Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Interfata Aero in Windows XP

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
122 răspunsuri în acest subiect

#109
dcomsa

dcomsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 08.11.2005
salutare oameni buni,

aruncati o privire la filmuletul asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ImW0-MgR8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da clasa la vista si mac os la capitolul eye candy. e inca in development, dar se apropie cu pasi repezi de maturitate.

daca vreti sa-l testati, puteti doar cu pretul unui blank (cd sau dvd, depinde de versiunea de linux ;) )

momentan Sabayon il are by default, dar v-as sugera sa luati versiunea de Ubuntu ce va aparea in octombrie

numai bine,
daniel

#110
shift

shift

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 246
  • Înscris: 09.04.2007

View Postdcomsa, on Sep 20 2007, 23:44, said:

salutare oameni buni,

aruncati o privire la filmuletul asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ImW0-MgR8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da clasa la vista si mac os la capitolul eye candy. e inca in development, dar se apropie cu pasi repezi de maturitate.

daca vreti sa-l testati, puteti doar cu pretul unui blank (cd sau dvd, depinde de versiunea de linux ;) )

momentan Sabayon il are by default, dar v-as sugera sa luati versiunea de Ubuntu ce va aparea in octombrie

numai bine,
daniel

Da, e cool la eye candy ... dar atat ... la functionalitate si ergonomie multe din optiunile puse la dispozitie sunt inutile si mai mult deranjeaza. Mac OSX si Vista se opresc la un nivel la care eye candy-ul nu ajunge sa te incurce prea mult ... Compiz are enorm de multe chestii care arata bine dar daca le folosesti transforma actiuni banale in haos. Chiar renumitul cub ce a devenit emblema eye candy-ului Linux e cat se poate de inutil, e mult mai simplu sa schimbi intre desktopuri in mod clasic. Unele efecte sunt de-a dreptul grotesti. Compiz Fusion promite mult, dar inca e nefinisat. E si destul de instabil si nu se prea intelege cu placile video de la ATI. Sa speram ca noile drivere dezvoltate de comunitate cu ajutorul AMD vor rezolva problema.
Acum sa trecem la chestii serioase ... ce sens are sa recomanzi o distributie de Linux pe un topic despre customizarea interfetei pentru Windows XP?

#111
Cyrrus

Cyrrus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 699
  • Înscris: 05.02.2006
Pe vista merge cubu3d?

#112
Burvi

Burvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 165
  • Înscris: 14.09.2007
Nu mai este activ linkul ala catre desktop 3d. De unde il iau?

#113
Cyrrus

Cyrrus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 699
  • Înscris: 05.02.2006
De aici  ;)

Fișiere atașate



#114
Burvi

Burvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 165
  • Înscris: 14.09.2007
Foarte prompt. Multumesc!  :coolspeak:

#115
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 405
  • Înscris: 09.03.2007

View Postdcomsa, on Sep 20 2007, 23:44, said:

salutare oameni buni,

aruncati o privire la filmuletul asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ImW0-MgR8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da clasa la vista si mac os la capitolul eye candy. e inca in development, dar se apropie cu pasi repezi de maturitate.

daca vreti sa-l testati, puteti doar cu pretul unui blank (cd sau dvd, depinde de versiunea de linux ;) )

momentan Sabayon il are by default, dar v-as sugera sa luati versiunea de Ubuntu ce va aparea in octombrie

numai bine,
daniel

Yup , you're  right , arata foarte bine, eu am ubuntu dar nu gasesc deloc "Compiz Fusion Development", pe internetul asta sa il descarc, a aparut vreo editie downloadabila ?

#116
dcomsa

dcomsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 08.11.2005
Scuze ca raspund asa tarziu.

View Postshift, on Sep 21 2007, 00:14, said:

Da, e cool la eye candy ... dar atat ... la functionalitate si ergonomie multe din optiunile puse la dispozitie sunt inutile si mai mult deranjeaza. Mac OSX si Vista se opresc la un nivel la care eye candy-ul nu ajunge sa te incurce prea mult ... Compiz are enorm de multe chestii care arata bine dar daca le folosesti transforma actiuni banale in haos. Chiar renumitul cub ce a devenit emblema eye candy-ului Linux e cat se poate de inutil, e mult mai simplu sa schimbi intre desktopuri in mod clasic. Unele efecte sunt de-a dreptul grotesti.

Compiz e un window manager bazat pe plugin-uri ceea ce face posibil faptul ca oricine sa scrie un plug-in. Nu spune nimeni ca trebuie sa le instalezi/activezi pe toate. La fel ca si pe Window si Mac, aproape toate distributiile fac o filtrare/imbinare a efectelor astel incat acestea sa nu fie deranjante, ramanad la latitudinea utilizatorului sa le customizeze dupa plac.

View Postshift, on Sep 21 2007, 00:14, said:

Compiz Fusion promite mult, dar inca e nefinisat. E si destul de instabil si nu se prea intelege cu placile video de la ATI. Sa speram ca noile drivere dezvoltate de comunitate cu ajutorul AMD vor rezolva problema.

Am mentionat si eu faptul ca este in curs de dezvoltare. In versiunea beta de Ubuntu, imi funtioneaza perfect pe un calculatoru cu placa ATI Radeon. Se pare ca sunt pe drumul cel bun in ceea ce priveste suportul pentru placile ATI

View Postshift, on Sep 21 2007, 00:14, said:

Acum sa trecem la chestii serioase ... ce sens are sa recomanzi o distributie de Linux pe un topic despre customizarea interfetei pentru Windows XP?

Topicul este despre transformarea interfetei de XP in interfata Vista, in special Aero. Eu am recomandat o alternativa la Aero, care are avantajele si dezavantajele.

Toate cele bune,
Daniel.

#117
dcomsa

dcomsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 08.11.2005

View Postblackmodder, on Sep 28 2007, 03:58, said:

Yup , you're  right , arata foarte bine, eu am Ubuntu dar nu gasesc deloc "Compiz Fusion Development", pe internetul asta sa il descarc, a aparut vreo editie downloadabila ?

Dupa cum spunea si shift, deja se deviaza de la acest topic. Deschide te rog un topic nou in categoria linux, si o sa-ti raspund acolo.

Daniel.

#118
shift

shift

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 246
  • Înscris: 09.04.2007

View Postdcomsa, on Sep 29 2007, 13:27, said:

Topicul este despre transformarea interfetei de XP in interfata Vista, in special Aero. Eu am recomandat o alternativa la Aero, care are avantajele si dezavantajele.
Nu, tu ai recomandat o alternativa la Windows. Nu ai recomandat un desktop manager alternativ, ci un intreg sistem de operare.

#119
dcomsa

dcomsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 08.11.2005

View Postshift, on Sep 29 2007, 15:10, said:

Nu, tu ai recomandat o alternativa la Windows. Nu ai recomandat un desktop manager alternativ, ci un intreg sistem de operare.

In felul asta o putem tine la nesfarsit. Ideea e ca exista alternative la Aero, eu doar am sugerat una. Sincer, le-as recomanda Mac OS, dar ... costa prea mult. Omul este liber sa alega ce vrea, dar e bine sa stie ce optiuni are.

Numai bine,
Daniel.

#120
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.256
  • Înscris: 19.02.2005
Fara off topic. Omu' stie deja ce optiuni are:
Fișier atașat  WindowsMacLinux.png   16,32K   128 download-uri

Si btw, Aero nu e acelasi lucru cu transparenta.

Editat de BlueMe, 30 septembrie 2007 - 17:26.


#121
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 14.04.2008

View Postalby, on Apr 5 2007, 11:15, said:

Exista sidebarul portat de pe vista pe xp dar este considerat warez.Softpedia nu incurajeaza warez'ul.Cat despre skinuri vista uitati aici ultimele achizitii http://www.deviantar...ation/51688616/    si   http://www.deviantar...ation/52415509/


Chiar exista ?? :oO:O

De unde pot sal iau sau unde il gasesc??

#122
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postyo_cristi, on Jul 25 2008, 00:46, said:

Chiar exista ?? :o O:O

De unde pot sal iau sau unde il gasesc??

Ia vezi google desktop sidebar te ajuta?

#123
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 14.04.2008

View Postxeleron, on Jul 25 2008, 10:21, said:

Ia vezi google desktop sidebar te ajuta?

Merci... Cred ca o sa-mi fie de folos :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate