Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Apropo de virusi pe telefoane..

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
A fost inchis threat-ul acela.

    Chestia asta este reala:
1. Daca umbli cu Bluetooth-ul activat - se pot lua (fura datele din telefon) - la telefoanele noi (cu Symbian de ex.) se pot pastra date despre card, date personale, agenda etc.
2. Nokia a recunoscut , alaturi de Sony Ericsson , ca la unele modele , pe scurt, partea cu siguranta informatiilor de pe telefon nu este  prea buna si are scapari...

    Acum: romanaului ii place sa fie paranoic. Datele de sus au scop informativ, sa se stie ca se poate face,,,, acum sa nu va ganditi ca stati in metrou si va fura colegul de compartiment agenda telefonului. Si apropo de cele spuse in threatul cu Cell Broadcast: Le propun politicienilor sa nu citeasca aceste informatii fiindca ne-am cam saturat de "se va face o ancheta in acest caz....".

#2
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
asta nu e un virus in primul rand. e neglijenta utilizatorului.

#3
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Nu-mi imaginez cum sa-ti ia cineva datele prin bluetooth din telefon.In primul rand bluetooth trebuie sa-l ai activ;daca nu-l ai activ,nu este nici o problema.Dar nu este numai asta.Cine ar face un virus ca sa iti ia date din telefon prin bluetooth?Iti imaginezi,cum respectivul va trebui sa stea mereu la o distanta de maxim 10 metri?
Pe langa astea,legat de chestia cu siguranta datelor,te asigur ca pentru modelele UIQ exista soft-uri de criptare a datelor.Concluziile le tragi singur ;)

#4
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
N-are legatura cu virusii , intr-adevar ce-am scris, iar treaba cu blootooth-ul -  doar daca mergi cu el activ ....  se poate sa se treaca peste pin etc etc. Bineinteles ca respectivul trebuie sa fie aproape....

#5
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
N-am avut niciodata Nokia sa stiu cum e la ele, dar la SE trebuie sa ti-l activezi altfel nu te vede nimeni. La Nokia se pare ca e mai deosebit. Cand dau de pe SE-ul meu 'search for devices' (sau cum se cheama) descopar tot ce e Bluetooth Nokia in jurul meu. Nu stiu care e faza la Nokia.

Cat despre virusi nu stiu ce sa spun, poate daca cei de la Nokia si SE au recunoscut aceste buguri era bine sa initiezi threadul postand niste linkuri.

Si cum se imprastie virusii? Vine cineva cu-n laptop cu Bluetooth si se plimba cu el prin multime?:]

#6
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
stiam ca e un delay de 6 secunde de la aparitia introducerii pin ului si pana la inchiderea conexiunii.. sau ma insel? Cum sa poata sa descopere PIN ul in 6 secunde?

#7
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
ca tot spunea cmidp de postatul unor linkuri si ca tot se vorbeste de virusi ai telefoanelor mobile ia cititi aici va rog:http://www.symantec....phone-hoax.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate