Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Rugaciunea de vineri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#73
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 16:58, said:

Doua afirmatii fara demonstratie nu crezi ca se anuleaza?
poate a facut-o ironic?
Da afirmatia  ca la Mecca nu erau crestini si evrei fara demonstratie nu crezi ca se anuleaza?
Sau poate ai zis-o ashea, la oha, cum ai tu obiceiul de a arunca cu afirmatii nesustinute de nici o dovada?
Vezi tu abbulafie nici carjele marxiste  nu se mai baga sa te scoata  din postura penibila in care te bagi cu minciunile tale asa ca nu conta prea mult pe ele.

#74
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
o interesanta interpretare gasita pentru rugaciunea de vineri

Thus, God did not choose Friday for the day of congregational prayer because He rested on this day after creating the universe.  Muslims do not believe in a tired or resting god.
Indeed it is mentioned in the Quran that God created the universe in six days but that does not mean that He rested on the seventh day after completing His work.

Imi place fraza....Musulmanii nu cred intr-un Dumnezeu obosit de lucrarea sa....

Dezamagit sa fie mai bine ??

Edited by vio69a, 15 June 2014 - 19:23.


#75
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 19:23, said:

o interesanta interpretare gasita pentru rugaciunea de vineri

Thus, God did not choose Friday for the day of congregational prayer because He rested on this day after creating the universe.  Muslims do not believe in a tired or resting god.
Indeed it is mentioned in the Quran that God created the universe in six days but that does not mean that He rested on the seventh day after completing His work.

Imi place fraza....Musulmanii nu cred intr-un Dumnezeu obosit de lucrarea sa....

Dezamagit sa fie mai bine ??

Nici crestinii nu cred intr-un dumnezeu care se razgandeste dupa 600 de ani si trimite ca purtator de cuvant un pedofil , un curvar , si un ucigas sa ii indrepte greseala adica aceea de a face lumea sa creda ca Isus a fost rastignit cand el de fapt nu a fost .

“Si din pricina vorbelor lor:’Noi l-am omorat pe Mesia Isus, fiul Mariei, Trimisul lui Allah’, in vreme ce ei nu l-au omorat, nici nu l-au rastignit pe cruce, ci a fost facut [cineva] sa semene cu el( si l-au omorat pe acel barbat)! Cei care au avut pareri diferite in privinta lui [Isus], au fost in indoiala [in legatura cu moartea lui], ei nu au avut cunostinta sigura despre ea [moartea lui], ci doar au urmat unor presupuneri. De buna seama ei nu l-au omorat,-Ci Allah l-a inaltat (ridicat) la El (cu trupul si sufletul sau). Iar Allah este Puternic si Intelept [Aziz, Hakim]. 4:157-158
http://islamulpaceae...-pe-isus-la-el/


Ptui drace, ca sa vezi minune . Allah in persoana a facut pe un altul sa semene cu Isus asa de bine incat NIMENI nu si-a dat seama ca nu e adevaratul Isus, Allah  creand astfel cu siretlicul lui religia crestina . Dupa care trimite urgie pe capul celor care au crezut in siretlicul lui . Mie imi pare mai degraba ca asta e dracu nu Dumnezeu.

#76
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Asa cum am mai spus Muhammad a fost un om integru, cinstit, la el lasau bunurile cand arabii din alte triburi plecau fie la lupta fie sa dea o tura prin zona.
A fost asa de cinstit si corect, ca insasi femeia careia ii tine socotelile , multumita de el l-a cerut de sot, ca apoi sa-i tina ea socoteala.

Muhammad i-a fost recunoscator, ca atare pana la moartea ei, nu a mai avut o alta sotie.
Au avut o socoteala comuna.
Ea avea o vara, crestina care mai venea pe la Mecca.
Poate de la ea sa fi invatat Muhammed ceva despre religia crestinilor.
Probabil insa ca a intuit ca dintr-un Dumnezeu vor apare mai multi, desi poruncile lui Moise interzic asta,
asa ca s-a lipit mai tare de religia evreiasca care e mai dura si mai intransigenta, cam ca a musulmanilor.
Da, cred ca de aici s-a inspirat, dar un loc trebuia sa gaseasca si lui Isus pe undeva.
Asa ca l-a trecut unde de fapt era, printre muritori.
Ca si Muhammed, tot muritor, orfan de mic, dar cu familie, cu mormant,  cu martori ai vietii lui.

poate ca era mai aproape de era noastra si s-a tinut minte, ca de la Moise si Isus nu a ramas nimic palpabil.
un ateu chiar se poate intreba daca au existat.

Edited by vio69a, 15 June 2014 - 20:56.


#77
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 16:58, said:

Doua afirmatii fara demonstratie nu crezi ca se anuleaza? poate a facut-o ironic?
Nu a facut-o ironic, ci ipocrit.
Afirmatiile mele nu-s fara demonstratie, dar nu le dau oricui si oricum.

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 19:23, said:

o interesanta interpretare gasita pentru rugaciunea de vineri Thus, God did not choose Friday for the day of congregational prayer because He rested on this day after creating the universe. Muslims do not believe in a tired or resting god. Indeed it is mentioned in the Quran that God created the universe in six days but that does not mean that He rested on the seventh day after completing His work. Imi place fraza....Musulmanii nu cred intr-un Dumnezeu obosit de lucrarea sa.... Dezamagit sa fie mai bine ??
Vai de steaua lor. Habar n-au ce-nseamna odihna din a saptea zi. Inca o data se demonstreaza faptul ca islamul e o religie copy-paste.

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 20:50, said:

Asa cum am mai spus Muhammad a fost un om integru, cinstit, la el lasau bunurile cand arabii din alte triburi plecau fie la lupta fie sa dea o tura prin zona. A fost asa de cinstit si corect, ca insasi femeia careia ii tine socotelile , multumita de el l-a cerut de sot, ca apoi sa-i tina ea socoteala. Muhammad i-a fost recunoscator, ca atare pana la moartea ei, nu a mai avut o alta sotie.
LOL. Cum a reusit sa fie "economistu' " lu' Khadijah, cand musulmanii se lauda ca era analfabet?
"O camila, 3 verze si o ceapa, sefa!" cand el avea in fata un sac de curmale.

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 20:50, said:

Au avut o socoteala comuna. Ea avea o vara, crestina care mai venea pe la Mecca. Poate de la ea sa fi invatat Muhammed ceva despre religia crestinilor. Probabil insa ca a intuit ca dintr-un Dumnezeu vor apare mai multi, desi poruncile lui Moise interzic asta, asa ca s-a lipit mai tare de religia evreiasca care e mai dura si mai intransigenta, cam ca a musulmanilor.
Posted Image Posted Image Posted Image
Adicatelea Mohamad s-a nascut musulman, da' o zis ca-si trage si el o secta, nu? Era un fel de Charles Taze Russel? Un fel de Bivolaru'?

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 20:50, said:

Da, cred ca de aici s-a inspirat, dar un loc trebuia sa gaseasca si lui Isus pe undeva. Asa ca l-a trecut unde de fapt era, printre muritori. Ca si Muhammed, tot muritor, orfan de mic, dar cu familie, cu mormant, cu martori ai vietii lui. poate ca era mai aproape de era noastra si s-a tinut minte, ca de la Moise si Isus nu a ramas nimic palpabil. un ateu chiar se poate intreba daca au existat.
Ai, nu ma-nnebuni! Pa bune?!
Ptiu, drace! Noroc cu lista lu' Mohamed, micutu' de el, c-altfel nu mai stia nimeni de Moise sau Iisus...
Ca sa vezi cine tinea lista ascunsa-n maneca hainei...
Asta cu Iisus orfan de mic e perla secolului XXI. Meriti cel putin premiul Pulitzer pentru literatura. Da' io ti-as da si-un Oscar pentru interpretare. Te pupa-n frunte imamu' daca citeste ce-ai scris aci. Bistos te-or canoniza musulmanii alaturi de Khadija. Posted Image Posted Image Posted Image
Asa-ti doi: profetu' si profeata...

Edited by SOCRATE_MMXII, 15 June 2014 - 23:36.


#78
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Eram curioasa cine este primul musteriu care se ia de mine...
Sa fi sanatos Socrates....

 SOCRATE_MMXII, on 15 iunie 2014 - 23:34, said:

LOL. Cum a reusit sa fie "economistu' " lu' Khadijah, cand musulmanii se lauda ca era analfabet?


mai, ai vazut la gruzini sau la alte popoare abace?
cu bilute, nene, cu bilute.....(nu din nas )

[ http://amintirifrumoase.ro/wp-content/uploads/2014/01/abac.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 SOCRATE_MMXII, on 15 iunie 2014 - 23:34, said:

Adicatelea Mohamad s-a nascut musulman, da' o zis ca-si trage si el o secta, nu? Era un fel de Charles Taze Russel? Un fel de Bivolaru'?



Nu, s-a nascut idolatru din tribul care ingrijea idolii la Mecca....
idee cu allah i-a venit mai tarziu ca si lui avraham
voci Socrate...toti astia monoteisti aud voci...ai observat chestia asta ??
Crestinii aud trei.
enervanta chestie...sa ai 2 urechi dar sa auzi 3 voci...!

Gandeste-te si tu...cand a spus alaora din jur..."Sa nu ucizi"..." sa nu furi" ..."sa nu iei femeia altuia",
puteau sa-l linseze fratii...si asa familia l-a repudiat.
dar le-a zis...uite mai si evreii tot asa zic si n-au murit inca....

 SOCRATE_MMXII, on 15 iunie 2014 - 23:34, said:

Asta cu Iisus orfan de mic e perla secolului XXI. Meriti cel putin premiul Pulitzer pentru literatura. Da' io ti-as da si-un Oscar pentru


Numai muhammed era orfan de mic
Isus era doar din cezariana.

 SOCRATE_MMXII, on 15 iunie 2014 - 23:34, said:

Asa-ti doi: profetu' si profeata...

nu aspir la locul asta...
eu sunt doar o mica DonQishoata....

Edited by vio69a, 15 June 2014 - 23:56.


#79
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 23:52, said:

Eram curioasa cine este primul musteriu care se ia de mine...
Sa fi sanatos Socrates....



mai, ai vazut la gruzini sau la alte popoare abace?
cu bilute, nene, cu bilute.....(nu din nas )

[ http://amintirifrumoase.ro/wp-content/uploads/2014/01/abac.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

No, asta poti s-o treci la minuni. Analfabetu' stie sa foloseasca abacu' "on the go".
Stau si ma-ntreb la ce se mai face scoala azi, cand am putea dota cu abace fiecare copil de la 5 ani, iar la 10 ani e doctor in fizica nucleara. Iti dai seama cata economie de hartie si cerneala s-ar face?
De-a dreptul sublim, ce sa mai...

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 23:52, said:

Nu, s-a nascut idolatru din tribul care ingrijea idolii la Mecca....
idee cu allah i-a venit mai tarziu ca si lui avraham
voci Socrate...toti astia monoteisti aud voci...ai observat chestia asta ??
Crestinii aud trei.
Eh, gura pacatoasei adevar graieste.
Ce si-o zis el, Mohamed, in barba? "Bah, daca ma plimb oleaca in pestera aia, apoi vin si anunt ca m-o contactat Gabriel, sa vezi ce religie-mi fac. Sunt satul s-asa de curatat cacatu' camilelor lu' Khadija. Ma dau profet, imi trag cateva sclave de sexeala, s-apoi niste sclavi sa-i pun la treaba, iar io traiesc precum un nabab. Dupa ce-oi muri...n-au decat sa-mi sufle-n 4 litere. "
Buna idee, in orice caz.

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 23:52, said:

Gandeste-te si tu...cand a spus alaora din jur..."Sa nu ucizi"..." sa nu furi" ..."sa nu iei femeia altuia",
puteau sa-l linseze fratii...si asa familia l-a repudiat.
dar le-a zis...uite mai si evreii tot asa zic si n-au murit inca....
Pai le-o zis alora: bre, asta-i mizilic ce faceti voi! Acu' incep io! Sa vedeti aici treaba de profesionist! Sexez tot, gaura sa fie!

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 23:52, said:

Numai muhammed era orfan de mic
Isus era doar din cezariana.

dar rezulta clar din text, unde te-ai impotmolit ?
Data viitoare o sa scriu mai putin si mai rar

Ca si Muhammed, tot muritor, orfan de mic, dar cu familie, cu mormant, cu martori ai vietii lui. poate ca era mai aproape de era noastra si s-a tinut minte, ca de la Moise si Isus nu a ramas nimic palpabil. un ateu chiar se poate intreba daca au existat.

Ca si Mohamed e foarte corect..."ca si mama" vreau sa zic....
Ca si profesoara (dar nu sunt )
Mda...

#80
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Asta am auzit-o la scoala inca...."asta f--te tot ...si o gaura de canal..."

Ok, mersi pentru raspuns, ramane pe maine, azi am luptat destul si s-au terminat si baricadele si cafeaua si berea si meciul.......!!!
Noapte buna..!

#81
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 vio69a, on 15 iunie 2014 - 19:23, said:

Muslims do not believe in a tired or resting god.
Imi place fraza....Musulmanii nu cred intr-un Dumnezeu obosit de lucrarea sa....
Păi da, Khassim ne-a dat deja de înţeles lucrul ăsta...nu mai era nevoie să reiterezi poziţia lor. :)

#82
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 vio69a, on 16 iunie 2014 - 00:07, said:

Asta am auzit-o la scoala inca...."asta f--te tot ...si o gaura de canal..."
Norocu' lu' mohamed ca nu existau gauri de canal in desert...ca le lua la rand pe toate.

 vio69a, on 16 iunie 2014 - 00:07, said:

Ok, mersi pentru raspuns, ramane pe maine, azi am luptat destul si s-au terminat si baricadele si cafeaua si berea si meciul.......!!!
Noapte buna..!
Mda. E drept ca wikipedia nu te poate ajuta-n treburile astea. Nici cel mai scolit imam nu le stie. Poate niste sufi...dar deja astia nu-s vazuti ca fiind musulmani.
Decat bere...mai bine apa. E mai sanatos. Si mai ieftin.

#83
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 vio69a, on 16 iunie 2014 - 00:07, said:



Ok, mersi pentru raspuns, ramane pe maine, azi am luptat destul si s-au terminat si baricadele si cafeaua si berea si meciul.......!!!
Noapte buna..!


Ma gandeam eu ca alcoolul e de vina ...

#84
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 SOCRATE_MMXII, on 16 iunie 2014 - 04:36, said:

Norocu' lu' mohamed ca nu existau gauri de canal in desert...ca le lua la rand pe toate.

Mda. E drept ca wikipedia nu te poate ajuta-n treburile astea. Nici cel mai scolit imam nu le stie. Poate niste sufi...dar deja astia nu-s vazuti ca fiind musulmani.
Decat bere...mai bine apa. E mai sanatos. Si mai ieftin.

Lasa mai, ca erau camile...
Iar dumnezeu s-a gandit si la dotarea corespunzatoare.
Cum erau  oi la ciobanii mioritici, sau pisici in cizme, la calugari

Fiecare se ajuta cum poate.


De ce apa....?
Sti cum se spune...
alcoolul trezeste dorinta si omoara placerea.
Pe min ma intereseaza sa fiu treaza.

Edited by vio69a, 16 June 2014 - 11:08.


#85
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Si cum facea? Punea camila sa stea "pe vine"? Posted Image
S-ar putea totusi sa ai dreptate. Frustrarile lui vizavi de camila preferata, care-l insela cu orice camiloi iesit in cale, l-au facut sa o ia pe ulei... Posted Image

#86
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Probably the worst way to wake up on a plane!
By the way, he did it twice during an 7-hour long flight. :D


http://izismile.com/...oken_up_to.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate