Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Firma inchirieri limuzine

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
$3rgiu

$3rgiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.12.2006
Cum vi se pare ideea ? Pentru inceput investitia ajunge la ~40000 Euro , adica costul unei limuzine cu toate taxele incluse + sediul firmei care  
in cazul meu il detin . Ideea sta in felul urmator : limuzina se inchiriaza cu ora ( 100 Euro/ora  ) la diferite evenimente si nu numai . De exemplu : nunti , transfer aeroport ( 50 Euro ) , transfer aeroport +turul orasului ( 100 Euro ) + etc .
  Cheltuielile nu sunt foarte multe , ar fi salariul soferului ( ~10 milioane ) + eventual o secretara + taxe si impozite + consumul limuzinei ~25-30% .
  Singurul semn de intrebare ramane cererea . Exista oare o cerere suficienta pt a-mi asigura un venit decent ? ( 1000 - 2000 Euro/luna )  
  De exemplu in cluj , avand in vedere ca este un oras mare, nu este o concurenta foarte mare pe acest domeniu , din cat stiu eu exista o singura firma de inchirieri limuzine care are in proprietate 2 limuzine + inca un hotel care are si el 1-2 limuzine .
  Ar fi oare riscanta o asemenea investitie ? Ce parere aveti ?

#2
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
si ce limuzina vrei sa iei cu 40000 de euro?

#3
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Mi se pare cam putin 40.000 euro. La banii astia e greu sa gasesti o limuzina super, deoarece de asta ai nevoie pentru a fi remarcat in oras. Ar trebui sa faci un studiu sa vezi toate cheltuielile care apar (casco limuzina + cheltuieli suplimentare) si sa le pui in balanta sa vezi ce ar iesi

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
vezi ca treaba cu 100 de euro e subiectiva.
sunt taxiuri de lux gen e/s klasse, peugeot 406/407, bmw etc (cel putin in buc) cu tarif de 1 - 1,5 Euro/km
deci pana la aeroport maxim 30 de euro
etc..
plus 100 de euro/ora turul unui oras insemnand...30 de min. ?
chiar crezi ca poti pune niste tarife asa bengoase din prima ?
plus ca 40.000 de euro pe o limuzina...canci

#5
$3rgiu

$3rgiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.12.2006
Cu 40000 Euro iei o limuzina lincoln din 2003 . Da ,stiu ca pare putin , asa am crezut si eu pana nu de mult dar astea sunt preturile .

Attached Files


Edited by $3rgiu, 10 March 2007 - 02:25.


#6
$3rgiu

$3rgiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.12.2006

 spare-me, on Mar 10 2007, 02:06, said:

vezi ca treaba cu 100 de euro e subiectiva.
sunt taxiuri de lux gen e/s klasse, peugeot 406/407, bmw etc (cel putin in buc) cu tarif de 1 - 1,5 Euro/km
deci pana la aeroport maxim 30 de euro
etc..
plus 100 de euro/ora turul unui oras insemnand...30 de min. ?
chiar crezi ca poti pune niste tarife asa bengoase din prima ?
plus ca 40.000 de euro pe o limuzina...canci
chestia 100 euro/ora turul orasului nu ai inteles-o , era vorba de transfer aeoport+turul orasului  nu se mai pune problema de timp , iar chestia cu 40000 de euro pe o limuziina  .... canci - o sa-ti trimit un link daca vrei sa te convingi
in plus nu vad unde ii asa mare diferenta intre 30 euro (cum ai zis tu ) cu un bmw sau peugeot  si o limuzina cu 50 euro -  nu cred ca se poate compara bmw-u sau peugeot-u cu limuzina

Edited by $3rgiu, 10 March 2007 - 02:42.


#7
$3rgiu

$3rgiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.12.2006
Treaba cu preturile la inchiriere ca sa fiu inteles , nu le-am inventat eu sunt tarifele practicate pt acele servicii.

#8
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Astept link-ul cu interes.

#9
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 $3rgiu, on Mar 10 2007, 00:49, said:

Cum vi se pare ideea ? Pentru inceput investitia ajunge la ~40000 Euro , adica costul unei limuzine cu toate taxele incluse + sediul firmei care  
in cazul meu il detin . Ideea sta in felul urmator : limuzina se inchiriaza cu ora ( 100 Euro/ora  ) la diferite evenimente si nu numai . De exemplu : nunti , transfer aeroport ( 50 Euro ) , transfer aeroport +turul orasului ( 100 Euro ) + etc .
  Cheltuielile nu sunt foarte multe , ar fi salariul soferului ( ~10 milioane ) + eventual o secretara + taxe si impozite + consumul limuzinei ~25-30% .
  Singurul semn de intrebare ramane cererea . Exista oare o cerere suficienta pt a-mi asigura un venit decent ? ( 1000 - 2000 Euro/luna )  
  De exemplu in cluj , avand in vedere ca este un oras mare, nu este o concurenta foarte mare pe acest domeniu , din cat stiu eu exista o singura firma de inchirieri limuzine care are in proprietate 2 limuzine + inca un hotel care are si el 1-2 limuzine .
  Ar fi oare riscanta o asemenea investitie ? Ce parere aveti ?

Merge, cum sa nu. Dar ai grija sa poti beneficia de piese de schimb si service la limuzina aia. Tu nu o iei sa faci 10 km/zi, aia trebuie alergata serios ca sa scoti banii.

#10
$3rgiu

$3rgiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.12.2006

 Bold, on Mar 10 2007, 12:00, said:

Merge, cum sa nu. Dar ai grija sa poti beneficia de piese de schimb si service la limuzina aia. Tu nu o iei sa faci 10 km/zi, aia trebuie alergata serios ca sa scoti banii.
A nu pare a fi o problema . Am gasit si un maganin online de piese si acesesorii pt asa ceva iar service-ul cred ca se poate rezolva.

#11
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
iti doresc succes.
ne anunti si pe noi daca reusesti ceva...
Cred ca daca erai in Bucuresti iti iesea mult mai bine traba.

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,059
  • Înscris: 02.03.2003
Suna frumos doar la prima vedere.
In cat timp iti recuperezi investitia ?
Cat timp preconizezi ca vei avea perioade down-time pentru reparatii-revizii pe an ?
Vei avea piesele imediat disponibile ?
In zona ta de acoperire exista suficienti potential-clienti ?
Ai un marketing adecvat pentru aceasta afacere ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate