Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Romtelecom fix SMS

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#19
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
Am eu acasa telefon fix cu SMS dar nu merge serviciul! Stie cineva ce trebuie activat sau daca se poate activa?
Ar fi interesant sa trimit SMS-uri de pe fix! :D

#20
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.062
  • Înscris: 26.11.2001
Nu exista SMS pe fix analog, exista doar la ISDN si nu e practic un SMS ci mai putin, are limitare la 128 bytes si se cheama UUS (User to User Signaling) si functioneaza doar daca si celalalt are terminal ISDN.
Daca cineva este sunat si nu raspunde i se poate lasa un mesaj presetat (care se poate edita) pe display, ceva de genul "Cum over tonight after 10 pm at the my place"...

...pentru initiati...

Speedo

Editat de Speedo, 08 aprilie 2005 - 12:07.


#21
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Exista un standard pentru sms pe telefonul fix (ETSI ES 201 912 protocol 1 FSK) si functioneaza pe acelsi principiu cu Caller ID -ul. Si din cate stiu este disponibil la BT un UK

Quote

Landline SMS works in basically the same way. You would normally have a suitable text capable landline phone, or a separate texting box such as a Magic Messenger on your phone line. This sends a message to a message centre your telco provides by making a normal call and sending the data using 1200 Baud FSK signaling according to the ETSI spec. To receive a message the message centre calls the line with a specific calling number, and the text capable phone answers the call and receives the data using 1200 Baud FSK signaling. This works particularly well in the UK as the calling line identity is sent before the first ring, so no phones in the house would ring when a message arrives.
http://www.voip-info...sterisk cmd Sms
http://webapp.etsi.o...912v010201m.pdf

Editat de nicudotro, 08 mai 2005 - 14:54.


#22
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.347
  • Înscris: 01.04.2006
http://www.wall-stre...foanele-publice

Ce păcat.. Au uitat :(

#23
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostSpeedo, on Apr 8 2005, 12:05, said:

Nu exista SMS pe fix analog, exista doar la ISDN si nu e practic un SMS ci mai putin, are limitare la 128 bytes si se cheama UUS (User to User Signaling) si functioneaza doar daca si celalalt are terminal ISDN.
Daca cineva este sunat si nu raspunde i se poate lasa un mesaj presetat (care se poate edita) pe display, ceva de genul "Cum over tonight after 10 pm at the my place"...

...pentru initiati...

Speedo

Speedo, pai daca nu exista SMS decit pe ISDN, cum se face ca toate DECT-urile vindute in afara au SMS?
Tocmai ma uit la al meu si nu e telefon ISDN si are SMS.

#24
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.347
  • Înscris: 01.04.2006
Aia e treaba, în postul lui nicudotro se explică. Este nevoie de un server de SMS. Chestie banală. Un număr de smsc ca la mobil.

Editat de rostov, 11 noiembrie 2006 - 22:30.


#25
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postdtancu, on Nov 11 2006, 22:08, said:

Speedo, pai daca nu exista SMS decit pe ISDN, cum se face ca toate DECT-urile vindute in afara au SMS?
Tocmai ma uit la al meu si nu e telefon ISDN si are SMS.
In telefonie exista terminale cu acces analogic si terminale cu acces digital; ultimelor li se zice generic ISDN, chiar daca aparent interfata fizica e altceva (ex: terminalele mobile - GSM, DECT etc.).
De ex. daca DECT-ul ala al tau are in base station ISDN, sau e autorizat in reteaua Atlas, o sa ai semnalizare digitala; la povestea cu semnalul util e mai complicat ca apar codec-urile.

#26
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postmtest, on Nov 12 2006, 08:46, said:

In telefonie exista terminale cu acces analogic si terminale cu acces digital; ultimelor li se zice generic ISDN, chiar daca aparent interfata fizica e altceva (ex: terminalele mobile - GSM, DECT etc.).
De ex. daca DECT-ul ala al tau are in base station ISDN, sau e autorizat in reteaua Atlas, o sa ai semnalizare digitala; la povestea cu semnalul util e mai complicat ca apar codec-urile.

Hai sa nu amestecam totul  :D
Nu exista nici o legatura de directa dependenta intre tehnologia DECT si ISDN. Exista DECT-uri pentru linii analogice la fel cum exista DECT-uri ISDN (destul de putine).

Repet, DECT-ul meu NU e ISDN. Dealtfel 90% din DECT-urile vindute in Europa nu sunt ISDN, in schimb aproape toate au SMS. Deci chestia cu SMS posibil numai pe acces ISDN e o aberatie.

Editat de dtancu, 12 noiembrie 2006 - 10:58.


#27
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 629
  • Înscris: 04.02.2004

View Postdtancu, on Nov 12 2006, 10:50, said:

Hai sa nu amestecam totul  :D
Nu exista nici o legatura de directa dependenta intre tehnologia DECT si ISDN. Exista DECT-uri pentru linii analogice la fel cum exista DECT-uri ISDN (destul de putine).

Repet, DECT-ul meu NU e ISDN. Dealtfel 90% din DECT-urile vindute in Europa nu sunt ISDN, in schimb aproape toate au SMS. Deci chestia cu SMS posibil numai pe acces ISDN e o aberatie.

DECT-ul ala se conecteaza la modemul ISDN pus la dispozitie de operator....

#28
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postbogdancri, on Nov 12 2006, 11:08, said:

DECT-ul ala se conecteaza la modemul ISDN pus la dispozitie de operator....

OK...dar atunci inseamna ca modemul ala ISDN transforma in semnal analogic la iesire pentru partea de telefon. Si atunci unde e afacerea?

#29
cypryan

cypryan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 368
  • Înscris: 16.01.2006

View Postamin, on Feb 19 2004, 22:20, said:

Din cate am inteles din reclama tv e vb d un serviciu adresat tuturor abonatilor RTC si consta in posibilitatea d a trimite sms in retele mobile sunand la 0903.903.903 sau cam asa ceva!in fact e un soi d voice2SMS,adica suni la nr ala si lasi un mesaj!ceva gen fostul serviciu d paging!!!
:naughty: ceva de genu asta era acum multi ani inainte daca va mai aduceti aminte se numea PAGER,din vate imi aduc aminte nu ara telefonie mobila in ROMANIA  sau cel putin in BACAU,dar exista pager si am fost posesoru unuia ,cine vroia sa=mi trimita un mesaj mergea la un telefon fix forma un numar de telefon spunea mesaju si dupa cateva secunde se trimitea mesaju,era tare pe vremea aceea ,nici nu stiu cprin ce an era atunci,gata cred ca sunty of topic
oare mai exista seerviciul asta in ROMANIA? :naughty:

#30
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.347
  • Înscris: 01.04.2006
Offtopic: Absolut. Check this out! http://www.radiotel.ro/ :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate