Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#73
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009
Daca vrei sa iti faci o constructie noua e neaparata nevoie de un proiect executat de un electrician autorizat Anre cu una din grupele IA IIA IIIA IV iar cand vine timpul si executiei lucrari eu iti recomand tot un electrician autorizat de Anre pentru a nu avea surpriza de e nu primi avizul favorabil instalatiei pe care doresti sa o executi.Acum ca stii cum stau lucrurile iti doresc succes

#74
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Cum se pot verifica circuitele facute fara a "baga " curent pe ele?
Exista aparate speciale?
Multumesc!

#75
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Cum se pot verifica circuitele facute fara a "baga " curent pe ele?
Exista aparate speciale?
Multumesc!

#76
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostGERULA2006, on 25th August 2009, 00:03, said:

Salut!
Cum se pot verifica circuitele facute fara a "baga " curent pe ele?
Exista aparate speciale?
Multumesc!
da, sunt niste aparate de verificat continuitatea circuitelor. pun ele o tensiune la capatele de masurat si dau si un bip daca are continuitate.
dar poti folosi si un multimetru pus pe masurarea rezistentei electrice (ohmi).
daca pui electrozii pe 2 capete (legaturi) ale unui presupus fir continuu, ohmetrul iti arata o rezistenta zero (ea nu e zero in mod practic).
daca cele 2 capete n-au legatura, iti va arata rezistenta infinita.

dar trebuie sa te asiguri si ca nu le-ai legat gresit.
adica sa fi dus vreo faza undeva, si de acolo sa te fi legat si cu vreun nul, sau invers. aici culorile firelor te ajuta mult daca ai pus faza si nulul peste tot cu culori diferite (rosu sau maro pentru faza si albastru deschis pentru nul)
sa nu uiti si sa tai firele in 2 peste tot, acolo unde ai iesit cu ele din pereti, daca ai tras firele indoite la capat (aceeasi culoare nul si faza).
se mai intampla, si-ti bubuie siguranta respectiva cand bagi curentul. li se mai intampla si celor experimentati, din neatentie sau oboseala.

Edited by casuta_papusilor, 25 August 2009 - 08:54.


#77
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Voi lucra cu culori diferite pentru fiecare ( faza ,nul ).Ideea era ca sa fiu scigur de continuitatea.Tocmai aseara am vazut acel aparat pe Discovery si mi-a palcut mult utilitatealui.
Mi-a zis un electrician ca el foloseste un cablu care are 3 fire de cupru in el,de genul 3 x 1,5 sau 3 x 2,5.ati folosit asa ceva?

#78
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostGERULA2006, on 25th August 2009, 10:38, said:

Voi lucra cu culori diferite pentru fiecare ( faza ,nul ).Ideea era ca sa fiu scigur de continuitatea.Tocmai aseara am vazut acel aparat pe Discovery si mi-a palcut mult utilitatealui.
Mi-a zis un electrician ca el foloseste un cablu care are 3 fire de cupru in el,de genul 3 x 1,5 sau 3 x 2,5.ati folosit asa ceva?
nu stiu daca merita sa cumperi unul numai pt asa ceva, daca ai deja un multimetru.
faza - rosu sau maro, nul de lucru - albastru (deschis), nul de protectie - verde+galben
la priza din baie (cada cu pompe electrice/jacuzzi) sa pui disjunctor diferential neaparat. ar fi bine si pe lumini (rasucesti becul in fasung, se rup firele si da faza la carcasa)
in doza sa matisezi firele bine stranse, dai cu pasta decapanta si le cositoresti cu pipa bine incalzita. sa n-ai cositor atarnat pe firele lipite, ca inseamna ca e lipitura rece. o refaci daca se intampla asa ceva, fiindca dupa cateva scufundari in pipa se mai raceste.

nu folosi cablu litat deloc. numai plin. eu as merge pe 2,5 si pe lumini, macar pana la doza (intrerupatorul) respectiv si cel mult de acolo la corpul de iluminat cu 1,5.
dealtfel, in romania este interzis sa folosesti cablu litat la instalatiile electrice din locuinte (prize si lumini).
asta ar fi trebuit sa-ti spuna electricianul tau, nu sa vina cu idei nastrusnice!

Edited by casuta_papusilor, 25 August 2009 - 10:19.


#79
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGERULA2006, on 25th August 2009, 10:38, said:

Voi lucra cu culori diferite pentru fiecare ( faza ,nul ).Ideea era ca sa fiu scigur de continuitatea.Tocmai aseara am vazut acel aparat pe Discovery si mi-a palcut mult utilitatealui.
Mi-a zis un electrician ca el foloseste un cablu care are 3 fire de cupru in el,de genul 3 x 1,5 sau 3 x 2,5.ati folosit asa ceva?
Ia-ti un mavo din piata ca este ieftin ,si este suficient de bun pentru ce vrei sa-l folosesti.Ai grija cand suni conductorii din instalatia ta sa nu-ti dea retururi prin filamentul becului sau a ceva ce ai bagat in priza. :D

#80
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pentru cei care isi pot face singuri instalatiile electrice,modalitatea de racordare la retea este cea [tip organizare de santier] ce cuprinde contoarul si o priza.
Pt. acest tip de racordare nu este nevoie de dosar pt. instalatie.singura chestiune este ca viitoarea constructie va fi alimentata din acea priza (distribuitor) initiala.
Aceasta solutie am abordat-o personal in zona rurala iar instalatia initiala era un stalp+contoar+2 prize.Bransarea ulterioara a locuintei  la aceasta alimentare s-a facut subteran(cca.6m) .Singurul inconvenient fiind faptul ca ,contoarul nu este [pe casa ] ci pe stalp.

#81
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006
salut,

pentru un apartament de 3 camere am facut cerere pentru a schimba din monofazic in trifazic.
avand in vedere ca am refacut 2 instalatii electrice la niste cunoscuti, sper sa ma descurc sa realizez singur si acest proiect(ma refer doar la instalatia de interior)

presupun ca cei de la electrica o sa-mi traga pana la intrare in apartament fazele, nulul si impamantarea.
va rog daca se poate sa prezentati schema unui tablou electric de interior, in care sa se observe de ce am nevoie si cum pot sa scot circuite trifazice si monofazice din respectivul tablou.

Edited by GreuHip, 17 November 2009 - 13:31.


#82
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGreuHip, on 17th November 2009, 13:30, said:

salut,

pentru un apartament de 3 camere am facut cerere pentru a schimba din monofazic in trifazic.
avand in vedere ca am refacut 2 instalatii electrice la niste cunoscuti, sper sa ma descurc sa realizez singur si acest proiect(ma refer doar la instalatia de interior)

presupun ca cei de la electrica o sa-mi traga pana la intrare in apartament fazele, nulul si impamantarea.
va rog daca se poate sa prezentati schema unui tablou electric de interior, in care sa se observe de ce am nevoie si cum pot sa scot circuite trifazice si monofazice din respectivul tablou.
In momentul in care ne spui precis ce vrei in fiecare camera pot sa-ti dau o solutie

#83
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
ptr ca cineva sa+ti dea un sfat trebuie sa spui ba in bucatarie folosesc acesti consumatori electrici.in camera voi folosii asta sau asta,in baie voi avea cada cu hidromasaj.cum a zis anaki da+ne mai multe detalii si noi venim cu sugesti.in orice caz conform legislatiei trebuie sa ai circuit separat ptr baie si bucatarie.

#84
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009

View Postmihai_tdi, on 28th March 2009, 12:29, said:

Aceasi problema am intampinat-o si eu. Mi-am construit casa, undeva langa bucuresti...si am ajuns si la instalatia electrica. M-am interesat, am intrebat si am aflat ca, instalatia electrica este foarte importanta si sa nu merg pe mana lui nea' fane, care a mai facut el..si sigur se pricepe. Practic, si de instalatia electrica tine siguranta mea si a familiei mele. Unor prieteni, le-a luat foc casa, de la un scurt-circuit la instalatia electrica, pagube, in jur de 25.000 €. Instalatie noua, facuta fara acte de un individ, pe care nu l-au putut trage la raspundere. Eu recomand, firme AUTORIZATE ANRE, cu electricieni competenti, ce cunosc normative in domeniul instalatiilor electrice. Repet, nu sunt un priceput in domeniu, dar inainte de a ma apuca de ceva, intreb, verific. De regula, eu si vecinii mei, am mers cu aceleasi firme, in materie de constructie (echipe de mesteri), instalatii sanitare, termopane..etc. Instalatia electrica ne-a facut-o o firma, din Buzau, autorizata ANRE, ce lucreaza extrem de bine, rapid ( nu a fost nevoie sa ne intinda luni de zile), 4 zile la ( S+P+1) si 2 zile, la final, aparatura. De pret ? Nu va zic, pai o firma din bucuresti, mi-a cerut pt aceasi instalatie 2000 €, iar firma asta 900 € (cu materialele mele, cumparate impreuna cu acestia). Pe langa acest lucru, mi-a intocmit dosarul, pe care l-am depus la Electrica, fara probleme. Aaa..si sa nu uit, bransamentul electric, cei la care apelasem initial, imi luau 3400 ron, iar firma aceasta mi-a luat 1100 ron + 18 ron taxa de dosar (1118 ron).    Fratele meu, isi construise casa in urma cu 2 ani de zile, si a platit pe doza de aparat-60 ron, iar firma de mi-a facut mie in jur de 35 ron (34,4 ron - in deviz).    Concluzia mea, mergeti pe firme autorizate.  Daca va intereseaza un contact al firmei - www.instelectrice.ro.  Nu vreau sa para a reclama, dar eu am fost foarte multumit de lucrarea lor si vi-i recomand cu placere.




``Instalatia electrica ne-a facut-o o firma, din Buzau, autorizata ANRE, ce lucreaza extrem de bine, rapid ( nu a fost nevoie sa ne intinda luni de zile), 4 zile la ( S+P+1) si 2 zile, la final, aparatura. De pret ? Nu va zic, pai o firma din bucuresti, mi-a cerut pt aceasi instalatie 2000 de euro, iar firma asta 900 de euro (cu materialele mele, cumparate impreuna cu acestia)`...   mai taie din ele si nu ne mai aburi cu cei 900 de euro ...


Apropo....cei 3400 de Ron care ti i-au cerut initial este o taxa care o platesti Tu personal la casieria Enel-ului(reprezinta taxa bransament trifazic aerian)
Iar cat despre cei 900 de euro...tras fire si montaj aparataj (S>P>1) :death: de catre o firma autorizata ANRE....nu o crezi nici tu. :photo:  :photo:

#85
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postpachi1981, on 31st December 2009, 04:21, said:

``Instalatia electrica ne-a facut-o o firma, din Buzau, autorizata ANRE, ce lucreaza extrem de bine, rapid ( nu a fost nevoie sa ne intinda luni de zile), 4 zile la ( S+P+1) si 2 zile, la final, aparatura. De pret ? Nu va zic, pai o firma din bucuresti, mi-a cerut pt aceasi instalatie 2000 de euro, iar firma asta 900 de euro (cu materialele mele, cumparate impreuna cu acestia)`...   mai taie din ele si nu ne mai aburi cu cei 900 de euro ...


Apropo....cei 3400 de Ron care ti i-au cerut initial este o taxa care o platesti Tu personal la casieria Enel-ului(reprezinta taxa bransament trifazic aerian)
Iar cat despre cei 900 de euro...tras fire si montaj aparataj (S>P>1) :death: de catre o firma autorizata ANRE....nu o crezi nici tu. :photo:  :photo:


Atentie mare la aceste firme " autorizate ".Am vazut  '' meseriasii " acestor firme  care folosesc  inclusiv cablu multifilar (litat) la instalatiile electrice,nu numai in vile,apartamente,ci si in hoteluri si mari magazine.
De asemenea (din pacate) am vazut (la o ruda ) cum,un "electrician autorizat" a mers si a cumparat din magazin tot felul de
[auxiliare],pe care ulterior nu stia sa le foloseasca corect.
Inclusiv la mine la serviciu (termoelectrica) au fost contractate niste lucrari cu firme ''mari'' care in afara cifrelor de afaceri mari altceva nu aveau,iar asazisul profesionalism nu s-a regasit in nici o lucrare fie ea electrica sau mecanica.
Nu sustin ca toate firmele sunt [facaturi],insa atunci cand aveti de facut o lucrare nu va lasati pe [mana ] acestor firme,care '' se ocupa de tot'',si documentati-va foarte bine (tehnic vorbind) in legatura cu lucrarea.

ps. in acesti ultimi ani (20 ani) foarte putine firme sunt [de elita]si majoritatea patronilor au exploatat oportunitatile pe care  le-au avut in cadrur unor intreprinderi.


  Sa auzim de bine !                       LA MULTI ANI    2010

#86
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Am si eu o intrebare .

Dupa cate imteleg de la tine este rau sa se foloseasca multifilar in locuinte . De ce ?

Unde este permis si unde nu este permis a se folosi multifilar ?

#87
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postteknotronik, on 1st January 2010, 19:26, said:

Am si eu o intrebare .

Dupa cate imteleg de la tine este rau sa se foloseasca multifilar in locuinte . De ce ?

Unde este permis si unde nu este permis a se folosi multifilar ?
Acum nu mai este interzis folosirea conductorului litat in instalatiile electrice fixe(in normativele mai vechi da),dar eu unul nu as recomanda asa ceva!

Edited by anaki, 01 January 2010 - 21:02.


#88
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Totusi de ce nu recomanzi acest conductor ?

#89
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postteknotronik, on 2nd January 2010, 20:50, said:

Totusi de ce nu recomanzi acest conductor ?
Acum am vazut ca esti in Spania si acolo banuiesc ca se foloseste in instalatiile electrice fixe
Problema ar exista in stabilitatea termica a conductorului litat in consum,fata de cel brut.
Cel brut are o stabilitate temica mult mai buna decat cel litat,si sa constatat ca in timp ,la variatii ale consumului(mai mare ,mai mic) cel litat are tendinta sa cedeze lita cu lita.

#90
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Ai putea sa pui vreun link unde sa spuna acest lucru despre conductorul litat  ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate