6
massacre

massacre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.05.2006

 daniel21, on Mar 20 2007, 10:35, said:

massacre - Parerea mea este ca te bagi intr-o afacere cu risc extrem de crescut de faliment. Costuri extrem de crescute cu licentele+chirie+calculatoare+internet. NetCeffe a fost odata - tu de ce crezi ca au inchis? Simplu pentru ca nu mai aduceau profit. In general turistii sunt "turistii" pentru ca vor sa se odihneasca, sa se plimbe si nu sa navigheze pe net, asa ca nu cred ca e bine sa te bazezii pe turisti, iar locuitorii orasului banuiesc ca majoritatea au internet acasa sau la munca.

Ultimul internet cafe sa inchis acum 1 luna. Aveam cunostinte care lucrau acolo si am reusit sa fac rost de rapoartele cu incasarile. Incasau numai pe internet in 24 de ore 3.5 - 4 milioane. Mai aveau ceva servicii gen: bar, xerox, magazin cd, hardware care mai aduceau si alea un profit lunar cat sa scoata chiria si salariile. Deci facand un calcul simplu numai calculatoarele produceau aproximativ 100 de milioane lunar, din care 10 milioane era curentul si 5 milioane internetul. Ramanea cu 85 de milioane in luna lunar. Sala sa inchis deoarece nu avea nici o licenta si a luat amenda de 500 si ceva de milioane, care trebuiau platiti intr-un timp foarte rapid (parca o luna sau doua nu stiu exact.). Deci parerea mea este: o afacere profitabila atata timp cat ramai cu peste 2000 de euro in mana lunar. Si turistii care sunt majoritatea straini chiar au nevoie de internet. Nu te poti baza 100% pe ei da 30-40% conteaza si ei.

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Pai sti ce nu inteleg eu? De ce internetul de care zici tu nu si-au luat licente? Pentru ei era mult mai simplu sa-si fi cumparat licente, aveau deja locatia, aveau calculatoare, angajati, etc, daca si-au luat amenda cu atat mai mult trebuiau sa tina deschisa ca sa-si poata plati amenda. Ai grija aici si incearca sa gesesti motivul exact al inchiderii. Ce norme europene trebuie sa indeplinesti pentru internet cafee? (daca exista asa ceva). Cerceteaza bine - bine sa nu arunci cu banii pe fereasta. Cam care este suma estimata pentru 6 Luni de functionare? (calculatoare, internet, licente, chirie, angajati, (firma daca nu ai S.R.L)

#8
massacre

massacre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.05.2006

 daniel21, on Mar 20 2007, 10:53, said:

Pai sti ce nu inteleg eu? De ce internetul de care zici tu nu si-au luat licente? Pentru ei era mult mai simplu sa-si fi cumparat licente, aveau deja locatia, aveau calculatoare, angajati, etc, daca si-au luat amenda cu atat mai mult trebuiau sa tina deschisa ca sa-si poata plati amenda. Ai grija aici si incearca sa gesesti motivul exact al inchiderii. Ce norme europene trebuie sa indeplinesti pentru internet cafee? (daca exista asa ceva). Cerceteaza bine - bine sa nu arunci cu banii pe fereasta. Cam care este suma estimata pentru 6 Luni de functionare? (calculatoare, internet, licente, chirie, angajati, (firma daca nu ai S.R.L)

Licente nu si-au luat din prostia lor... au crezut ca in romania inca mai merge cu mita cu una cu alta. Intradevar mai merge dar nu aici.... Nu au mai tinut deschis pt ca au bagat firma in faliment au facut ceva mismasuri economice in asa fel incat sa nu mai plateasca amenda... De norme europene m-am interesat si chiar nu am gasit niciunde asa ceva. Investitia ar fi cam de 17-20.000 de euro pt ceva occidental.

#9
ErReaa

ErReaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.08.2006

 massacre, on Mar 20 2007, 08:57, said:

Licente nu si-au luat din prostia lor... au crezut ca in romania inca mai merge cu mita cu una cu alta. Intradevar mai merge dar nu aici.... Nu au mai tinut deschis pt ca au bagat firma in faliment au facut ceva mismasuri economice in asa fel incat sa nu mai plateasca amenda... De norme europene m-am interesat si chiar nu am gasit niciunde asa ceva. Investitia ar fi cam de 17-20.000 de euro pt ceva occidental.

daca ai banii astia 20 000 euro,faci o sala buna.Iei calculatoare performante, pe care sa ruleze fin orice joc,care e cerut,etc.Daca sunt multi interesati de gaming,faci bani.Practic salile care sunt acum pe piata din asta traiesc,din cei care aciveaza in campionate nationale de fifa,cs etc si cei dependenti care fura bani de acasa ptr o ora.Pui preturi rezonabile ptr oricine sau preturi mai mari cu anumite oferte dc sta mai mult de 3-4 ore etc.Daca gasesti spatiu pe langa centrul orasului cred ca e perfect mai ales daca zici ca nu sunt sali.bafta

#10
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

 massacre, on Mar 20 2007, 12:26, said:

Intradevar exista si retele si de toate, dar cand intr-un asemenea oras cu 70.000 locuitori si cu foarte multi turisti nu mai exista nici un internet cafe... cred ca poate deveni o afacere profitabiala. Toate salile de internet care au fost sau inchis deoarece nu aveau licente si au luat niste amenzi usturatoare.

Pai si daca e asa o afacere profitabila de ce au inchis? ca nu aveau licente? pai de ce nu le-au cumparat :D. Profit 2000Euro pe luna si nu si-au permis licente? o licenta windows costa in jur de 100Euro pt persoane fizice. Nu stiu la firme cat costa dar oricum iti iei mai multe licente si sigur ai discount. Pt. 1000-2000 de euro licentele trebuie sa fii nebun sa nu le achizitionezi, mai ales ca nu trebuie reinnoite, ai cumparat-o si e a ta pe viata. si asta in conditiile in care in prima luna ti le-ai amortizat. :)
Stiu si eu la mine in oras cateva internet cafe-uri si merg doar pentru ca si le-au facut acasa si mai scot un ban cu copiii care mai joaca cate un counter. Daca ar platii si o chirie sigur nu ar mai fi pe piata ;)

Si daca ar fi totusi cineva interesat, de ce ar trebuii sa te contacteze pe tine? Ce ii pui la dispozitie?

10x

Edited by Arpi, 24 March 2007 - 07:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate