Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Alegere HDD extern!?!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Va salut!
hdd de 80 de giga al laptopului meu este MULT PREA MIC pentru cerinele actuale , in conculzie am decis sa fac un upgrade si sa mai cumpar un HDD extern.
Se ridica niste intrebari si probleme:
Usb2 sau firewire ? Este diferenta mare de viteza?
Hdd extern gata ansamblat de o firma consacrata ca acesta
SAU
Varianta 2 ar fi un HDD  bagat intr-un rack extern de 3.5 ca acesta.


Varianta 2 ar fi mai avantajoasa deoarece se poate schimba usor hdd din interior si e si un pic mai ieftina fata de varianta oferita de firma.
Problema ar fi cu ventilatia si caldura..nu stiu care solutie ar fi mai buna.

Voi ce spuneti?In ce ati investi ?

Editat de C0Bu, 14 martie 2007 - 17:35.


#2
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 18.01.2007
Seagate-ul ala imi face cu ochiul ceva mai mult decat varianta rack+disk.
USB 2.0 transfera maximum 480 Mbits/s, adica maximum 60 MBytes/second
Firewire asigura (in cazul HDD-ului asta) 800MBits/s, adica maximum 100 Mbytes/second

Poti alege linistit oricare dintre cele doua variante, nu o sa ai penalizari de viteza devreme ce majoritatea HDD_urilor nu transfera in medie mai rapid de 40-50 MBps.

Si, cum spuneai si tu... sunt 250 Gbytes facuti de Seagate... Suna o idee mai bine decat o combinatie de doua, cu un rack de calitate...dubioasa :)

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002
Corect! Și eu aș merge direct pe varianta cu HDD-ul extern! E mai elegantă! :)

#4
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Biroul meu arata ca o mica tornada deci oarecum look`ul e ultimul aspect de care tin cont .
Daca nu va refereati la elegant as in Sexy :D atunci e alta poveste .
Ma gandesc ca si solutia de firma include tot un HDD + un rack care s-ar putae sa fie la fel de ordinar ca cel din comert.
Ideea principala ar fi ca rackul sa mi-l tina rece vara si sa aiba buton on/off ca sa nu stau sa-l scot din priza ca pe aspirator.

Totusi ma mai gandesc..pt ca daca merg pe solutia "homemade" pot sa imi aleg singur ingredientele si sunt toate sansele sa arate bine si mearga bine componentele fiind din cele mai bune.In cazul HDD extern de firma nici nu stiu ce e inauntru.Stiti zicala cu leopardu :D.

Mai sap zilele astea si iau o hotarare :)

Voi unde va stocati datele ? Sa nu ziceti in 80-120 Gb sau dvd-uri :P

Editat de C0Bu, 14 martie 2007 - 19:19.


#5
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 11.02.2007
"Ma gandesc ca si solutia de firma include tot un HDD + un rack care s-ar putae sa fie la fel de ordinar ca cel din comert.
Ideea principala ar fi ca rackul sa mi-l tina rece vara si sa aiba buton on/off ca sa nu stau sa-l scot din priza ca pe aspirator."

Eu a-si merge pe rack +seagate HDD Seagate Barracuda 7200.10 320GB, 7200rpm, 16MB, IDE 100MB/s..scula de scula ce mai.... bafta orice alegi :).Ev cauti un rack mai fainutz si cu Seagate ul o sa faca o echipa buna :)

Editat de octavy, 14 martie 2007 - 19:39.


#6
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 18.01.2007
Mda... cu stocatul datelor... ai dreptate, cam greu cu 120 GB de Hitachi bagati in laptop. Eu unu tin pe desktop chestiunile mari, ca tot am loc (WD 400GB x 3) si ma rog sa nu am nevoie de nimic de-acolo cand sunt pe drum... spinoasa problema, dar parca nici nu m-as plimba dupa mine cu geanta laptop-ului si sacosa hdd-ului extern... :) Nu stiu ce sa zic, poate ca de la vara, cu stocarea volumetrica sa apara pe piata 2.5'-uri de 500-750 GB :) Dar pana acolo e drum lung...

#7
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Foarte sarac orasul in care locuiesc :(
Am fost astazi sa vad ce gasesc sa cumpar.
Pana la urma m-am decis la ASTEA :
HDD - http://www.torent.ro...00rpm_16mb.html
RACK - http://www.torent.ro...ne_coating.html

Daca am dat-o in bara va rog sa spuneti ca nu am dat decat un avans de 50 de lei pe care mi-l pot retrage si imi iau din alta parte jucariile :)

Editat de C0Bu, 17 martie 2007 - 20:54.


#8
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 11.02.2007
cobu..io zic ca e ok aranjamentu.....HDD ul nu mai are nevoie de aprecieri iar rackul pare destul de fiabil..sa le fol. sanatos..revii cu impresii dupa ce ai pus in functiune instalatia :).sal.

#9
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 628
  • Înscris: 06.02.2006
interesant... eu tocmai ma pregateam sa cumpar un hdd de 2.5" 7200rpm 100gb seagate si un rack.. sa pun hdd-ul din laptop in rack (e la 4300rpm, extrem de enervant) si p-asta nou in laptop...
imi place pretul la hdd-ul de 320GB de la seagata si acum nu stiu pt. ce sa optez.. size vs. speed.

#10
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Va salut!
Am gasit mai multe racku-uri ..de la 60lei(o cutie dubioasa de aluminiu) pana la 180 lei..ceva cu ventilator si mai multe facilitati gen port usb total inutile mie de altfel.
Am optat pt acest rack in final..e de aluminiu are buton on/off, e cat de cat ieftin.La hdd am cautat de am tampit tot orasul si abea pe comanda am reusit sa imi fac rost de el.

Acum ca tot veni borba size vs speed la cum evolueaza lucrurile eu am ales size pt ca oricum nu am decat un toshiba a100-237 si nu imi trbuie viteze fenomenale sau 3dmarks cu multe zerouri :).
La ce ar conta Mar in cauzl tau + de viteza oferit de Hdd?Adica la ce l-ai folosi ca poate nu imi dau eu seama si ma faci sa ma razgandesc si sa reiau problema :D

#11
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View PostC0Bu, on Mar 18 2007, 11:51, said:

La ce ar conta Mar in cauzl tau + de viteza oferit de Hdd?Adica la ce l-ai folosi ca poate nu imi dau eu seama si ma faci sa ma razgandesc si sa reiau problema :D
lucrez in adobe photoshop, flash etc pe laptop pentru ca este mult mai comod ...  daca am deschise flash + adobe + client ftp + editor html si un firefox hdd-ul gafaie rau de tot... probabil swap-ul e destul de maricel..

Editat de Mar, 18 martie 2007 - 14:06.


#12
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Tzac pac.
Am luat azi agregatele.
4.3 mil in total.
Pana acum am obs ca hddu e foarte silentios si MARE :D.Partitionez acum si revin cu impresii(pozitive sper eu) zilele care vin:)

#13
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Sa va intreb pe voi poate ma ajutati cu un raspuns...
Cum naiba monitorizez eu temperatura la acest hdd pe usb..ca pana acum nu am gasit nici un program sa ma ajute in chestia asta..

#14
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.587
  • Înscris: 11.01.2004
pai in primul rand rackul cred ca are un ventilator nu? posibil ca el sa poata fi reglat cu un jumper pentru diferite niveluri de temperatura. oricum ai carcasa din aluminiu, nu prea ai de ce sa-ti faci griji. si apoi, daca il tii deschis cate 8 ore pe zi, dupa 5-6 ore pune si tu mana pe carcasa si vezi cum prezinta.

lamureste-ma, ti-au cerut avans 50 RON ??? ca nu prea am inteles partea asta. sau nu am vrut sa inteleg :)

#15
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 371
  • Înscris: 25.01.2006
rackul nu are ventilator..
rackul e caldut cand sta aprins like 8 ore+
Da, am dat avans 50 ron ca sa fiu sigur ca nu ia nimeni hddu inaintea mea luni dimineata.
astfel a ramas rezervat pt mine si l-am luat la sigur..
Oricum total aiurea..e ditamai orasu si nu gasesti aproape nimic :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate