Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#109
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Credeti ca daca umpleti pagini intregi de asemenea replici si acuze rezolvati ceva?
Ambii aveti experienta si in meserie si in scrisul pe forum(ca sa zic asa).Pe Komy l-am vazut activ si pe alre forumuri de specialitate .Anaki aici isi desfasoara activitatea de forumist (din ce am observat eu).
Rugamintea este sa va puneti cit de cit de acord si sa ne ajutati cu sfaturile voastre, ca de certuri sunt pline si televizoarele. Sa zica fiecare parerea lui ,iar noi cei care vrem un sfat sa alegem.Nu cred ca ca sfaturile vor fi data gresit!
Va multumesc pt eventuala impacare si pentru sfaturile pe care le-ati dat pina acum!

#110
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGERULA2006, on 4th March 2010, 08:38, said:

specialitate .Anaki aici isi desfasoara activitatea de forumist (din ce am observat eu).
Rugamintea este sa va puneti cit de cit de acord si sa ne ajutati cu sfaturile voastre, ca de certuri sunt pline si televizoarele. Sa zica fiecare parerea lui ,iar noi cei care vrem un sfat sa alegem.Nu cred ca ca sfaturile vor fi data gresit!
Eu nu ma cert cu nimeni care are ceva de spus,dar cand vad ca unul   o face pe desteptul aiurea si hodoronc tronc face referire la  ce zc eu,fara sa raspunda direct celui care are nevoie...

Pe forumul ala sunt si eu(si pe alte doua, strict de specialitate) si daca ai observat sunt 4-5 ,cu studii si experienta superioara,asa ca nu am la ce acord sa cad cu nu stiu cine,iar cine stie sa aprecieze care informatie este valoroasa si sa o foloseasca bine,cine nu ,sa se ia dupa cine crede.

#111
rul1981

rul1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2007
Domnii mei (anaky, komy), banuiesc ca aceasta disputa are loc din cauza domeniilor in care activati: anaky, dupa scrisele d-lui, are de a face cu lucrari extinse, unde e implicat statul deci se cere, si in acelasi timp, se plateste o lucrare facuta dupa normative. Banuiesc ca komy are de a face cu mediul privat unde "ieftinul" (in manopera cat si in materiale) e deasupra normativelor si sigurantei persoanei (din pacate si eu lucrez in acest domeniu). DA, monofilarul suporta mai bine fluctuatiile, DAR se lucreaza mai greu, se pierde timp si bani  in zilele astea cand proprietarul cu "imaginatie" te obliga sa faci cu un tub 5-6 coturi pentru a avea lumina dupa dulap. Si, din pacate daca statul plateste calitatea, privatul NU. A respecta Normativele lucrand intr-un apartament sau o vila  atrage dupa sine, din pacate, falimentul. As dori ca proprietarii sa ceara si sa plateasca calitatea, dar daca "respectivul" stie ca vecina de la parter a luat un panou electric cu 50 RON, niciodata nu o sa iti dea 150 Ron sa ii cumperi unul mai de Doamne-ajuta. Cine doreste calitate, sa urmeze calea anaky, cine urmeaza calea komy, un sfat: cel putin mariti diametrul firului si aveti grija la sigurantele cumparate.

#112
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postrul1981, on 4th March 2010, 22:01, said:

Domnii mei (anaky, komy), banuiesc ca aceasta disputa are loc din cauza domeniilor in care activati: anaky, dupa scrisele d-lui, are de a face cu lucrari extinse, unde e implicat statul deci se cere, si in acelasi timp, se plateste o lucrare facuta dupa normative. Banuiesc ca komy are de a face cu mediul privat unde "ieftinul" (in manopera cat si in materiale) e deasupra normativelor si sigurantei persoanei (din pacate si eu lucrez in acest domeniu). DA, monofilarul suporta mai bine fluctuatiile, DAR se lucreaza mai greu, se pierde timp si bani  in zilele astea cand proprietarul cu "imaginatie" te obliga sa faci cu un tub 5-6 coturi pentru a avea lumina dupa dulap. Si, din pacate daca statul plateste calitatea, privatul NU. A respecta Normativele lucrand intr-un apartament sau o vila  atrage dupa sine, din pacate, falimentul. As dori ca proprietarii sa ceara si sa plateasca calitatea, dar daca "respectivul" stie ca vecina de la parter a luat un panou electric cu 50 RON, niciodata nu o sa iti dea 150 Ron sa ii cumperi unul mai de Doamne-ajuta. Cine doreste calitate, sa urmeze calea anaky, cine urmeaza calea komy, un sfat: cel putin mariti diametrul firului si aveti grija la sigurantele cumparate.
Este corect ce spui tu ,dar cel putin ai obligatia sa-i spui omului,domne iei turcisme,chinezarii,falsuri, sa nu strigi dupa mine sau sa-mi ceri garantii ca nu pot sa-ti dau.Pune sigurante de firma si ai o certitudine ca ai facut un lucru bun,dar ce te faci ca daca de sigurante au mai auzit
,pentru ei tot conductorul este din cupru,nu conteaza ca ala fabricat in ..sau in ..este vai mama lui (nu indeolineste parametrii)
si ca doar doua trei fabrici cu renume  din Romania POTI SA AI INCREDERE in calitatea conductorului si cablului.Pe toti ii vezi in hiper cumparand fel de fel  porcarii despre care cred ca sunt bune.
Lucrarile cu institutii s-au cam dus,asta este ,dar si pt particulari trebuie lucrat cu spirit de raspundere1

#113
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkomy, on 5th March 2010, 13:50, said:

Ca si materiale lucrez NUMAI cu Schnider, conectori de cea mai buna calitate, conductori tot la fel, becuri
Numai bine!
Mai profesorule de romana asa se scrie Schnider?Sau Schneider?
Asa ca incearca sa nu mai spui de altii..

#114
xxzz

xxzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2010
www.electrice-sanitare.ro

SCHIMBAREA INSTALATIEI (INLOCUIREA CONDUCTORULUI VECHI CU CONDUCTOR NOU DE CUPRU )
MONTAREA DE TABLOURI ELECTRICE
MONTAREA DE SIGURANTE SI APARATE ELECTRICE ( PRIZE INTRERUPATOARE LAMPI ETC.)

#115
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: trebuie sa duc coloana intre tabloul de la parter si cel de la etaj (trifazic). Pt siguranta voi folosi conductor de 6mm . Stiu ca e mai mult decit necesar ( as avea un cinsum de 10 kw) , dar poate pe viitor ....cine stie.
Problema apara datorita faptului ca al doilea tablou este la etaj si pt a ajunge la el am o distanta de 13 m. Voi trage coloana pe tavanul de la parter(care va fi acoperit cu rigips) si voi sparge placa exact sub tablou ,unde o sa urc cu coloana pina la tablou.Dar pt a executa acest traseu trebuie sa ocolesc doua grinzi ,grinzi pe care nu vreau sa le gauresc.Le voi ocoli folsind coturi.
In total vor fi cam 9 coturi ,mult mai multe decit trebuie ca sa schimb , daca va fi necesar vreodata, vreun fir.
Cum ma sfatuiti sa execut acest traseu.....Altul nu am !!!!
Eu ma gindeam sa pun o doza pe tavan ,sub rigips, ca in eventuala cauza ,sa stric doar in dreptul dozei rigipsul.
Va rog dati-mi o idee!
Va multumesc!

#116
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostGERULA2006, on 6th March 2010, 23:20, said:

Salut!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: trebuie sa duc coloana intre tabloul de la parter si cel de la etaj (trifazic). Pt siguranta voi folosi conductor de 6mm . Stiu ca e mai mult decit necesar ( as avea un cinsum de 10 kw) , dar poate pe viitor ....cine stie.
Problema apara datorita faptului ca al doilea tablou este la etaj si pt a ajunge la el am o distanta de 13 m. Voi trage coloana pe tavanul de la parter(care va fi acoperit cu rigips) si voi sparge placa exact sub tablou ,unde o sa urc cu coloana pina la tablou.Dar pt a executa acest traseu trebuie sa ocolesc doua grinzi ,grinzi pe care nu vreau sa le gauresc.Le voi ocoli folsind coturi.
In total vor fi cam 9 coturi ,mult mai multe decit trebuie ca sa schimb , daca va fi necesar vreodata, vreun fir.
Cum ma sfatuiti sa execut acest traseu.....Altul nu am !!!!
Eu ma gindeam sa pun o doza pe tavan ,sub rigips, ca in eventuala cauza ,sa stric doar in dreptul dozei rigipsul.
Va rog dati-mi o idee!
Va multumesc!

In primul rand daca cei 10 kw se refera la consumul de la etaj cablul de 6 mm. care va alimenta tabloul este mai mult decat insuficient , fara a te mai gandi ca pe viitor vei creste consumul poate din diferite motive .

Apoi daca ai acele 2 grinzi , care din cate am inteles eu vor ramane ingropate sub rigips , de ce trebuie sa mergi cu tubul lipit de ele facand acele 9-10 curbe ?

Eu vad mai normal ca tubul care traverseaza cele 2 grinzi sa mearga doar pe fata de jos a grinzilor in linie dreapta pana ajunge in dreptul locului unde vei sparge planseul , astfel vei avea doar 2 curbe pe tot traseul .

Sper ca tu sa nu ai peretii atat de strambi la casa ca cei din desenul meu .

Attached Files


Edited by teknotronik, 07 March 2010 - 09:14.


#117
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Nu pot merge asa deoarece rigipsul va veni intre grinzi.Grinzile au 30 cm ,asa ca nu pot veni cu el asa de jos.
Oricum multumesc de desen.Grinzile mele sunt mai drepte. :coolspeak:
Dece zici ca , cablul de 6 este insuficient pt un consum de 10kw pt acest tablou.Acesti 10 kw ar aparea daca ar functiona toate prizele si toate luminile (f putin probabil).
In I7 scrie ca 5 conductoare cupru de 6 , montate in tub, pot avea o intensitate maxima de 27 A.
Avem formula P = RADICAL 3 * U * I => I = P / rad3 * U => P = 10 000/1.73 * 380 => P = 15.21 A.
Deci pina la 27A mai sunt aprox 12 A.
Eu asa am calculat.Sper sa fie bine.Il rog pe Anaki (sau alt forumist ) sa isi dea cu parerea.
Multumesc si va mai rog sa imi dati idei in legatura cu acel traseu.

#118
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGERULA2006, on 6th March 2010, 23:20, said:

Eu ma gindeam sa pun o doza pe tavan ,sub rigips, ca in eventuala cauza ,sa stric doar in dreptul dozei rigipsul.
Va rog dati-mi o idee!
Va multumesc!
Pune si tu desenul cu parterul si locul unde o sa amplasezi tabloul general,ca nu am de unde sa ghicesc ,si asa poate gasim un traseu.Ideea cu 9 coturi si doza prin tavan ,nu este buna!

View PostGERULA2006, on 7th March 2010, 12:38, said:

Nu pot merge asa deoarece rigipsul va veni intre grinzi.Grinzile au 30 cm ,asa ca nu pot veni cu el asa de jos.
Oricum multumesc de desen.Grinzile mele sunt mai drepte. :coolspeak:
Dece zici ca , cablul de 6 este insuficient pt un consum de 10kw pt acest tablou.Acesti 10 kw ar aparea daca ar functiona toate prizele si toate luminile (f putin probabil).
In I7 scrie ca 5 conductoare cupru de 6 , montate in tub, pot avea o intensitate maxima de 27 A.
Avem formula P = RADICAL 3 * U * I => I = P / rad3 * U => P = 10 000/1.73 * 380 => P = 15.21 A.
Deci pina la 27A mai sunt aprox 12 A.
Eu asa am calculat.Sper sa fie bine.Il rog pe Anaki (sau alt forumist ) sa isi dea cu parerea.
Multumesc si va mai rog sa imi dati idei in legatura cu acel traseu.
Desi calculul este gresit,conductorul de sase este bun!

#119
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View Postteknotronik, on 7th March 2010, 07:12, said:

In primul rand daca cei 10 kw se refera la consumul de la etaj cablul de 6 mm. care va alimenta tabloul este mai mult decat insuficient ...
poti sa motivezi, te rog

#120
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

View Postanaki, on 7th March 2010, 11:43, said:

Desi calculul este gresit,conductorul de sase este bun!
Te rog zi-mi unde este greseala.Formula o am de la un alt forumist.
Multumesc mult.
Revin cu o schema!

#121
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGERULA2006, on 7th March 2010, 12:55, said:

Te rog zi-mi unde este greseala.Formula o am de la un alt forumist.
Multumesc mult.
Revin cu o schema!
Formula este buna,felul in care interpretezi altceva este gresit.

#122
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
HMMM, ma pui la incercare :P . Nu pot sa imi dau seama .
Da-mi un indiciu!!!!

#123
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGERULA2006, on 7th March 2010, 13:01, said:

HMMM, ma pui la incercare :P . Nu pot sa imi dau seama .
Da-mi un indiciu!!!!
Tu ai 5 conductori cu tot cu nulul de protectie nu :naughty: ?
:arigato:

#124
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Da. 5 conductori!
Iau in calcul inseamna 4 conductori in tub cu curent permanent?adica 31A pe conductor?
Schema traseului : http://www.desenator...sen-1339917.htm

Edited by GERULA2006, 07 March 2010 - 12:15.


#125
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGERULA2006, on 7th March 2010, 13:10, said:

Da. 5 conductori!
Iau in calcul inseamna 4 conductori in tub cu curent permanent?adica 31A pe conductor?
Schema traseului : http://www.desenator...sen-1339917.htm
Da.De ce nu urci direct de la TG pana la etaj,iar de acolo prin sapa sau pe perete pana la TG1?

Edited by anaki, 07 March 2010 - 12:21.


#126
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

View Postanaki, on 7th March 2010, 12:17, said:

Da.De ce nu urci direct de la TG pana la etaj,iar de acolo prin sapa sau pe perete pana la TG1?
Asa era cel mai bine . Prin perete nu merge ca am o usa intre cele doua tablouri.Prin sapa ma intersectez cu doua colane de calorifer.Plus ca este un tub de 25 - inseamna ca o sa ma ridic mult cu sapa.
Deci la 31 A, conductorii duc f bine 10 kw!
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate