Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Monitor Samsung SyncMaster 720N

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lucian707

lucian707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 20.10.2006
salut,acum 2 ore mi-am luat un monitor samsung plat cred ca e LCD nu?? ca ala vechi numai mergea si tin minte ca la ala vechi ma dureau ochii asa cand stateam mai mult la el...si la asta parca ma deranjeaza albu asta prea intens...ce setari sau unde trebuie sa umblu sa il fac in asa fel incat sa nu ma doara ochii si sa fie odihnitor sa nu ma oboseasca?? in rest imi place cum e! ms

edit: am cautat acum pe net si am vazut la datele tehnice la el...se pare ca este TFT...cum este e bun? e mai bun ca LCD?

Edited by lucian707, 14 March 2007 - 17:38.


#2
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Contrast / Luminozitate , mai scadele.

Este un model "mediocru", inca 1 mil si iti luai 19"   ( numia 1 expl : http://www.cel.ro/mo...-samsung-940n-l  ).

Attached Files



#3
lucian707

lucian707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 20.10.2006
dar e ok asa ca monitor? pe mine ma intereseaza sa nu ma doara ochii...deci nu o sa ma doara nu?

#4
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Din cate am citit si din propria experienta (limitata, are un vecin 920N ) senzatia aceea o sa dispara in timp pt ca pp ca inainte aveai Crt ( sunt mult mai inchise la culoare decat LCD ) .  Dupa vreo 2-3 saptamani sa te uiti la fostul CRT sa atunci o sa te miri cum de ai putut suport asa "tortura".

Cat despre monitor, ti-am zis inca putin si iti luai 19", yo zic ca te-ai zgarcit aici. Oricum este un pas in fata de la CRT, care sincer sunt precum dinozaurii, pe cale de disparitie.

#5
lucian707

lucian707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 20.10.2006
si la cat ar fi recomandat si bine sa tin constrastul si luminozitatea pentru un confort al ochilor ?? adica sa nu ma doara asa dupa 1,2 ore?

#6
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Acum depinde de ochii tai, incearca de la 60/60 (contrast/lum) si "joacate" ( mai mult/putin ) cu ele pana ajungi la un compromis.

#7
zoli1966

zoli1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.07.2006

 Enigmma, on Mar 15 2007, 13:10, said:

Acum depinde de ochii tai, incearca de la 60/60 (contrast/lum) si "joacate" ( mai mult/putin ) cu ele pana ajungi la un compromis.
Tot asa am fost si eu dupa ce am luat acum un an un 710N, tot am reglat, credeam ca trebuie sa ma-ntorc la crt-ul vechi, insa dupa 2 saptamini m-am obisnuit, e adevarat am scos luminozitatea la 0 si contrastul la 50, dar acum ma mir daca ma uit la un crt, cum puteam sa lucrez pana atunci cu el, cu toate ca-l aveam mereu la 85-100Hz.

#8
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Cand stai pe net sau lucrezi in word etc, Contrast 40-50, Luminozitate 20-30
Cand te uiti la filme sau bagi cate un joc, Contrast 50-60, Luminozitate 30-50

La noi cand s-a trecut in firma de la CRT-uri la TFT-uri toti se plangeau de luminozitate, dupa 2 saptamani s-au obisnuit si nu mai voia nimeni CRT :)

Mai rau e curezolutia la astea de 17, ca 1280x1024 e cam mult pentru un monitor de 17, iar daca modifici rezolutia sau DPI in windows arata rau... :(
Un 19" e nitzel mai decent la rezolutia asta

Edited by flaviand, 20 March 2007 - 23:39.


#9
Cel$o

Cel$o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 05.01.2007
te obisnuiesti ;) asa mi sa intamplat si mie la inceput, mi se parea prea puternic! apasa pe al doilea buton de la stanga la dreapta si dal pe "TEXT"...o sa fie mai intunecat ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate