Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Rugaciunea de vineri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#19
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 armonie, on Mar 5 2007, 18:11, said:

Auzi? cand am sa iti cer cursuri de limba romana atunci sa imi corectezi greselile, acum sa discutam de spiritualitatea islamului ok? adica pedofilie, viol, fecioare in rai, femeia jutatate cat un barbat si deficienta mental si de ce femeia nu are obligatia fata de Allah sa mearga la moschee sa se roage..probabil din cauza geloziei sotului?

Si vezi tu de limba ta romana ok?

Dovezi legate de cat de corect au aplicat turcii Coranul?
Citese Coranul si ai sa observi asemanarea :))): pedofilie, viol, macel, violenta etc. exact cum a decretat Allah

Bla bla bla, zise armonie :) Si mai zise dupa aia 'Auzi? cand am sa iti cer cursuri de limba romana atunci sa imi corectezi greselile, acum sa discutam de spiritualitatea islamului ok?' Si eu iti zic ca tu NU AI CUM sa ne dai lectii despre Islam, ca habar nu ai. Si nici de araba n-ai habar... si e normal, nu stii nici limba romana :P
Ti s-a explicat de atatea ori fiecare lucru in parte, dar tu nu vrei sa citesti :)

Spre deosebire de tine, eu chiar am citit Qu'ran Kareem, nu iti face griji. Ba chiar iti recomand sa il citesti, nu mai crede tot ce vezi pe site-urile alea de pe care te alimentezi cu veninul pe care vii si-l scuipi aici.

Vezi ca te repeti la greu, ai aceleasi idei fixe, pe care le insiri la nesfarsit.

#20
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 armonie, on Mar 5 2007, 18:11, said:

Auzi? cand am sa iti cer cursuri de limba romana atunci sa imi corectezi greselile, acum sa discutam de spiritualitatea islamului ok? adica pedofilie, viol, fecioare in rai, femeia jutatate cat un barbat si deficienta mental si de ce femeia nu are obligatia fata de Allah sa mearga la moschee sa se roage..probabil din cauza geloziei sotului?

Si vezi tu de limba ta romana ok?

Dovezi legate de cat de corect au aplicat turcii Coranul?
Citese Coranul si ai sa observi asemanarea :))): pedofilie, viol, macel, violenta etc. exact cum a decretat Allah
asta a pus capac... 14 zile suspendare

http://forum.softped...m...t&p=2533814

#21
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 armonie, on Mar 5 2007, 18:11, said:

Dovezi legate de cat de corect au aplicat turcii Coranul?
Citese Coranul si ai sa observi asemanarea :))): pedofilie, viol, macel, violenta etc. exact cum a decretat Allah
Sa vin si eu cu cat de corect au aplicat spaniolii Biblia?=inchizitie, indulgente, convertire fortata sau moarte etc? Citeste putina istorie si afla!
Turcii poate au silit convertirea, insa nu au scos inovatii de genul indulgente.

Aaaaaa...si turcii nu faceau atata prapad ca spaniolii  :rolleyes:  adica lacasurile de cult cel putin erau lasate intacte.
Sub stapanirea fanariota a fost Islamul impus??????? sau limba turca? Vezi Transilvania unde romanii erau "populatie tolerata", nu aveau biserici ortodoxe, iar scolile erau in limba maghiara
Poate daca nu erau turcii, acum vorbeam rusa, poloneza sau maghiara  :peacefingers:   :peacefingers:   :peacefingers:  

La final un banc    :)  
Preotii spanioli vindeau teren in Rai, strangand bani pentru Biserica. Aceasta le garanta un bordei, o casuta, o vila sau un palat, in functie de cotizatia depusa bisericii.
Un om destept a venit si a spus ca vrea sa cumpere Iadul. Preotul a acceptat, mai ales ca era vorba de o suma mare de bani.
Apoi omul a spus oamenilor sa nu mai cumpere locuri in Rai, ca Iadul este al lui si ca nu va baga pe nimeni in el :D

#22
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007
Revenind la topicul nostru, am gasit pe internet un videoclip educativ,despre rugaciune in Islam.Pentru cei care sint curiosi cum se efectueaza rugaciunile la musulmani.

Acest video are doar un rol informativ,si nu este postat cu alte intentii( convingere,convertire sau idei de corectitudine a islamului fata de alte religii). :peacefingers:

file:///C:/Documents%20and%20Settings/W500GN1/Desktop/Salaat%20Video.m3u

Important: Daca link-ul de mai sus nu este valid,atunci videoclipul se gaseste pe site-ul de mai jos. Si cred ca va trebuie Real Player(mai mult ca sigur).
                
http://www.islamicit...alat/salat9.htm

ORI............

Click below to watch the video
     Salat: How to Perform     Daily Prayers [ http://www.islamicity.com/Global/images/real-icons/video_icon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

VIZIONARE PLACUTA! :) Inshaallah....

Edited by Nefersetty, 07 March 2007 - 07:08.


#23
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Nefersetty, on Mar 7 2007, 07:05, said:

Revenind la topicul nostru, am gasit pe internet un videoclip educativ,despre rugaciune in Islam.Pentru cei care sint curiosi cum se efectueaza rugaciunile la musulmani.

Acest video are doar un rol informativ,si nu este postat cu alte intentii( convingere,convertire sau idei de corectitudine a islamului fata de alte religii). :peacefingers:

file:///C:/Documents%20and%20Settings/W500GN1/Desktop/Salaat%20Video.m3u

Important: Daca link-ul de mai sus nu este valid,atunci videoclipul se gaseste pe site-ul de mai jos. Si cred ca va trebuie Real Player(mai mult ca sigur).
                
http://www.islamicit...alat/salat9.htm

ORI............

Click below to watch the video
     Salat: How to Perform     Daily Prayers [ http://www.islamicity.com/Global/images/real-icons/video_icon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

VIZIONARE PLACUTA! :) Inshaallah....


De ce voi faceti 5 rugaciuni pe zi pe cand in Coran apar 3 rugaciuni dupa cate am citit eu:)

#24
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 armonie, on Apr 4 2007, 07:31, said:

De ce voi faceti 5 rugaciuni pe zi pe cand in Coran apar 3 rugaciuni dupa cate am citit eu:)


Wrong!
Si inca ceva, avem si noi un singur topic decent deschis de catre un frate de-al nostru despre rugaciunea de vineri,si neaparat ai venit si tu cu cacatul tau dupa tine sa imputi si topicul asta asa cum le-ai umplut de rahat si pe celelalte. Dute pe celelalte topicuri si lase-ne in liniste aici sa avem si noi niste discutii religioase si productive.Nu mai poate omul sa scape de tine?Posted Image

#25
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Nefersetty, on Apr 5 2007, 23:34, said:

Wrong!
Si inca ceva, avem si noi un singur topic decent deschis de catre un frate de-al nostru despre rugaciunea de vineri,si neaparat ai venit si tu cu cacatul tau dupa tine sa imputi si topicul asta asa cum le-ai umplut de rahat si pe celelalte. Dute pe celelalte topicuri si lase-ne in liniste aici sa avem si noi niste discutii religioase si productive.Nu mai poate omul sa scape de tine?Posted Image

:o ...civilizatia musulmana isi spune cuvantul...eu vorbeam de cele 3 rugaciuni/5 rugaciuni si nu cea de vineri.
Conform Coranului sunt doar 3 rugaciuni...dar voi faceti 5. Cum vine asta? Te-am intrebat si pe tine doar esti o musulmana infocata dupa cate vad. Tu protejezi ideea de muslman sau religia in sine...ca nu prea le ai nici cu islamul ...nu mai zic de crestinism

Edited by armonie, 06 April 2007 - 02:36.


#26
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 armonie, on Apr 5 2007, 19:36, said:

:o ...civilizatia musulmana isi spune cuvantul...eu vorbeam de cele 3 rugaciuni/5 rugaciuni si nu cea de vineri.
Conform Coranului sunt doar 3 rugaciuni...dar voi faceti 5. Cum vine asta? Te-am intrebat si pe tine doar esti o musulmana infocata dupa cate vad. Tu protejezi ideea de muslman sau religia in sine...ca nu prea le ai nici cu islamul ...nu mai zic de crestinism

Dupa cite observ tu esti cea care nu le ai cu Islamul. Musulmanii trebuie sa se roage de 5 ori pe zi in fiecare zi.
The number of prayers are not mentioned in the Qur’an, but they are mentioned in the Ahadith. The Prophet -peace be upon him- under the guidance of Allah told us when to pray, how many times to pray and how to pray. He gave us five times of prayers. He told us that Allah has prescribed for us five prayers every day. There are hundreds of Ahadith on this subject. The whole Ummah is unanimous and has a consensus (ijma’) that five prayers are obligatory. Any one who denies this or says that the obligatory prayers are less than five or more than five, that person is not a Muslim.
Nu prea e de bun gust sau frumos a spune unui musulman ca nu le are cu Islamul? Dar de fapt de ce ma mir.....

#27
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Nefersetty, on Apr 6 2007, 10:52, said:

Dupa cite observ tu esti cea care nu le ai cu Islamul. Musulmanii trebuie sa se roage de 5 ori pe zi in fiecare zi.
The number of prayers are not mentioned in the Qur’an, but they are mentioned in the Ahadith. The Prophet -peace be upon him- under the guidance of Allah told us when to pray, how many times to pray and how to pray. He gave us five times of prayers. He told us that Allah has prescribed for us five prayers every day. There are hundreds of Ahadith on this subject. The whole Ummah is unanimous and has a consensus (ijma’) that five prayers are obligatory. Any one who denies this or says that the obligatory prayers are less than five or more than five, that person is not a Muslim.
Nu prea e de bun gust sau frumos a spune unui musulman ca nu le are cu Islamul? Dar de fapt de ce ma mir.....
ai putea sa imi citezi versetele din Coran in care Allah iti cere sa te rogi de 5 ori pe zi?

#28
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 armonie, on Apr 23 2007, 21:51, said:

ai putea sa imi citezi versetele din Coran in care Allah iti cere sa te rogi de 5 ori pe zi?

Draga armonie, despre cele cinci rugaciuni zilnice obligatorii poti sa citesti in hadith-urile cu care esti atit de familiarizat.

#29
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

 Sarrita81, on Apr 23 2007, 21:30, said:

Draga armonie, despre cele cinci rugaciuni zilnice obligatorii poti sa citesti in hadith-urile cu care esti atit de familiarizat.

atunci cine e dumnezeul vostru Allah sau Mohamed?cine va reglemeneaza voua regulile? sunteti impotriva crestinilor care il venereaza pe Iisus? (ei o fac pe buna dreptate caci pentru ei este  D-zeu) dar voi  venerati un om

Edited by iceman007, 15 June 2007 - 15:49.


#30
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 iceman007, on Jun 15 2007, 15:48, said:

atunci cine e dumnezeul vostru Allah sau Mohamed?cine va reglemeneaza voua regulile? sunteti impotriva crestinilor care il venereaza pe Iisus? (ei o fac pe buna dreptate caci pentru ei este  D-zeu) dar voi  venerati un om
  :cursing:
Noi nu veneram nici un Profet.

"Si nu facem nici o deosebire intre Profeti" -Cap Baqara, 285.

Coranul si hadithurile se completeaza reciproc. Avem ca baze Coranul, si pe locul 2 Sunna( Traditia Profetului). Coranul zice ca Profetii sunt oameni fara de pacat, si trebuie urmati. Coranul mentionand acestea, este evident ca un Profet nu poate aduce ratacire printre oameni, deci trebuie luat in seama si ce a spus Profetul.

#31
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Subiectul thread-ului este RUGACIUNEA DE VINERI

urmatoarea repriza de offtopic si trolling se lasa cu cate 2 zile suspendare pentru fiecare participant...

#32
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

 Selam, on Jun 16 2007, 12:06, said:

:cursing:
Noi nu veneram nici un Profet.

"Si nu facem nici o deosebire intre Profeti" -Cap Baqara, 285.

Coranul si hadithurile se completeaza reciproc. Avem ca baze Coranul, si pe locul 2 Sunna( Traditia Profetului). Coranul zice ca Profetii sunt oameni fara de pacat, si trebuie urmati. Coranul mentionand acestea, este evident ca un Profet nu poate aduce ratacire printre oameni, deci trebuie luat in seama si ce a spus Profetul.
In Coran nu apare ca lege a lui Allah sa va rugati vinerea in moschei. Apare doar in sunnah dupa cate am inteles. Dar sunnah cuprinde marturiile tovarasilor lui Mohamed despre ce a zis si cum a zis si nu ce i s-a fost revelat in transa.. Este considerata sunnah la fel de sfanta ca si coranul sa poate fi aplicata la fel de strict ca si coranul?

#33
sarsura

sarsura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.01.2007

 iceman007, on Jun 20 2007, 15:15, said:

In Coran nu apare ca lege a lui Allah sa va rugati vinerea in moschei. Apare doar in sunnah dupa cate am inteles. Dar sunnah cuprinde marturiile tovarasilor lui Mohamed despre ce a zis si cum a zis si nu ce i s-a fost revelat in transa.. Este considerata sunnah la fel de sfanta ca si coranul sa poate fi aplicata la fel de strict ca si coranul?

Profetul Mahammed , Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca , a lasat 2 lucruri comunitatii islamice , dupa care sa-si ghideze viata : Quranul si Sunna . Sunna { sunna "adevarata ", nu cea " contrafacuta " pe care o iau unii dupa sit-urile antiislamice } completeaza Quranul .

Edited by sarsura, 20 June 2007 - 15:58.


#34
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

 sarsura, on Jun 20 2007, 15:56, said:

Profetul Mahammed , Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca , a lasat 2 lucruri comunitatii islamice , dupa care sa-si ghideze viata : Quranul si Sunna . Sunna { sunna "adevarata ", nu cea " contrafacuta " pe care o iau unii dupa sit-urile antiislamice } completeaza Quranul .

Asadar ce e mai important Coranul sau Sunnah? In coran nu a fost revelata vinerea. Iar sa va rugati vinerea e doar porunca lui Mohamed. Sunnah nu a fost revelata de Allah altfel ar fi fost parte din Coran.

#35
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 iceman007, on Jun 20 2007, 18:49, said:

Asadar ce e mai important Coranul sau Sunnah? In coran nu a fost revelata vinerea. Iar sa va rugati vinerea e doar porunca lui Mohamed. Sunnah nu a fost revelata de Allah altfel ar fi fost parte din Coran.
Oooooof nu face paralela intre Biblie si Coran ;)

In Biblie, spusele lui Dumnezeu si spusele profetilor si apostolilor si ucenicilor sunt incluse in aceeasi carte, de nu mai stii cine vorbeste si despre cine vorbeste.(vezi epistole, scrisori, corinteni, tesalonicieni efeseni etc)

In Coran, vorbeste DOAR Allah. Spusele profetului Muhammad au fost colectate in diverse volume de hadith-uri (relatari).
Acestea sunt insotite de sirul de relatatori ( Ali a spus auzind de la Osman care a auzit de la Ahmed din Basra ca Profetul a spus...)

Nu se amesteca Coranul cu Hadithurile.
Hadithurile sunt puternice (relatate de multi relatatori de hadithuri) sau slabe ( relatat de putini, si au sirul lung)

Ambele sunt importante, insa Coranul este cuvantul lui Allah.
Apoi urmeaza Sunna.

P.S.: Sunna este ceea ce profetul a zis, nu Allah.

#36
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

 Selam, on Jun 20 2007, 21:47, said:

In Biblie, spusele lui Dumnezeu si spusele profetilor si apostolilor si ucenicilor sunt incluse in aceeasi carte, de nu mai stii cine vorbeste si despre cine vorbeste.(vezi epistole, scrisori, corinteni, tesalonicieni efeseni etc)

In Coran, vorbeste DOAR Allah. Spusele profetului Muhammad au fost colectate in diverse volume de hadith-uri (relatari).
Acestea sunt insotite de sirul de relatatori ( Ali a spus auzind de la Osman care a auzit de la Ahmed din Basra ca Profetul a spus...)

Nu se amesteca Coranul cu Hadithurile.
Hadithurile sunt puternice (relatate de multi relatatori de hadithuri) sau slabe ( relatat de putini, si au sirul lung)

Ambele sunt importante, insa Coranul este cuvantul lui Allah.
Apoi urmeaza Sunna.

P.S.: Sunna este ceea ce profetul a zis, nu Allah.

In Biblie sunt spusele profetilor sub  inspiratie divina daca ai fi intrebat vre-un crestin.

Iar sunnah sunt povestile si cometariile la ceea ce a zis si a facut Mohamed
Iar coranul e dictat de Mohamed cica in transa...dar nu aveti nici o dovada decat spusele unui individ care s-a dovedit mai mult un conducator de osti decat un personaj religios daca avem in vedere moralitatea indoielnica a faptelor sale.

iar Rugaciunea de vineri se afla in Sunnah ceea ce a spus Mohamed si nu Coran presupusul Allah, iar modul cum ii copiati faptele lui Mohamed demonstreaza cum venerati un om.

Edited by iceman007, 22 June 2007 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate