Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Filmul "The Secret" (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#253
danmarius1956

danmarius1956

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2009
Salut! Am si eu o intrebare: stiti cumva, a aparut si partea a doua?

#254
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdanmarius1956, on 16th September 2010, 01:34, said:

Salut! Am si eu o intrebare: stiti cumva, a aparut si partea a doua?

:D Partea a doua, la ce? "Intoarcerea secretului"?

#255
danmarius1956

danmarius1956

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2009
Salut? Stie cineva daca a aparut si partea a doua?

La The Secret.   Asa se intituleaza?

View Postedy_wheazel, on 16th September 2010, 02:01, said:

:D Partea a doua, la ce? "Intoarcerea secretului"?


#256
amigo_ciprian

amigo_ciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2010
Mie imi place foarte mult. Daca poti sa-l vezi, te rog sa o faci.

#257
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Documentar de 3 lei ! Pacat ca nu are si un chestionar atasat sa-l fi putut vota...
Film pentru retar persoanele care cred ca orice zboara se mamanca. Esti in depresie profunda ? Da, the best movie ever !

#258
barbie_edt

barbie_edt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.04.2009

View PostGubyIQ, on 4th March 2007, 02:02, said:

A vazut careva filmul The Secret? aici este descrierea IMDB.
Pentru cei care l-au vazut, ce impresie v-a lasat?





Am descoperit filmul asta din greseala...Cautam nu-sh ce prin dcc+ si m-am trezit cu el in calculator...
Chestia e ca....la mine functioneaza...Cel mai mare record a fost de...2 secunde...pentru o ceasca de cafea
Parerile sunt impartite e adevarat...unii Pro...si altii Contra...e normal...
Ce potsa spun e ca...de cand l-am vazut mi-a luat ceva timp sa ma obisnuiesc cu...legea universului...-am lucrat cam 1 an sa zic...si ...au inceput sa apara rezultatele...
Acum e simplu...
Trebuie doar sa imi doresc...
Iar aia cu...viata ti se schimba...e adevarat...
Deci in concluzie eu sunt unii dintre aia Pro... :thumbup: si zic ca trebuie vazut...si mai ales in esenta inteles...
Pentru cei care au dubii...exista  dovezi sa le indepartati...

EMERALD TABLET-
The oldest documentable source for the text is the Kitab Sirr al-Asrar, a compendium of advice for rulers in Arabic which purports to be a letter from Aristotle to Alexander the Great. This work was translated into Latin as Secretum Secretorum (The Secret of Secrets) by Johannes "Hispalensis" or Hispaniensis (John of Seville) ca. 1140 and by Philip of Tripoli c. 1243.

In the 14th century, the alchemist Ortolanus wrote a substantial exegesis on "The Secret of Hermes," which was influential on the subsequent development of alchemy. Many manuscripts of this copy of the Emerald Tablet and the commentary of Ortolanus survive, dating at least as far back as the 15th century.

The Tablet has also been found appended to manuscripts of the Kitab Ustuqus al-Uss al-Thani (Second Book of the Elements of Foundation) attributed to Jabir ibn Hayyan, and the Kitab Sirr al-Khaliqa wa San`at al-Tabi`a ("Book of the Secret of Creation and the Art of Nature"), dated between 650 and 830 AD.

Daca nu stiati inca despre asta...

Eckhart Tolle is a German-born writer, public speaker, and spiritual teacher. He is the author of the bestsellers, The Power of Now and A New Earth. In 2008

si nu mai scriu....despre altele

Ideea e ca SECRETUL a existat dintotdeauna...sub o forma sau alta...

Daca analizez cum era viata mea acum 5 ani....
:worthy:  :nonobad:

si cum e acum.... :peacefingers:  :thumbup:

The Secret iti schimba viata...trebuie doar sa intelegi cum sa misti rotitele...acolo-n univers...

Pt cei ce judeca....Secretul...am 1 intrebare.
In marea minunata biblie scrie la un moment dat ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa asemanarea lui...adica te invata clarde la inceput cum ca daca esti smecher poti sa fii si tu un dumnezeu...
si mai spune printre altele cum ca Dumnezeu e pretutindeni...
Cum e cu putinta??
poi simplu...Ti se da mura in gura pana si acolo cat de puternic esti...si stapan pe viata ta.
Cat despre Christos.
Numele de Christ putea fi atribuit oricarei persoane.
Christ is the English term for the Greek Χριστός (Khristós) meaning "the anointed one".
adica in traducere libera...''uns''
Daca luam in calcul ca un om poate ajunge la punctul maxim din punct de vedere spiritual si al invataturi...e foarte simplu.Oricine poate deveni un Christ.
Ca numele a fost atribuit insusi lui Issus e o poveste lunga...
Ca si cea a casatoriei...;)cineva a inventat-o ca sa faca putina disciplina.
Eca atunci cand mama il inventase pe Bau Bau...ca sa fiu cuminte...
Ar mai fi o gramada de scris...insa ma opresc aici...

Va puup si...

May the joy be with you :peacefingers:

#259
al3x91

al3x91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2007

View Postdanmarius1956, on 16th September 2010, 02:22, said:

Salut? Stie cineva daca a aparut si partea a doua?

La The Secret.   Asa se intituleaza?
da cum spune si barbie.. acest film este incredibil:P toti cei care isi dau cu parerea sunt niste... care nu stiu ce inseamna sa gandesti pozitiv..
E ceva rau sa gandesti pozitiv? pentru ca filmul asta te invata? Sau voi sunteti genul de emo de va taiati venele...
Oricum sa vorbimd espre film.. eu il vazusem mai demult.. am crezut in el dar nu prea aplicam ce se intampla...
Anul trecut in iunie inaite de bacul la romana.. a venit un prieten la mine sa invaam la romana.. noi am invatat basmul in 5 zile.. stiam decat basmul perfec.t. apoi i-am zis hai sa ne uitam la filmul asta.... am vazut filmul apoi mi-am lipit o hartie cu BASM 9 pe tavan....  si merue cand vorbeam cu el ziceam ca pica basmul ca astea , lasa ca vorbim maine dupa ce pica basmul si chestii de genu:D .. si stii ce? a picat basmul si am luat fix 9..  exista o sansa de 1/10000 sa iti pice o opera ceruta si sa fie si nota aceasi pe car eo vrei tu ..
aa da si am mai jucat la loto pentru prima data in viata mea tot in saptamana aceea.. am cerut sa castig.. nu am zis cat.. dar am castigat categoria a 3 vreo 4-5 milioane sau cat era ...
nu situ dar mi se pare un film care te ajuta..
Il recomand cu incredere .. bafta!

#260
Cristyne85

Cristyne85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2011

View PostYorks6, on 16th March 2007, 20:45, said:

Eu nu stiu de ce va mai obositi sa comentati un film cand de fapt nu ati vazut mai mult de 15 min din el. Probabil plictiseala, cine stie... Mai e putin si comentati negativ un film doar pentru ca nu va place numele filmului sau mai stiu eu ... coperta dvd'ului.
Probabil asa se explica faptul ca 20% dintre cei care au votat pe imdb, i-au dat nota 1.

Hai sa film serios, daca tot vreti sa fiti luati in serios, incercati sa urmariti un film de la inceput pana la sfarsit, si abea dupa aia sa strigati in gura mare cat de bun sau prost este acel film. Altfel nu reusiti decat sa starniti rasul.


Buna,am vazut si eu acest film cel putin de vre-o 10 ori pana am inceput sa citesc sub randuri. De fiecare data cand aveam de luat vre-o decizie ma uitam la el si de fiecare data la un fragment sau chiar un cuvint imi raspundea la problemele mele, pot sa zic ca mi-a schimbat viata radical. Multumesc tuturor care au contribuit la acest film.

#261
all_that_jazz

all_that_jazz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.12.2008

View PostCristyne85, on 14th April 2011, 22:09, said:

Buna,am vazut si eu acest film cel putin de vre-o 10 ori pana am inceput sa citesc sub randuri. De fiecare data cand aveam de luat vre-o decizie ma uitam la el si de fiecare data la un fragment sau chiar un cuvint imi raspundea la problemele mele, pot sa zic ca mi-a schimbat viata radical. Multumesc tuturor care au contribuit la acest film.

salutare. tocmai ma pregatesc sa vad si eu filmul asta si am zis sa vad ceva pareri inainte. :) sunt inca la stadiul de scepticism...  am fost si la niste cursuri de perceptie senzoriala care aplica practic acelasi sistem. inca incerc sa aprofundez subiectul..poate filmul asta o sa ajute.
aveti ceva exemple de succes cu sistemul aplicat in business?
numai bine!

#262
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostMosotti, on 19th March 2007, 14:48, said:

io n-am vazut nici 3 secunde din film, dar pot sa-ti zic ceva care sa te ajute in viata:

there is no fucking secret that'll change your miserable life


daca ajungi la un moment in viata in care tre sa-ti zici "trebuie sa gindesc pozitiv!", inseamna ca esti in cacat. atunci trebuie sa actionezi ca sa iesi din cacat, nu sa te gindesti pozitiv aiurea, sperind ca nus ce lucru magic se va intimpla, ca energiile universului vor vidanja jegul din jurul tau si iti vor schimba viata in mod uimitor. trebuie sa gindesti PRACTIC SI REALIST, nu pozitiv. altfel doar iti creezi universuri imaginare, proprii si personale, fara nici o valoare, in care toate lucrurile sint pictate-n roz

de-aia poporul roman, de care stim sigur ca face haz de necaz din vremuri imemoriale (deci gindeste pozitiv), e in cacat pina-n git. pentru ca nu exista nici un secret, in afara de combinatia "munca + noroc chior"
Nu sa visezi pozitiv, ci sa gandesti pozitiv. E o mica mare diferenta.
Exemple de gandire "pozitiva ale poporului roman:
In vremea lui "Ceasca": "Mai rau sa nu fie" (si ne-a fost din ce in ce mai bine, lol)
In zilele noastre: "Nu se merita" (si ne "merge" din ce in ce mai bine), sau cat de buni sunt unii sau altii fata de noi etc.
Daca mai vrei mai sunt, ajunge sa le asculti imprejurul tau si aici pe forum si in "viata reala".


View Postender_w, on 5th April 2008, 20:44, said:

e interesant ca cei din echipa 31(un fel de amway romanesc)  baga filmu' asta adeptiilor din echipa 31,si ei desigur,la finalul filmului aplauda in picioare pt ca in sfarsit au aflat the path to enlightenment.

P.S. imi spune si mie cineva secretul despre cum sa ghicesc numerele de la lotto?

Gandeste-te intens si o sa le visezi, dar nu iti garantez ca o sa le si joci. lol

View PostStan P., on 15th May 2008, 23:15, said:

Exact asta este tipul de rationament periculos care se hraneste din filme d-astea si carti similare, te face sa crezi cu disperare ca totul in jur iti vorbeste, ca totul are legatura, ca orice coincidenta e de fapt un mesaj... si cand pana la urma n-o sa se intample, o sa fii foarte uimit! "Cum, dar am fost acasa la X si avea si el Passat! Care e o masina rara, nu stiu daca exista in toata tara mai mult de doua!! Si totusi eu nu mi-am luat, desi am primit semnalele!... Cum e posibil?!"
Come on, dude... nu exista semnale, nu exista legea atractiei...

Sa gandesti pozitiv este de ajuns? Nu, nu este de ajuns. Trebuie "sa crezi", ca acel lucru sau acea actiune va avea loc. Este de ajuns? Nu. Trebuie sa actionezi in asa fel ca acel lucru sau acea actiune sa aiba loc. Este de ajuns? Poate da, poate nu. Daca pleci neancrezator de la inceput, nu vei reusi. In mare cam asa am inteles eu ca functioneaza. Oare, am inteles gresit?

Edited by poadol, 19 April 2011 - 23:17.


#263
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
daca se poate o parere din experienta personala, nu este vb de gandire pozitiva, daca imi aduc bine aminte prin 'what the bleed do we know' zicea cineva ca prin gandire pozitiva nu facem decat sa incorporam o masa enorma de gandire negativa intr-un strat subtire de gandire pozitiva.
parerea mea personala este ca filmul vb despre cu totul si cu totul altceva. mai exact, cand absolut orice persoana, in orice situatie, ia decizia sa inceapa ceva, acea persoana, ca si entitate magica (creat de Dumnezeu 'dupa chipul si asemanearea sa') inainte sa faca ceva ce se vede cu ochiul liber prin simpla lui hotarare neinduplecata de a realiza ceea ce vrea, netinand seama de toate argumentele 'realiste' sau 'de bun simt'; acea persoana cum spuneam va activa unitatea magica a intentiei. din acel moment pentru a putea realiza ceea ce este necesar ca lucrurile sa se materializeze si sa ia forma dorita persoana va actiona la nivelul spiritului (sau in 'visat') si apoi va profita de circumstantele favorabile si coincidentele surprinzatoare care ii vor apare in fata.
acea persoana poate parea sa aiba un noroc chior sau sa profite de o serie de coincidente cu totul si cu totul iesite din comun, dar asa cum se spune 'norocul si-l mai face si omul'. toate acele circumstante au fost create si atrase din momentul luarii deciziei, prin actiunea la nivelul spiritului si apoi la nivel constient in realitatea cotidiana. sunt sigur ca foarte multi au un prieten extraordinar de charismatic si norocos care realizeaza mai mereu ceea ce doreste printr-un noroc chior. si mai mult ca sigur ca prietenul n-a vazut the secret sau n-a citit in viata lui o carte pe marginea subiectului. este pur si simplu abilitatea noastra naturala ca oameni, ca fiinte magice, create dupa chipul si asemanarea Domnului.

sper ca nu m-am exprimat prea neclar. pur si simplu am incercat sa subliniez cum vad eu lucrurile. personal nu cred in 'gandire pozitiva'. mi se pare doar o chestie de marketing care incearca sa denatureze mesajul profund al celor ce incearca sa aduca in prim plan capacitatile extraordinare ale omenirii.

spor.

Edited by DILAS, 17 August 2011 - 21:16.


#264
hummingheartbeat

hummingheartbeat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2011

View PostCristianDia, on 29th January 2011, 09:57, said:

Documentar de 3 lei ! Pacat ca nu are si un chestionar atasat sa-l fi putut vota...
Film pentru retar persoanele care cred ca orice zboara se mamanca. Esti in depresie profunda ? Da, the best movie ever !
Pot sa zic ca eu radeam de maica-mea cand se uita la film si a completat acel check. In scurt timp a inceput sa aiba din ce in ce mai mult de lucru -> mai multi bani. :)
Eu filmul l-am vazut miercuri. Ziua de joi a mers exact cum m-am gandit, si ce e si mai interesat e ca ma gandeam ca "o sa raman sanatos", si nu la 'nu o sa ma imbolnavesc", si ce primesc ieri? Un fular de care aveam nevoie.
Deci eu zic ca merita sa te gandesti la lucruri pozitive, adica rau nu are cum sa faca :)

#265
bbdp

bbdp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.01.2011
ati lasat topical asta pe off/?? mai are cineva pareri? de rau de bine?>....eu personal dupa multi ani in care am vazut documentarul si am zis de ce nu sa nu-l si applic...pot zice ca functioneaza....ceva este la mijloc...in fond si la urma urmei...este rau sa gandim POZITIV ?

#266
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Unde gasesc filmul cu oprah (si cu sub?)? sau este cel de pe youtube de 9 min ?

Edited by GeorgeIancu, 10 April 2014 - 02:11.


#267
bbdp

bbdp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.01.2011
chiar nici-o parere? buna? rea? sa mai scos vreun documentar ?

#268
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postbbdp, on 05 mai 2014 - 01:49, said:

chiar nici-o parere? buna? rea? sa mai scos vreun documentar ?
Pareri sunt destule ,asta daca ai rabdare sa citesti paginile anterioare.
A mea este buna .
Da s-a mai scos asta  e cu subtitrare e foarte bun cel mai bun parerea mea http://suntsanatos.r...-your-life.html
Si ar mai fi Oprah discuses about the secret le gasesti pe youtube.  (sper ca nu am gesit cu nimic ca am pus linkul acela)

#269
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Teoria e, pe cat de corecta, pe atat de inutila...
Adica:
Bula se duce acasa si-l intreaba pe taica-sau:
- Tata, care este diferenta dintre 'teoretic' si 'practic'?
- Vino, fiule, sa iti explic!...
Si merg amandoi la mama lui Bula. Tatal o intreaba:
- Auzi, draga, te-ai culca cu un negru, pentru 3.000,00 de Euro?...
La care, nevasta-sa raspunde:
- Normal, ce nu as putea face cu atatia bani?!?...
Apoi, merg la fiica-sa... Acelasi lucru:
- Normal, ce nu as putea face cu atatia bani?!?...
Merg si la bunica lui Bula, de la care primesc acelasi raspuns.
Atunci, tatal se intoarce catre Bula si ii spune:
- Ai vazut care este diferenta dintre 'teoretic' si 'practic'?... 'Teoretic', avem 9.000,00 de Euro; 'practic', avem doar 3 curve!...

#270
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Rog pe cei care au vazut documentarul  sa vina cu pareri ,,iar pe cei care folosesc secretul sa vina cu realizari  e un topic chiar interesant nu inteleg dc nu se vorbeste pe el , a incetat lumea sa gandeasca pozitiv?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate