Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Intrebari legate de deschiderea unei unitati de cazare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Buna,


Am cautat, dar nu s-a mai discutat pe aici decat in legatura cu accesul la fondurile europene, ori asta e ceva separat.

Intrebarile mele ar fi legate de crearea unei unitati de cazare tip pensiune, intr-un oras mare. Nu o constructie inceputa de la zero, ci renovarea si eventual extinderea unei case vechi. Mentionez ca nu e vorba de un hostel, deci nu ceva cu dormitoare comune - maximum 4-8 camere double.

1) Stie cineva daca HG-ul de clasificare a unitatilor de cazare s-a adoptat deja sau este tot in faza de proiect ? Este vorba de cel postat pe site-ul ANAT,

aici

2) A trecut cineva printr-o astfel de experienta, pentru a putea da o suma a cheltuielilor necesare pentru renovarea si amenajarea unei case intr-un astfel de scop? Chiar daca este mai de demult, o cifra aproximativa ar fi utila totusi.

3) Dupa formalitatile legale (deschidere SRL, etc), cam care ar fi etapele de parcurs ? Stiu ca suna destul de general, dar de exemplu nu cred ca ar fi indicat sa te apuci sa investesti in dotare, ca in final sa vina cei de la ANAT si sa nu iti dea certificarea, din varii motive :rolleyes:


Multumesc anticipat.

Edited by Dana_H, 02 March 2007 - 10:11.


#2
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Primele etape le-am gasit - ma refer la cineva care nu a mai lucrat in turism. Poate vor fi utile si altora.

1) Acel proiect de HG de clasificare specifica faptul ca tot personalul care a lucrat intr-o astfel de unitate ar trebui sa aibe brevet de turism. Acest brevet se obtine

Quote

Citat din Ordinul nr. 691/ 26.09.2002 - publicat in Monitorul Oficial,Partea I nr.737 din 9 octombrie 2002
1.Punctul 2.2.1 din anexa nr.2 va avea urmatorul cuprins :
"2.2.1.Sa fie absolvent cu examen de licenta al unei facultati acreditate cu profil de turism si sa faca dovada unei activitati in turism de minimum 2 ani sau a absolvirii unui curs de formare manageriala specific functiei,cu o durata de cel putin 6 luni,efectuat dupa data de 1 ianuarie 1990,organizat de instututii autorizate

2) Lista cursurilor necesare obtinerii unui brevet in turism se afla

aici

#3
olalaaa

olalaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.03.2007

View PostDana_H, on Mar 2 2007, 10:59, said:

Primele etape le-am gasit - ma refer la cineva care nu a mai lucrat in turism. Poate vor fi utile si altora.

1) Acel proiect de HG de clasificare specifica faptul ca tot personalul care a lucrat intr-o astfel de unitate ar trebui sa aibe brevet de turism. Acest brevet se obtine
2) Lista cursurilor necesare obtinerii unui brevet in turism se afla

aici
Am sa incerc eu sa te ajut. In cateva zile vine pe la mine o prietena de a mea de la Ministerul Integrarii. Am sa o intreb pe ea, si o sa postez aici daca e ceva util pentru tine. Eu vreau sa deschid si eu un proiect de colaborare bazata pe finantare UE pentru surse regenerabile.

Edited by olalaaa, 08 March 2007 - 02:48.


#4
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Multumesc. :)

Din ce stiu insa, valoarea maxima a finantarilor nerambursabile UE se ridica in jur de 150.000 EUR pentru turism. Iar daca birocratia va fi aceeasi de la SAPARD, consider ca nu merita osteneala, mai bine iau credit de la banca.

#5
alexbartosa

alexbartosa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2007
Buna dimineata!

Cauta pe internet ORDINUL 510. Gasesti in el absolut toate detaliile despre constructie si cerintele de indeplinit pentru clasificare. Poti sa-ti faci o idee si de cat te-ar costa renovarea (vezi ce dotari ai nevoie si face o sondare a pietei sa vezi cat te costa). Daca vrei s-o dai in folosinta trebuie sa ai pe cineva printre cei care se ocupa de administratia ei care sa aiba un brevet de turism (poate fi si cineva care a facut liceul economic, specializare turism). Daca nu se face un curs de 3 luni de obtinere a acestui brevet (cu spaga se rezolva mai repede).

#6
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Alex, multumesc mult, o sa ma uit pe ordinul acela.

O singura treaba nu mi-e clara: cursul ala pentru brevetul in turism dureaza 3 sau 6 luni ? Ca vad ca informatiile sunt contradictorii...

#7
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Cursul nu e pentru brevetul de turism, ci doar reduce perioada de experienta in domeniu necesara obtinerii brevetului. Si dureaza 6 luni (in legislatie asa spune, adica sa fie de minim 6 luni).
Daca vrei sa iei brevetul de turism trebuie sa ai un minim de experienta in domeniu. Daca nu ai studii superioare de profil durata variaza intre 2 si 5 ani. Daca faci cursul de formare manageriala mai e nevoie doar de jumatate din perioada de experienta. (intre 1 si 2,5 ani).

Edited by Adi_B, 09 March 2007 - 17:46.


#8
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Asadar, daca inteleg corect, in cazul in care cineva vrea sa deschida o astfel de unitate dar nu are practica in turism, nu are nici o sansa de a-si lua brevetul inainte de un an (cel mai fericit caz), timp in care capata experienta.

In atari conditii (si daca vrei sa deschizi ceva de la 3 * in sus), singura solutie e sa angajezi pe cineva care are acel brevet.


LE: In afara de ordinul 510, am gasit si ordinul 188/2003 (care il actualizeaza pe 510) si care exact asta prevede, mai precis ca persoana care conduce operativ o astfeld e structura trebuie sa detina brevet de turism.

OMT 188/2003

Acum imi dau seama de ce se inghesuie lumea la hosteluri, pentru astea nu e nevoie de brevet :D

Edited by Dana_H, 09 March 2007 - 20:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate