Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8276 replies to this topic

#73
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Investitia intr-o pompa de caldura (eventual cu reversor) este imensa raportat la solutiile conventionale. Investitia se amortizeaza in cativa ani, dar intai trebuie sa ai o asemenea suma alocata.

#74
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
Eko - modele PdC 5,5-18kW, apa-apa, potrivite pt cladiri unde exista deja o centrala termica si care prin folosirea PdC duce la economii enorme de caldura si apa calda. Centrala termica existenta este o susa energetica suplimentara in cazul temperaturilor foarte scazute, functia de comanda si control fiind preluata de computerul PdC (in lipsa unei centrale termice se poate achizitiona rezistenta electrica Thermia in trei trepte 3-6-9 kW ca si complement).Climatizarea se poate asigura prin achizitionarea modului de racire pasiva/activa auxiliar. 5662 € (Eko 55)

Duo - modele PdC 6-12kW, apa-apa, potrivita pt cladiri unde necesarul de apa calda este mare. In Duo este inclusa rezistenta electrica Thermia in trei trepte 3-6-9 kW care va actiona ca complement al pompei de caldura la temperaturi foarte scazute.Climatizarea se poate asigura prin achizitionarea modului de racire pasiva/activa auxiliar. 6321 € (Duo 6)

Diplomat TWS - modele PdC 6-12kW, apa-apa; ofera o solutie completa pentru incalzire si apa calda menajera (preparator TWS de 180l este inclus). In Diplomat este inclusa rezistenta electrica Thermia in trei trepte 3-6-9 kW care va actiona ca si complement al pompei de caldura la temperaturi foarte scazute. Climatizarea se poate asigura prin achizitionarea modului de racire pasiva/activa auxiliar. 7196 € (Diplomat 6)

Comfort TWS- modele PdC 6-10kW, apa-apa; ofera o solutie completa pentru incalzire, apa calda menajera (preparator TWS de 180l este inclus) si racire (modul racire pasiva este inlcus). In Comfort este inclusa rezistenta electrica Thermia in trei trepte 3-6-9 kW care va actiona ca complement al pompei de caldura la temperaturi foarte scazute.  6945,24 €

Atria - modele PdC 6-12kW, apa-aer (nu necesita forare de puturi si asigura energia necesara pana la -20°C); ofera o solutie completa pentru incalzire si apa calda menajera (preparator TWS de 180l este inclus). In Atria este inclusa rezistenta electrica Thermia in 5 trepte 3-6-9-12-15 kW care va actiona ca si complement al pompei de caldura la temperaturi foarte scazute. Climatizarea se poate asigura prin achizitionarea modului de racire pasiva/activa auxiliar. 8450 € (Atria 6)

Robust - modele PdC 22-45 kW, apa-apa; pentru incalzire de imobile mari. Adresati-va partenerilor nostri pentru informatii detaliate si oferta de pret. Conform oferta Partener

Produse auxiliare Thermia - oferim o serie de produse auxiliare necesare in realizarea solutiei de incalzire/apa calda/climatizare: preparatoare de apa calda 300-1000 l; schimbatoare de caldura pentru panza freatica, filtre; pompe de circulatie; modul de racire, etc. Adresati-va partenerilor nostri pentru informatii detaliate si preturi. Conform oferta Partener

#75
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostLED, on Feb 2 2008, 19:36, said:

Investitia intr-o pompa de caldura (eventual cu reversor) este imensa raportat la solutiile conventionale. Investitia se amortizeaza in cativa ani, dar intai trebuie sa ai o asemenea suma alocata.

Daca ai un consum mic cu incalzirea de 400...500 de Euro pe an in cat timp se amortizeaza?

#76
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
In multi ani. :) Fa doar cel mai simplu calcul impartind suma de ~6000 de euro la 500. Asta asa, in cel mai empiric mod...pentru ca trebuie sa iei in calcul mai multe variabile.

#77
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
gelunechifor  

As dori sa stiu care ar fi solutia mea pt incalzirea unei cladiri P+1+M de aprox . 600 m2 locuibil, ce contine 6 apartamente a cate 3 camere fiecare (aprox. 100m2/apart.). Ma intereseaza mai multe solutii, pompe individuale, de bloc, prepararea apei calde menajere, pompe hibrid (cu panouri solare) etc. Ce imi recomanzi, pt o zona unde nu exista gaz metan?
As dori sa stiu investitia initiala + costuri de exploatare

Multumesc Anticipat!

#78
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlifestyle2000, on Feb 7 2008, 22:50, said:

gelunechifor  

As dori sa stiu care ar fi solutia mea pt incalzirea unei cladiri P+1+M de aprox . 600 m2 locuibil, ce contine 6 apartamente a cate 3 camere fiecare (aprox. 100m2/apart.). Ma intereseaza mai multe solutii, pompe individuale, de bloc, prepararea apei calde menajere, pompe hibrid (cu panouri solare) etc. Ce imi recomanzi, pt o zona unde nu exista gaz metan?
As dori sa stiu investitia initiala + costuri de exploatare

Multumesc Anticipat!


V-am trimis un pm!

Cu respect gelunechifor!

#79
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postlifestyle2000, on Feb 7 2008, 22:50, said:

gelunechifor  

As dori sa stiu care ar fi solutia mea pt incalzirea unei cladiri P+1+M de aprox . 600 m2 locuibil, ce contine 6 apartamente a cate 3 camere fiecare (aprox. 100m2/apart.). Ma intereseaza mai multe solutii, pompe individuale, de bloc, prepararea apei calde menajere, pompe hibrid (cu panouri solare) etc. Ce imi recomanzi, pt o zona unde nu exista gaz metan?
As dori sa stiu investitia initiala + costuri de exploatare

Multumesc Anticipat!

Recomandarea nr 1 e off topic, si ar fi: fiecare locatar sa aiba propriul sistem, altfel se lasa cu scantei. Nimic comun... totul separat.

Revenind: depinde si de zona solara, la panourile solare. Constanta e cea mai buna, Baragan e OK, la munte scade eficienta.

Apoi conteaza daca e in centrul capitalei sau intr-o comuna, in ultimul caz o centrla clasica pe lemne e OK, in primul trebuie o centrala moderna pe lemne sau pe curent electric cu incalzire in pardoseala + panouri solare.

Depinde mult si de locatari, daca sunt dispusi sa care lemne ca sa faca economie, sau sa plateasca mai mult si sa aiba confort...

#80
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostDani Mois, on Feb 8 2008, 06:18, said:

Recomandarea nr 1 e off topic, si ar fi: fiecare locatar sa aiba propriul sistem, altfel se lasa cu scantei. Nimic comun... totul separat.

Revenind: depinde si de zona solara, la panourile solare. Constanta e cea mai buna, Baragan e OK, la munte scade eficienta.

Apoi conteaza daca e in centrul capitalei sau intr-o comuna, in ultimul caz o centrla clasica pe lemne e OK, in primul trebuie o centrala moderna pe lemne sau pe curent electric cu incalzire in pardoseala + panouri solare.

Depinde mult si de locatari, daca sunt dispusi sa care lemne ca sa faca economie, sau sa plateasca mai mult si sa aiba confort...

referitor la varianta ct. electrica,incalzire pardoseala si panouri solara,intrebasem si eu ceva pe dl.Mois,dar nu vrea sa-mi raspunda(referitor la aportul solar in toata combinatia asta).

#81
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcaldut, on Feb 8 2008, 08:42, said:

referitor la varianta ct. electrica,incalzire pardoseala si panouri solara,intrebasem si eu ceva pe dl.Mois,dar nu vrea sa-mi raspunda(referitor la aportul solar in toata combinatia asta).

Puterea radiatiei totale (directa si difuza) in luna ianuarie este cuprinsa intra 25 si 30 KW/m2 suprafata
orizontala. Din asta daca preiei 80...90% e perfect.
In Decembrie e mai rau in schimb.
Calculeaza singur.

#82
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcipaul, on Feb 8 2008, 07:07, said:

Puterea radiatiei totale (directa si difuza) in luna ianuarie este cuprinsa intra 25 si 30 KW/m2 suprafata
orizontala. Din asta daca preiei 80...90% e perfect.
In Decembrie e mai rau in schimb.
Calculeaza singur.

nu calcule teoretice vroiam Cipaule,ma gindeam ca are exemple concrete.
sau poate posteaza cineva,care are,macar,suprafete incalzite,putere centrala....si eventual o factura la curent electric.

#83
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcaldut, on Feb 8 2008, 09:18, said:

nu calcule teoretice vroiam Cipaule,ma gindeam ca are exemple concrete.
sau poate posteaza cineva,care are,macar,suprafete incalzite,putere centrala....si eventual o factura la curent electric.

Daca vrei consum de curent electric real vezi la topicul cu: incalzire electrica prin pardoseala.
Ideea e ca daca nu ai o casa f. bine izolata (cazul tau) nu te poti incalzi doar cu panouri solare
cum sustinea cineva, pt. ca nu ai suprafata suficienta pe bloc pt. ele.

#84
florinita

florinita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.02.2008
Pot sa-mi fac singur o instalatie de incalzire cu pompa de caldura?

#85
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcipaul, on Feb 8 2008, 09:56, said:

Daca vrei consum de curent electric real vezi la topicul cu: incalzire electrica prin pardoseala.
Ideea e ca daca nu ai o casa f. bine izolata (cazul tau) nu te poti incalzi doar cu panouri solare
cum sustinea cineva, pt. ca nu ai suprafata suficienta pe bloc pt. ele.
am suprafata,slava domnului,cred ca vreo 100 mp,da numa cu solar,e clar ca nu se poate.pina si producatorii de sisteme neconventionale,precizeaza ca e necesar si de o a doua sursa ptr. aport energetic,asta in ciuda reclamei agresive si a cuvintelor,numai la superlativ.

#86
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

View Postflorinita, on Feb 9 2008, 16:07, said:

Pot sa-mi fac singur o instalatie de incalzire cu pompa de caldura?
da.......daca-ti calculeaza cineva energia de care ai nevoie si sa urmezi sfatul instalatorului .........am mai vandut asa ......numai punerea in functiune e indicat sa o faca un instalator

#87
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
90% din imobilele care se construiesc acum in "VestEU" se incalzesc cu pompe de cladura

Cea mai mare problema sunt forajele. Cost mai mult decat pompa. Problema e ca acel sistem prin care scoti apa dintr-un foraj si deversezi in altul nu functioneaza in Romania. Mai precis un foraj nu " inghite " cad da altul - si asta datorita nivelului ascensional al stratelor de apa . Solutia e sistemul U .

Nu cred in viitorul acestui sistem aer-aer. E ilogic. Cand ai nevoie de caldura mai multa randamentul lui e mai slab.

#88
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostVODAFONUL, on Feb 12 2008, 13:36, said:

90% din imobilele care se construiesc acum in "VestEU" se incalzesc cu pompe de cladura

Cea mai mare problema sunt forajele. Cost mai mult decat pompa. Problema e ca acel sistem prin care scoti apa dintr-un foraj si deversezi in altul nu functioneaza in Romania. Mai precis un foraj nu " inghite " cad da altul - si asta datorita nivelului ascensional al stratelor de apa . Solutia e sistemul U .

Nu cred in viitorul acestui sistem aer-aer. E ilogic. Cand ai nevoie de caldura mai multa randamentul lui e mai slab.

Chiar 90%?
Poate ai ceva date statistice ca eu nu prea cred.

Puturi oricum trebuie sa faci cel putin 3, din unul scoti si in altele deversezi. Nu cred ca in Romania e legal sa deversezi apa in put, care poate fi o problema mare.
Problema mare e ca orice put se colmateaza dupa un timp care nu il stie nimeni. Atunci ramai fara caldura. Sau se duce pompa iar e problema. Daca pui in fiecare put cate o pompa e mai bine dar costurile sunt mai mari bineinteles.
Este o problema si consumul mare al pompei daca ai apa la adincime mare, scade mult randamentul global al instalatiei, sau poate eu nu stiu ceva?

Ce e sistemul U?

#89
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
La sistemul cu bucla inchisa, tevile trebuiesc protejate de radacini? trebuie sa fie suprafata de deasupra fara copaci cu radacini adinci?
Eu cred ca pe acea suprafata nu se mai poate planta orice.

Cam ce suprafata e necesara pentru bucla inchisa la pompa de caldura in functie de puterea lui, as vrea sa-mi fac un calcul daca e suficient de mare gradina.

#90
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postferox, on Feb 12 2008, 16:20, said:

La sistemul cu bucla inchisa, tevile trebuiesc protejate de radacini? trebuie sa fie suprafata de deasupra fara copaci cu radacini adinci?
Eu cred ca pe acea suprafata nu se mai poate planta orice.

Cam ce suprafata e necesara pentru bucla inchisa la pompa de caldura in functie de puterea lui, as vrea sa-mi fac un calcul daca e suficient de mare gradina.

Teoria mai veche spune ca dublul suprafetei casei.
Problema este aici ca conductivitatea pamantului variaza in limite f. largi si in timp.
Un factor important ar fi umezeala lui. Eu personal m-am gandit sa fac un circuit separat prin care sa pompez apa si sa umezesc zona cand e nevoie, dar pana la urma am renuntat la asa ceva.
Daca ingropi tevile sub 1,5 metri nu cred ca ar fi probleme cu plantele, insa cu copacii....poate iti perforeaza serpentina, sau se ofilesc, nu stiu cum e.
Conteaza mult bineinteles izolarea casei.
Astea sunt problemele captarii caldurii din sol sau apa freatica care nu sau rezolvat inca bine in ultimii 50 de ani.
De aceea eu cred ca viitorul este a unei pompe aer-apa care sa mai aibe si posibilitatea de a prelua caldura din apa unui put in periodele f. reci. Poate o adaptezi tu, ca ai lucrat in domeniu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate