Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#127
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
[quote name='GERULA2006' date='7th March 2010, 13:25' post='7906354']
Asa era cel mai bine . Prin perete nu merge ca am o usa intre cele doua tablouri.Prin sapa ma intersectez cu doua colane de calorifer.Plus ca este un tub de 25 - inseamna ca o sa ma ridic mult cu sapa.
Deci la 31 A, conductorii duc f bine 10 kw!
Multumesc!
[/quote

Nu folosi trasee cu asa de multe coturi.

Attached Files



#128
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 dan210, on 7th March 2010, 12:45, said:

poti sa motivezi, te rog

A fost greseala mea gandind la un traseu monofazic de 10 kW .

Acum am recitit si am vazut ca scrie in paranteza trifazic .

Scuze .

#129
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

 anaki, on 7th March 2010, 12:38, said:

[/quote

Nu folosi trasee cu asa de multe coturi.
La etaj este acelasi lucru.Casa este pe cadre,asa ca am o gramada de grinzi.
Stiu ca nu este bine cu atitea coturi ,dar ce sa fac???

#130
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

 GERULA2006, on 7th March 2010, 13:45, said:

La etaj este acelasi lucru.Casa este pe cadre,asa ca am o gramada de grinzi.
Stiu ca nu este bine cu atitea coturi ,dar ce sa fac???
Nu poti sa faci omleta fara sa spargi oualele! :) :)  
Inainte de a te apuca de traseul asta mai analizeaza,pt ca tu ai o imagine de ansamblu a casei.

#131
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Crede-ma ca am luat in calcul toate variantele.....de aceea a aparut si doza aia sub rigips.O idee de criza!!!! :wallbash:

#132
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Asa ai putea ?

Sa duci tubul pe perete orizontal ocolind grinzile si apoi sa vertical gaurind planseul .

Sper sa intelegi desenul .

Attached Files



#133
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

 teknotronik, on 7th March 2010, 12:55, said:

Asa ai putea ?

Sa duci tubul pe perete orizontal ocolind grinzile si apoi sa vertical gaurind planseul .

Sper sa intelegi desenul .
O idee.Sa vad cum cobor cu rigipsul.Daca se poate!

#134
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Cum sa concep traseul care sa alimenteze aplicele puse pe exteriorul casei? Sa-l trag pe exterior sau pe interior?Unde sa pozitionez dozele de derivatie?

#135
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

 GERULA2006, on 8th March 2010, 01:40, said:

Cum sa concep traseul care sa alimenteze aplicele puse pe exteriorul casei? Sa-l trag pe exterior sau pe interior?Unde sa pozitionez dozele de derivatie?
Faci tu ce faci, si intrebi fara sa pui un desen .In principiu tubulatura o tragi pe afara(acum ca este frumos afara :lol:),iar doza de legatura pune-o pe hol,nu in interiorul vreunei camere.pe exterior poti sa mergi din aplica in aplica,si nu uita sa scoti si un circuit de priza destinat special pt consumatori mari(aparat de sudura,etc),si in plus tubulatura pt o viitoare sonerie,videointerfon la poarta,stalpisori pe alee,pe langa arbusti,iluminat pe gard,cam ce crezi tu ca ai vrea sa faci in curte in viitor. :arigato:

#136
ParanoiaAgent

ParanoiaAgent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2010
eu mi-am facut singur! si nu mia cerut nimik aia de la electrica erau foarte ocupatzi sa imi ia bani! :|

#137
vitralii_bisericesti

vitralii_bisericesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2010
Si eu am apelat la d-l din ramnic (popescu), foarte serios si mi-a placut cum a lucrat. La un momentdat, imi era si mila de dansii, lucrau pe frigurile din decembrie, doar sa-si respecte cuvantul.  Mi-am vandut apartamentul, am stat cu chirie cateva luni, acum sunt mutat in casa mea si sunt multumit. Mi-a fost oarecum, sa iau asa o informatie de pe internet, neverificata, dar totul a decurs cat se poate de bine si nu regret deloc.  Acum imi caut ceva mobila, s-auzim de bine

#138
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

 anaki, on 8th March 2010, 17:45, said:

Faci tu ce faci, si intrebi fara sa pui un desen .In principiu tubulatura o tragi pe afara(acum ca este frumos afara :lol:),iar doza de legatura pune-o pe hol,nu in interiorul vreunei camere.pe exterior poti sa mergi din aplica in aplica,si nu uita sa scoti si un circuit de priza destinat special pt consumatori mari(aparat de sudura,etc),si in plus tubulatura pt o viitoare sonerie,videointerfon la poarta,stalpisori pe alee,pe langa arbusti,iluminat pe gard,cam ce crezi tu ca ai vrea sa faci in curte in viitor. :arigato:

Multumesc!
Nu prea am ce desen sa pun...Vreau sa pun 5 felinare pe trei fatade ale casei.Nu stiam cum cum sa impart conductorii la fiecare.Daca voi face doze ,ele vor fi ingropate in tencuiala care vine sub polistiren.Este o idee buna sa merg din aplica in aplica.
In living si bucatarie  voi avea doua corpuri de iluminat alimentate dintr-un singur intrerupator.Cum sa fac alimentarea celui de-al doilea corp?
Vin din intrerupator cu conductorii in primul corp , apoi din acesta sa plec cu alti conductori in cel de-al doilea corp?La fel ca si la aplicele exterioare?

Multumesc!
PS: cum ma gindeam eu sa fac traseul exterior:  http://www.desenator...sen-1342075.htm .Dar cred ca e mai bine cum zice Anaki cu legatura din felinar in felinar.
Si citeva poze cu "opera" mea!

Attached Files


Edited by GERULA2006, 09 March 2010 - 01:45.


#139
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

 GERULA2006, on 9th March 2010, 01:39, said:

In living si bucatarie  voi avea doua corpuri de iluminat alimentate dintr-un singur intrerupator.Cum sa fac alimentarea celui de-al doilea corp?
Vin din intrerupator cu conductorii in primul corp , apoi din acesta sa plec cu alti conductori in cel de-al doilea corp?La fel ca si la aplicele exterioare?
Ti-am pus doua desene ,sper sa fie clare sa te poata ajuta.
inainte de a incepe o camera fa-i un desen cam cu ce ai vrea sa faci in ea, si dupa aia se pot stabili cele mai bune trasee.

Attached Files


Edited by anaki, 09 March 2010 - 05:06.


#140
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Anaki , multumesc mult!
La felinare am inteles: o doza pusa pe hol si de acolo merg din felinar in felinar.
In primul desen ,cel pt living si bucatarie nu vreu sa merg pe intrerupator dublu.Vreau sa merg pe unul cap scara care sa comande ambele becuri.Sa merg pe principiul de la felinare?DIN BEC IN BEC( vor fi aplice sau lustre)?La fel si pe scara unde voi avea doua becuri si un singur intrerupator cap scara?
Mersi! :cheers: :cheers:

Cam asa ceva :  http://www.desenator...sen-1342097.htm

Edited by GERULA2006, 09 March 2010 - 09:15.


#141
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Daca vrei sa comanzi amandoua becuri dintr-un singur loc poti folosi un intreruptor normal , bineinteles in cazul in care se vor aprinde amandoua deodata si nu independent unul fata de celalalt .

Comutadorul cap scara il folosesti daca vei aprinde acele becuri din doua puncte diferite .

#142
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

 teknotronik, on 9th March 2010, 09:26, said:

Daca vrei sa comanzi amandoua becuri dintr-un singur loc poti folosi un intreruptor normal , bineinteles in cazul in care se vor aprinde amandoua deodata si nu independent unul fata de celalalt .

Comutadorul cap scara il folosesti daca vei aprinde acele becuri din doua puncte diferite .
STIU!!!
Eu va intreb: cum fac legatura intre cele doua becuri?Se poate face din bec in bec? Adica vin cu coloana in primul ,il alimentez si de aici plec cu coloana in cel de-al doilea?
Multumesc!

#143
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

 GERULA2006, on 9th March 2010, 10:41, said:

STIU!!!
Eu va intreb: cum fac legatura intre cele doua becuri?Se poate face din bec in bec? Adica vin cu coloana in primul ,il alimentez si de aici plec cu coloana in cel de-al doilea?
Multumesc!
Ai doua solutii:
-din bec in bec
-fiecare alimentare  de bec dusa intr-o doza centralizatoare

Edited by anaki, 09 March 2010 - 14:48.


#144
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Multumesc Anaki! Sa vad care varianta este mai buna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate