Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Fundatia

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Am cumparat Fundatia de la Teora. Bun. O citesc in 3 zile si vad ca nu-i de gluma, vreau toata colectia in original. In prefata scrie de urmatoarele aparitii la Teora: Teama Fundatiei, Fundatie si haos, Triumful Fundatiei. Caut pe Amazon si vad ca de fapt asta e A Doua Fundatie. Ma rog, am luat amindoua seriile pina la urma, treaba e ca nu stiu care e ordinea, e asta de pe Amazon ? Unii zic ca primele doua sint abureala si ca e bine sa sari direct la Foundation. Are seria Fundatiei vreo legatura cu seriile Robot si Empire?

#2
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Ok. Ideea este urmatoarea - cartile de care zici tu - aparute la Teora, sunt un fel de add-on la seria originala a lui Asimov... Ordinea este cea de la Amazon.com (la lista aia se mai adauga Fundatia Renascuta si Prietenii Fundatiei - un antologie a unor autori fani ai lui Asimov). Cartile din seria originala au aparut la Nemira initial... Acum nu situ daca au fost reeditate de Teora, ca avandu-l pe cele de la Nemira, nu m-am mai uitat dupa ele...
Seria Fundatiei este legata cu seriile Robotii si Imperiul mai ales prin prisma "istoriei" si background-ului comun si printr-un personaj care este intalnit episodic in mai multe carti - mai exact R. Daneel... Fiind un mare fan al lui Asimom, mie mi-a placut sa le citesc pe toate cap coada... De la primele carti cu Robotii, pana la cele din finalul Fundatiei... Dar nu stiu cate dintre ele se mai gasesc...

#3
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Deci imi recomanzi sa incep cu The Robot novels(I, Robot, The Caves of Steel, The Naked Sun, The Robots of Dawn, Robots and Empire), continui cu Fundatia si A Doua Fundatie si apoi cu Empire novels( The Currents of Space, The Stars, Like Dust, Pebble in the Sky)? De gasit le-am gasit ca le-am luat de pe Amazon ,insa unele sint de negasit, Pebble in the Sky am luat-o used.

#4
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Daca-ti place stilul lui Asimov cel mai misto este de parcurs "seria" Robotii - Imperiul - Fundatia, in ordinea asta... Cele cu Robotii sunt niste romane politiste misto de tot, urmeaza cele cu Imperiul, care sunt mai slabute, dar oricum merita citite si apoi Fundatia care mi se pare cea mai reusita parte...
Aveam pe undeva o lista cu toate cartile in ordine, daca te intereseaza o caut si o postez aici...

#5
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Da, evident ca ma intereseaza! Pina la urma am luat toate trei seriile, cele mai greu de gasit sint cele din seria Imperiului, doar used. Gasisem si una din prime editie, cu autograf, vreo citeva mii de parai...

#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Ares, ai gasit lista aia? Ca mi-au venit cartile si nu stiu cu care sa incep.

#7
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Gata, s-a rezolvat.... da' se pare ca cineva se joaca cu posturile mele :D (care esti ma nebunatecule? :) )
O lista mai putin cuprinzatoare se gaseste si in editia in romana a Preludiului Fundatiei, daca nu ma insel...

#8
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Da, asa e la aia m-am uitat si eu. O sa incep cu The Complete Robot. Mersi de documentatie.

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Are cineva o lista in Romana cu toata seria "FUNDATIA" ?

Vreau sa ma apuc sa o cumpar si vreau sa stiu exact CE sa caut pentru ca sunt multe volume si habar nu am de unde sa ma apuc si unde sa termin  :D

Thank You  :OK:

#10
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Din nefericire nu gasesc documentu' Word original, asa ca sper ca te poate ajuta LIT-ul asta...
Spor la citit ;)

Attached Files



#11
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
1. Fundatia (1951)
2. Fundatia si Imperiul (1952)
3. A doua Fundatie (1953)
4 Trilogia Fundatiei (1981)
5. Marginea Fundatiei (1982)
6. Fundatia si Pamantul (1986)
7. Preludiul Fundatiei (1988)
8. Fundatia renascuta

Seria Fundatiei a fost continuata cu mai mult sau mai putin succes si talent de  Gregory Benford "Teama Fundatiei", Greg Bear, "Fundatia si haosul", David Brin cu "Triumful Fundatiei"si in final "Prietenii Fundatiei" (un ciclu de nuvele scrise in onoarea lui Isaac Asimov de diferiti autori).

#12
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Gata.. le-am luat pe toate (10 volume) de la TEORA :D
Aseara le-am comandat si astazi mi le-au adus acasa.

1.920.000 tot pachetul + transport rapid.  :OK:

#13
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
..am gasit pe un FTP toata opera lui Asimov in format .rtf si sint dispus sa-i fac un upload pe aici daca imi da cineva un cont de FTP. E un .zip de vreo 22MB.

#14
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Fara warez pls ca altfel risti un ban...

#15
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by Ares
Fara warez pls ca altfel risti un ban...
.


...nu consider ca actele de cultura pot fi considerate ilegale sau warez. Anyway, cind ajung acasa o sa fac niste arhive parolate numai cu Fundatia si le incarc aici. Parola o s-o trimit pe PM la doritori. Daca moderatorul considera ca astfel de lucruri sint ilegale sa le stearga din partea mea. Oricum pe forumul asta nu prea poti discuta nimic, totul e considerat ilegal.  Cred ca o sa ne rezumam la povestit telenovele si stirile din ziare.

#16
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
OK. Hai sa punem problema altfel... Eu ca scriitor muncesc cand scriu ceva... Cei care-mi iau cartea pe gratis ma fura... A pune cartile acelea cu copyright aici inseamna a comite o ilegalitate...
In particular fiecare face ce vrea si isi ia carti din ce surse vrea, dar pe Softpedia nu se incurajeaza furtul de propietate intelectuala...

PS. Sunt de ceva timp pe forum-ul asta si l-am gasit foarte ingaduitor si bine moderat. Cat despre ce putem discuta - hai sa discutam despre ce citim nu despre cum facem rost de carti...

#17
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Pina acum "Robots and Empire" mi s-a parut cea mai naspa si mai trasa de par.

#18
UNIC

UNIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.12.2004
tati ! Asimov - ca om in carne si oase e mort
corpul lui nu mai poate coordona activitatile legate de bani, cei care fura sunt cei ce profita de pe urma lui. Sunt curios cine are copyrights pe Epopeea lui Ghilgames si pe Cartea egipteana a Mortzilor?

eu sunt de acord sa platesc serviciile, dar nu si nemunca altora
eu imi platesc conexiunea la Internet, asa ca ce gasesc eu pe acolo nu e vina mea ca e ilegal.

Am descoperit cu placere din cartzile lui Asimov in romana in format rtf (scanate cu OCR mai mult ca sigur) si asa m-am apucat sa le citesc, ca altfel desi le am pe toate in engleza nu le-as fi citit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate