Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

service manual camcorder Canon UC15

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
voineafin

voineafin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.09.2006
Am si eu rugamintea pentru cei ce ma pot ajuta cu un manual de service pentru un camcorder Canon UC15!  Nu a mai fost alimentata mai bine de un an de zile .....iar acum nu mai se vede decat foarte incetosat pe monitorul ei si desincronizat!
Ce pot sa fac???  Multumesc anticipat!


Later edit by mister_rf:
Nu puneti adrese de email pe forum.
-veti primi spam de la programele care citesc automat aceste adrese.
-un forum inseamna comunicare pentru toti userii. Cea ce tie iti foloseste acum poate fi de folos si altor useri pe viitor

Edited by mister_rf, 05 March 2007 - 01:08.


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca este o camera analogica cu inregistrare pe casete de 8mm
deci asta:

Attached File  camcordercanon5sv.jpg   268.98K   8 downloads

Cred ca ai capetele video murdare. Se pot sterge cu alcool isopropilic si o carpa care nu lasa scame deci  cu o tesatura cat mai  deasa, in genul materialului   de tip panza de doc.
Nu se sterge cu vata sau alte improvizatii care pot agata pastilele video si le poate distruge.
Stergerea se face prin aplicarea panzei usor inmuiate in alcool pe tamburul cu capete video si simultan cu apasarea usoara   se face rotirea acestuia in  sens contrar acelor de ceas.

Mai problematic ar fi daca ai capacitati electrolitice uscate. In acesta situatie cu sau fara schema rezolvarea este aprope imposibila.

Edited by mister_rf, 05 March 2007 - 11:11.


#3
voineafin

voineafin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.09.2006
Asa cum ma-ti invatat mister rf,raspunsul a aparut fara intarziere...Am sa incerc sa cutat capul cu alcool isopropilic dar cu siguranta mai am un defect legat de uscarea unei capacitati....Ce pot face in cazul acesta???
...daca las alimentata sau infunctiune mai mult timp (ore,zile) ar putea acel condensator sa-si reia functiile?
Si acum intrebarea finala:din cele doua ,,furci sau role'' care trage banda in jurul capului de redare, una a fost cazuta...
Dupa lungi peripetii am pus-o la loc insa cum fac reglajul de azimut daca se poate spune asa,facind o analogie cu sistemul casetofoanelor ...exista un caiet de service unde se precizeaza cum se face acest reglaj?
Multumesc !

#4
voineafin

voineafin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.09.2006
Deci un manual de service chiar si general fiind el cred ca mi-ar putea fi de ajutor in incercarea mea de a face acest reglaj de ... hai sa-i spunem ''azimut''!
Asteptam in continuare si va multumim!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate